PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تعرفه گمرکی

جامی کردستان
06-12-2012, 16:58
باسلام خدمت دوستان گرامی:

اگرممکن است ؛لطف فرموده پاسخ دهیدکه:

تعرفه گمرکی یابه زبان ساده تر ،پولی که بابت وارد کردن کالایی ازکشور ترکیه به ایران ،دولت از وارد کننده میگیرد...چه مقدار است؟آیا به تناژحساب میکنندوضرب در 25%ارزش کل کالاحساب میشود؟یا بسته ای میشمارند؟کانتیریه؟
(براورد مثلا خرید یکسری اقلام صنعتی به قیمت خرید500.000دلاراز ترکیه)

دوستانی که زودجوابم را بدهند،تاابد عزیز ومکرم خواهند بود..نزد حقیر...........باتشکر

ptmgrp
06-12-2012, 18:13
با سلام
تو ايران تعرفه كالاها كاملا متفاوت هست وحتي ازفصلي به فصل ديگه تغيير مي كنند به طور معمول تعرفه كالا در ارزش پروفرما يا به عبارتي ارزش CIF كالارو مدنظر قرار ميدن براي اطلاعات بيشتر سري به سايت ثبت سفارش وزارت بازرگاني بزنيد. [Only Registered And Activated Users Can See Links]

بهزاد
07-12-2012, 03:01
باسلام خدمت دوستان گرامی:
اگرممکن است ؛لطف فرموده پاسخ دهیدکه:
تعرفه گمرکی یابه زبان ساده تر ،پولی که بابت وارد کردن کالایی ازکشور ترکیه به ایران ،دولت از وارد کننده میگیرد...چه مقدار است؟آیا به تناژحساب میکنندوضرب در 25%ارزش کل کالاحساب میشود؟یا بسته ای میشمارند؟کانتیریه؟
(براورد مثلا خرید یکسری اقلام صنعتی به قیمت خرید500.000دلاراز ترکیه)
دوستانی که زودجوابم را بدهند،تاابد عزیز ومکرم خواهند بود..نزد حقیر...........باتشکر

ببینید کالاهای وارداتی مشمول تعرفه هستند. این تعرفه ها بر اساس یک مسایلی تعیین میشه. مثلا ممکنه یک کالا به دلیل تولید بالا در کشور، تعرفه اش بالا باشه تا از این طریق هم از خروج ارز جلوگیری بشه و هم از اون صنعت حمایت بشه. اما کالایی ممکنه کلا تو ایران تولید نشه و این باعث میشه تعرفه در صورتی که اون کالا به خصوص یک کالای مورد نیاز کشور باشه، پایین بشه.

1. محاسبه تعرفه:
حالا فرض کنید که میخواید کالایی رو به ارزش 500 هزار دلار وارد کنید که تعرفه اون 10 درصد هست.
گمرک میگه من 10 درصد ارزش CIF کالا رو به عنوان تعرفه دریافت میکنم. خوب این یعنی چی حالا؟
CIF مخفف سه کلمه هست:
C= Cost= قیمت کالا
I= Insurance= هزینه بیمه کالا
F= Fright= هزینه حمل کالا

فرض کنید که ارزش کالاتون که از کارخونه خرید کردید 500 هزار دلار باشه.
در این صورت اگر کالاتون بیمه داشته باشه که گمرک همون هزینه ای که بابت بیمه پرداخت کرده بودید رو مبنا قرار میده و برای محاسبه I از اون استفاده میکنه. اگر کالاتون بیمه نباشه گمرک 5 در هزار ارزش کالا رو دریافت میکنه ازتون که برای 500 هزار دلار میشه 2500 دلار
هزینه حمل کالا رو هم باید در نظر بگیرید. مثلا فرض کنید با کشتی آوردید و شده 30 هزار دلار.
پس ارزش CIF میشه جمع سه مورد بالا که میشه 532500 دلار

تا اینجا اوکی؟؟؟؟؟

خوب حالا میریم سراغ محاسبه پولی که گمرک از شما میگیره:
شما باید 10 درصد از 532500 دلار رو به عنوان حقوق ورودی به گمرک پرداخت کنید. که میشه 53250 دلار.
حالا اگر این کالاتون جزو اولویت 1 و 2 باشه گمرک اون رو در 1226 تومن ضرب میکنه که میشه 65 میلیون و خورده ای
اگر کالاتون جزو اولویت های 3 تا 9 باشه گمرک اون رو در ارز مبادلاتی 2500 تومنی ضرب میکنه که میشه 133 میلیون و خورده ای.

2. مالیات بر ارزش افزوده:
به جز این مورد شما باید 5 درصد هم مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنید که البته باید ببینید به اون کالا مالیات بر ارزش افزوده تعلق میگیره یا صفره. برای محاسبه اون هم دقت داشته باشید که گمرک جمع ارزش CIF به علاوه حقوق ورودی رو 5 درصدش رو میگیره. یعنی در اینجا اول 53250 رو با 532500 دلار جمع میکنه و بعد 5 درصدش رو به عنوان مالیات بر ارزش افزوده دریافت میکنه.

3. سایر هزینه ها:
به جز این هزینه ها هزینه های دیگری هم دارید که در کل زیاد نمیشه مثل: هزینه ثبت سفارش، هزینه انبارداری، هزنیه امور بندری و تخلیه بارگیری، هزینه ضوابط فنی در صورت نیاز (مثل بهداشت، استاندارد و قرنطینه)، هزینه کارت بازرگانی( البته در صورتی که از کارت شخص دیگری استفاده کنید که رقمش از 15 تومن تا 35 تومنه میتونید چونه بزنید. دلیلش هم اینه که مالیات روی این کارت بازرگانی میاد ولی بهتون بگم که دلاری 9 تومن بیشتر نیست ولی صاحب کارت بازرگانی معمولا 25 یا 35 تومن سر هر دلار میگیرن. مثلا اگر شما توافق کنید هر دلار 25 تومن، صاحب کارت معمولا 532500 تا 25 تومن از شما میگیره یعنی 13 میلیون و خورده ای ولی با توجه به بالا بودن رقم باهاش چونه بزنید قیمت رو بیارید پایین)، هزینه ترخیص کار که بستگی داره طرف حرفه ای باشه یا نه که معمولا از 300 هزار تومن شروع میشه بعضی هاهم بر اساس ارزش کالا پول میگیرن..

همین

البته یک سوالی هم پرسیده بودید که گمرک چطوری محاسبه میکنه. که کلا دو حالت داره. یا وزنی حساب میکنه یا درصدی از قیمت کالا. بعضی مواقع هم هر دو رو حساب میکنه و هر کدوم بیشتر بشه رو در نظر میگیره.
مثلا یک کالایی رو میگه کیلویی 20 تومن مثلا، یا اینکه 10 درصد ارزش کالا. بعد میشینه حساب میکنه اگر کیلویی 20 تومن محاسبه کنه تعرفش میشه 10 میلیون تومن مثلا، و اگر 10 درصدش رو در نظر بگیره میشه 13 میلیون تومن. در این شرایط گمرک درصدی از تعرفه رو ملاک قرار میده.

اگر سوال دیگری هم هست بفرمایید.
با احترام

مرتضی
07-12-2012, 06:54
سلام

اگر منظور شما مراحل و نحوه محاسبه تعرفه و کل هزینه ها بوده، که بهزاد به نحو احسن توضیح داد و فکر میکنم که چیزی از قلم نیوفتاده در این مورد.
ولی اگر منظور شما دقیقا پیدا کردن میزان تعرفه و معیار محاسبه در گمرک برای یک کالای خاص هست باید بگم که این در مورد کالاهای مختلف کاملا متغییر هست، اگر میخوایین از تعرفه وارداتی یک کالا باخبر بشی و اینکه تعدادی محاسبه میشه یا کیلویی یا ... به کتاب مقررات صادرات و وادرات و یا لینکهای زیر مراجعه کن.

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

جامی کردستان
08-12-2012, 03:39
باسلام خدمت دوستان عزیز:

برادران گرامیم ،بهزاد ومرتضی ...از لطفی که در حق بنده کردید..بی نهایت سپاسگذارم...ممنون ومتشکرم....خداوکیلی این مجموعه بدون وجود بعضی از دوستان چه برسرش می آمد...!

خداوند مهربان بعضی هارا برای بعضی ها نگه دارد...آمین

ohfreedom
12-12-2012, 21:30
با سلام؛
البته آقا بهزاد و آقا مرتضی یک نکته رو یادشون رفت بگن.

شما زمانی که تعریفه را با دلار 2500 تومانی حساب می کنید، هرچه قدر شد 55% اون مبلغ رو مد نظر می گیرید اما برای تعرفه های مشمول 1226 تومانی 100% مبلغ در نظر گرفته می شود.

در کل شما نوع کالا را اگر بگوئید راحت تر می توانید گمرکی آن را برایتان توضیح دهیم

بهزاد
13-12-2012, 12:03
با سلام؛
البته آقا بهزاد و آقا مرتضی یک نکته رو یادشون رفت بگن.

شما زمانی که تعریفه را با دلار 2500 تومانی حساب می کنید، هرچه قدر شد 55% اون مبلغ رو مد نظر می گیرید اما برای تعرفه های مشمول 1226 تومانی 100% مبلغ در نظر گرفته می شود.

در کل شما نوع کالا را اگر بگوئید راحت تر می توانید گمرکی آن را برایتان توضیح دهیم

ممنون از نکته سنجی تون
این همون بخش نامه ای هست که ا 1 آذر اجرایی شد

كاهش حقوق ورودي

بااحترام دراجراي تبصره ذيل ماده (4)قانون مقررات صادرات و واردات ،بدينوسيله موارداستخراجي ازمصوبات دريافتي اخير جهت اجرا ارسال ميگردد.مستدعي است مراتب به مجموعه گمركات اجرائي كشورابلاغ گردد. -ماخذحقوق ورودي گروه هاي كالائي اولويت هاي 1 و 2 (فهرست hs پيوست ) 50% وبراي سايرگروه هاي كالائي 55% جداول ضميمه كتاب مقررات صادرات و واردات تعيين ميگردد. تبصره 1:درصورتيكه نرخ حقوق ورودي جديدازنرخ حقوقي گمركي كه (4%)است كمترشود، اعمال نرخ جديدبلامانع باشد. تبصره2:چنانچه اعدادحقوق ورودي جديد به صورت اعشاري باشد، به عددصحيح ودرجهت كاهشي گرد مي گردد. تبصره3:ازابتداي آذرماه سال1391نرخ ارزمبناي محاسبات گمركي ،نرخ ارزمبادله اي اعلامي ازسوي بانك مركزي خواهدبود. تبصره4:تصميم گيري درخصوص چگونگي اعمال حقوق ورودي جديددرموردتعرفه هاي ترجيحي و همينطوررفع ابهام ناشي از اجراي اين مصوبه برعهده سازمان توسعه تجارت ايران وگمرك جمهوري اسلامي ايران ميباشد.زمان اجراي بخشنامه ازتاريخ 1/9/1391ميباشد.

فرصت
13-12-2012, 17:47
ممنون از نکته سنجی تون
این همون بخش نامه ای هست که ا 1 آذر اجرایی شد

كاهش حقوق ورودي

بااحترام دراجراي تبصره ذيل ماده (4)قانون مقررات صادرات و واردات ،بدينوسيله موارداستخراجي ازمصوبات دريافتي اخير جهت اجرا ارسال ميگردد.مستدعي است مراتب به مجموعه گمركات اجرائي كشورابلاغ گردد. -ماخذحقوق ورودي گروه هاي كالائي اولويت هاي 1 و 2 (فهرست hs پيوست ) 50% وبراي سايرگروه هاي كالائي 55% جداول ضميمه كتاب مقررات صادرات و واردات تعيين ميگردد. تبصره 1:درصورتيكه نرخ حقوق ورودي جديدازنرخ حقوقي گمركي كه (4%)است كمترشود، اعمال نرخ جديدبلامانع باشد. تبصره2:چنانچه اعدادحقوق ورودي جديد به صورت اعشاري باشد، به عددصحيح ودرجهت كاهشي گرد مي گردد. تبصره3:ازابتداي آذرماه سال1391نرخ ارزمبناي محاسبات گمركي ،نرخ ارزمبادله اي اعلامي ازسوي بانك مركزي خواهدبود. تبصره4:تصميم گيري درخصوص چگونگي اعمال حقوق ورودي جديددرموردتعرفه هاي ترجيحي و همينطوررفع ابهام ناشي از اجراي اين مصوبه برعهده سازمان توسعه تجارت ايران وگمرك جمهوري اسلامي ايران ميباشد.زمان اجراي بخشنامه ازتاريخ 1/9/1391ميباشد.

این نکته کنکوری بود و هست در محسبات باید با ان توجه نمود:ph34r:

lexus_turk
30-12-2012, 10:35
سلام خدمت دوستان عزیز

اگه لطف کنن دوستان در باره تعرفه گمرکی توضیح مختصر بدن ممنون میشم

به فرض مثال کالایی در کشور ترکیه 42 لیره هست و این کالا رو اگه بخاهیم فرضا 2000کارتن از طریق گمرک وارد کنیم .تعرفه گمرکی چه طوری حساب میشه.

با سپاس از دوستان

سجاد
30-12-2012, 11:08
سلام خدمت دوستان عزیز

اگه لطف کنن دوستان در باره تعرفه گمرکی توضیح مختصر بدن ممنون میشم

به فرض مثال کالایی در کشور ترکیه 42 لیره هست و این کالا رو اگه بخاهیم فرضا 2000کارتن از طریق گمرک وارد کنیم .تعرفه گمرکی چه طوری حساب میشه.

با سپاس از دوستان

سلام

2 تا راه دارین : یا اینکه برین تو کتاب مقررات صادرات و واردات کالاتون رو پیدا کنین و ببینین تعرفه چقدر هستش یا اینکه کالاتون رو به ترخیصکار اعلام کنین تا اون هم بره تو کتاب مقررات صادرات واردات نگاه کنه و بگه تعرفش چقدره.

بعد که تعرفه در اومد باید قیمت کالا+هزینه حمل+هزینه بیمه رو حساب کنین که اصطلاحا بهش می گن قیمت cif کالا. قیمت cif کالا رو ضرب در تعرفه می کنین و هزینه ای که باید پرداخت کنین در میاد.
5% هم باید مالیات بدین که این هم به تعرفه اضافه می شه و ....

hossein.eng
30-12-2012, 11:38
سلام
در سایت های زیر میتونید تعرفه کالای مورد نظر پیدا کنید.
گمرک:

سازمان توسعه تجارت

نکته ای که هست:

با انتخاب HS مناسب تعرفه یه در صد هم بالا پایین بشه، در سود و قیمت تمام شده تاثیر زیادی داره. با توجه به تعداد زیاد HS ها میشه کالا رو با عناوین مختلف وارد کرد. ترخیص کارا میدونن چجوری یه کالا رو ثبت سفارش و اظهار کنن که با کمتری هزینه کالا ترخیص بشه.

lexus_turk
30-12-2012, 16:26
سلام

از دوستان عزیز ممنون ام که راهنمایی کردین .

اگه بخواهیم یه ترخیص کار حرفه ای بشیم از کجا باید شروع کنیم .باید تغیر رشته بدیم بریم بازرگانی بخونیم یا با کتاب و اموزشگاه میشه
ممنون

فرصت
30-12-2012, 17:46
سلام

از دوستان عزیز ممنون ام که راهنمایی کردین .

اگه بخواهیم یه ترخیص کار حرفه ای بشیم از کجا باید شروع کنیم .باید تغیر رشته بدیم بریم بازرگانی بخونیم یا با کتاب و اموزشگاه میشه
ممنون
دوست عزیز چرا تغییر رشته شما میتونید این کار را بدون هیچ پیش زمینه خاصی یاد بگیرد کتاب و کار تجربی مناسب تر است

ahmad.
08-03-2014, 13:22
سلام دوستان
من چند تا سوال داشتم:
1- در [Only Registered And Activated Users Can See Links] تعرفه گمرکی برای کد 84813000 (شیر یکطرفه) به میزان 15 درج شده است و در مقابل آن عبارت kg نوشته شده است. آیا معنای این عبارت اینستکه به ازای هر کیلوگرم 15 تومان دریافت میشود. (تومان یا ریال؟؟!!)
2- من مثلاً بدنبال تعرفه شیر دروازه ای (یا شیر کشویی یا گیت ولو) (از مجموعه شیرآلات صنعتی محسوب میشود) گشتم ولی هیچ چیز نیافتم. این مورد در خصوص شیر توپی یا بال ولو و یکسری چیزهای دیگر هم صادق است که یافت نمیشود.
3- آیا کتاب تعرفه واردات سی دی هم دارد و آیا نحوه استفاده از آن کتاب از سایت [Only Registered And Activated Users Can See Links] ساده تر است و مثلا آیا پیزهای بیشتری در آن میتوان یافت مثل همان مواردی که در مورد 2 بالا مطرح کردم.
4- تعرفه های اعلام شده در [Only Registered And Activated Users Can See Links] مرتبط با چه سالی هستند؟ آیا به روز هستند؟ آیا مثلا که هم اکنون 17 اسفند 92 است، تعرفه های سایت به چه سالی بر میگردد؟
5- در خصوص کاهش تعرفه 45 درصدی، آیا به همه کالاها ، مثلا به شیر آلات هم تعلق میگیرد. در اینصورت اگر تعرفه کالایی 30% باشد، آیا در نهایت به این معنی است که تعرفه کالا به میزان 30X55% یعنی 16.5% محاسبه میشود؟
6- در خصوص اینکه کالایی ثبت سفارش نشود، آیا مزیتی دارد. مثلا گمرکی آن بدلیل استفاده نکردن از ارز مبادله ای کمتر لحاظ شود. مثلا فرض کنید که بنده شیر آلات را بدون ثبت سفارش وارد کنم، آیا مشکلی پیش می آید؟ آیا مزیتی دارد؟
7- آیا برای اینکه از ارز مبادله ای استفاده کنیم باید حتما ثبت سفارش کنیم؟ و اینکه آیا اگر ثبت سفارش کنیم برای مثلا شیر آلات صنعتی تعلغ میگیرد یا خیر؟
8- فرض کنید بنده بخواهم برای شرکت خاصی شیرآلات وارد کنم. شیرآلات قرار است 4 ماه دیگر ساخته شود و ارسال گردد و نهایتا 6 ماه دیگر وارد بندرعباس میشود. حال سه سوال مطرح است:
الف: چه زمانی باید ثبت سفارش صورت پذیرد.
ب: میزان تعرفه گمرکی بر اساس زمان سفارش است و یا زمان تحویل کالا
ج: در صورت استفاده از ارز مبادله ای و ثبت سفارش، آیا ارز به حساب بنده واریز میگردد یا حساب فروشنده.
9- در میان توضیحات یکی از دوستان به 5 درصد مالیات اشاره کرده بودند، آیا این مالیات بر ارزش افزوده با 6% مالیات بر ارزش افزوده ارتباطی دارد؟ مثلا این بدین معنی است که ما در آینده تنها باید 1% مالیات بر ارزش افزوده بدهیم یا دوباره باید 6% پرداخت کنیم؟ در صورتیکه باید 6% را دوباره پرداخت کنیم پس این بدین معنی است که ما پس از تعرفه های گمرکی و هزینه های ترخیص و انبار داری و تخلیه ، باید 5% هم مالیات و در نهایت 6% هم مالیات بر ارزش افزوده بدهیم؟
10- بنده از فروشنده که مثلا در چین است HSCode را درخواست نمودم ولی آن HSCode در لیست سایت [Only Registered And Activated Users Can See Links] موجود نیست. چه باید کرد. ایشان HSCode را برای شیر آلات مورد نیاز من که در مورد 2 بیان کردم را 8481801090 اعلام کردند.
11- آیا راهی هست که با ظرافت خاصی، کدی را انتخاب کنیم که گمرکی کمتری بدهیم یا اینکه مسوول گمرک خود آن را محاسبه میکند؟

با سپاس از راهنمایی های شما
عذرخواهی میکنم که این همه سوال رو یکجا مطرح کردم ولی با صحبتهایی که با دوستانم دارم، این سوالات بسیاری از دوستانم است. دلیل مطرح کردن یکجای آنها هم اینست که به یکدیگر مرتبط هستند.

بهزاد
09-03-2014, 10:24
من چند تا سوال داشتم:
1- در [Only Registered And Activated Users Can See Links] تعرفه گمرکی برای کد 84813000 (شیر یکطرفه) به میزان 15 درج شده است و در مقابل آن عبارت kg نوشته شده است. آیا معنای این عبارت اینستکه به ازای هر کیلوگرم 15 تومان دریافت میشود. (تومان یا ریال؟؟!!)
2- من مثلاً بدنبال تعرفه شیر دروازه ای (یا شیر کشویی یا گیت ولو) (از مجموعه شیرآلات صنعتی محسوب میشود) گشتم ولی هیچ چیز نیافتم. این مورد در خصوص شیر توپی یا بال ولو و یکسری چیزهای دیگر هم صادق است که یافت نمیشود.
3- آیا کتاب تعرفه واردات سی دی هم دارد و آیا نحوه استفاده از آن کتاب از سایت [Only Registered And Activated Users Can See Links] ساده تر است و مثلا آیا پیزهای بیشتری در آن میتوان یافت مثل همان مواردی که در مورد 2 بالا مطرح کردم.
4- تعرفه های اعلام شده در [Only Registered And Activated Users Can See Links] مرتبط با چه سالی هستند؟ آیا به روز هستند؟ آیا مثلا که هم اکنون 17 اسفند 92 است، تعرفه های سایت به چه سالی بر میگردد؟
5- در خصوص کاهش تعرفه 45 درصدی، آیا به همه کالاها ، مثلا به شیر آلات هم تعلق میگیرد. در اینصورت اگر تعرفه کالایی 30% باشد، آیا در نهایت به این معنی است که تعرفه کالا به میزان 30X55% یعنی 16.5% محاسبه میشود؟
6- در خصوص اینکه کالایی ثبت سفارش نشود، آیا مزیتی دارد. مثلا گمرکی آن بدلیل استفاده نکردن از ارز مبادله ای کمتر لحاظ شود. مثلا فرض کنید که بنده شیر آلات را بدون ثبت سفارش وارد کنم، آیا مشکلی پیش می آید؟ آیا مزیتی دارد؟
7- آیا برای اینکه از ارز مبادله ای استفاده کنیم باید حتما ثبت سفارش کنیم؟ و اینکه آیا اگر ثبت سفارش کنیم برای مثلا شیر آلات صنعتی تعلغ میگیرد یا خیر؟
8- فرض کنید بنده بخواهم برای شرکت خاصی شیرآلات وارد کنم. شیرآلات قرار است 4 ماه دیگر ساخته شود و ارسال گردد و نهایتا 6 ماه دیگر وارد بندرعباس میشود. حال سه سوال مطرح است:
الف: چه زمانی باید ثبت سفارش صورت پذیرد.
ب: میزان تعرفه گمرکی بر اساس زمان سفارش است و یا زمان تحویل کالا
ج: در صورت استفاده از ارز مبادله ای و ثبت سفارش، آیا ارز به حساب بنده واریز میگردد یا حساب فروشنده.
9- در میان توضیحات یکی از دوستان به 5 درصد مالیات اشاره کرده بودند، آیا این مالیات بر ارزش افزوده با 6% مالیات بر ارزش افزوده ارتباطی دارد؟ مثلا این بدین معنی است که ما در آینده تنها باید 1% مالیات بر ارزش افزوده بدهیم یا دوباره باید 6% پرداخت کنیم؟ در صورتیکه باید 6% را دوباره پرداخت کنیم پس این بدین معنی است که ما پس از تعرفه های گمرکی و هزینه های ترخیص و انبار داری و تخلیه ، باید 5% هم مالیات و در نهایت 6% هم مالیات بر ارزش افزوده بدهیم؟
10- بنده از فروشنده که مثلا در چین است HSCode را درخواست نمودم ولی آن HSCode در لیست سایت [Only Registered And Activated Users Can See Links] موجود نیست. چه باید کرد. ایشان HSCode را برای شیر آلات مورد نیاز من که در مورد 2 بیان کردم را 8481801090 اعلام کردند.
11- آیا راهی هست که با ظرافت خاصی، کدی را انتخاب کنیم که گمرکی کمتری بدهیم یا اینکه مسوول گمرک خود آن را محاسبه میکند؟

با سپاس از راهنمایی های شما
عذرخواهی میکنم که این همه سوال رو یکجا مطرح کردم ولی با صحبتهایی که با دوستانم دارم، این سوالات بسیاری از دوستانم است. دلیل مطرح کردن یکجای آنها هم اینست که به یکدیگر مرتبط هستند

mozaffarim
07-11-2014, 12:48
با سلام خدمت دوستان بازرگان
این اولین پست من توی این انجمن هست و امروز میخوام یه فایل رو اینجا بذارم که فکر میکنم بدرد خیلی هایی که در انجمن هستند بخوره مخصوصا تازه وارد ها
البته من رشته ام شیمی هست و به علت علاقه ای که به بازرگانی دارم این فایل رو تهیه کردم و قطعا خالی از اشکال نیست و اگه دوستی که تجربه کاری و عملی داره بتونه اون رو اصلاح کنه عالی میشه. آدرس فایل برای دانلود اینجا هست

محمدنزادی
07-11-2014, 22:09
سلام