ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  جاده ابریشم
  مهمان

  پیشنهاد مهار ارز با پيش فروش

  اتاق تهران:
  با بررسي راهكار عبور از نوسات ارزي، در اتاق ايران ارائه شد
  پیشنهاد مهار ارز با پيش فروش

  نفيسه آفرين زاد- رييس اتاق بازرگاني ايران و عضو شورای پول اعتبار با انتقاد جدی از آنچه نوسانات بی حساب و کتاب در بازار ارز خواند، دو پیشنهاد برای عبور از این نوسانات و رسیدن به ارز تک نرخی دارد؛ نخست اینکه بانك مركزي مي تواند ارز را با سياست پيش فروش، بفروشد، اما از سوی دیگر، نقدينگي مورد نياز واحدهاي توليدي را با گشايش در سياست هاي اعتباری تامین کند؛ دوم اینکه مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در مورد افزایش نرخ سود بانکی هرچه زودتر اجرایی شود.

  ادامه نوسانات بازار ارز و نگرانی فعالان اقتصادی از آینده سرمایه گذاری های خود، رییس اتاق ایران را بر آن داشت تا این بار، محور موضوعی نشست ماهانه هیات نمایندگان اتاق ایران را بحث ویژه بر سر سیاست های ارزی دولت قرار دهد و با انتقاد از التهابات اخير بازار ارز، عنوان كند: ايران جزو 20 كشور موفق در نسبت بدهي خارجي به جي دي پي و ذخاير ارزي است، اما در موضوع نوسانات اخیر نرخ ارز به گونه اي عمل شد كه انگار بانك مركزي ارز كافي ندارد؛ در حالی که اكنون بانك مركزي مي تواند ارز را با سياست پيش فروش، بفروشد؛ اما در این شرایط، بحث نقدينگي مورد نياز واحدهاي توليدي به وجود مي آيد كه به سياست هاي اعتباري مربوط مي شود و گشايش در سياست هاي اعتباری هم ضروری است.
  به گفته محمد نهاوندیان، آنچه در بازار ارز رخ داد، مورد پسند فعالان اقتصادي نیست، زیرا نوسانات بي حساب و كتاب براي هيچ يك از فعالان اقتصادي مطلوب نيست و پديده شكاف عميق بين نرخ رسمي و نرخ بازار آزاد ما را به وادي جديدي به نام رانت اقتصادي در بازار ارز و به دنبال آن رفتار رانت جويانه وارد كرده که اين اتفاق زمينه را براي فساد اقتصادي فراهم مي كند و بايد به مقابله با اين هزينه بالقوه بپردازيم. او بر همین اساس، دومین پیشنهاد ارزشی اش را تحت عنوان اجرای هرچه سریع تر مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش نرخ سود بانکی مطرح كرد. یکی از مهم ترین مصوبات جلسه سه شنبه هفته گذشته شورای پول و اعتبار، رای این نهاد به افزایش نرخ سود بانکی مطابق با نرخ تورم بود که رییس اتاق بازرگانی ایران با حمايت از این تصميم شوراي پول و اعتبار و تاثیر آن در تک نرخی کردن ارز گفت: بانک مرکزی باید بر سياست مصوب ارزي كشور یعنی نرخ ارز شناور مديريت شده، به طور جدي نظارت کند؛
  چراکه طبق قانون برنامه پنجم توسعه، تعيين نرخ ارز باید با ملاحظه نرخ تورم داخلي و خارجي باشد تا بازار ارز قابل پيش بيني شود.
  نگرانی بر سر سیاست های نادرست ارزی از آن جهت افزایش یافته که جهش ناگهانی نرخ ارز در هفته های اخیر، تبعاتی چون افزایش قیمت تمام شده بخش تولید در عین رشد نقدینگی سرگردان را در پی داشته است.
  موضوعی که به خروج نقدینگی از مسیر رشد تولید و صنعت دامن زده و تبدیل به سرمایه های مصرفی در بخش خانگی شده است. فعالان اقتصادی در این باره معتقدند که عدم اقدام عاجل دولت در ساماندهی بازار ارز، آن هم در شرایط تشدید تحریم ها، تبعات ناخوشایندتری هم برای بازار به همراه خواهد داشت.
  عضو شورای پول و اعتبار در ادامه افزايش نرخ ارز را عامل افزايش نقدينگي مورد نیاز واحدهای تولیدی خواند و تصریح کرد: ما بايد براي مقابله با این معضل آماده شويم، البته براي ايجاد اعتماد عمومي بين اعضاي بخش خصوصي تغييرات نرخ ارز باید زمان دار باشد و براي تعهدات گذشته ارزی باید تمهيدات جديدي اتخاذ شود؛ بر این اساس، اکنون، زمان گشایش در اعتبارات بانکی است.
  نهاوندیان در عین حال چند نرخي بودن بازار ارز را عامل ایجاد فساد اقتصادی و شدت یافتن درخواست دریافت مجوز برای صنايعي كه در شرايط عادي، كسي به سمت آنها نمي رود، ذکر و تصریح کرد که نوسانات بازار ارز با عاملیت عدم مدیریت تقاضا، قدرت خرید پول ملی را به شدت کاهش داده است. دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی همچنین خاطرنشان کرد: مديريت ارز در اين است كه مشتريان از سياست بانك مركزي آگاه باشند، اما شاید برخي مديران کشور گمان مي كنند كه با غافلگير كردن فعالان اقتصادي به مقصود خود مي رسند و اين يكي از مشكلات جدي است.
  رييس اتاق ايران در عین حال ضرر و زیان جهش ارزی را از تحریم های اقتصادی بیشتر دانست و توضیح داد: يكي از صدمات اين شرايط، جنگ رواني مربوط به تحريم است؛ در حالی که جهش نرخ ارزی در کشور به عنوان شاخصي از ترس اقتصاد و بازار ايران از تحريم، ضرري بيش از عامل اقتصادي آن دارد.
  او در خاتمه تصریح کرد: در بحث نرخ ارز، موضع اتاق، اجراي قانون برنامه چهارم و پنجم مبنی بر سیاست مدیریت شناور است و اگر این قوانین رعايت مي شد، اكنون به اين نقطه نمي رسيديم.
  بیش از 10 میلیون دلار تقاضای مازاد ارزی

  در ایــن نشسـت همچنیــن، ریيـس كميسيون سرمايه گذاري و تامين مالي اتاق ايران گزارشی در خصوص وضعیت کنونی نوسانات بازار ارز ارائه و عنوان کرد: در ماه های گذشته، بازار سكه و دلار با نوسان بسیار روبه رو بوده و بر اساس آمار، بيش از 10 ميليارد دلار تقاضای مازاد بر واردات ايجاد شده است، در صورتی که درگذشته، ارز تنها مورد استفاده فعالان اقتصادي بود، اما اكنون عامه مردم به آن گرایش پیدا کرده، ارز را به عنوان ابزار اصلی به چرخش درآمدن چرخ تولید و تسهيلات بانکی، تبدیل به پس اندازي شخصی براي خود كرده اند.
  به گفته محمدرضا شهيدي تبار، این در حالی است که وقتی دارايي و ارز که بايد عامل سرمايه گذاري باشد، به پس انداز مردم تبدیل می شود، باید منتظر بيرون آمدن از چرخه توليد و رکود هم بود.
  او در عین حال تصریح کرد: وقتي نرخ ارز بالا مي رود، نياز نقدينگي در جامعه شديد مي شود، پرداخت ها افزایش می یابد و در نتيجه درآمد ريالي دولت نیز به طور طبيعي بالا مي رود كه اين عوامل واحدهاي توليدي را به شدت تحت تاثير قرار مي دهد، در حالی که اگر بخواهيم فضاي اقتصادي جامعه را متعادل كنيم، بايد عوامل تنش زا را در جامعه به حداقل برسانيم. ریيس كميسيون سرمايه گذاري و تامين مالي اتاق ايران سپس با اشاره به فرآیند گشایش «ال سی ریالی» که در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار به تصویب رسید، عنوان کرد: بر اساس تحقيقات انجام شده، بحث lcهاي داخلي مشابه خارجي ندارد، اما از آنجایی که در بازار امروز اقتصاد ایران، «چك» كاركردهاي خود را از دست داده و در بازار پرداخت های نقدی رایج نیست، lcهاي داخلي تبديل به ابزاری برای پرداخت هاي به موقع آتي شدند. البته از آنجا که قانون گذار در آیین نامه این روش پرداختی، راه های سوءاستفاده را چندان مورد توجه قرار نداد، همین امر به برخی سوءاستفاده ها از اسناد اعتباری داخلی در پرونده سوءاستفاده بزرگ مالی اخیر منجر شد و به توقف گشایش ال سی ریالی انجامید. به گفته شهيدي تبار، بر همین اساس تا به حال در خصوص آیین نامه گشایش ال سی ریالی، شش ويرايش انجام شده و نظرات از بخش هاي مختلف گردآوری شده است تا فرآیند گشایش اسناد اعتباری ریالی هرچه بیشتر و بهتر، اصلاح شود. ریيس كميسيون سرمايه گذاري و تامين مالي اتاق ايران در عین حال با اشاره به الزامات رشد سرمایه گذاری در کشور به عنوان مولد اصلی بخش تولید، عمده تبعات نوسانات اخیر بازار ارز و ایجاد تقاضاهای کاذب در این بازار را کاهش سرمایه گذاری های مولد و ترویج فرهنگ غلط کسب درآمد و سرمایه بدون کار و تلاش ذکر کرد و در عین حال با اذعان به اینکه دولتمردان، فضای اقتصاد را فضای منازعات خود قرار داده اند، تصریح کرد که باید تا حد مقدور، عامل های روانی جلوگیری از سرمایه گذاری را از مردم دور کنیم.

  ابلاغ آيين نامه جديد گمرك در بهمن ماه

  در نشست ماهانه هیات نمایندگان اتاق ایران، رییس کل گمرک ایران هم به عنوان عضو مدعو دولتی، به ارائه گزارشی از روند تجارت خارجی کشور در 9 ماهه امسال بر اساس آمار 145 پایانه گمرکی سراسر کشور پرداخت و در عین حال با اشاره به تصویب قانون جدید امور گمرکی در آبان ماه امسال، از تصویب آيين نامه گمرك تا پايان بهمن ماه خبر داد. عباس معمارنژاد، اعلام کرد: در 9 ماهه امسال، حجم واردات به 7/44 میلیارد دلار رسید که این رقم 20 درصد کاهش وزنی و 6 درصد کاهش ارزشی نشان می دهد. حجم صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی هم به 32 میلیارد رسید که این رقم با احتساب صادرات خدمات فنی و مهندسی، به 35 میلیارد دلار می رسد و 38 درصد رشد از خود نشان می دهد. در بخش ترانزیت خارجی نیز با رشد 3 درصدی نسبت به سال گذشته، به رقم 6/7 میلیون تن دست پیدا کرده ایم. در مجموع نام 21 میلیون مسافر ورودی و خروجی نیز در پایانه های امور گمرکی به ثبت رسیده است. او با اعلام اینکه بر اساس ماده 106 قانون برنامه سوم توسعه، تعداد گمرکات کشور باید تا 30 درصد کاهش یابد، به بررسی جایگاه گمرک در شاخص تجارت فرامرزی نیز پرداخت و گفت: در پایانه های امور گمرکی، در بخش صادرات به طور میانگین، 25 روز زمان با صرف هزینه 1090 دلار و در بخش واردات به طور متوسط، 32 روز زمان با صرف هزینه 1735 دلار در حالي به ثبت رسیده که متوسط زمانی دنیا در پایانه های گمرکی صادرات و واردات 15 روز است. رییس کل گمرک ایران دستیابی به شاخص کاهش تشریفات امور گمرکی را عامل رشد یک تا 8 درصدی تولید ناخالص داخلی و افزایش 2 تا 8 درصدی اشتغال خواند.
  ویرایش توسط جاده ابریشم : 16-01-2012 در ساعت 11:36

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. قرارداد اوليه و پيش فروش پرتقال و نارنگي مازندران 93
  توسط sinamoghazi در انجمن مواد غذایی، تره بار و سایر خوراکی ها
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 02-11-2014, 04:36
 2. پيشنهاد افزايش ماليات اصناف
  توسط Mahan در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 22-06-2013, 10:32
 3. پيشبيني جديد از طلاي جهاني
  توسط Mahan در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 25-05-2013, 10:55
 4. پيشبيني جديد از طلاي جهاني
  توسط liliume در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 25-05-2013, 08:13
 5. بورس در فروردين از رقبا پيشي گرفت
  توسط Fobiran در انجمن اخبار بازرگانی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 22-04-2012, 11:36

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •