ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  گوانگجو- چین
  نوشته ها
  1,625
  4,857
  مدیر ارشد
  مدیر ارشد

  بازار غیر رسمی ارز با شوك معكوس مواجه شد

  سخنگوی اقتصادی دولت گفت: بازار غیر رسمی ارز با شوك معكوس مواجه شده و قیمت ها در این بازار با لختی و چسبندگی در حال كاهش است .

  به گزارش شنبه شب ایرنا، سید' شمس الدین حسینی ' در برنامه زنده تلویزیونی نگاه یك در خصوص آشفتگی بازار ارز و سكه نیز گفت:وضعیت عرضه و تقاضا در بازار ارز با سایر بازار های همانند بازار تیر آهن متفاوت می باشد،ضمن آنكه نظام ارزی كشور نظام شناور مدیریت شده است.

  وی ، ساز گار نبودن الگوی ارزی و تجاری ، وجود مانع در نقل و انتقال و همچنین تبدیل ارز ها به دلیل تحریم اقتصادی ، از دست دادن كارایی شیوه های ساختاری بازار ارز و دامن زدن برخی افراد در این بازار را از دلایل ایجاد آشفتگی در بازار ارز دانست و افزود: مجموعه این عوامل منجر به ایجاد پدیده دلاری شدن در كشور و افزایش تقاضا شد به نحوی كه بیشتر افراد سعی می كردند دارایی های خود را به سایر ارز ها تبدیل كنند.

  وی با بیان آنكه، برای حل این مساله علاوه بر آنكه نظام شناور مدیریت شده را دنبال كردیم، از نقل و انتقال فیزیكی ارز جلوگیری شده است ، اظهار داشت: با همكاری مطبوعات و با فعال كردن ابزار هایی در بازار پول همانند افزایش سود سپرده ها ثبات و آرامش را به نظام پولی و ارزی بازگرداندیم.

  سخنگوی اقتصادی دولت در خصوص تاخیر اقدامات دولت برای ایجاد ثبات در بازار ارز نیز گفت: ابتدا فرض بر آن بود كه بانك مركزی بر این مشكل همانند سال گذشته فائق آید اما در نهایت از دولت درخواست كمك كرد و سیاست ها باید به گونه ای بود كه ازمون و خطا نداشته باشد.

  حسینی در پاسخ به این پرسش كه چرا همزمان با تك نرخی شدن ارز باز هم قیمت ها در بازار متفاوت است، اظهار داشت:بانك مركزی نرخ بازار اصلی و فرعی را یكسان كرد .

  وی ادامه داد: در گذشته به دنبال آن بودیم كه نرخ در بازار غیر رسمی را تعدیل كنیم و به همین دلیل بانك مركزی ارز را عرضه می كرد ولی در ماه های اخیر این سیاست كارایی نداشت.

  وی با بیان آنكه ، پاسخگوی نیاز های واقعی در بازار هستیم، گفت: سفته بازی ارز با سیاست های خاص مدیریت می شود و برای تامین نیاز های واقعی نیز اصلاحات لازم نیز انجام می شود.

  حسینی در پاسخ به پرسشی مبنی بر شایعات تامین بودجه از محل آشفتگی بازار ارز با رد این مطلب گفت: نرخ دلار در بودجه سال 90 هزار و 50 تومان پیش بینی شده بود و قرار بود اگر با نرخی بالاتر نفت به فروش برسد در ردیف دیگر واریز شود و مجموع مابه التفات ارز در 10 ماهه امسال 87 هزار میلیارد تومان است كه رقم زیادی نیست.


  ویژگی اقتصاد قبل و بعد از انقلاب

  حسینی در خصوص ویژگی های اقتصاد ایران قبل و بعد از انقلاب اظهار داشت: بر اساس قانون اساسی بعد از انقلاب در اصول اقتصادی تغییر نگاه در هدف مطرح شده است .

  وی ،انسان محوری، اجرای قانون بانكداری بدون ربا ، عدالت محوری ،محرومیت زدایی، كاهش شكاف طبقاتی و پرهیز از تكاثر را از ویژگی های اقتصاد ایران نامید و گفت: اقتصاد كشور هم اكنون دارای زیر ساخت های مناسبی است .


  نر خ سود

  وی با بیان آنكه بر اساس برنامه پنجم توسعه باید نرخ سود سپرده ها بر اساس میانگین تورم سال جاری و سال آینده باشد، گفت: بر همین اساس شورای پول و اعتبار تصمیم به افزایش این نرخ گرفت اگرچه دولت بعد از اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها تمایلی به افزایش نرخ سود نداشت اما شورای پول و اعتبار تصمیم به افزایش نرخ سود تسهیلات گرفت ، ولی از آنجایی كه بانك ها باید 15 درصد سپرده قانونی را نزد بانك مركزی قرار دهند و یك تا دو درصد هزینه باید پرداخت كنند بر اساس منطق اقتصادی نمی توانند سودی بالا تر از 20 درصد ارایه دهند.

  وی از طرح جدید تلفیق منابع صندوق توسعه ملی و تلفیق منابع دولت و همچنین سپرده ها برای ارایه تسهیلات با نرخ سود مناسب تر خبر داد.

  قبول نكردن یك ضامن برای تسهیلات زیر 10 میلیون تومان تخلف است

  وزیر اقتصاد با بیان آنكه قبول نكردن یك ضامن برای تسهیلات زیر 10 میلیون تومان تخلف است،گفت: بانك های دولتی زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی باید این امر را اجرایی كنند و وزارت اقتصاد در خصوص آن پاسخگو است و سایر موسسات اعتباری و بانك های خصوصی نیز تحت نظر بانك مركزی هستند.


  ابوالحسنی معاون بانك و بیمه وزارت اقتصاد

  وی در پاسخ به پرسشی درخصوص درخواست استعفای 'اصغر ابوالحسنی' معاون بانك بیمه و شركت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی ، گفت: بعد از جریان استیضاح این درخواست مطرح شد و من موافقت كردم اما با توجه به سختی جا به جایی ها وی همچنان در مسولیت خود فعالیت می كند.


  بانك ها تسهیلات ارایه می كنند

  وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به پرسشی مبنی بر انقباضی شدن ارایه تسهیلات پس از اخلال مالی گفت: بانكها بیش از 90 درصد سپرده ها را تسهیلات ارایه كردند و اگر بخواهند بیش از این میزان تسهیلات ارایه كنند باید از بانك مركزی اضافه برداشت نمایند و این به معنای افزایش نقدینگی و در نهایت رشد نرخ تورم است.

  وی با بیان آنكه ، بانك ها پس از اخلال مالی برای ارایه تسهیلات محتاط تر شده اند ، گفت:مقررات گشایش اعتبار داخلی دارای نقایصی بود كه شورای پول و اعتبار در صدد رفع این مشكل برآمد.

  به گفته حسینی، بر همین اساس قرار شد در گشایش اعتبار داخلی یك طرف دولت باشد.


  آمادگی دولت برای اجرای فاز دوم هدفمند كردن یارانه ها

  سخنگوی اقتصادی دولت درخصوص فاز دوم هدفمند كردن یارانه ها، گفت:در چارچوب قانون می توانیم فاز دوم هدفمند كردن یارانه ها را در سال جاری اجرایی كنیم و آمادگی لازم را در این خصوص داریم و جلسات ستاد نیز با ریاست رییس جمهور برگزار می شود و سناریو های مختلفی در این خصوص و جود دارد.

  وی ، بهترین زمان را مناسب ترین زمان برای اجرای این فاز دوم هدفمند كردن یارانه ها دانست وافزود: من از رییس جمهوری مطلبی مبنی بر اجرا نشدن فاز دوم در سال جاری نشنیده ام .


  انصراف از دریافت یارانه

  وی با بیان آنكه دولت قبل از اجرای هدفمند كردن یارانه ها یارانه نقدی را واریز كرده بود و تغییر در زمان پرداخت در ماه های اخیر نباید مشكلی را ایجاد كند، افزود:*در فاز دوم خود انصرافی را دنبال می كنیم و اگر موفق شویم كه 10 درصد از مردم را متقاعدبه انصراف كنیم می توانیم فرصتی را در اختیار سایر طبقات جامعه قرار دهیم .


  بودجه 91 كمتر از نیم درصد رشد داشته است

  حسینی بودجه 91 را لایحه ای شفاف دانست و اظهار داشت: تبصره های از بودجه برای حمایت از بخش خصوصی است و بودجه سال جاری 510 هزار میلیارد تومان است در حالی كه این رقم در سال گذشته 508 هزار میلیارد تومان بوده است بر همین اساس بودجه 91 كمتر از نیم درصد رشد داشته است.

  وی ادامه داد: بودجه بخش عمومی 3.3 درصد كاهش داشته ضمن آنكه در سال جاری تملك دارایی های مالی نیز كمتر شده كه بر این اساس بودجه واقعی تر است.

  به گفته وی، بودجه در بخش عمرانی حدود 10 درصد رشد داشته است.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اثر شوك ارزي بر هزينه توليد
  توسط Mahan در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 14-03-2013, 11:12
 2. قیمتگذاری کالا غیرانحصاری میشود
  توسط Mahan در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 14-01-2013, 14:25
 3. کارت های بازرگانی غیرفعال حذف می شوند
  توسط بهزاد در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 31-07-2012, 17:31
 4. فاصله بازار رسمی و غیر رسمی ارز از بین می رود
  توسط سجاد در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 28-07-2012, 14:43
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 17-01-2012, 11:57

کاربران برچسب زده شده

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •