ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 13 , از مجموع 13
 1. #11
  جاده ابریشم
  مهمان

  افق هاي تازه در صنعت حمل و نقل هوايي

  سلام بر دوستان

  مطلبی که میخوام اینجا بیارم شاید کمی متفاوت از مطالب قبلی باشه و اصولا یک دید راجع به آینده هست.

  فرض كنيد سيستم حمل و نقل هوايي ساخته شود كه همچون يك نعلبكي غول پيكر در پهنه آسمان به پرواز درآيد و با استفاده از كابل بسيار قدرتمندي كه از آن آويزان شده، ساختمان هاي اداري و مسكوني را در گوشه و كنار شهر و حتي كشور جابه جا كند! در حالي كه حتي فكر كردن به اين موضوع نيز خالي از هيجان نيست، اكنون تصور كنيد كه تا چند سال ديگر چنين ايده اي رنگ واقعيت به خود بگيرد.
  Skylifter پاسخ به رويايي است كه بسياري از كودكان و بزرگسالان در ذهن دارند.

  چند دهه است كه طرفداران سفرهاي هوايي همواره منتظر ساخت چيزي شبيه يك هواپيماي بسيار بزرگ هستند تا با استفاده از آن بتوان سازه هاي بسيار بزرگ را از روي زمين بلند كرد و پس از طي مسافتي، آن را در گوشه اي ديگر روي زمين گذاشت. در حقيقت اين ايده آنچنان از جذابيت برخوردار است كه بسياري از همين افراد تحقق آن را بي شباهت به يك معجزه نمي دانند، هر چند بايد پذيرفت كه در عصر حاضر و با توجه به پيشرفت هاي خيره كننده اي كه در فناوري هاي مختلف روي مي دهد، تحقق بسياري از ايده ها به واقعيت در حال تبديل شدن به يك رويه عادي است!با گذشت هر سال طرح هاي مفهومي جديدي درخصوص سيستم هاي حمل و نقل هوايي سبك تر از هوا ارائه مي شود كه نتيجه آنها چيزي نيست جز زنده نگاه داشتن اميدها براي ساخت هواپيمايي عظيم با قابليت جابه جايي ساختمان هاي غول پيكر.

  يكي از تازه ترين ايده هايي كه در اين زمينه ارائه شد محصول تفكر خلاقانه گروهي از محققان در استرالياست كه از آن به Skylifter ياد مي شود. در حالي كه اين ايده هنوز در مرحله يك برنامه مفهومي است و خبري از ساخت آن حداقل براي يك دهه آينده نيست؛ اما با توجه به قابليت هايي كه براي آن تعريف شده است، بسياري از كارشناسان آن را نمود واقعي بشقاب پرنده ها مي دانند.

  [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
  [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
  ویرایش توسط جاده ابریشم : 18-12-2011 در ساعت 12:35
 2. #12
  جاده ابریشم
  مهمان
  حمل هوايي بارهاي سنگين

  فناوري Skylifter در حقيقت يك بالن گازي قابل هدايت است و همان طور كه از نام آن مشخص است براي انتقال محموله هاي باري بسيار سنگين، حجيم يا آسيب پذير طراحي شده كه نمي توان با استفاده از هواپيماهاي باري فعلي، اقدام به جابه جايي آنها كرد. اين سيستم حمل و نقل هوايي قابليت آن را دارد تا 150 تن را در هوا جابه جا كند. اين يك ركورد قابل توجه است كه تاكنون نمونه آن در هيچ نقطه اي از جهان ارائه نشده است. شركتي كه اين ايده خلاقانه را ارائه كرده از طرح هاي اوليه نيز در خصوص تنوع محموله هاي باري قابل انتقال با آن، رونمايي كرده است. با اين حال گستره محموله هاي باري قابل حمل با اين سيستم نوين بسيار متنوع و وسيع است كه شايد در هيجان انگيزترين تصور ممكن بتوان به جابه جايي ساختماني بزرگ و چند طبقه اشاره كرد. استفاده از اين سيستم حمل و نقل هوايي در موارد اضطراري نظير وقوع سيل يا زمين لرزه ارزش و اهميت آن را بخوبي نشان مي دهد. در چنين مواردي مي توان سازه هاي موقتي را كه براي اسكان اضطراري طراحي و ساخته شده اند در زمان بسيار اندكي به نقاط آسيب ديده و عمدتا غير قابل دسترس منتقل كرد. همچنين انتقال بيمارستان هاي صحرايي از جمله كاربردهايي است كه براي اين ايده خلاقانه تعريف شده است؛ اما استفاده از اين طرح تنها به موارد اضطراري كه عمدتا با نگراني همراه است، ختم نمي شود. چشمانتان را ببنديد و منظره اي را تصور كنيد كه در آن كپسول بزرگ و مجللي ـ كه با استفاده از كابل هاي بسيار محكم به Skylifter متصل شده اند ـ در هوا معلق است.اين كپسول قابليت حمل 80 تا 100 گردشگر را دارد و در حالي كه محيطي متفاوت از محيط هواپيماها را تجربه مي كنند از گشت و گذار در آسمان آن هم در زير سايه يك نعلبكي يا بشقاب پرنده اي غول پيكر لذت مي برند.

  سيستم حركتي مقاوم و كارآمد

  موتورهاي ديزل زيستي در كنار صفحات خورشيدي كه در قسمت بالاي بالن نصب مي شوند، الكتريسيته لازم براي سيستم پيش رانش Skylifter را تامين مي كنند. اين سيستم ها در مجاورت كابين هدايت نصب مي شوند و در حقيقت قلب تپنده كل سيستم به شمار مي آيند. سيستم هاي پيش رانش به شيوه اي طراحي شده اند كه حداكثر قدرت مانوردهي را به چنين مجموعه عظيمي مي دهند، اين وسيله مي تواند با حداكثر سرعت 83 كيلومتر بر ساعت در آسمان حركت كند و در عين حال از برد حركتي حداقل 2000 كيلومتر (به طور پيوسته) برخوردار است. اما پرسشي كه ممكن است به ذهن هر كس خطور كند، اين است كه Skylifter در مقايسه با تمامي سيستم هاي حمل و نقل هوايي فعلي ( كه البته بسيار محدود نيز هستند) چه مزايايي دارد؟ اين وسيله قابليت دارد تا براي مدت قابل توجهي همراه محموله بسيار سنگين يا حجيمي كه به آن آويزان شده است در هوا معلق بماند تا شرايط براي فرود محموله مهيا شود. اين درحالي است كه در حمل و نقل سازه هاي بزرگ با استفاده از هواپيماهاي باري نمي توان بيشتر از چند دقيقه يا چند ساعت هواپيما را در هوا معطل نگاه داشت. همچنين مصرف سوخت Skylifter نيز بسيار پايين است و در نتيجه دي اكسيدكربن كمي نيز توليد و روانه اتمسفر زمين مي شود. اگر اين فاكتور را با ميزان آلودگي كه هواپيماها و بالگردها توليد مي كنند، مقايسه كنيد؛ از آن به عنوان يكي از اصلي ترين مزاياي آن ياد مي كنيد.برخلاف هواپيماهاي امروزي، اين طرح انتها يا ابتداي مشخصي ندارد و به همين دليل نياز نيست تا براي هدايت آن در ميان جريان هاي شديد هوا، انرژي زيادي صرف كرد. اين سيستم حمل و نقل هوايي براحتي چرخش 360 درجه اي در هوا را انجام مي دهد. گذشته از تمامي اين مزايا، براي استفاده از اين وسيله نيازي به زميني هموار مشابه فرودگاه نيست بلكه سيستم مي تواند براحتي محموله باري خود را بدون نياز به فرود آمدن روي زمين تحويل دهد و سريعا نيز محل را ترك كند.Skylifter مقاومت بسيار خوبي نيز در برابر جريان هاي شديد باد دارد و با توجه به تمامي اين امتيازهاست كه پيش بيني مي شود Skylifter به عنوان نماينده بسياري از طرح هاي مشابه در خصوص حمل و نقل هوايي در سال هاي آتي رنگ واقعيت به خود بگيرد. محققان اين پروژه به موفقيت نهايي آن در سال هاي آينده بسيار خوشبين هستند. البته اين چيزي است كه گذشت زمان، آن را ثابت مي كند.

  بالني سبك تر از هوا

  اين سيستم هوايي، از چند بخش اصلي تشكيل شده است. قسمت بالني شكل كه دقيقا شبيه يك بشقاب پرنده غول پيكر
  بوده و همواره مملو از گاز سبك تر از هواست. البته تفاوتي كه Skylifter با ساير سيستم هاي بالني شكل فعلي دارد، اين
  است كه گاز داخل اين وسيله برخلاف بالن هاي رايج دائمي بوده و مهم ترين مشخصه آن، سبك تر بودن آن از هوا است. اين
  بخش به وسيله ستون بسيار محكم و كابلي شكلي به كابين هدايت متصل مي شود كه بخش هاي بعدي كل سيستم را
  تشكيل ميدهند. [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
  ویرایش توسط جاده ابریشم : 18-12-2011 در ساعت 13:19
 3. #13
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن
  خیلی جالبه. با این تفاسیر بعید نیست تا صد سال دیگه صادرات واردات با فکس انجام بشه. مثلا زنگ میزنن میگن 20 تن سیب زمینی فکس کنید بیاد
  ;););)
صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •