ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  نوشته ها
  171
  990
  کاربر فعال

  نامه وزیر نفت به بهمنی

  شرکت نفت خواستار افزایش سود اوراق مشارکت سابق شد

  سال گذشته ۲۱ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت با نرخ سود ۱۷ درصد به فروش رسیده است که با افزایش یکباره نرخ سود اوراق مشارکت جدید احتمال بازگشت این اوراق روی کنتور فروش وجود دارد؛ وزیر نفت برای جلوگیری از چنین مشکلی به رئیس کل بانک مرکزی نامه نوشت.

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، تغییر نرخ سود بانکی و همچنین نرخ سود اوراق مشارکت در بسته جدید سیاستی نظارتی بانک مرکزی احتمالاً مشکلاتی برای اوراق مشارکتی که در سالهای قبل به فروش رسیده اند ایجاد می کند چنانکه بسیاری از منتشرکنندگان این اوراق تقاضا کرده اند نرخ سود جدید اوراق مشارکت به اوراق قبلی نیز تعمیم پیدا کند.

  بر اساس این گزارش این منتشرکنندگان اوراق از جمله شرکت ملی نفت پیشنهاد کرده اند در بسته سیاستی نظارتی جدید بانک مرکزی بند یا تبصره ای گنجانده شود که براساس آن ناشرینی که تمایل و امکان افزایش نرخ سود اوراق قبلی دارند بتوانند این کار را انجام دهند. البته این نکته واضح است که همه ناشران اوراق مشارکت توانایی بازپرداخت سود بیشتری ندارند اما ناشرینی مانند شرکت ملی نفت به دلیل گردش مالی بالا و درآمدهای ناشی از تولید و صادرات نفت می توانند نرخ سود اوراق گذشته خود را افزایش دهند.

  بر این اساس صنعت نفت سال گذشته ۴ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کرده است و اگر خریداران اوراق برای بازخرید آن اقدام کنند یک مشکل مالی در سطح صنعت نفت شکل می گیرد چرا که خریداران می توانند بلافاصله نقدینگی خود را طلب کنند.
  در واقع سال گذشته بانک مرکزی اجازه انتشار ۱۶ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت داده است که با احتساب اوراق مشارکت بخش مسکن بطور کلی ۲۱ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت با نرخ های ۱۶ و ۱۷ درصد در سال گذشته منتشر شده است.

  با فرض اینکه تنها بخشی از این اوراق برای بازخرید به بانک ها بازگردند باید به این پرسش پاسخ داد که کدام یک از بانک های کشور یا کدام یک از ناشران اوراق توان بازخرید چند هزار میلیارد تومانی اوراق را با نرخ ۱۶.۵ درصد دارند؟ باید تصریح کرد که در بسته سیاستی نظارتی جدید بانک مرکزی بخشی از مشکلات پولی و مالی کشور دیده شده و بخشی از این مشکلات مورد بی توجهی قرار گرفته است که می تواند بحران های جدی ایجاد کند.
  اوراقی که با نرخ ۱۷ درصد سال گذشته به فروش رسیده اند در سال جاری با نرخ ۱۶.۵ درصد قابل بازخرید هستند در حالی که نرخ سود اوراق مشارکت جدید ۲۰ درصد با نرخ بازخرید ۱۸ درصد است. بر این اساس برای صاحبان این اوراق بازخرید آنها کاملا به صرفه است.
  از ابتدای سال جاری منتشرکنندگان اوراق مشارکت به طور پیگیر تقاضا کردند که نرخ سود اوراق مشارکت به ۱۸ درصد با نرخ بازخرید ۱۷ درصد تغییر کند اما بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار با این تقاضا موافقت نکردند و ناگهان این نرخ را به ۲۰ درصد افزایش دادند.
  باید به این نکته توجه شود که نرخ موثر اوراق مشارکت ۲۰ درصدی در طول ۴ سال ۲۷ درصد است چرا که سود این اوراق روزشمار است و هر ۳ ماه یکبار پرداخت می شود. اگر صاحب اوراق سود دریافتی خود را دوباره در بخشی با بازدهی ۲۰ درصد سرمایه گذاری کند و در طول چهارسال به سرمایه گذاری مجدد سود اوراق ادامه دهد سالانه ۲۷ درصد در پایان این مدت سود خواهد برد. بر این اساس سود موثر اوراق مشارکت ۱۷ درصدی ۲۲ درصد محاسبه می شود.
  در عین حال، بانکهایی که سرمایه گذاری ۵ ساله می پذیرند با بسته سیاستی نظارتی جدید سالانه ۲۵ درصد سود می دهند، در طول ۵ سال ۱۲۵ درصد سود موثر خواهند داشت.
  در شرایطی که بانک ها سود سالانه ۲۵ درصدی می دهند و اوراق مشارکت ۲۰ درصدی سالانه ۲۷ درصد سود می دهد واضح است که در چنین شرایطی صاحبان اوراق ۱۷ درصدی ترجیح می دهند اوراق مشارکت قبلی خود را بازخرید کرده و اوراق جدید بخرند یا آن را در یکی از بانکها سرمایه گذاری کنند.

  نامه های وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت به مقامات بانک مرکزی

  بر اساس این گزارش رستم قاسمی وزیر نفت دقیقا در روز ۲۵ بهمن یعنی روزی که بسته جدیدسیاستی نظارتی بانک مرکزی تصویب شد نامه ای را به محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ارسال کرد و رونوشت آن را نیز برای رئیس جمهور ارسال کرد. احمد قلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت نیز نامه ای را برای مقامات بانک مرکزی ارسال کرد. در این نامه ها درخواست شده است بانک مرکزی از پدید آمدن چنین مشکلی جلوگیری و در این باره تصمیم گیری کند.

  سال گذشته به عنوان یک استثنا در تاریخ انتشار اوراق مشارکت پرفروش ترین سال انتشار این اوراق بوده است چنانکه در سال گذشته ۲۱ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت با نرخ سود ۱۷ درصد با نرخ بازخرید ۱۶.۵ درصد به فروش رسیده است که احتمال بازخرید همه این رقم کلان وجود دارد. ناگفته واضح است که ناشرین و بانک ها به هیچ عنوان امکان پاسخگویی به چنین تقاضایی را نخواهند داشت.

  به عنوان مثال آیا بانک صادرات با مشکلاتی که درگیر آن است توان بازپرداخت حتی هزار میلیارد تومان از این اوراق را خواهد داشت؟ پاسخ قطعا خیر است. بانکهای دیگری بلافاصله پس از ابلاغ سیاستی نظارتی جدید بانک مرکزی سپرده گذاری ۲۵ درصدی را اعلام کردند. با آغاز سپرده پذیری بانک ها با نرخ سود بالاتر قطعا اوراق انگیزه لازم برای بازخرید مشارکت سال های گذشته به وجود خواهد آمد.

  این مساله باید از ابتدا در بسته سیاستی نظارتی بانک مرکزی دیده می شد. در بسته سیاستی نظارتی سود عقود مختلف ارائه تسهیلات و همچنین اوراق مشارکت تعیین شده است اما تعیین میزان سود سپرده بر عهده بانک ها گذاشته شده است.

  اگر بسته سیاستی نظارتی بانک مرکزی اصلاح نشود و به ناشرانی که به افزایش سود نرخ اوراق قبلی خود تمایل دارند اجازه این افزایش نرخ داده نشود، قطعا مشکل مالی در این باره اتفاق خواهد افتاد.
  به عنوان مثال شرکت ملی نفت که درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت دارد و در عین حال سرمایه گذاری در آن با نرخ سودهای بالاتر نیز به صرفه است قطعا خواهد توانست نرخ سود بالاتری به اوراق مشارکت خود بپردازد اما بعضی از منتشر کنندگان اوراق مشارکت ممکن است نتوانند بار مالی افزایش سود اوراق را تحمل کنند.

  به هر روی پس از افزایش یکباره نرخ سود اوراق مشارکت جدید و همچنین نرخ سود سپرده های بانکی به نظر می رسد در یک اقدام حداقلی باید دست ناشرین برای مدیریت این اوراق باید باز باشد تا از فاجعه بازگشت اوراق روی کنتور فروش تا حدود زیادی جلوگیری شود.
  ویرایش توسط جاده ابریشم : 29-01-2012 در ساعت 11:42
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تکذیب نامه وزیر نفت
  توسط abasiyan در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 10-03-2013, 11:19
 2. جزئیات جلسه ارزی دولت از زبان وزیر
  توسط مرتضی در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 07-03-2013, 10:21
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 08-12-2012, 13:17
 4. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 26-11-2012, 21:18
 5. دیدگاه وزیر اسبق اطلاعات درباره مشکل بازار ارز
  توسط حاجي در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-10-2012, 00:29

کاربران برچسب زده شده

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •