اتاق تهران:
خلیلیان در مراسم تودیع خود خبر داد:
دلایل توقف طرح انتزاع
افشاگریهای خرید تضمینی گندم
وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم گفت: برخی مشکلات از خارج به بخش کشاورزی و این وزارتخانه تحمیل میشد اما امیدواریم قانونهایی مانند انتزاع وظایف بازرگانی کشاورزی که به دلیل مشکلاتی اجرا نشد در مدیریت جدید اجرا شود.

به گزارش ایسنا، صادق خلیلیان در مراسم تودیع خود و معارفه محمود حجتی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: برخی مشکلات بخش کشاورزی از خارج از این حوزه به بخش تحمیل میشد که نیاز دارد در دوران مدیریت جدید از طریق تصویب و اجرای قوانین و چانهزنی، زمینه لازم برای حل آنها فراهم شود.

وی افزود: طرح انتزاع وظایف بازرگانی بخش کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت که در ادامه به عنوان قانون تجمیع وظایف بخش کشاورزی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید با مشکلاتی مواجه شد که بندهایی از این قانون مانند ماده 5 آن سبب اختلافاتی بین دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت شد که امیدواریم در دوران مدیریت جدید علیرغم این مشکلات زمینههای اجرای این قانون فراهم شود.

افشاگریهای خلیلیان درباره خرید تضمینی گندم
وزیر سابق جهاد کشاورزی گفت: در زمینه گندم علیرغم این که در سالهای گذشته چرخه آرد، نان و گندم آزاد شده است هر گاه قیمت گندم افزایش داشته تولید و تحویل آن به دولت نیز به همین میزان افزایش یافته است.

خلیلیان ادامه داد: در سال گذشته جلسهای در یکی از دستگاههای مرتبط با نهاد ریاست جمهوری برگزار شد که در آن جلسه علیرغم توصیههای من برخی زیر بار افزایش قیمت گندم به بالاتر از کیلویی 400 تومان نمیرفتند که در آن جلسه گفتم در این صورت نباید انتظار داشته باشیم که گندم تولید شده در داخل اندازه نیاز مصرفکنندگان خریداری و جمعآوری شود.

وی گفت: برخی در آن جلسه اظهار کردند که اگر نتوانیم همه گندم مورد نیاز را خریداری و جمعآوری کنیم بخش خصوصی آن را میخرد و ما هم برای تامین نیاز داخلی گندم وارد میکنیم!

وزیر سابق جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در همان جلسه فشار بسیاری وارد کردند تا واردات شیر خشک که پیش از آن براساس مفاد قانون افزایش بهره وری از سوی من ممنوع شده بود آزاد شود اما زیر بار این فشارها نرفتم و پس از آن که در این زمینه مذاکرات ما ناتمام ماند از جلسه خارج شدم که علیرغم تمایل من درب آن اتاق به دلیل خرابی کوبیده شد که بعدها موجب رنجش خاطر حاضران در آن جلسه شد چرا که میگفتند تا آن زمان سابقه نداشته درب اتاقی در نهاد ریاست جمهوری و مجموعههای آن با چنین شدتی کوبیده شود!

فشارهای بیرون از وزارتخانه برای منافع کشاورزی مدیریت شوند
خلیلیان تاکید کرد: بخش کشاورزی برای حل مشکلات و معضلات خود نیازمند پیگیریها و اجرای قوانین در زمینههای گستردهای است و باید بر فشارهایی که از خارج به این وزارتخانه وارد میشود، مدیریت کرد تا بتوان از منافع بخش در جهت توسعه آن حمایت کرد.

وی درباره وضعیت زیرساختهای بخش کشاورزی در سالهای گذشته خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه در ابتدای ارائه برنامه به نمایندگان مجلس 32 محور را در بخش کشاورزی پیشنهاد کردم اما از این میان چندین موضوع از اهمیت ویژهای برخوردار بودند که توسعه زیرساختهای آب و خاک یکی از مهمترین این بخشها بود.

وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم افزود: مسئله آب و خاک به این دلیل اهمیت دارد که ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته و همواره با مشکل تامین آب مواجه است که هم در زمان مدیریت خود در سمت معاونت برنامهریزی وزارت جهاد کشاورزی و هم در چهار ساله اخیر سعی کردم تا اعتبارات را به این سمت سوق دهم به گونهای که دیگر بخشهای کشاورزی نیز معترض نشوند.

همه اعتبارات را به بخش آب و خاک سوق میدادم
خلیلیان ادامه داد: هر گاه اعتباری در بخشهای کشاورزی نسبت به گذشته افزایش مییافت آن را به بخش آب و خاک اختصاص میدادیم و از سوی دیگر نیز در اواخر سال 89، 1350 میلیارد تومان در شورای عالی آب و خاک به بخش کشاورزی اختصاص یافت که آن را در این حوزه هزینه کردیم و موفق شدیم پروژههای بزرگی در این زمینه انجام دهیم.

وی گفت: در زمینه آبیاری تحت فشار در دولت هفتم 149 هزار هکتار، در دولت هشتم 185 هزار هکتار در دولت نهم 290 هزار هکتار و در دولت دهم 520 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در این طرح قرار گرفتهاند. همچنین در دولت نهم 85 هزار هکتار در اراضی کشاورزی شبکههای فرعی احداث شد که در دولت دهم به 360 هزار هکتار رسید.

وزیر سابق جهاد کشاورزی تاکید کرد: یکی از مشکلات بخش کشاورزی سرمایهگذاری است که همواره در سالهای اخیر تلاش شد تا علاوه بر اعتبارات زیر ساختی، تسهیلات ارزان قیمت نیز از طریق انعقاد قرارداد با بانکهایی مانند بانک کشاورزی، سپه و توسعه تعاون در اختیار کشاورزان قرار گیرد؛ به گونهای که براساس مصوبه صندوق توسعه ملی مبنی بر اختصاص 10 درصد از درآمدهای حاصل از تولید ناخالص ملی به بخش کشاورزی حدود 9000 میلیارد تومان اعتبار در سال 91 در اختیار بخش کشاورزی قرار گرفت که در قالب تسهیلات ارزان قیمت هفت و 13 درصد برای سرمایهگذاری در بخش کشاورزی و تامین نقدینگی واحدهای تولیدی اختصاص یافت.

خلیلیان افزود: یکی دیگر از مشکلاتی که در بخش کشاورزی توسعه مکانیزاسیون است که در سال های اخیر تلاش شد تا در محصولاتی مانند برنج تقویت شود؛ به گونهای که در حال حاضر در استانهای گیلان و مازندران عملیات کشت و برداشت برنج در اکثر شالیزارها به صورت مکانیزه انجام میشود.

تولد نژادهای جدید دامی در زمان وزارت خلیلیان!
وی تقویت نژادهای دامی را یکی از مسائل مهم بخش کشاورزی برشمرد و گفت: از 40 سال گذشته تاکنون نژادهایی به کشور وارد شدند که طی این سال ها به نژادهای بومی دامهای ایرانی تبدیل شدند اما باید نژادهایی که توان تولید شیر و گوشت بیشتر و بهتری دارند را وارد میشد که در سالهای اخیر این اقدام در دستور کار قرار گرفت و براساس آخرین اخبار رسیده به نظر میرسد اولین سری دامهای پر تولید متولد شدهاند.

وزیر سابق جهاد کشاورزی اظهار کرد: از محل اعتبارات حاصل از اجرای طرح هدفمندی یارانهها بیش از 7450 واحد مرغداری و برخی واحدهای دامداری به فنآوریهای دامی تجهیز شدهاند.

کاهش واردات و افزایش صادرات کشاورزی از نقاط قوت سالهای اخیر
خلیلیان تصریح کرد: علیرغم اینکه در سالهای اخیر واردات محصولات کشاورزی از 18.5 میلیون تن به 13 میلیون تن کاهش یافت اما در سال گذشته روند صعودی را تجربه کرد که البته انتظار می رود در سال 92 که روند کاهشی واردات محصولات کشاورزی در چهار ماه نخست آن تکرار شده است نیز ادامه یابد.

وی ادامه داد: یکی از نقاط قوت بخش کشاورزی افزایش صادرات در سالهای اخیر بوده است به گونهای که در سال 91 میزان صادرات محصولات کشاورزی به 6.2 میلیارد دلار رسید این درحالی است که در دهههای گذشته میزان صادرات کل کالاها و محصولات غیر نفتی به این میزان میرسید.

وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم با تاکید بر کاهش مصرف کود و سموم شیمیایی درجهت تولید غذای سالم گفت: در سالهای گذشته مصرف کودهای شیمیایی حدود 25 درصد کاهش یافت و در تولید شیر، گوشت، پرورش آبزیان، تولیدات گلخانهای و محصولات سبزی و صیفی نیز این روند مدیریت شد.

حجتی بهترین وزیر در میان گزینههای روحانی است
خلیلیان افزود: اگر از میان گزینههای روحانی که البته از وزرای سابق هم بودند قرار بود یکی انتخاب شود من هم به دولت یازدهم پیشنهاد میکردم که مهندس حجتی بهترین گزینه برای این وزارتخانه است چراکه ایشان برنامه مدون و خوبی را که نزدیک به سیاستهای این وزارتخانه در سالهای اخیر نیز هست به مجلس ارائه کرده است و سابقه مدیریتی درخشانی داشته است.

خاطرات جوانی خلیلیان در بخش کشاورزی
وی خاطرنشان کرد: در دوران جوانی و دانشجویی در جهاد سازندگی فعالیت میکردم و با موتورسیکلت به بازدید از پروژههای مختلف میرفتیم و در آن زمان هر گاه کشاورزی به بذر یا سم نیاز داشت برایشان تامین میکردیم حتی گاهی کشاورزان پولی برای پرداخت بهای آن نداشتند که در تکه کاغذی متعهد میشدند پول آن را پرداخت کنند و من آن را جای پول در جیبم میگذاشتم و به آنها بذر میدادم.

وزیر سابق جهاد کشاورزی افزود: روزی برای رفتن به مرکز استان سوار مینیبوس شدم به تصور اینکه در جیبم پول دارم اما هنگامی که پیاده شدم همه آن کاغذهایی است که کشاورزان به من دادهاند.

خلیلیان در پایان این مراسم به سابقه خود در معاونت برنامهریزی پیش از سالهای 74 ، دوران فعالیتش در وزارت حجتی و اسکندری اشاره کرد.

وی گفت: سعی میکنم فعالیتهایم را در بخش کشاورزی ادامه دهم و ارتباط خود را با مجموعه وزارت جهاد کشاورزی قطع نکنم.