PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تجارت یا احداث کارخانه

jalal13
29-04-2013, 00:25
با سلام خدمت دوستان
شاید عنوان را بد نوشته باشم چون این ها در کنار هم معنی می گیرد شما به بزرگی خودتون ببخشید اگر اشتباهی هست:advise:
یه سوال دارم از دوستان
تجارت را بیشتر می پسندید یا اینکه کارخانه احداث کنید و کارخانه را بگردانید؟؟(دوستان لطفا اول به این سوال پاسخ بدهید بعد به سوال بعدی که تخصصی تر است)
اگر شرایط شما برای ورود به کار تجارت برنج(مواد غذایی و بیشتر برنج) و احداث کارخانه ی سنگ بری برابر باشد کدومش را انتخاب می کنید؟؟(لطفا با ذکر دلیل)
از قدیم هی میگن اول مشورت کن ببینیم نتیجه ی این مشورت چی میشه
بعضی از دوستان شاید بپرسند خب شرایطت چیه موضوع شرایط من نیست شما فکر کنید خودتون شرایط یکسانی برای ورود به این کار دارید حالا شرایط را هرچی می خواهید در نظر بگیرید(تجربه،سرمایه،آشنا داشتن در بازار هدف و...)
با تشکر فراوان از دوستان عزیز
در پناه حق باشید

global
29-04-2013, 01:03
سلام دوست عزیز
در مورد سوال اول تجارت یا احداث کارخانه : مفهوم کلی تجارت را باید درک کرد.
تجارت حتما و حتما نباید تجارت بین الملل باشد.خرید و فروش حتی 1 بسته کبریت نوعی تجارت به حساب می آید و شما باید در ابتدا درک درستی از تجارت را یافته و شروع به یک تجارت چه در حد کم حتی 100 هزار تومان چه در سطح کلان.
شما منظورتون از تجارت چیست؟چه نوع تجارتی؟
حال خود احداث کارخانه یک نوع تجارت هست که زیر شاخه آن تولید میباشد.
پس در ابتدا موضع خود را مشخص کنید از طرف شما تجارت به چه معنا و مفهومی هست تا تجار عزیز بهتر راهنمایی کنند.

در مورد سوال احداث کارخانه : در شرایطی هستیم که تولید به صرفه نیست.
احداث کارخانه کار مهمی نیست .
برای مثال شما کارخانه ایی در فلان شهر ایران احداث میکنید با هزینه 200 میلیون تومان . آیا کافی هست؟؟
جواب : خیر . باید حداقل 5 الی 7 برابر سرمایه در گردش داشته باشید.تا کارخانه شروع به کار کند.حداقل ها را باید تبدیل به حداکثرها کرد.
من ابتدا به خود می نگرم که در کجای این تجارت قرار دارم. آیا از 0 تا 100 من کجا هستم؟ و بعد شروع به تصمیم گیری میکنم.
از دوستان بنده که دکمه از چین وارد میکند و 9 سال هم هست در این کار میباشد و حداقل سرمایه این عزیز بالای n میلیارد تومن میباسد پس در هر کاری وارد میشوید علاقه خود به خود خود را نشان خواهد داد.همانطور که ایشون دست فروش هم بود.استمرار و صبر در هر کاری نتیجه بخش خواهد بود.
امیدوارم در حد خود پاسخ مثبتی به شما داده باشم.

jalal13
29-04-2013, 02:23
برای مثال شما کارخانه ایی در فلان شهر ایران احداث میکنید با هزینه 200 میلیون تومان . آیا کافی هست؟؟
جواب : خیر . باید حداقل 5 الی 7 برابر سرمایه در گردش داشته باشید.تا کارخانه شروع به کار کند.حداقل ها را باید تبدیل به حداکثرها کرد.

از دوستان بنده که دکمه از چین وارد میکند و 9 سال هم هست در این کار میباشد و حداقل سرمایه این عزیز بالای n میلیارد تومن میباسد پس در هر کاری وارد میشوید علاقه خود به خود خود را نشان خواهد داد.همانطور که ایشون دست فروش هم بود.استمرار و صبر در هر کاری نتیجه بخش خواهد بود.
امیدوارم در حد خود پاسخ مثبتی به شما داده باشم.
جواب جالبی بود مخصوصا از قسمتش که گذاشتم بیشتر استفاده کردم،
من هم میدونم تجارت فقط به تجارت بین المللی نمیگن
اما در کل جواب خوبی بود
دوستان دیگر هم جواب بدهند خوشحال می شویم!!؟؟مخصوصا آقا خشایار و آقا مرتضی که ماشاالله همیشه فعال هستند و همینطور haman796 که اگر اشتباه نکنم ایشون در کار سنگ هستند؟!!

haman716
29-04-2013, 09:44
من در زمینه تجارت برنج و یا کلی بگم تجارت مواد غذایی هیچ اطلاعاتی ندارم و از اعضای دیگه که در این زمینه فعال هستن و تعداشون زیاده مشورت بگیرید
در مورد سنگبری شما اول باید منطقه خودتون رو بشناسید و ببینید که معادن سنگی که میخواین ازشون کوپ رو تهیه کنید چقدر از کارخانه شما فاصله داره و خرید و برشش به صرفه درمیاد یا خیر یعنی همونطور که میدونین قیمت اکثر سنگها مشخصه و اختلاف زیادی با هم نداره و شما هم باید حدود قیمت بقیه کارخونه ها بدین و حتی چون اول کارتونه ارزونتر از بقیه....
شهرهایی مثل اصفهان به دلیل اینکه مرکز سنگ ایرانه و بیشتر از هر جای دیگه سنگبری داره و معمولا به تمام ایران و حتی خارج از کشور سنگ میفرستن برای این کار خوبه و همچنین احداث سنگبری در استانهای هم مرز با عراق و ترکیه و افغانستان که قیمت تمام شده خوبی برای خارجیها در میاد به صرفه است خوبه ولی در مورد جاهای دیگه کشور تو این شرایط هیچ نظری ندارم....
در استان خراسان جنوبی که ما زندگی میکنیم به دلیل وجود معادن فراوان سنگ گرانیت و چند معدن سنگ مرمریت و تعداد بسیار محدود سنگبریها این کار خیلی خوب جواب داده. مثلا در همین بیرجند فقط دو تا سنگبری هستن که یکیشون فقط گرانیت میبره و دیگری فقط مرمریت و تراورتن و به همین خاطر مانور خوبی میدن رو قیمتاشون و تا مرز هم 200 کیلومتر فاصله داره و فروش صادراتی بالایی هم دارن و خوب سود میکنن.
امیدوارم توضیحاتم براتون مفید باشه

خشایار
29-04-2013, 14:40
سلام محمدجان
اگر تو خیابون رفتی و پول پیدا کردی میلیاردی و یا نه اصلا مثل تبرک همونجوری از آسمون برات اسکناسهای 100 دلاری بریزن جلوی پات هرگز ،هرگز ، خم نشو برای این پول که باهاش کارخونه حالا هرچی میخواد باشه بزنی .تولید و تولید کننده در ایران مرد تمام خاک شهم کردن. کاری باهات میکنن روزی 1000 بار ........................بدی .خلاصه این تا اینجا . اما تجارت مواد غدایی همه نوع یا یک نوع رو من بیشتر میپسندم چه در زمینه صادرات چه در زمینه واردات و تجارب رو که بدست میاری که در هیچ کتاب و دانشگاهی اونو پیدا نمیکنی اما من میگم چون مواد غذایی با جون مردم سرو کار دار باید هم دقت داشته باشی و هم انصاف تا مواد همش سالم و به تاریخ مصرف واقعی دست مردم برسه .من کلا تجارت رو بیشتر میپسندم و اگرهم در مواد غذایی فعال شدی حداقل در یک نوع همش بهترین باش نه این که 100 نوع محصول داشته باشی همشون نصف و نیمه باشه
ارادتمند شما
خشایار
:ohno::ohno::ohno::ohno::ohno:
:ohno::ohno::ohno::ohno:
:ohno::ohno::ohno:
:ohno::ohno:
:ohno:

jalal13
29-04-2013, 21:17
دوستان کسی نظر دیگه ای ندارد؟؟
آقا مشورت بدید به ملت خوبه ها ثواب اخروی داره:advise:

مرتضی
30-04-2013, 10:03
سلام دوست عزیز

تجارت در مقیاس خارجی، صادرات و واردات و در مقیاس داخلی ، فروش داخلی و بازارهای داخلی و یا کار تولیدی و کارخانه هر دو همونطور که دارای تشابهات و مشترکاتی هستند تفاوتهایی بسیاری هم باهم دارند. راه ورود به هر یک متفاوت هست و راه استمرار و دوام در هر ضمینه متفاوت . همونطور که خودت هم گفتی مشورت خوب هست وبا شنیدن نظرات دوستان در اینجا و در بیرون از اینجا، میتونی به یک جمع بندی برسی ولی در نهایت خودت تصمیم گیرنده خواهی بود.
از دیدگاه من هم کار تولیدی و هم کار تجارت میتونه پر سود و پر منفعت باشه . در هر دو میشه ترقی کرد و رشد کرد و تجربه اندوخت و به شکوفایی رسید . ولی انتخاب درست اولین قدم هست. و فکر میکنم اولین تصمیم در انتخاب درست علاقه باشه. کدوم رو بیشتر میپسندی،؟ و کدوم با علایق و خواسته هات هماهنگ هست ؟، با کار سخت در کدوم یک ، بجای خستگی لذت و هیجان در تن و روحت پدید میاد؟ هم راه تجارت و هم راه تولید سخت و پر از پستی و بلندی هست مخصوصا در شرایط حال حاضر کشور، که نیاز نیست توضیح بدم، همه میدونیم. رفتن در ان راه سخت، چه تولید باشه و چه تجارت ، عشق و علاقه میخواد تا سختیش رو به جون بخری.

قدم بعدی برای انتخاب به نظر من شناخت پتانسیل هاست، داشته ها و و نداشته ها رو باید شناخت، پتانسیل انجام یک کار میتونه موفقیت رو ملموس تر و قابل دسترس تر بکنه، توان مالی، دانش و تجربه، ارتباطات، دسترسی به منابع دست اول، پشتوانهء انسانی اطراف و ... همه و همه میتونه جزء پتانسیل ها باشه. در کار تولیدی پتانسیل بیشتر و قوی تری داری یا در تجارت؟!

به نظرم موضوع بعدی که باید بهش توجه بشه، شرایط حال حاضر هست، در حال حاضر هم برای کار تولیدی و هم برای تجارت (مخصوصا واردات) شرایط سخت تر شده، اوضاع اقتصادی و وضعیت ارز و دلار، همه چیز رو به هم ریخته. در یک شرایط نرمال ، تشخیص ساده تر هست ولی در شرایط خاص تصمیم دشوارتر میشه.

jalal13
30-04-2013, 13:23
ممنون از آقا مرتضی و آقا خشایار عزیز
دوستان دیگر نظری ندارند؟؟!!ماشاالله بحث سیاسی که میشه همه صاحب نظرند اما بحث کار که میشه تجار هم توش میمونند من نمیدونم واقعا چرا اینجوریه؟!!!!!!!

آرزو
30-04-2013, 13:53
ممنون از آقا مرتضی و آقا خشایار عزیز
دوستان دیگر نظری ندارند؟؟!!ماشاالله بحث سیاسی که میشه همه صاحب نظرند اما بحث کار که میشه تجار هم توش میمونند من نمیدونم واقعا چرا اینجوریه؟!!!!!!!
درست میگید دوست عزیز، بحث سیاسی اینروزا یک نوع سرگرمی توی محافل شده اما این مسئله با سرمایه و زندگی شما سروکار داره و نهایت اون کسی که تصمیم میگیره خود شما هستید.اما منم با خواهرم میخواستیم یک کارخونه تولید کاتریج بزنیم ولی الان توی این وضعیت اصلا نمیشه به تولید فکر کرد،چون خواهرم کارآفرین نمونه استانمون شدن الان همه چی هم اماده هست از لحاظ سوله و دفتر و ... اما ما به این نتیجه رسیدیم که سرمایمون رو برای کار دیگه ای بذاریم که ریسکش کمتر باشه،اگه نظر منو بخواهید بدونید بهترین کار الان همون خرید و فروش هست البته فقط نقد...همون تجارت مواد غذایی به نظرم خیلی بهتر از مورد دوم هستش.البته چون گفتید نظر بدم منم نظرمو گفتم ولی امیدوارم بهترین تصمیم رو بگیرید.
موفق باشید.

خشایار
30-04-2013, 14:59
سلام
آرزو خانوم
میبینم با این که خواهر شما هم که یه کار آفرین نمونه هست از تولید واشتغال زایی در حال فرار .خب خدارو شکر تا الان که همه باهم هم نظر بودیم..اومیدوارم که روزی واقعا تولید ایرانی مثل صنعت المان و ژاپن براش سرو دست بشکنن حالا هر تولییدی میخواد باشه که هرکس در تجارت فقط بفکر صادرات محصول ایرانی با این جمله باشه Madin Iran یعنی همون آقایی که دردنیا داشتیم بهمون برگرده نه................
شاد باشید

آرزو
30-04-2013, 15:33
سلام
آرزو خانوم
میبینم با این که خواهر شما هم که یه کار آفرین نمونه هست از تولید واشتغال زایی در حال فرار .خب خدارو شکر تا الان که همه باهم هم نظر بودیم..اومیدوارم که روزی واقعا تولید ایرانی مثل صنعت المان و ژاپن براش سرو دست بشکنن حالا هر تولییدی میخواد باشه که هرکس در تجارت فقط بفکر صادرات محصول ایرانی با این جمله باشه Madin Iran یعنی همون آقایی که دردنیا داشتیم بهمون برگرده نه................
شاد باشید
آقای خشایار راستش اشتغال زایی هایی که خواهرم داشتن هم به نوعی یک سمتش به تجارت منتهی میشه ...ولی مسئله کارخونه و تولید ریسک بیشتری میخواد که ما ترجیح میدیم این ریسکو انجام ندیم....آرزوی قلبی هر ایرانی هست که بتونه توی دنیا حرفی برای گفتن داشته باشه.بهرحال منم با شما موافقم...

amirkorosh
30-04-2013, 22:25
به نظر من کار تجارت بهتره اما به شرط اینکه در یک زمینه باشه و یک شبه نخوای ره 100ساله رو بری. راه اندازی کارخونه توی موقعیت اقتصادی امروز ریسک خیلی بالایی رو میطلبه و باید حداقل 8برابر سرمایه ثابت، سرمایه در گردش داشته باشی
اما توی تجارت به نظر من تجارت خشکبار خیلی خوبه، چون اصلا ضرر نداره و مکان مخصوصی برای نگهداری نمیخواد، اما ریسک نگه داشتن برنج یه مقدار بالا هست، اگر شته یا کخ بیوفته کل داراییت میره روی هوا.
در کل به نظر من دور کارای تولیدی رو خط بکش و سرمایه بیخودی توی این کار نریز، چون توی شهر ما و شهر های اطراف 60% کارخونه های تولیدی یا تعطیل شدن یا در حال تعطیل شدن هستن. اگر هم میخوای میتونم به صورت خصوسی برات مثال بزنم که یه کارخونه با 18میلیارد سرمایه ثابت درحال تعطیل شدن هست

خشایار
30-04-2013, 22:32
سلام
آرزو خانوم
منم با اینکه اشتغال زایی یه سمتش به تجارت منتهی میشه کاملا موافقم .چه موقع تولید در ایران ریسک نداشت رو برام اگر ممکنه شرح بدین با طرح های توجیع اقتصادی . و اخرم آرزوی منه تکرار میکنم آرزوی قلبی هر ایرانی هست که بتونه توی دنیا حرفی برای گفتن داشته باشه . آرزوی من این است که دنیا به صنعت و تلاش ایرانی احترام بگذارد . We Love Iran
ارادتمند شما
خشایار

jalal13
30-04-2013, 23:32
اگر هم میخوای میتونم به صورت خصوسی برات مثال بزنم که یه کارخونه با 18میلیارد سرمایه ثابت درحال تعطیل شدن هست
با تشکر از تمامی دوستان که تا به حال نظر دادند منتظر نظرات باقی دوستان هم هستم
ممنون می شم برام بگید
با تشکر فراوان

haman716
01-05-2013, 09:42
به نظر من کار تجارت بهتره اما به شرط اینکه در یک زمینه باشه و یک شبه نخوای ره 100ساله رو بری. راه اندازی کارخونه توی موقعیت اقتصادی امروز ریسک خیلی بالایی رو میطلبه و باید حداقل 8برابر سرمایه ثابت، سرمایه در گردش داشته باشی
اما توی تجارت به نظر من تجارت خشکبار خیلی خوبه، چون اصلا ضرر نداره و مکان مخصوصی برای نگهداری نمیخواد، اما ریسک نگه داشتن برنج یه مقدار بالا هست، اگر شته یا کخ بیوفته کل داراییت میره روی هوا.
در کل به نظر من دور کارای تولیدی رو خط بکش و سرمایه بیخودی توی این کار نریز، چون توی شهر ما و شهر های اطراف 60% کارخونه های تولیدی یا تعطیل شدن یا در حال تعطیل شدن هستن. اگر هم میخوای میتونم به صورت خصوسی برات مثال بزنم که یه کارخونه با 18میلیارد سرمایه ثابت درحال تعطیل شدن هست
در قسمت محل سکونت شما دیدم که در بیرجند ساکن هستید و ظاهرا هم شهری هستیم
اما در منطقه ای که ما زندگی میکنیم سنگبریها خیلی خوب جواب داده و بسیار سود بالایی دارن البته به همون دلایلی که در قسمت بالا عرض کردم. اگر شما یه سری به سنگبریهای بیرجند بزنید میبینید که نه تنها در حال ورشکستگی نیستند بلکه با این اوضاع دلار خیلی هم سود میبرند. درسته با قرونی دلار هزینهاشون بالا رفته ولی فروش صادراتی شون بیشتر از 100 درصد رشد کرده.البته این صحبت من به طور مشخص در مورد کارخونه های سنگبری بیرجنده و به تولیدیها در زمینه های دیگه تعمیم نمیدم

آرزو
01-05-2013, 13:24
سلام
آرزو خانوم
منم با اینکه اشتغال زایی یه سمتش به تجارت منتهی میشه کاملا موافقم .چه موقع تولید در ایران ریسک نداشت رو برام اگر ممکنه شرح بدین با طرح های توجیع اقتصادی . و اخرم آرزوی منه تکرار میکنم آرزوی قلبی هر ایرانی هست که بتونه توی دنیا حرفی برای گفتن داشته باشه . آرزوی من این است که دنیا به صنعت و تلاش ایرانی احترام بگذارد . We Love Iran
ارادتمند شما
خشایار
سلام.جناب خشایار منم موافقم که کار تولید همیشه ریسک پذیری بالایی میخواد اما منظورم این بود که الان نسبت به گذشته با توجه به کم ارزش شدن پولمون برای تهیه مواد اولیه و ... ریسک پذیری خیلی بالایی میخواد.

خشایار
01-05-2013, 15:51
سلام
خانوم آرزو
کاملا حق باشماست و ارزش پولمون در حال افت شدیده و این همون آفتی که اقتصاد را نابود میکنه ومن خوشحالم ازاین که تا اینجا همه باهم هم نظریم
شاد باشید
ارادتمند