ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8
 1. #1
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  نوشته ها
  47
  128
  کاربر جدید
  کاربر جدید

  آشنایی با کشور روسیه ( مساحت، جمعیت، نژاد، واحد پول، همسایگان و....)

  اطلاعات پایه ای روسیه
  روسیه در آسیای شمالی و اروپای خاوری قرار دارد. روسیه با اقیانوس آرام شمالی، اقیانوس منجمد شمالی، دریای ژاپن، دریای برینگ، دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد.


  وسعت:
  روسیه با 17075200 کیلومتر مربع پهانورترین کشور جهان به شمار می رود.


  همسایگان:
  روسیه با چهارده کشور هم مرز است. از شمال با اقیانوس منجمد شمالی، از جنوب با کشورهای قزاقستان، مغولستان و چین، از غرب با کشورهای فنلاند، اوکراین، نروژ، لیتوانی، لهستان، استونی، لاتویا و بلاروس، از جنوب شرقی با کره شمالی، از جنوب غربی با آذربایجان و گرجستان، از طریق دریای خزر با ایران و از شرق با اقیانوس آرام شمالی هم مرز است.


  جمعیت:
  جمعیت این کشور بیش از 140 میلیون نفر است که از این نظر هشتمین کشور پرجمعیت جهان به شمار می رود.


  شهرهای مهم روسیه:
  مسکو پایتخت و مرکز سیاسی این کشور است. سنت پترزبورک، نووسیبیرسک، یکاترینبورک، نیژنی نووگرود، ولگوگراد، سامارا، ایرکوتسک، امسک، قازان، اوفا، چلیا بینسک، روستف آن دون، کراسنویارسک، و ساراتف از شهرهای بزرگ و مهم روسیه به شمار می روند.
  واحد پول: واحد پول این کشور روبل روسیه است که با اختصار rub نامیده می شود. ارزش هر روبل در حال حاضر 32 روبل است و هر روبل حدودا 45 تومان می باشد.


  تفاوت زمانی با ایران:
  مسکو در پاییز نیم ساعت از ایران جلوتر است. یعنی ایران + نیم ساعت برابر است با ساعت مسکو. اما در بهار و تابستان که ساعت رسمی ایران یک ساعت به جلو کشیده می شود ایران منهای نیم ساعت میشود تایم مسکو.
 2. #2
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  نوشته ها
  47
  128
  کاربر جدید
  کاربر جدید

  محیط سیاسی و قانونی روسیه

  پیدایش نخستین دولت روسیه به سال 882 میلادی بر میگردد، قبایل اسلاو در دوران جا به جایی بزرگ قوم ها، (قرن چهار تا هفت میلادی) در این سرزمین جایگرفتند. از قرون هفت و هشت میلادی اسلاوها به طور گسترده به سوی مناطق مرکزی و شمالی اروپای شرقی حرکت کردند و تا قرن نهم و دهم میلادی منطقه بزرگ سکونت اسلاوها از شمال روسیه کنونی و دریای بالتیک تا مدیترانه و از ولگا تا رود آپ در آلمان شکل گرفت.

  نخستین دولت روسی در قرن دهم و نیمه اول قرن یازدهم به اوج شکوفایی رسید. در آن زمان روسیه کیف بزرگترین دولت اروپایی قرون وسطایی بود. دولت روسیه کیف در سال 1132 میلادی تجزیه شد و نزدیک 15 دولت مستقل به وجود آمد. در نیمه دوم قرن چهاردهم مسکو راس مبارزه مسلحانه در راه اتحاد اراضی روسیه شد و در نیمه دوم قرن پانزدهم، روند تشکیل دولت متمرکز روسی آغاز گشت و اوایل قرن شانزدهم روند طولانی آن به پایان رسید.
 3. #3
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  نوشته ها
  47
  128
  کاربر جدید
  کاربر جدید
  انقلاب اکتبر 1917 مهمترین رویداد تاریخ معاصر روسیه است. با پیروزی بلشویک ها به رهبری لنین، رژیم تزاری از بین رفت و پس از یک دوره بی ثباتی و اعلام استقلال برخی از ملیت ها مانند آذربایجانی ها و ارامنه در قفقاز و مردم لیتوانی در بالتیک، سرانجام بلشویک ها با تحکیم موقعیت خود اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی را متشکل از 15 جمهوری بنا ساختند.

  اتحاد جماهیر شوروی پس از لنین به رهبری ژوزف استالین برنامه گسترده ای برای نیل به پیشرفت و یا به گفته استالین جبران صد سال عقب ماندگی از غرب را در ده سال آغاز نمود.  پس از جنگ جهانی دوم، اتحاد جماهیر شوروی بخش بزرگی از اروپا و نواحی دیگر جهان را زیر نفوذ خود درآورد و به عنوان یکی از دو کشور قدرتمند جهان شناخته شد. اما رهبران اتحاد شوروی چهل سال پس از جنگ جهانی دوم نیز خود را عقب تر از غرب می دیدند. بنابراین کمیته حزب کمونیست، عضو جوان دفتر سیاسی حزب، میخاییل گورباچف را به رهبری برگزید.  او برنامه اصلاحات اقتصادی و سیاسی را در پیش گرفت ولی مشکلات ساختاری جامعه شوروی باعث شد نظام سیاسی و اقتصادی شوروی پس از هفتاد سال رقابت با غرب شکست بخورد و پانزده کشور جدید به جای آن تشکیل شود.  فدراسیون روسیه پهناورترین و مهمترین جهوری در میان جمهوری های پانزده گانه است که به عنوان جانشین اتحاد شوروی در جامعه جهانی امروز حضور دارد.

  فدراسیون روسیه کشوری با نظام حکومتی فدرال است. بر اساس تقسیمات کشوری روسیه از 89 عضو فدرال تشکیل شده است. در راس حکومت فدرال رییس جمهور قرار دارد که با رای مستقیم مردم برای یک دوره چهارساله انتخاب می شود. قوه مقننه که از دو مجلس تشکیل شده به همراه قوه قضاییه دیگر ارکان اصلی حکومت روسیه هستند.

  هم اکنون روسیه 21 جمهوری خودگردان دارد که بیشتر آنها در جنوب غربی کشور، یعنی قفقاز شمالی قرار دارند.

 4. #4
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  نوشته ها
  47
  128
  کاربر جدید
  کاربر جدید
  مالکیت منابع:


  بر اساس قوانین منابع طبیعی(اشخاص حقیقی و حقوقی) می توانند مسکن، اماکن تجاری و صنعتی را در روسیه به تملک درآورند مگر در مواردی که قانون منع کرده باشد. برای اتباع خارجی علاوه بر مدارک لازم برای خرید ملک، ترجمه رسمی گذرنامه شخص حقیقی خارجی و یا مدارک شخص حقوقی ضروری است.
 5. #5
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  نوشته ها
  47
  128
  کاربر جدید
  کاربر جدید
  قانون اساسی


  قانون اساسی مهمترین سند حقوقی در فدراسیون روسیه است. این قانون در همه پرسی 12 دسامبر 1993 جایگزین قانون اساسی جمهوری فدراتیو شوروی سوسیالیستی شد که در 12 آوریل 1978 به تصویب رسیده بود.  در این قانون اختیارات گسترده ای به رویس جمهور اعطا شده که این امر با سنت تاریخی تمرکز قدرت سیاسی در این کشور هماهنگ است.


  در اصل 65 این قانون، ساختار فدرال کشور تشریح شده است. بر این اساس، فدراسیون روسیه از تعدادی جمهوری، شش ناحیه خودگردان، ده ناحیه خودمختار، تعدادی منطقه، دو شهر فدرال(مسکو و سنت پترزبورگ) و یک منطقه خودمختار یهودی نشین تشکیل شده است.
 6. #6
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  نوشته ها
  47
  128
  کاربر جدید
  کاربر جدید
  قوه مجریه:


  رئیس جمهور در راس قوه مجریه است. نخست وزیر و هیات وزیران، اداره امور اجرایی کشور را در دست دارند. شماری از وزرا و معاونین نخست وزیر به طور مستقیم زیر نظر رئیس جمهور هستند. رئیس جمهور در انتخاب نخست وزیر و اعضای کابینه نیز اختیارات گسترده ای دارد
 7. #7
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  نوشته ها
  47
  128
  کاربر جدید
  کاربر جدید
  قوه مقننه:

  قوه مقننه روسیه مانند همه نظام های فدرال از دو مجلس تشکیل شده است. شورای فدراسیون روسیه شامل روسای جمهوری ها یا استانداران مناطق 89 گانه به همراه روسای نهادهای قانون گزاری این مناطق است، که از هر منطقه دونفر انتخاب می شوند و مجلس دوما مرکب از 450 نماینده که از سوی مردم سراسر روسیه انتخاب می شوند.


  در انتخاب نمایندگان برای عضویت در دومای دولتی، نیمی از آنان به صورت مستقیم از میان نامزدهای انتخاباتی با رای مستقیم، مخفی و آزاد و نیمی دیگر به طور غیرمستقیم از میان احزابی که در انتخابات دست کم پنجاه درصد آرای لازم را به دست آورده اند، انتخاب می شوند.  بر اساس ماده 103 قانون اساسی، اختیارات مهم و ویژه دومای دولتی به شرح زیر است:

  • موافقت با انتصاب رئیس دولت روسیه توسط رئیس جمهور
  • رای اعتماد به دولت، وزرا و استضاح آنها و پذیرش استعفای دولت
  • اعلام عفو عمومی
  • اعلام جنگ و صلح
  • حق تصمیم گیری در مورد برکناری رئیس جمهور
  • انتصاب رئیس کل بانک مرکزی و دئیس دیوان محاسبات
  • تصویب بودجه عمومی کشور و نظارت بر حسن اجرای آن
 8. #8
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  نوشته ها
  47
  128
  کاربر جدید
  کاربر جدید
  روسیه در دهه 1990 میلادی دچار بحران های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بسیاری شد. بحران حاکمیت و درگیری های سیاسی داخلی، درگیریهای قومی، فروپاشی نظام تولید و عرضه، تورم، بیکاری، رشد اقتصادی منفی و بدهی های خارجی، کشور را فراگرفت. بحران اقتصادی آگوست 1998 نقطه اوج این بحران ها بود و عمق فاجعه عظیمی را که جامعه روسیه با آن دست به گریبان بود اشکار ساخت.  ثبات سیاسی و ارتقای منزلت بین المللی روسیه در دوره ریاست جمهوری پوتین و رشد اقتصادی پایدار بالای هفت درصد طی سال های اخیر، کاهش بدهی های خارجی و حتی پرداخت پیش از موعد بدهی های خارجی به دنبال افزایش درآمد های نفتی درجه ریسک کشوری روسیه را به طور قابل توجهی بهبود بخشیده است. در نتیجه اجرای برنامه های اصلاحات اقتصادی و ثبات سیاسی پایدار داخلی، ریسک کشوری روسیه از رتبه هفت در سال 1999 به رتبه سه در سال 2007 بهبود یافت.
  بر اساس ارزیابی هایی که مراجه بین المللی انجام داده اند روسیه یکی از مناطق با ثبات جهان است. برابر ارزایبی هایی که صندوق ضمانت صادرات ایران انجام داده این کشور در طیقه بندی ریسک رتبه سه را داراست و سقف اعتبارات کوتاه مدت (زیر دوسال) برای این کشور معادل هفتاد میلیون دلار و برای اعتبارات میان مدت و بلند مدت (بالای دو سال) دمعادل صد و چهل میلیون دلار است.  کشوری به قدمت روسیه با میراث روسیه با میراث نظام های سیاسی، اداری و اقتصادی دوره تزاری و دوره سوسیالیستی، بی تردید عرصه نقش آفرینی افراد و گروه های بانفود است. در نظام اقتصادی دوره اتحاد شوروی همه بخش های اقتصادی در دست دولت و مدیران دولتی بود. ظهور نسل جدیدی از شخصیت های تاثیرگذار در اقتصاد کشور پیامد طبیعی تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی روسیه و خصوصی سازی بود.م خصوصی سازی سریع، انباشتگی ثروت های عظیم در دست برخی افراد و شرکت های بزرگ، ظهور میلیونرهای روسی در سطح اقتصاد اروپا و جهان، گسترش نفوذ آنها را به دنبال داشت. قدرت و نفوذ برخی از این افراد تا اندازه ای است ک در دوره پس از یلتسین، هنگامی که پوتین برای تمرکز قدرت در کرملین تلاش میکرد چالش های مهمی پدید آورد.
  احزاب روسیه متحد، کمونیست و روسیه آزاد از جمله مهمترین احزاب سیاسی فدراسیون روسیه هستند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 5
  آخرين نوشته: 14-08-2018, 09:49
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 15-12-2012, 11:25
 3. پاسخ ها: 15
  آخرين نوشته: 01-12-2012, 19:48
 4. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 08-12-2011, 23:20
 5. پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 08-12-2011, 21:20

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •