ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  گوانگجو- چین
  نوشته ها
  1,599
  4,625
  مدیر ارشد
  مدیر ارشد

  سناريوهاي صنعتي فاز دوم يارانه

  دنياي اقتصاد- بسته هاي يارانه اي توليد در فاز دوم هدفمندي چگونه تعريف و اجرا مي شود؟ اين پرسشي است كه فعالان بخش خصوصي و توليدكنندگان طي چند ماه گذشته بارها از دولتمردان خواسته اند كه به آن پاسخي روشن داده شود؛ اكنون معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مي گويد بسته های حمایتی با توجه به زمان و شیب افزایش قیمت حامل های انرژی تعریف شده است ضمن اينكه راهكارهاي جايگزين نيز مد نظر قرار گرفته است؛ به گفته محسن صالحی نیا، ساختار و محتواي بسته هاي يارانه اي با توجه به درصد افزايش قیمت حامل های انرژی تعیین مي شود ضمن اينكه «حمايت هاي خاص» شامل صنایع انرژي بر مي شود و ديگر صنايع از «حمايت هاي عام» منتفع خواهند شد. با اين حال برخي مديران بخش توليد، با انتقاد به چگونگي اجراي بسته هاي حمايتي در فاز اول هدفمندي معتقدند كه دولت بايد رويكرد ساختاري خود را تغيير دهد؛ چرا كه تجربه نشان مي دهد پرداخت یارانه نقدی به بخش خانوار منجر به افزايش قدرت خرید مردم و در نتيجه رشد تقاضا و فروش نشده است. آنها بر ارائه تسهيلات به منظور بازسازي صنايع تاكيد مي كنند ضمن اينكه نسبت به رشد نرخ تورم و بيكاري هشدار مي دهند.


  فعالان اقتصادي همزمان با برنامه دولت برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی مطرح كردند
  باید و نبایدهای بسته های حمایت از صنعت

  گروه صنعت و معدن- غزاله طایفه: در شرایطی که دولتمردان برنامه اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها را در دستور کار دارند، وزارت صنعت، معدن و تجارت از تدوین بسته های حمایتی از صنایع همزمان با سناریوهای قیمتی برای حامل های انرژی خبر می دهد.
  وعده ارائه بسته های حمایت از صنعت در فاز دوم در حالی است که در طول یک سال گذشته بسیاری از تولیدکنندگان نسبت به تحقق نیافتن کامل مواعيد يارانه اي وزارتخانه برای بخش تولید گلایه داشته و اعلام کرده اند که دولت پیش از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی، باید به وعده های خود عمل کند.
  در این میان، معاون صنایع و امور اقتصادی وزیر صنعت، معدن و تجارت در اظهار نظر جديدي با اشاره به آغاز طراحی سناریوهای مختلف حمایتی از صنایع گفته است: این بسته ها به گونه ای طراحی شده که حداقل آسیب پذیری را در مورد واحدهایی که از تغییرات نرخ انرژی متاثر می شوند، به همراه داشته باشد. اين همان موضوعی است که برخی فعالان صنعتی در واکنش به آن نظرات مختلفی را مطرح مي كنند و بر تحقق کامل وعده ها در فاز دوم و نيز در نظر گرفتن سبدی متنوع از کمک های دولتی و افزایش سهم تولید از درآمد حاصل از اصلاح قیمت حامل های انرژی اصرار مي ورزند.

  جزئیات بسته های حمایتی

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح جزئیات بسته های حمایت از صنایع در فاز دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اعلام کرد: این بسته های حمایتی با توجه به زمان و روشی که برای شیب افزایش قیمت حامل های انرژی در نظر گرفته شده است، تعریف شده است و دارای آلترناتیوهای مختلفی است. محسن صالحی نیا، در این رابطه به «مهر» گفته است: گزینه های مختلف در این سناریوها با فرض این طراحی شده است که قیمت بنزین هر درصدی که افزایش یابد، قیمت برق به چه نحوی باشد و قیمت گازوئیل و سایر حامل های انرژی به چه صورت تعیین شود. به گفته وی، حمایت های خاص در مورد صنایعی است که از افزایش قیمت حامل های انرژی تاثیر بیشتری می پذیرند، اما حمایت های عام، تمامی رشته های صنعتی را شامل می شود.

  لزوم افزایش سهم تولید

  برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تدوین بسته های حمایتی از صنعت در فاز دوم قانون هدفمندی یارانهها در حالی اعلام شده است که رییس کمیسیون تولید و تجارت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران در واکنش به آن می گوید: به نظر می رسد که وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش از تدوین بسته های حمایتی از صنایع باید منتظر تصویب قانون بودجه سال 91 از سوی مجلس شود. محسن بهرامی ارض اقدس در گفت و گو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به طرح نمایندگان مجلس برای افزایش سهم تولید از درآمد حاصل از اصلاح قیمت حامل های انرژی گفت: نمایندگان مجلس در حال حاضر طرحی را در دستور کار دارند که سهم خانوار، تولید و سایر بخش ها از درآمد هدفمندی یارانه ها را تغییر دهند. برخی شنیده ها حاکی از این است که افزایش سهم بخش تولید از 20 درصد فعلی تا سطح 50 درصد نیز مطرح شده است. بهرامی ارض اقدس همچنین به طرح دیگر نمایندگان مجلس برای پرداخت کمک های نقدی به بخش تولید اشاره کرد و گفت: در مرحله اول اجرای قانون دولت تصور می کرد که با پرداخت یارانه نقدی به بخش خانوار، قدرت خرید در این بخش افزایش می یابد که این موضوع عملا نوعی کمک غیرمستقیم به بخش تولید است. اما به نظر من این برداشت غلط است و با اصل قانون هدفمندی یارانه ها مغایرت دارد.

  اختصاص سبد متنوعی از کمک های دولتی

  وی در پاسخ به این سوال که با توجه به برنامه دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندي يارانه ها نحوه کمک های دولتی به بخش صنعت به چه صورت باید باشد، توضیح داد: در حال حاضر با توجه به افزایش محدودیت های بین المللی شرایط برای بخش تولید دشوارتر شده است. از سوی دیگر تاخیر در اختصاص بسته های حمایتی در فاز اول هدفمندی یارانه ها نیز باعث شد که برخی از واحدهای تولید با کاهش تولید روبه رو شوند.
  بهرامی ارض اقدس افزود: به نظر من در مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها باید بخش تولید در اولویت قرار گیرد و روش های حمایتی از این بخش نیز فقط به قیمت های ترجیحی انرژی ختم نشود. به گفته وی، باید سبد متنوعی از کمک های دولتی به بخش تولید اختصاص یابد که شامل تخفیف مالیاتی، اعمال نرخ های ترجیحی برای خرید مواد اولیه، اختصاص تسهیلات ارزان قیمت و ... است. از سوی دیگر وزارت صنعت، معدن و تجارت باید با اختصاص تسهیلات نقدی زمینه لازم برای اصلاح و نوسازی واحدهای صنعتی را فراهم کند.
  افزايش ناگهاني قيمت ها؟
  حسین سلیمی، عضو هیات مدیره انجمن مدیران صنایع نیز از دیگر کسانی است که در مورد تدوین سناریوهای حمایتی برای صنایع در فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها می گوید: هنوز مشخص نیست که قیمت حامل های انرژی در فاز دوم چند درصد افزایش می یابد. با وجود اینکه قیمت حامل های انرژی باید ظرف 5 سال و سالانه 20 درصد افزایش یابد، اما در مرحله اول ما شاهد افزایش چند برابری قیمت ها نسبت به قبل از اجرای قانون بودیم. سلیمی در گفت و گو با «دنیای اقتصاد»، افزود: اگر شیب افزایش قیمت ها در مرحله دوم نیز زیاد باشد نرخ تورمی بین 26 تا 40 درصدی را تجربه خواهیم کرد.
  عضو هیات مدیره انجمن مدیران صنایع در پاسخ به این سوال که حمایت وزارت صنایع در فاز دوم اجرای قانون به چه صورت باید اجرایی شود، گفت: اول از همه باید وعده هایی که به بخش تولید داده می شود محقق شود و مانند مرحله اول با تاخیر همراه نباشد. وی ادامه داد: از سوی دیگر همزمان با افزایش قیمت حامل های انرژی این امکان برای واحدهای تولیدی نیز فراهم شود که افزایش هزینه های تولید را در قیمت تمام شده محصولات اعمال کنند تا دچار کسری نقدینگی و زیان نشوند.

  لزوم همراهی دولت و بخش خصوصی

  از سوی دیگر، دبیر کل کنفدراسیون صنعت نیز در رابطه با تدوین سناریوهای حمایتی از صنایع می گوید: در فاز اول اجرای قانون در ابتدا سهم تولید از درآمد هدفمندی از 30 به 20 درصد کاهش پیدا کرد و سپس اعلام شد که کمک نقدی نیز به این بخش اختصاص نمی یابد.
  حسین ساسانی در گفت و گو با «دنیای اقتصاد» گفت: در عین حال، وزارتخانه با اینکه مدعي است که بسیاری از واحدها از بسته های حمایتی در فاز اول استفاده کرده اند، اما حاضر نشده جزئیات آن را اعلام کند. این در حالی است که این حق صنعت است که بداند که این کمک ها در کدام رشته ها هزینه شده است. ساساني ادامه داد: ایجاد فاصله بین بخش دولتی و خصوصی باعث می شود که همسویی و یکپارچگی بین این دو بخش ایجاد نشود. در حالیکه این دو بخش به عنوان رکن توسعه باید در کنار هم قرار گیرند.
  ساسانی در ادامه با اشاره به بحث کنترل قیمت ها از سوی دولت گفت: کنترل قیمت ها از سوی دولت در سال جاری باعث شد که قیمت تمام شده کالاهای صنعتی افزایش یابد و امکان فعالیت با ظرفیت کامل و تولید رقابتی را نداشته باشند.
  به گفته ساساني در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها باید مکانیزم های اقتصاد دولتی را به سمت بازار آزاد تغییر دهیم. ساسانی با بیان اینکه پیش از اجرای فاز دوم باید بازخورد اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها از سوی دولت مورد بررسی قرار گیرد، گفت: اگر نتایج این بررسی مثبت نباشد، دولت باید بازنگری در نحوه اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها را انجام دهد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. دايركتوري واحدهاي صنعتي كشورهاي مختلف
  توسط Cedar در انجمن معرفی سازمانها و سایتهای مرتبط
  پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: 27-05-2021, 11:05
 2. عرضه شكر سفيد به نرخ دولتي - فقط مصرف صنعتي
  توسط rezarad در انجمن مواد غذایی، تره بار و سایر خوراکی ها
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 28-12-2015, 03:43
 3. گسترش همكاريهای صنعتي به شرط صادرات محصول
  توسط Mahan در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 18-03-2014, 12:37
 4. ضوابط صادرات گياهان دارويي، صنعتي و عطري
  توسط Mahan در انجمن بخش نامه ها
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 29-10-2013, 11:37
 5. ضوابط صادرات گياهان دارويي و صنعتي اعلام شد
  توسط Mahan در انجمن بخش نامه ها
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 23-07-2013, 10:43

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •