ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 27

موضوع: سفر به چین

4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد

سفر به چین

سلام به تمام تجار و بازرگانان ایران زمین

چین به عنوان بزرگترین شریک تجاری ایران ، مقصد سفرهای تجاری و بعضا توریستی بسیاری از هموطنان عزیزمون هست. حتما با من هم عقیده هستید که پیش از هر سفری بهتر هست مقدمات سفر آماده بشه و شناخت راجع به مقصد سفر حاصل بشه. این مهم مخصوصا در مورد چین بسیار اهمیت داره ، چرا که چین کشوری با فرهنگی بسیار متفاوت از هر نظر نسبت به فرهنگ ما هست . داشتن اطلاعات قبل از سفر و آماده کردن مقدمات سفر ، میتونه کمک بسیار زیادی برای ایجاد سفری پربار و خاطره انگیز بکنه.

این تاپیک هم به همین منظور ایجاد شد.
    بنده چندین سال هست که در چین ساکن هستم و در این مدت آشنایی محدودی با این فرهنگ غنی ، عجیب و در عین حال زیبا و هیجان انگیز بدست آوردم . از طریق این تاپیک سعی خواهم کرد سوالات شما دوستان عزیز رو قبل از سفر به چین و در حین سفر پاسخگو باشم .

از دوستانی هم که در این مورد تجربه دارند ، خواهش میکنم که در این تاپیک شرکت داشته باشن.

درود به همگی ، شاد و برقرار باشید همیشه.
    25
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    باتشکر از شما چون اطلاعات شما به روز و کاربردی است بسیار برای امثال من که اطلاعی از چین نداردمفید می تواند باشد
    14
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    سلااااااااااااااااااااام
    وبی نهایت ممنون
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    سلام به همه دوستان

2 تا مورد رو میخوام مثال بزنم تا مطلبی رو بیان کنم:

1- چند روز پیش یک نفر با من تماس گرفت و گفت که عازم سفر به چین هست و خواست که راهنماییشون بکنم و کارهای حمل و نقل بارشون رو به ایران انجام بدم. ایشون بلیط خریداری کرده بود و آماده سفر به چین/گوانگجو بود. وقتی ازشون تاریخ سفرشون رو پرسیدم متوجه شدم که دقیقا تاریخ سفرشون با تعطیلات ماه اکتبر در چین همزمان هست. و بالاخره ایشون مجبور شدن که تاریخ بلیط خودشون و همراهانشون رو عوض کنن و هزینه بی موردی که میتونست انجام نشه بهشون تحمیل شد.

2- یکبار یکی از مشتریان ما بدون هماهنگی و مشورت با ما برای زمان سفر به چین، اقدام به تهیه بلیط و ویزا کرده بود . بعد از اینکه به من اطلاع دادن تاریخ سفرشون رو، من متوجه شدم که به فاصله فقط چند روز بعد از تاریخ برگشت ایشون از چین به ایران، یک نمایشگاه تخصصی دقیقا در زمینه فعالیت ایشون در گوانگجو برگزار خواهد شد. ایشون اگر قبل از سفر مشورت میکرد میتونستیم زمان سفر ایشون رو طوری تنظیم کنیم که هم از بازار ها به راحتی دیدن کنه و هم نمایشگاه رو از دست نده. در نهایت ایشون هم متحمل هزینه اضافی برای تعویض تاریخ بلیط هاشون شدن.

این 2 مثال رو آوردم که به این موضوع اشاره کنم که قبل از سفر حتما باید برنامه ریزی دقیق داشت و پیش بینی های لازم رو انجام داد برای بهره برداری حداکثری از سفر .
    چین هم مثل تمام کشورهای دنیا تعطیلات رسمی و غیر رسمی در تقویم سالیانه خودش داره . بعضی از این تعطیلی ها یک روزه هستن و معمولا بازارها رو شامل نمیشن ولی تعطیلات ماه می ، ماه اکتبر و ماه فوریه ، تعطیلات بسیار مهمی در تقویم چین محسوب میشن که عملا کشور کاملا تعطیل میشه.

1-- اول ماه می تا سوم ماه می به مناسبت روز جهانی کارگر 3 روز تعطیل هست ..این تعطیلات معمولا با تعطیلات آخر هفته (شنبه و یکشنبه) مجموعا 5 روز تعطیلی رو شامل میشه ... حکومت چین، حکومت سوسیال کومونیست هست و روز جهانی کارگر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هست.

2-- اول اکتبر تا هفتم اکتبر ، تعطیلات جشن ملی حزب کمونیست و روز ملی چین . این تعطیلات هم بسیار مهم هست در چین و تمام بازارها کاملا تعطیل هستن.

3-- تعطیلات سال نو چینی که 31 ژانویه تا 6 فوریه هست ولی عملا 2 هفته ابتدایی ماه فوریه کاملا تعطیل هست

تعطیلات دیگری هم هست ولی زیاد طولانی نیستن و گاهی شاید به علت همزمانی با مناسبت خاص دیگری طولانی بشن. بهتر هست قبل از سفر با کسی که مسلط به امور چین هست حتما مشورت کنید و برنامه دقیقی برای سفرتون داشته باشید. تا از سفرتون لذت ببرید .
    143
    کاربر انجمن
    کاربر تاجربانک
    با تشکر از جناب مرتضی

سوال من این است که با توجه به بعد مسافت و جمیع جهات واردات مستقیم از چین به صرفه تر است یا از طریق امارات ؟
    چند سال پیش من یک سفر کوتاه به پکن داشتم البته با داشتن راهنما و مترجم .بنظرم ارتباط با چینی ها بدون راهنما بسیار مشکل است و شاید از گشت زنی در بازارهای خرده فروشی چین نتیجه ای بدست نیاید مگر اینکه با کارخانجات تولیدی و صنعتی قبلا هماهنگی شده باشد و آنها تاریخ سفر شمارا جهت ملاقات حضوری تعین کرده باشند و بازدید از کالا و کیفیت کار در برنامه قرار گرفته باشد.
    در ضمن آیا در این کشور امنیت کافی وجود دارد ؟ چرا رانندگان تاکسی دور خودشان یک اتاقک گذاشته اند ؟ آیا این بخاطر عدم امنیت آنها در حین رانندگی است ؟
    41
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    سلام
    فرض کنید من رفتم و از چین خرید کردم و خواستم بفرستم (exw) در این صورت گواهی مبدا چگونه بگیرم؟
    مدتی است که دارم برای تجارت مقدمه چینی می کنم و قانون گمرک را چند بار خوانده ام بعلاوه قانون صادرات و واردات و سوال های بسیاری برایم مطرح است که اگر اجازه بدهید در ادامه خواهم پرسید در ضمن اگر منبع دیگری برای مزالعه مفید می دانید بفرمایید.
    سپاس فراوان
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    نقل قول نوشته اصلی توسط saied [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    با تشکر از جناب مرتضی

سوال من این است که با توجه به بعد مسافت و جمیع جهات واردات مستقیم از چین به صرفه تر است یا از طریق امارات ؟
    چند سال پیش من یک سفر کوتاه به پکن داشتم البته با داشتن راهنما و مترجم .بنظرم ارتباط با چینی ها بدون راهنما بسیار مشکل است و شاید از گشت زنی در بازارهای خرده فروشی چین نتیجه ای بدست نیاید مگر اینکه با کارخانجات تولیدی و صنعتی قبلا هماهنگی شده باشد و آنها تاریخ سفر شمارا جهت ملاقات حضوری تعین کرده باشند و بازدید از کالا و کیفیت کار در برنامه قرار گرفته باشد.
    در ضمن آیا در این کشور امنیت کافی وجود دارد ؟ چرا رانندگان تاکسی دور خودشان یک اتاقک گذاشته اند ؟ آیا این بخاطر عدم امنیت آنها در حین رانندگی است ؟
    سلام و وقت بخیر
    بازار چین و بازار امارات ، بازارهای متفاوتی هستن. امارات بازاری ترانزیتی هست و بسیاری از کالاهای موجود در بازار امارات در واقع تولید شده در چین هستند در نتیجه قیمت کالایی که در بازار امارات هست شامل (قیمت پایه تولیدی اون کالا در چین + هزینه های حمل تا امارات + هزینه های ترخیص در چین و امارات + سود فروشنده) ، هست . ولی بازار چین بازاری کاملا تولیدی با قیمتهای مناسب و تنوع بسیار بالاست . به نظر من خرید از بازار چین نسبت به بازار دبی بسیار به صرفه تر خواهد بود.

در خریدهای جزئی و از بازارهای عمده فروشی ، شما با دونستن مختصری زبان انگلیسی میتونید کارتون رو راه بندازید ولی برای خرید های عمده و در حجم بالا که نیاز به مذاکرات تخصصی و قرارداد و ... داره، بهتر هست حتما مترجم درکنار شما باشه. البته اینکه مترجم هم معتمد باشه بسیار مهم هست. بسیاری از مترجمها که به صورت مستقل کار میکنن و زیر نظر شرکت های معتبر نیستن . موقع مذاکره با کارخانه و ترجم صحبت های شما ، تخفیف هایی رو از کارخانه برای خودشون میگیرن . یعنی رو کالای شما تخفیف میگیرن ولی خودشون اون رو برداشت میکنن.

در چین نسبت به قبل ، امنیت بسیار بالایی وجود داره ولی خوب به هرحال جمعیت اونقدر زیاد هست که خلاف و خلافکاری هم به همون میزان آمار بالایی داره. در تمام تاکسی ها یک حفاظ فلزی دور راننده وجود داره. البته در بسیاری از کشورهای دیگه هم این نوع حفاظ ها در تاکسی ها وجود داره.
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    نقل قول نوشته اصلی توسط isadf [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    سلام
    فرض کنید من رفتم و از چین خرید کردم و خواستم بفرستم (exw) در این صورت گواهی مبدا چگونه بگیرم؟
    مدتی است که دارم برای تجارت مقدمه چینی می کنم و قانون گمرک را چند بار خوانده ام بعلاوه قانون صادرات و واردات و سوال های بسیاری برایم مطرح است که اگر اجازه بدهید در ادامه خواهم پرسید در ضمن اگر منبع دیگری برای مزالعه مفید می دانید بفرمایید.
    سپاس فراوان
    سلام و وقت بخیر

گواهی مبدا یا به طور کلی تر فرآیند ترخیص در مبدا نیاز به تخصص و تسلط به امور گمرکی در مبدا داره. که صرف کردن وقت برای بدست این تخصص و تسلط زمانی مقرون به صرفه و اقتصادی هست که قصد تجارت در مقیاس و معیار بسیار بزرگ رو داشته باشید که نیاز به ثبت شرکت در مبدا داشته باشه. در غیر این صورت لزومی به این کار نیست که مستقیما وارد پروسه ترخیص در مبدا بشید. چون بدون تسلط در این زمینه فقط هزینه افزایش پیدا خواهد کرد و زمان از دست خواهد رفت.
    گرفتن گواهی مبدا باید از طریق شرکتهای ترخیص کار انجام بشه ، مگر اینکه خرید شما fob باشه و کارخانه خودش مسئول تهیه اسناد باشه. که البته برای خود کارخانه هم شرکت های ترخیص کار مسئول انجام این پروسه هستند.
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    سلامی دوباره به همه دوستان عزیز

امروز راجع به تبدیل دلار به یوان و مشکلاتی که در چین در این زمینه خواهید داشت میخوام بنویسم.
    واحد پول چین یوان هست ، نرخ برابری یوان با دلار حدود 6.1 هست . (یعنی هر یک دلار 6.1 یوان ). در سفر به چین بهتر هست که دلار همراه داشته باشید. تبدیل دلار به یوان از سایر ارزها راحتتر هست .
    در چین مثل ایران در سطح شهر، صرافی وجود نداره یعنی صرافی قانونی که شعبه داشته باشه و مثلا مثل میدون فردوسی تهران، خیابانی باشه پر از صرافی ، وجود نداره . و تمام تبادلات مالی در بانک ها انجام میشه.
    البته به غیر از فرودگاههای بین المللی و اصلی ، که شما میتونید صرافی یا همون (exchange) پیدا کنید . یعنی تنها جایی که صرافی قانونی هست همین فرودگاههای بین المللی هستن. البته نرخ تبدیل در این صرافی ها خیلی هم مناسب نیست.
    بهترین و امن ترین جا برای تبدیل دلار به یوان ، بانک ها هستن . به هر بانکی که مراجعه کنید با داشتن پاسپورت به راحتی دلار رو به یوان میتونید تبدیل کنید. البته در خرید دلار محدودیت وجود داره. یعنی یک نفر روزانه بیشتر از 500 دلار نمیتونه از بانک خریداری کنه . ولی برای تبدیل دلار به یوان محدودیتی وجود نداره.

اگر به چین سفر کرده باشید و یا قصد سفر داشته باشید ، در بازارها و جلوی رستورانهایی که محل رفت و آمد خارجی ها هستند ، چینی های بسیاری رو میبینید که به شما پیشنهاد تبدیل پول میکنن و با جمله ( چنج مانی ، چنج مانی ) به استقبال شما میان . اینها صراف های دوره گرد هستند که در تمام بازارها و رستورانهای خارجی و حلال میتونید ببینیدشون . نرخ تبدیل دلارشون خیلی خوب هست ولی فوق العاده ریسک داره. بازار چین پر از پول تقلبی هست و اصلا صلاح نیست که از این افراد برای تبدیل پول کمک بگیرید. مگر اینکه فرد مطمنئی حتما تضمین بکنه که اون شخص کلاه بردار نیست.

باز هم میگم امن ترین جا بانک هست. سعی کنید خارج از بانک دلار تبدیل نکنید مگر اینکه شرکتی که کارهای شما رو انجام میده جایی یا کسی رو به شما معرفی بکنه.
    اما راجع به پول تقلبی، 100 یوانی ، 50 یوانی . حتی 20 یوانی تقلبی هم در بازار زیاد هست.
    خیلی جاها ممکنه به شما پول تقلبی بدن، مثلا وقتی تاکسی سوار شدید و 100 یوانی دادید و راننده بعد از اینکه پول رو گرفت به شما میگه پول خرد ندارم و 100 یوانی رو به شما برمیگردونه در حالی که قبلا اون رو با 100 یوانی تقلبی عوض کرده ... یا همین اتفاق ممکنه در موقع خرید از بازار بیوفته. شما پول رو به فروشنده میدید و بعد به هر علتی خرید کنسل میشه و اون پول تقلبی بر میگردونه و ......
    البته چینی ها بسیار آدمهای خوبی هستن و بسیار مهمان نواز و قابل اعتماد ولی خوب فراموش نکنید که شما دقیقا در بازار هستید و بسیاری از افراد شیاد به اونجا میان تا سوء استفاده بکنن.
    مورد دیگری که باید دقت کنید اینه که هیچ وقت کیفتون رو سمت پشت بدن قرار ندید (کوله پشتی یا کیف کمری یا کیف شونه ای ) جیب بر در بازار بسیار زیاد هست. بنده خودم تجربه از دست دادن 1000 دلار رو دارم دقیقا به خاطر اینکه کیفم رو به پشت انداخته بودم.

در جاهای ناشناس از پول شمار برای شمردن پول استفاده نکنید، امکان تقلبی بودن دستگاه پول شمار هست. یعنی موقع شمردن پول، چند ورق اسکناس رو داخل دستگاه نگه میداره :))
    50
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    با سلام خدمت شما استاد مرتضی عزیز خیلی ممنون بابت راهنمای شما ایول دارین
صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع