تهران- معاون پشتیبانی و امور دام وزارت صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به وضع تعرفه 70 درصدی برای صادرات تخم مرغ به دلیل كمبود تولید در ماه های گذشته، گفت : در صورتی كه به این اطمینان كه تولید جوابگوی نیاز داخلی است، برسیم تعرفه صادراتی تخم مرغ حذف خواهد شد.


به گزارش ایرنا از شبكه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا) 'صدراله دولت ' افزود: در زمان حاضر گوشت به اندازه كافی در سردخانه های بنادر موجود است و ازهفته آینده توزیع گسترده آن با قیمت تعادلی در كشور آغاز می شود .
وی با اشاره به مجوز واردات یكصد هزار تن گوشت قرمز از سوی وزارت جهاد كشاورزی ،بیان داشت: با توجه به محدودیت واردات حجم قابل توجهی از گوشت های وارداتی كه پیشتر در گمركات اجازه ترخیص داده نشده بود ، بزودی ترخیص و به بازار عرضه می شود .
قیمت گوشت هفته جاری نهایی می شود
معاون پشتیبانی و امور دام در پاسخ به این سئوال كه توزیع گسترده گوشت با چه قیمتی انجام خواهد شد ؟ گفت : در این خصوص هنوز به جمع بندی نرسیده ایم ، اما قیمت تعادلی تا روز چهارشنبه نهایی خواهد شد.
این مقام مسئول سرانه مصرف گوشت قرمز را سالانه 15/5 كیلوگرم اعلام كرد و گفت : این درحالی است كه سرانه تولید به صورت میانگین 13 كیلوگرم است و نشان دهنده ضرورت واردات برای جبران كسری بین تولید مصرف است .
به گفته وی ، خشكسالی كشور در سال 87 منجر به كمبود تولید گوشت قرمز شد ، اما خوشبختانه هم اكنون وضعیت تولید روند رو به رشدی داشته و پیش بینی می شود در سال آینده مشكلی در این مورد وجود نداشته باشد.

قیمت نهاده های دام و طیور
معاون پشتیبانی و امور دام وزارت صنعت ، معدن و تجارت با بیان این مطلب كه كمبودی در نهاده های مورد نیاز دام و طیور وجود ندارد ، گفت : در حال حاضر قیمت هركیلو گرم ذرت بستگی به نوع آن در بنادر كشور دارد و 500 تا 530 تومان می باشد .
وی افزود: همچنین هركیلوگرم جو 490 تا 540 و سویا 650 تا 670 تومان است كه بر اساس كرایه حمل این نرخ ها در استان های مختلف كشور متفاوت است .