ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  گوانگجو- چین
  نوشته ها
  1,599
  4,625
  مدیر ارشد
  مدیر ارشد

  اخبار معكوس «نرخ سود سپرده» التهاب را به بازار سكه برگرداند

  اخبار معكوس «نرخ سود سپرده» التهاب را به بازار سكه برگرداند

  ابهام در سياست پولي جديد


  دنياي اقتصاد - اخبار متناقض در خصوص سرنوشت افزايش نرخ سود سپرده هاي بانكي، بازار سكه را بار ديگر ملتهب كرد. در حالي كه روز چهارشنبه خبر تصويب افزايش نرخ سود در شوراي پول و اعتبار ترمزي بر روند شتابان بهاي سكه در بازار و بازگشت آن از سطح 680 هزار تومان شد؛ روز گذشته با ابراز ترديد يك مقام دولتي، مسير قيمت بار ديگر صعودي گشت. علي آقامحمدي معاون اقتصادي معاون اول رييس جمهور در اظهار نظري نسبت به تصويب افزايش نرخ سود در شوراي پول و اعتبار ابراز ترديد و اظهار كرد: آنچه در رسانه ها مطرح شده است با مباحث مطروحه در شورای پول و اعتبار تفاوت دارد؛ شورا مصوبه اي براي افزايش نرخ سود نداشته و تصميم اتخاذ شده براي تغيير نرخ سود عقود مشارکتی بوده است. اين سخن آقامحمدي گرچه از سوي برخي اعضاي شوراي پول و اعتبار رد شد و آنان بر مصوبه افزايش نرخ سود تاكيد كردند، اما دمي بر آتش زير خاكستر قيمت ها در بازار شد، زيرا اين اظهار نظر احتمال لغو مصوبه شوراي پول و اعتبار از سوي رييس جمهور را تقويت كرد. با پخش اين خبر و مبهم شدن آينده سياست هاي پولي جديد، حركت قيمت ها در بازار آغاز شد و تا مرز هر سكه 690 هزار تومان بالا رفت، سكه طرح قديم نيز از 700 هزار تومان گذشت. كارشناسان در واكنش به مواضع متناقض و ابهام در سياست جديد پولي به دولت هشدار دادند: وتوي تصميم اخير شوراي پول و اعتبار بر التهاب بازار آشفته سكه و ارز خواهد افزود.


  به دنبال اظهارات متناقض درباره افزايش نرخ سود رخ داد

  ابهام در سياست هاي پولي جديد

  در مجمع اخير بانك مركزي بر استقلال اين نهاد تاكيد شد

  گروه بازار پول – در حالی معاون اقتصادی معاون اول رییس جمهوری افزایش نرخ سود در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار را رد کرد، که اعضای شورای پول و اعتبار این تغییر در بسته پولی را تایید کرده اند. علی آقامحمدی دیروز طرح افزایش نرخ سود بانکی توسط شورای پول و اعتبار را برداشت نادرست رسانه ها از تصمیم این شورا خواند.
  به گزارش فارس، علي آقا محمدی درخصوص افزایش نرخ سود سپرده های بانکی اظهار کرد: فعلا چارچوب مصوبه شورای پول و اعتبار مشخص نیست و اصلا موضوع افزایش نرخ سود سپرده در این شورا مطرح نشده، بلکه مصوبه درخصوص نرخ سود عقود مشارکتی بوده و اینکه آیا می شود حداکثر نرخ سود عقود مشارکت را افزایش داد مباحث فقهی هم دارد.
  معاون اقتصادی معاون اول ريیس جمهوری تصریح کرد: باید چارچوب های مصوبه مشخص شود و آنچه در رسانه ها مطرح شده با مباحث مطرح شده در شورای پول و اعتبار تفاوت دارد؛ در شورا حداکثر نرخ سود عقود مشارکتی مورد بحث قرار گرفته اما در این عقود نمی توان حداکثر نرخ سود را تعیین کرد؛ زیرا اگر طرح اقتصادی سود بیشتری داشته باشد باید پرداخت شود.

  تایید مقامات مسوول

  رد خبر افزایش نرخ سود سپرده های بانکی در حالی صورت می گیرد که مقام های مسوول بانکی کشور تصویب افزایش نرخ سود سپرده های بانکی را تایید کرده اند. بر این اساس محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی و رییس شورای پول و اعتبار چهارشنبه 21 دی ماه از تصميم شوراي پول و اعتبار براي افزايش نرخ سود بانكي مطابق با نرخ تورم خبر داد. محمود بهمني گفت: در جلسه شورای پول و اعتبار که از ساعت 16 تا 22 سه شنبه هفته گذشته ادامه داشت، گزارش مسائل پولی و بانکی کشور و همچنین عملکرد بسته سیاستی - نظارتی سال جاری ارزیابی و مقرر شد نرخ سود سپرده ها و اوراق مشارکت با توجه به میزان نرخ تورم افزایش یابد.
  همچنین هادی قوامي، عضو ناظر شورای پول و اعتبار با تاكيد بر اينكه این شورا در نشست اخير خود نرخ سود سپرده ها را افزايش داده است، گفت: در كنار نرخ سود براي هدايت نقدينگي به بخش هاي مولد نرخ سود اوراق مشاركت نيز به 20 درصد افزايش يافت. وي ادامه داد: شورا با هدف جذاب كردن خريد اين اوراق نرخ بازخريد آن را نيز 18 درصد تعيين كرد.

  به گفته این عضو ناظر شوراي پول و اعتبار، اظهارنظر هاي مقام هاي غير مرتبط با سياست هاي پولي را نبايد برجسته كرد و براي تاييد مصوبه شورا بايد منتظر نظر رييس دولت ماند. قوامي با دفاع از افزايش نرخ سود هشدار داد، مخالفت با اين تصميم التهاب بازار را تشديد خواهد كرد.
  سیدكاظم دلخوش، عضو ناظر شورای پول و اعتبار نیز از مصوبه این شورا مبنی بر افزایش نرخ سود سپرده های بانكی بیش از نرخ تورم خبر داد. دلخوش روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا گفت: با تصویب شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده های بانكی از هفته آینده به بیش از 20 درصد افزایش خواهد یافت. وی با بیان اينكه نرخ تورم هم اكنون 20/6 درصد است، اظهار کرد: شورای پول و اعتبار تصمیم گرفت نرخ سود سپرده های بانكی بالاتر از نرخ تورم باشد.
  محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی ایران نیز با تایید افزایش نرخ سود گفت: مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش نرخ سود سپرده های بانکی، آغازی برای تک*نرخی شدن ارز در بازار است.

  حمایت از افزایش نرخ سود


  بسیاری از مسوولان اقتصادی کشور نیز از این افزایش در نرخ سود بانکی حمایت کردند. بر این اساس نمايندگان بخش خصوصي با حمايت از تصميم شوراي پول و اعتبار در افزايش نرخ سود سپرده ها تاكيد كردند: افزايش اين نرخ ها در شرايط كنوني مي تواند به هدايت نقدينگي به سوي بانك ها و ثبات بخشي در بازار ارز منجر شود. حمايت بخش خصوصي پس از استقبال كارشناسان از تصميم شوراي پول و اعتبار صورت مي گيرد.
  محمد نهاوندیان با تاكيد بر اينكه آنچه که در شورای پول و اعتبار به منظور افزایش نرخ سود سپرده های بانکی صورت گرفته، حرکت به سمت تک نرخی کردن ارز است، گفت: پس از اين اقدام بانک مرکزی باید به صورت جدی، سیاست شناور مدیریت شده ارز را در دستور کار قرار دهد. وی اظهار كرد: مطابق با قانون برنامه پنجم توسعه، تعیین نرخ ارز و نرخ سود بانكي باید با ملاحظه تورم داخلی و خارجی صورت گیرد؛ در این صورت است که کار پیش بینی در بازار ارز امکان پذیر است.
  یحيي آل اسحاق، ريیس اتاق تهران نیز با اشاره به رابطه نرخ سود و نرخ تورم گفت: کارشناسان بین رابطه این دو نرخ اختلاف نظر دارند و برخی معتقدند كه این رابطه درست و برخی معتقدند كه این رابطه غلط است؛ اما واقعیت این است كه نمی توان رابطه بین نرخ سود و نرخ تورم را جدی نگرفت و نمی توان نرخ سود را به صورت دستوری كم و زیاد كرد.
  محمد رضا باهنر، نایب ريیس مجلس در مورد کنترل بازار ارز نیز گفت: برای برون رفت از این بازار متشنج، افزایش نرخ سود بانکی ضروری است که تا با این کار بخشی از مسائل بازار ارز نیز حل شود.

  بدون اصلاحات مشکل بازار حل نمی شود

  جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مصاحبه با «دنیای اقتصاد» گفت: بدون انجام اصلاحات تصویب شده در جلسه شورای پول و اعتبار نرخ ارز به طور بی سابقه ای جهش خواهد کرد. قادری با اشاره به مشکلات به وجود آمده در بازار ارز و سکه در دوره اخیر ریشه این مشکلات را در بازار پول اقتصاد کشور جست وجو کرد و گفت: ریشه نابسامانی ها در بازار ارز به اختلال در نظام پولی کشور بر می گردد و دولت اگر اصلاحات مورد نظر شورای پول و اعتبار را تایید نکند، مشکل بازار پول و ارز کشور بیش از پیش جدی خواهد شد.

  مشکل جدی نظام بانکی در اعطای تسهیلات

  قادري ادامه داد: در صورت تایید نشدن این طرح توسط دولت هزینه فرصت سپرده گذاری در بانک ها باز هم بالاتر می رود و در نتیجه سرمایه ها در قالب سپرده های بانکی جذب نخواهند شد. قادری ادامه داد: این امر به مشکلات تامین مالی بانک ها دامن خواهد زد و در نتیجه امکان تسهیلات دهی نظام بانکی تضعیف خواهد شد.
  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره شرایط حال حاضر اعطای تسهیلات نظام بانکی کشور گفت: در حال حاضر عمده اعطای تسهیلات بانکی به شکل گشایش خطوط اعتباری است. امری که به گفته وی از کانال افزایش حجم نقدینگی، نه تنها عاملی برای افزایش تورم خواهد بود، بلکه با شرایط کنونی اقتصاد کشور و جذاب نبودن نرخ سود، خود ریشه نوسانات شدیدتر در بازار ارز و سکه خواهد بود.

  شفافیت فعالیت های اقتصادی با افزایش نرخ سود

  هادی قوامی گفت: با افزایش نرخ سود سپرده های بانکی متناسب با تورم، سرمایه های سرگردان جمع آوری و به سمت بانک ها روانه می شود و این مساله موجب کاهش نرخ تورم، ارز، طلا و شفاف شدن فعالیت های اقتصادی می شود.
  عضو ناظر شورای پول و اعتبار گفت: افزایش نرخ سود سپرده های بانکی و بیشتر شدن آن از نرخ تورم موجب جمع آوری نقدینگی و کانالیزه شدن سرمایه ها در بانک ها می شود.
  نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی افزود: با متناسب شدن نرخ سود سپرده ها با تورم موسسه هایی که در بازار اقتصاد ایران غیرمتشکل هستند، تضعیف می شوند که این به نفع اقتصاد کلان کشور است.
  وی با بیان اینکه افزایش حجم سپرده های بانکی موجب شفاف تر شدن فعالیت های اقتصادی می شود، ادامه داد: با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار سرمایه های سرگردان به سمت تولید و اشتغال می رود.

  تنها راه اصلاحات پولی است

  قادری تایید مصوبه شورای پول و اعتبار توسط دولت را تنها راه برون رفت از نوسانات شدید بازار ارز و سکه و رفع مشکل اعطای تسهیلات و تولید خواند و گفت: در حال حاضر راهی به جز هدایت نقدینگی به سمت بخش های تولیدی اقتصاد نداریم. وی ادامه داد: یکی از راه حل ها افزایش نرخ سود اوراق مشارکت و اصلاح قوانین ناظر بر خرید و فروش این ابزار تامین مالی است.
  وی در ادامه با اشاره به تاکید دولت بر پایین نگه داشتن نرخ سود گفت: بهتر است دولت در تصمیمات خود تمام شرایط اقتصادی کشور را در نظر بگیرد و صرفا به منطق خود در دفاع از پایین بودن نرخ سود سپرده ها اکتفا نکند.
  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به منطق دولت در دفاع از پایین نگه داشتن نرخ سود گفت: دولت در حمایت از تولیدکنندگان از پایین نگاه داشتن نرخ سود دفاع می کند، اما باید توجه داشت تا زمانی که نرخ سود واقعی که در واقع همان تفاضل نرخ سود اسمی و نرخ تورم است در اقتصاد به عددی مثبت تبدیل نشود، نمی توان انتظار بهبود تولید را داشت.
  وی ادامه داد: این ایده که با افزایش نرخ سود هزینه های تولید را افزایش خواهد داد و در نتیجه به تولید لطمه وارد می کند چندان در شرایط حال حاضر کشور درست نیست. به گفته قادری، در شرایط حاضر و به دلیل کمبود منابع مالی در اختیار بانک ها، بسیاری از تولیدکنندگان تسهیلات را از بازار دریافت می*کنند که با نرخ هایی در حد 36 درصد در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. به گفته وی در چنین شرایطی نمی توان گفت که تسهیلات با نرخ پایین در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. وی ادامه داد: در شرایط کمیابی منابع مالی در بانک ها اعطای تسهیلات بسیار سخت خواهد بود.

  واکنش بازار شدید خواهد بود

  قادری در پاسخ به این سوال که در صورت تایید نشدن مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در مورد افزایش نرخ سود واکنش بازار چگونه خواهد بود، گفت: مسلما در بازار قیمت سکه و نرخ ارز به شکل بی سابقه ای رشد خواهد کرد. به گفته او این امر باعث خواهد شد تا سفته بازی بیش از پیش در بازار گسترش یابد.
  کاهش نرخ سود اثر مثبتی نداشته است
  جمشيد پژويان نیز درباره تغيير نرخ سود بانكي اظهار كرد: مسلم است كه تاكنون كاهش نرخ سود بانكي آثار و عوارض مثبتي نداشته و باعث ضررهاي فراواني براي اقتصاد كشور شده است.
  وي ادامه داد: تفاوت نرخ سود بانكي با نرخ سود متعارف بازار باعث ايجاد رانت مي شود و فسادهاي زيادي در پي خواهد داشت.
  به گفته پژويان، موضوع اخير فساد بانكي هم ناشي از همين تفاوت بين نرخ سود بانكي و نرخ واقعي در بازار آزاد بوده است.
  رييس شوراي رقابت تاكيد كرد: گام برداشتن در راه از بين بردن اين تفاوت بايد در اولويت برنامه هاي اقتصادي كشور قرار بگيرد.

  تاکید نادرست بر کاهش نرخ سود

  سیدعباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی نیز در مورد بازار آشفته دلار تصریح کرد: اگر مسائل بازار سکه، طلا و ارز در سال جاری را ریشه یابی کنیم به اعتقاد بنده همه اینها به تصمیماتی بر می گردد که در بسته سیاستی سال 90 شورای پول و اعتبار دیده شده است.
  به گفته وی، همه اقتصاددانان و متخصصان پیش بینی کرده بودند که در سال 90 به دليل هدفمندی یارانه ها و عوامل دیگر نرخ تورم نسبت به سال قبل افزایش پیدا خواهد کرد؛ حال اینکه چه میزان افزایش پیدا خواهد کرد محل اختلاف بود اما اصل افزایش نرخ تورم مورد اتفاق همه بود. اما می بینیم که سال گذشته شورای پول و اعتبار با توجه به اينكه همه کارشناسان پیش بینی کرده بودند تورم افزایش می یابد، نرخ های سود بانکی را کاهش دادند.
  موسویان تاکید کرد: بانک مرکزی چارچوب و دامنه هایی را برای سود تعریف کند تا بانک ها بتوانند در داخل این چارچوب متناسب با شرایط کاری با هم رقابت کنند و نرخ هایی که برای سرمایه گذاران جذاب باشد اعلام شود تا ارزش دارایی آنها را حفظ كند و در عین حال براي آنها سودهای متناسب با سرمایه گذاری داشته باشد. این زمان است که شاهد خواهیم بود منابع سرگردان و دارایی های احتکاری (طلا، زمین و ساختمان) به سمت شیوه های معقول و منطقی سرمایه گذاری ها مانند بانک ها و بازار سرمایه و خرید و فروش انواع ابزارهای مالی صحیح از جمله سپرده گذاری در بانک ها حرکت کند.
  ویرایش توسط مرتضی : 17-01-2012 در ساعت 12:15

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. توافق برای کاهش نرخ سود سپرده بانکی تا ۱۸ درصد
  توسط DR.Khashayar در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 08-11-2015, 14:01
 2. سود سپرده در بانکها چگونه محاسبه می شود؟
  توسط شرکت پیشگامان در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: 28-02-2015, 22:57
 3. سود سپرده در بانکها چگونه محاسبه می شود؟
  توسط antik_23 در انجمن اقتصاد
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 27-02-2015, 22:59
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 01-02-2012, 11:06
 5. تاثير افزايش سود سپرده بانكي در بازار دلار و سكه موقتی است
  توسط مارکوپولو در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 29-01-2012, 12:13

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •