ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 25
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد

آسیب شناسی فضای اخلاقی تجارت و تجار ایرانی

سلام به اهالی تاجر بانک
    این تاپیک رو چند روز پیش هم ایجاد کردم ولی متاسفانه موقع ادیت به خاطر کم دقتی خودم، باعث حذف کلی تاپیک شدم. از دوستان عزیز " حاجی " و " فرصت " عذرخواهی میکنم بابت اینکه پستهاشون در تاپیک قبلی پاک شد.

لازم به توضیح هست که فقط و فقط غرض از نوشتن این مطالب آسیب شناسی یک اخلاق تجاریست و امیدوارم و خواهش میکنم دوستان برداشت شخصی نکنن و کسی ناراحت نشه.

خیلی سعی کردم که عنوان تاپیک گویای منظورم باشه، ولی فکر میکنم نتونستم با عنوان متن رو کامل توضیح بدم. به همین خاطر توضیحاتی رو در اینجا میارم و امیدوارم دوستان هم در بحث شرکت کنن.

در واقع ایده ایجاد تاپیکی با این موضوع از تجربه شخصی خودم در مدتی که در تجارت بودم و فعالیت در این فروم و دنیای مجازی نشات میگیره؛ با مرور چند داستان گونه و خاطرات واره و نقل قول، بحث رو باز میکنم:

#وقتی کلاسهای مختلف بازرگانی در اتاق بازرگانی تهران رو شرکت میکردم، یادمه استادها فقط در چهارچوب کتابهای درسی ( که جالب بود نویسندشون هم خودشون بودن و به زور به ما میفروختن_ چون مجبور بودیم بخریم) تدریس میکردن و قشنگ یادمه وقتی سوالی راجع به یک پروژه خودمون، که اتفاقا مربوط به بحث کلاس هم میشد میپرسیدیم ( در واقع یک مثال عملی) استاد مربوطه انگشت سبابه و انگشت شست رو به هم میمالید و اشاره میکرد که باید پول بدی تا بهت بگم.

#بسیار پیش اومده در این فروم یا حتی فرومهای مشابه در جواب بسیاری از سوالات دوستانی فقط شماره تلفن دفترشون رو گذاشتن و تقاضای تماس برای جواب به سوال و حل مشکل داشتن.

#یادمه وقتی داشتیم دفتر چین رو راه اندازی میکردیم، برای تحقیق، خودم به شخصه با هرکسی که اینجا دفتر داشت یا در کار تجارت با چین بود، مشورت کردم فقط در صدد مایوس کردن و ناامید کردن ما بودند...

#در چین وقتی از دوستان ( همکار بگیم بهتره) تاجر سوالی پرسیدم ( مخصوصا در روزهای اول) یا کمکی نکردن یا به عمد جوابهایی دادن که بعدا فهمیدم اشتباه بوده...

من میدونم و کاملا آگاه هستم که خیلی ها هم هستند که خلاف این صحبتها و مثالهای من کاملا بدون چشم داشت از هر کمکی که از دستشون بر بیاد به همکاران و دوستان و تجار دیگه ، دریغ نمیکنن. مثال این اشخاص در همین فروم زیاد هست...اما من میخوام کمی بدبینانه به موضوع نگاه کنم و کمن حتی طلبکارانه...

آیا واقعا دریغ کردن اطلاعات از دیگران یک شگرد یا سرمایه به حساب میاد؟ آیا این یک استراتژی در تجارت میتونه باشه؟ آیا با سواد بودن ما به قیمت بی سوادی دیگران میتونه باعٍث ارتقاء مقام ما یا موفقیت در تجارتمون بشه؟

در یک برنامه تلویزیونی، جناب عسگر اولادی که یکی از تجار موفق و به نام ایران هستند، فرمودن: من اطلاعات تجارت و کارم رو در اختیار هیچ کسی قرار نمیدم چون سرمایهء من هست. ( یا جمله ای شبیه این)

مثال من از جناب عسگر اولادی اصلا تحلیل و نقد شخصیت ایشون نیست، فقط این مثال برای این آوردم، که حتی بزرگترین تاجر این مملکت هم چنین بینشی داره...
    ویرایش توسط مرتضی : 04-01-2013 در ساعت 11:16
    1,503
    کاربر فعال
    کاربر تاجربانک
    ممنون از تاپیک بسیار خوبی که راه انداختی آقا مرتضی
    به نظر من اگر تمام تجار اطلاعاتی رو که دارند با هم به اشتراک بذارن نه تنها باعث عقب ماندن از بقیه نمیشه که باعث پیشرفت خودشون هم میشه.
    من یک مثال که برای خودم اتفاق افتاده میزنم.یه مدت طولانی بود که من به هر دری میزدم تا از تاجرهای افغانی که در زمینه واردات سنگ فعالیت دارند اطلاعات تماسی بدست بیارم.طی این مدت به تجار و شرکتهایی که چندین سال بود که با افغانستان در مراوده بودند سر زدم ولی هیچ کدوم از اونها حاضر به ارائه حتی یک راهنمایی کوچک به من نشدن چه برسه که مشتری به من معرفی کنند.تا اینکه یک نفر که تاجر بسیار موفق و ثروتمندی در بیرجنده چند مشتری افغانی که باهاشون کار میکرد و قابل اطمینان بودن بهم معرفی کرد و من هم فروش سنگم رو به آنها شروع کردم.در مقابل چند تاجر افغانی که مشتری خودم بودند برای خرید کاشی از من سراغ یک تامین کننده خوب رو گرفتند که من هم اون تاجر رو بهشون معرقی کردم و اینم بگم که اون خیلی بیشتر از من تو این ماجرا سود کرد و فروش داشت.
    منظور اینکه این راهنمایی و کمکها مطمئنا دو طرفه است
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    نقل قول نوشته اصلی توسط haman716 [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    ممنون از تاپیک بسیار خوبی که راه انداختی آقا مرتضی
    به نظر من اگر تمام تجار اطلاعاتی رو که دارند با هم به اشتراک بذارن نه تنها باعث عقب ماندن از بقیه نمیشه که باعث پیشرفت خودشون هم میشه.
    من یک مثال که برای خودم اتفاق افتاده میزنم.یه مدت طولانی بود که من به هر دری میزدم تا از تاجرهای افغانی که در زمینه واردات سنگ فعالیت دارند اطلاعات تماسی بدست بیارم.طی این مدت به تجار و شرکتهایی که چندین سال بود که با افغانستان در مراوده بودند سر زدم ولی هیچ کدوم از اونها حاضر به ارائه حتی یک راهنمایی کوچک به من نشدن چه برسه که مشتری به من معرفی کنند.تا اینکه یک نفر که تاجر بسیار موفق و ثروتمندی در بیرجنده چند مشتری افغانی که باهاشون کار میکرد و قابل اطمینان بودن بهم معرفی کرد و من هم فروش سنگم رو به آنها شروع کردم.در مقابل چند تاجر افغانی که مشتری خودم بودند برای خرید کاشی از من سراغ یک تامین کننده خوب رو گرفتند که من هم اون تاجر رو بهشون معرقی کردم و اینم بگم که اون خیلی بیشتر از من تو این ماجرا سود کرد و فروش داشت.
    منظور اینکه این راهنمایی و کمکها مطمئنا دو طرفه است
    مثال جالبی بود، من هم با این نظر موافقم که همکاریها میتونه بستر خیلی از موفقیتهای بعدی و فرصتهای جدید رو ایجاد کنه...
    316
    کاربر فعال
    بله همیشه گفتن که ببخش تا ببخشند وقتی شما اطلاعاتی رو در اختیار کسی قرار میدی .یه ذهنیت مثبت در شخص ایجاد میشه و باعث میشه اگه کسی هم از ایشان اطلاعاتی خواست در اختیارشون قرار بده و مضایقه نکنه.
    30
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    این متن را یکی از بزرگان و ثروتمند های بزرگ ایران که نه تنها میلیاردها سرمایه و بیش از 10 هزار کارمند و کارگر در ایران دارند و میلیاردها دلار و چندین شرکت در خارج کشور دارند چند وقت پیش در یک انجمن یک متنی نوشته بود که خود گویای این تاپیک اقا مرتضی میباشد.
    منبع : [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    جای خالی شرکت ها و برند های ایرانی در فهرست شرکتهای برتر دنیا و مسئولیت ما با سلام و سپاس جای خالی شرکت ها و برند های ایرانی در فهرست شرکتهای برتر دنیا و مسئولیت ما

با سلام و سپاس بارها عرض کرده ام،تاکید داشته ام،خواهش نموده ام،باز خواهشهایم را بصورت تاکیدی ،عرض میکنم. ریشه فریب خوردن ها: این جملات را زیاد شنیده ایم ولی کو گوش شنوا؟
    مردم علت گول خوردن و شکست هایشان را با این جملات توجیه میکنند:
    اعنماد (کردم) : عجب!!! چقدر ساده
    در عالم اقتصاد وسوسه (شدم): عجب!!! چقدر بی اصول در دنیای تجارت
    عجولانه تصمیم (گرفتم): عجب!!! چقدر ناپخته
    (مالم ) را بردند: عجب!!! چقدر ضعیف
    و هزاران جملات دیگر و در آخر (سرم) کلاه گذاشتند: عجب!!! چه سر تو خالی

اصلا و ابدا مشکلات را در بیرون از خودمان جستجو نکنیم. پس مواظب خودمان باشیم نه دیگران،هر سود و ضرری به ما میرسد از جانب خودمان می باشد!!! نگویید گولم زدند ،بلکه بگویید گول ( خوردم) یعنی تمامی افعال به خودمان برمی گردد.اصول ، اصول و اصول اما یک اصول مهم تر را میخواهم با شما مطرح کنم : خیلی حرفها با شما عزیزان دارم.برای بنده کمیت اصلا مهم نیست و فقط و فقط به این امید با شما جوانان ،در قالب کلمات و جملات عشق بازی میکنم تا حتی یک نفر هم که شده از دل این انجمن برخواسته(که خواهد شد)و قدوم مبارکش را در جای خالی عرصه پهناور بین المللی بگذارد ،اما قدم گذاشتنی بسیار متفاوت که عرض خواهم کرد. ایرانیان موفق در دنیا کم نیستند ولی متاسفانه شرکتی نداریم که بتواند رشد پایداری داشته باشد.

فقیه زاده پرافتخارم کردستانی عزیز و خوش فکرم امیدیار بزرگوار ،سخت کوش،صبور و مایه مباهاتم مانی خلیلی نظریان خانم دارابی خسروشاهی و خیلی های دیگر!!! اما همه اینها نمی توانند ارضایم کنند!!!! جای خالی کجاست؟؟؟ شرکت ها و برند های صدر دنیا بلی هدف من،رشد اصولی تک تک شماهاست،چنان رشدی که از یک حرکت کوچک،یک ایده،با کمترین هزینه ها شروع شود و با پرورش دادن اصول ها در وجود خویش،بتواند در آینده یک یا چندین شرکت بین المللی (پایدار) تاسیس و مهمتر از آن به (نسلهای )بعدی انتقال دهد. عزیزانم برخیزید،تکانی به خودمان بدهیم که کلی مسئولیت بر دوش تک تک ماست!!! هدف من میلیاردر شدن شماها نیست زیرا این هدف با تلاش،فکر،همت،برنامه ریزی و غیره یک امر کاملا طبیعی و قابل دسترس می باشد.

10 میلیارد ،100 میلیارد ،1000 میلیارد و بیشتر و بیشتر ،اگر این رقمها یک خروجی نداشته باشد باز هم کار خاصی نکرده ایم!!! کدام خروجی؟؟؟ آنقدر باید خوش فکر،هدفمند،با برنامه ،شجاع،قوی،صبور،و در کل با اصول باشید تا بتوانید در آخر امر یک شرکتی در دنیا تاسیس کنید که این شرکت در صدر شرکتهای غول دنیا باشد !!

مایکروسافت،نوکیا،گوگل،فور د،زیمنس،تویوتا،توشیبا،دل، اپل،مک دونالد،وال مارت،اینتل،زیراکس،شل، موبیل و غیره پس کو و کجاست یک شرکت ایرانی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تازه اگر باز هم به این جایگاه برسیم ،هنوز هنری نکرده ایم!!! کدامین هنر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ هنر تاسیس شرکتی که چنان با اصول و بازیربنای قوی باشد که تمام تجارب خویش را به نسلهای بعدی ان شرکت انتقال دهد و قرنها پایدار و مدرن باشد نه اینکه مقطعی بیاید و برود!!! وقتی خودم را در برابر شرکتهای باسابقه و باتجربه میبینم فقط یک افسوس میخورم!!! از اینها نمی ترسم ،نه از پولشان،نه از قدرتشان،نه از روابطشان،نه از نامشان و نه از هیچ چیز دیگرشان!! فقط از یک چیز می نالم و افسوس میخورم و آن هم بهره مندی این شرکت ها از تجربیات گذشتگان ، موسسان و رهبران گذشته شرکت خودشان!!! و اینجاست که جای خالی و کم کاری یا بهتر بگویم کار نکردن پیشینیان خود را با تمام وجودم حس میکنم و افسوس میخورم که همچنان که از اول فعالیتم بدون راهنمای موفق و باتجربه ،بودم اکنون نیز در عرصه بین الملل خود را بی پدر و بی پشتوانه از لحاظ تجربه طولانی میبینم.

مشاورین خبره؟؟؟؟ نه ،هرگز ، حتی بزرگترین مشاورین را جذب میکنم ولی بازهم ،آن نکات مرموز و با تجربه ای که فقط از بزرگترها میشود یاد گرفت را نمی یابم. آقای نامی چه میگویی؟؟؟؟؟ مایکروسافت و خیلی از شرکت های دیگر جوان هستند و انگونه که شما میگویید از پیشنیان درسها و راز ها را نیاموخته اند. نامی: اینکه رشد کرده اند کاملا درست و امری شدنی است ولی اینکه تصور کنیم بدون استفاده از تجربه ،پایدار خواهند بود ،عرض میکنم که خیر آقای بیل گیتس شاگرد ثروتمندان ،مجربین و تاثیر گذاران پشت پرده یهودیان بوده است ،البته هر کسی نمیتواند نظر مثبت بزرگان را جلب کند پس خود اقای بیل، فکر و حرکت کرده اما برای ثباتشان تجربیات را گرفته اند. خودتان را تاجایی که میتوانید بزرگ تصور کنید و به همان اندازه نیز تلاش کنید و با اصول حرکت کنید تا خودتان از پشت پرده ها آگاه شوید و اینهم یکی از لذت های بزرگ ثروتمند شدن میباشد که شما اطلاعاتی بدست میاورید که عموم ندارند.

برخیزیم که کلی کار داریم و باید کمر همت را ببندیم ،دیگر نباید فرزندان ایران زمین از بابت نعمت تجربه خود را تنها بدانند ،باید بیاموزید و انتقال بدهید ! از همین لحظه باید استارت اینکار را بزنیم.

جای وحدت،انتقال تجربیات،پشت هم بودن در عرصه های کوچک و بزرگ در بین ما ایرانیان خالی است پس :...

لطفا جای خالی را با گزینه مناسب پر کنید.
    ویرایش توسط مرتضی : 04-01-2013 در ساعت 14:12 دلیل: غلط املایی
    فرصت
    مهمان
    با سلام
    بخش زیادی از مشکلات برمیگردد به حاکم بودن تفکر دولتی بر حوزه تجارت و فعال بودن وابستگان به رانت در این حوزه نیز مانع از رشد این صنعت شده است
    شاید عدم شفافیت های متداول در سطح جهان در ایران نیز حوزه تجرات را از دید بسیاری از جوانان با استعداد پنهان نموده است
    عدم وجود اساتید پرکتیکال در دانشگاه ها نیز خود منجر به خلق دانشجویانی تیوریک نموده است
    اقا مرتضی از همه مهتر عدم وجود فرهنگ تلاش و کار و کارافرینی و غالب بودن دیدگاه کارمند شدن در سیستم دولتی و اویزان شدن به ان بخشی از اقتصاد ما را فلج نموده است
    ولی باید پیروز شویم
    336
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    سلام و ممنون از مباحث مهم و صورت مسئله های جذابی که ایجاد میکنید
    به نظر من این بحث رو نمیتونیم بصورت صفر و یک یا همون بله یا خیر پیش ببریم. شما خودتون تاجر هستید و میدونید در تجارت همیشه رقابت هست. این یعنی اینکه اگه من تاجر سرامیک هستم و دوستی دارم که تازه میخاد به این تجارت وارد بشه و از من اطلاعات بخاد، باید نه به اون اطلاعات غلط بدم و نه مشتریان سرامیک که سالها برای پیدا کردنشون وقت صرف کردمو هزینه داده ام رو مستقیم در اختیارش بگذارم. این موضوع بیشتر ربط پیدا میکنه به این مطلب که اطلاعات درخواستی دوست من یا هر تاجر دیگه درچه سطحی از اطلاعات طبقه بندی شده شرکت من جاداره. مثلا اگه دوست من بخواد تجارت سنگ گرانیت انجام بده درحالی که من تاجر سرامیک هستم طبیعیه که من باید اطلاعاتی رو که دارم دراختیارش بگذارم. بارها برای خود من پیش اومده که با تاجرهایی که احتمال میدادم اطلاعاتم مناسب اونا باشه و از ارائه این اطلاعات زیانی به من وارد نمیشه مبادله اطلاعات کردیم و این کار بسیار برای من و اونا کارآمد بوده.
    الان میتونیم یک مثال مثبت از این موضوع بین j.ostovar850 ، haman716 و حاج مرتضی رو بصورت واقعی ببینیم:
    j.ostovar850 در عراق دفتر بازرگانی داره و با چند تاجر عراقی تو اونجا داره کار میکنه که بخاطر نفوذ سیاسی اونها هرکالایی از شیرمرغ تا جون سوسمار هیرمند (که فکر کنم الان منقرض شده) رو تو عراق بازاریابی کنه یا بفروشه. از طرف دیگه جناب haman هم احساس میکنم که در بازار افغانستان فعال باشه و حاج مرتضی هم که دیگه چین و ماچین و قطب قیمت تمام شده کالا و نتیجتا Competitive prices. از طرفی من پیشنهادات زیادی درباره فروش انواع سنگ ساختمانی از slab گرفته تا برش خورده آماده دارم haman هم فکر کنم همینطور باشه و شما هم در بزرگترین بازار سنگ دنیا یعنی چین هستید دیگه خودتون تا آخرش بخونید.... واز طرف دیگه کالاهای زیادی هست که مورد نیاز من در عراق هست میبینید که این همکاری و تبادل اطلاعات اگر هوشمندانه باشه چقدر میتونه مفید واقع بشه! بهتر بگم اگه همکاری سالم و حساب شده باشه میتونه سود طرفین رو بشدت افزایش بده.
    1,613
    کاربر ممتاز
    کاربر ممتاز
    مرتضی خان اون اقا بعد از خودش چیزی نکاشته تا دیگران بخورند یعنی با دست خودش به پادشاهی پایان میده از همه مهمتر حی الاخیر و العمل هر که به عمل خویش مهم اینه که من کمکی از دستم بر میاد انجام بدم ومطمننا من هم از این روابط دو طرفه بهره خواهم برد
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    نقل قول نوشته اصلی توسط فرصت [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    با سلام
    بخش زیادی از مشکلات برمیگردد به حاکم بودن تفکر دولتی بر حوزه تجارت و فعال بودن وابستگان به رانت در این حوزه نیز مانع از رشد این صنعت شده است
    شاید عدم شفافیت های متداول در سطح جهان در ایران نیز حوزه تجرات را از دید بسیاری از جوانان با استعداد پنهان نموده است
    عدم وجود اساتید پرکتیکال در دانشگاه ها نیز خود منجر به خلق دانشجویانی تیوریک نموده است
    اقا مرتضی از همه مهتر عدم وجود فرهنگ تلاش و کار و کارافرینی و غالب بودن دیدگاه کارمند شدن در سیستم دولتی و اویزان شدن به ان بخشی از اقتصاد ما را فلج نموده است
    ولی باید پیروز شویم
    برخورداری از رانت دولتی و اطلاعاتی، یه ظلم بزرگ در حق کسانی هست که به این اطلاعات دسترسی ندارن، و به قول خود شما باعٍث بوجود اومدن سلطانها و پادشاهان در عرصه های مختلف تجاری میشه، که دیگه مصداق کامل محروم کردن و تحریم دیگران برای رشد شخصی هست.

من از دانشگاههای بازرگانی و اقتصادی بیخبرم، چون تحصیل کرده تجارت به صورت آکادمیک نیستم، ولی در کلاسهای اتاق بازرگانی به وضوح دیدم که اساتید سالها بود که در عرصه عملی تجارت فعال نبودن...تئوریسینهای قوی بودن فقط..

مورد سوم هم یه مشکل پایه هست به نظرم، یه مشکل که ریشه در فرهنگ و نوع آموزش و پرورش ما داره....تازه داشتم دیپلم میگرفتم که خاله ام بهم یه نصیحتی کرد، گفت بلافاصله بعد دیپلم برو سربازی و بعد سعی کن یه جا استخدام شی تا یه آب باریکه داشته باشی،
    ویرایش توسط مرتضی : 04-01-2013 در ساعت 14:33
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    نقل قول نوشته اصلی توسط j.ostovar850 [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    سلام و ممنون از مباحث مهم و صورت مسئله های جذابی که ایجاد میکنید
    به نظر من این بحث رو نمیتونیم بصورت صفر و یک یا همون بله یا خیر پیش ببریم. شما خودتون تاجر هستید و میدونید در تجارت همیشه رقابت هست. این یعنی اینکه اگه من تاجر سرامیک هستم و دوستی دارم که تازه میخاد به این تجارت وارد بشه و از من اطلاعات بخاد، باید نه به اون اطلاعات غلط بدم و نه مشتریان سرامیک که سالها برای پیدا کردنشون وقت صرف کردمو هزینه داده ام رو مستقیم در اختیارش بگذارم. این موضوع بیشتر ربط پیدا میکنه به این مطلب که اطلاعات درخواستی دوست من یا هر تاجر دیگه درچه سطحی از اطلاعات طبقه بندی شده شرکت من جاداره. مثلا اگه دوست من بخواد تجارت سنگ گرانیت انجام بده درحالی که من تاجر سرامیک هستم طبیعیه که من باید اطلاعاتی رو که دارم دراختیارش بگذارم. بارها برای خود من پیش اومده که با تاجرهایی که احتمال میدادم اطلاعاتم مناسب اونا باشه و از ارائه این اطلاعات زیانی به من وارد نمیشه مبادله اطلاعات کردیم و این کار بسیار برای من و اونا کارآمد بوده.
    الان میتونیم یک مثال مثبت از این موضوع بین j.ostovar850 ، haman716 و حاج مرتضی رو بصورت واقعی ببینیم:
    j.ostovar850 در عراق دفتر بازرگانی داره و با چند تاجر عراقی تو اونجا داره کار میکنه که بخاطر نفوذ سیاسی اونها هرکالایی از شیرمرغ تا جون سوسمار هیرمند (که فکر کنم الان منقرض شده) رو تو عراق بازاریابی کنه یا بفروشه. از طرف دیگه جناب haman هم احساس میکنم که در بازار افغانستان فعال باشه و حاج مرتضی هم که دیگه چین و ماچین و قطب قیمت تمام شده کالا و نتیجتا Competitive prices. از طرفی من پیشنهادات زیادی درباره فروش انواع سنگ ساختمانی از slab گرفته تا برش خورده آماده دارم haman هم فکر کنم همینطور باشه و شما هم در بزرگترین بازار سنگ دنیا یعنی چین هستید دیگه خودتون تا آخرش بخونید.... واز طرف دیگه کالاهای زیادی هست که مورد نیاز من در عراق هست میبینید که این همکاری و تبادل اطلاعات اگر هوشمندانه باشه چقدر میتونه مفید واقع بشه! بهتر بگم اگه همکاری سالم و حساب شده باشه میتونه سود طرفین رو بشدت افزایش بده.
    دقیقا رقابت در تجارت رو قبول دارم، و اصلا منظورم این نیست که اطلاعات طبقه بندی شده رو در اختیار همه قرار بدیم، کوکا کولا هم فرمول نوشابه اش رو لو نمیده. ولی خیلی ها همین بینشی که شما مثال زدی رو قبول ندارن و سعی میکنن با بی سواد نگه داشتن بقیه، باسواد بمونن.
صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)