ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 19
 1. #1
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن

  پیامدهای افزایش نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر بخش های مختلف اقتصاد

  بالاخره بعد از ماه ها کش و قوس شورای پول و اعتبار دیروز رای به افزایش نرخ سپرده های بانکی داد. اقدامی که باید خیلی زودتر از اینها صورت میگرفت، اما به دلیل اصرار بی مورد مدیران نالایق کشور، و پس از خروج گسترده سرمایه ها از بخش های تولیدی، افزایش بی سابقه تورم و سفته بازی در بازار ارز و طلا، حالا آقایان به فکر افتاده اند تا از اصول اولیه اقتصاد سر پیچی نکنن.

  هیچ وقت یادم نمیره این حرف آقای احمدی نژاد رو که برگشت گفت :"کی گفته کاهش سود سپرده های بانکی موجب افزایش تورم میشه"

  هر کس یک ترم اقتصاد خونده باشه میدونه که یکی از اصول اصلی اقتصاد اینه که نرخ بهره باید بالای نرخ تورم باشه تا سرمایه به سمت جدب برای تولید در اقتصاد حرکت کنه.

  صحبت کردن در این مورد بی فایدس و من هم قصد دارم به بررسی تاثیری که این تصمیم بر روی بخش های مختلف و به خصوص بخش بازرگانی میزاره بپردازم.
 2. #2
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن
  اولين واكنش نسبت به افزايش نرخ سود بانكي
  حمايت توام با نگراني بخش خصوصي
  فعالان بخش خصوصي هرچند از افزايش نرخ سود سپردههاي بانكي حمايت ميكنند اما از سوي ديگر نگران تورم ناشي از اين تصميم، كم شدن رغبت براي كارهاي توليدي و تعطيلي واحدهاي توليدي هستند. البته اين نگاه هم وجود دارد كه اصلا راهكار كنترل نرخ ارز و طلا اتخاذ اين چنين تصميمي نبوده است.

  به گزارش خبرنگار بازرگاني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در ميان فعالان بخش خصوصي هرچند برخي از تصميم افزايش نرخ سود بانكي حمايت مي كنند اما در سوي ديگر برخي نيز اين سياست راهكار كنترل نرخ ارز و طلا نمي دانند و معتقدند اين تصميم به تعطيلي واحدهاي توليدي دامن مي زند.

  محسن بهرامي، رييس كميسيون تجارت اتاق تهران در اين مورد حمايت راسخ خود را اعلام كرد و گفت: ظاهر قضيه اين است كه هزينه هاي واحدهاي توليدي براي تامين مواد اوليه، ذخيره سازي و هزينه هاي سرمايه در گردش آنها افزايش مي يابد كه اينها در افزايش قيمت تمام شده خود را نشان مي دهند، اما در عمل آنچه اتفاق مي افتد اين است كه وضعيت با شرايط فعلي كه واحدهاي توليدي حاضر نبودند با نرخ تسهيلات فعلي وام دريافت كنند متفاوت مي شود.

  وي ادامه داد: با اين تصميم جديد منابع بانكي براي تسهيلات دهي افزايش مي يابد و اين به مراتب بهتر از اين است كه واحدهاي توليدي براي دريافت تسهيلات به بازارهاي ثانوي مراجعه مي كنند كه سود آن تسهيلات حتي به 40 درصد هم مي رسد.

  بهرامي در پاسخ به اين سوال كه آيا تصميم جديد منجر به افزايش تورم نمي شود؟ اظهار كرد: هرچند اين تصميم افزايش هزنيه هاي مالي را در پي دارد اما در مقايسه با شرايط فعلي ناگزير به اين تصميم بوده ايم.


  وي تصريح كرد: بانك ها كه منابع را نزد خود نگه نمي دارند و اين براي توليدكنندگان مناسب است كه بانك هاي سرمايه هاي خرد مردم را جمع آوري و در قالب تسهيلات واگذار كنند.
  ویرایش توسط بهزاد : 12-01-2012 در ساعت 10:35
 3. #3
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن

  *توليد آسيب مي*بيند

  اما مسعود دانشمند، عضو اتاق ايران نظر ديگري در مورد افزايش نرخ سود سپرده*هاي بانكي دارد.

  به زعم او با اين تصميم نرخ سود تسهيلات بانكي هم به حداقل 30 درصد مي*رسد كه آن وقت توليدكننده*اي كه هم*اكنون قدرت رقابت ندارد بايد از آن تسهيلات گران شده استفاده كند.

  دانشمند با تصريح اين*كه اين تصميم به توليد آسيب مي*رساند، افزود: هم*اكنون واحدهاي توليدي را مقيد كرده*اند كه افزايش قيمت نداشته باشند. واحدهاي توليدي پول آب، برق، گاز و دستمزدهاي نيروي كار خود را هم ندارد پرداخت كند و آن وقت با اين تصميم قرار است تورمي افزوده شود.

  وي تصريح كرد: راه*حل مشكل بازار ارز و طلا افزايش نرخ بهره نيست. وقتي نرخ ارز و طلا افزايش مي*يابد طبيعتا سپرده*هاي مردم در بانك*ها كم مي*شود.

  وي متذكر شد: وقتي نرخ بهره بالا مي*رود، آمار تورم نيز روبه افزايش خواهد بود.
 4. #4
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن

  * اثر تورمي ندارد

  در مقابل محمدمهدي راسخ، دبير كل اتاق تهران هم از زمره كساني است كه نگاه حمايتي نسبت به تصميم جديد در مورد نرخ سود دارد و معتقد است كه اين تصميم اثر تورمي ندارد.

  وي در اين مورد به ايسنا گفت: يكي از عواملي كه باعث شده نقدينگي به سمت بازار ارز و طلا برود پايين بودن نرخ سود بوده است و به همين دليل بسياري از سپرده*گذاران ترجيح مي*دادند پول را از بانك*ها خارج كنند كه با اين تصميم جديد ديگر به نظر نمي*رسد وضعيت اين گونه باشد و قدرت بانك*ها در تسهيلات*دهي افزايش مي*يابد.

  راسخ ادامه داد: اين تصميم اثر تورمي ندارد. وقتي تورم كشور 20 درصد است، طبيعتا نرخ سود سپرده*ها بايد بالاتر از تورم باشد تا سرمايه*ها به بانك*ها بروند و در نتيجه وارد عرصه توليد *شوند.
 5. #5
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن

  نگراني از توليد

  جمشيد عدالتيان، عضو اتاق ايران نيز در عين حال كه اعتقاد دارد اين تصميم باعث مي شود نقدينگي در بازار ارز و طلا جمع شود اما از وضعيت ناگوار توليد سخن مي گويد.

  وي به ايسنا گفت: هم اكنون مشكل اساسي واحدهاي توليدي كمبود نقدينگي است. چرا كه اين نقدينگي به سمت سوداگري رفته است و بر هم خوردن تعادل ريال و دلار صدمه بيشتري به توليد مي زند.

  عدالتيان اضافه كرد: اگر با اين سياست جديد واقعا پول ها به سمت بانك ها بروند و قدرت وام دهي آن ها افزايش يابد، مي توان شرايط مناسب تري به وجود آورد اما اگر مقدار نرخ تسهيلات بانكي افزايش يابند مشكل خواهيم داشت. البته باز هم شرايط بهتر خواهد بود.

  وي خاطرنشان كرد: وقتي همچنان مردم اعتقاد دارند كه دلار به دو يا سه هزار تومان مي رسد نقدينگي همين گونه خواهد بود و اين تصميم باعث جمع آوري نقدينگي نمي شود.

  اين فعال بخش خصوصي البته به جذاب بودن نرخ بهره جديد اشاره كرد و افزود: زماني كه تورم بالاست و هدفمندسازي يارانه ها اجرا مي شود و تورم نيز پيش بيني مي شود كه بالا رود كاهش نرخ بهره غيرمنطقي است.

  با وجود اين، وي با اشاره به وضعيت نامناسب توليد اظهار كرد: توليد در حال تعطيل شدن است و با اين وضعيت رغبت براي توليد كم مي شود و با اين نرخ سود سپرده 21 درصدي چه كسي به سمت توليد مي رود؟

  همچنين محمد نهاونديان، نماينده فعالان بخش خصوصي در شوراي پول و اعتبار كه پيش از اين به افزايش نرخ سود سپرده هاي بانكي راي منفي داده بود، اين بار موافقت ضمني خود را با افزايش نرخ سود اعلام كرده بود.
  ویرایش توسط بهزاد : 12-01-2012 در ساعت 11:02
 6. #6
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن
  به نظر من تحلیل زیر منطقی ترین تحلیل در این زمینه هست. بالاخره ما باید برای مدتی باید ضعف تولید و تورم بالا رو تحمل کنیم تا آروم آروم چرخ صنعت به حرکت در بیاد. در این بین افزایش نرخ برابری دلار و آزادسازی اون بر مبنای اصول اقتصادی میتونه کمک بزرگی به صادرات کالاها و بهبود تولید بکنه.
  درباره تصمیم شورای پول و اعتبار


  مهران دبیرسپهری
  شورای پول و اعتبار سرانجام به وظیفه خود عمل كرد و تناسب دو نرخ سود بانکی و تورم را پذیرفت.

  اما در این خصوص نکاتی به نظر می رسد که در اینجا مطرح می كنیم. اولا منطقی شدن نرخ سود بانکی یکی از منافذ رخنه فساد به اقتصاد کشور را بست؛ زیرا از این پس موضوعی به نام رانت تسهیلات به کلی مختومه و به بایگانی فرستاده می شود. اگر چه طبیعی است کسانی که از این رانت ها بهره*مند بوده اند از اقدام شورای پول و اعتبار خوشحال نباشند. نکته دوم اینکه نقدینگی موجود در بانک ها همچون دریایی مواج و توفانی بود که با تصمیم درست شورای پول و اعتبار این دریای متلاطم سرانجام روی آرامش را به خود خواهد دید و دیگر شاهد اثرات تخریبی امواج نقدینگی در بازارها نخواهیم بود.

  به عبارت دیگر اثرات تخریبی نقدینگی نه به دلیل خروج پول از بانک ها بلکه به دلیل تلاطم نقدینگی ایجاد می شد. نکته سوم اینکه چقدر خوب است که نرخ مرجع ارز تا نرخ بازاری آن افزایش یابد و با این کار اقتدار ایران را در چیزی که به آن جنگ ارزی گفته می شود تثبیت نماییم؛ چرا که در این صورت واردات کاهش و صادرات افزایش می یابد و این خود بزرگ ترین کمک به تولید و اشتغال است. بنابراین خوب است که این دستاورد، حفظ شده و برای تکمیل اثر مثبت آن، سیاست تک نرخی شدن ارز بر مبنای نرخ جدید ارز آزاد اجرا شود.

  نکته آخر در خصوص تعیین نرخ سود سپرده، متناسب با تورم است. بر اساس محاسبات انجام شده نرخ سود سپرده یکساله مطابق با ماده 92 قانون برنامه پنجم برای سال 1391 باید 21 درصد باشد که طی روزهای آینده به تفصیل این محاسبات را شرح خواهیم داد.

  لذا بهتر است برای ماه های باقیمانده سال جاری نیز همین رقم در تعیین نرخ سود سپرده های یکساله، مبنا قرار داده شود تا از این طریق، یک ثبات 14 ماهه در سیستم بانکی داشته باشیم. ضمنا اگر سود 21 درصد برای سپرده های یکساله از نظر منتقدین زیاد است (که واقعا هم نسبت به کشورهای صنعتی بالاست) اشکال در قانون نیست، بلکه اتفاقا قانون مزبور بسیار مترقی بوده و مورد تایید شورای نگهبان نیز قرار گرفته است؛

  ضمن اينكه مي توان با محاسبات خيلي ساده نشان داد كه نرخ واقعي (نه نرخ اسمي) همچنان در ايران پايين تر است. در شرایط جدید به دلیل کاهش تقاضا برای نقدینگی (با اصلاح نرخ سود)، بانک مرکزی راحت تر می تواند جلوی انبساط نقدینگی را بگیرد. در این صورت از سال 1392 می توان با کاهش تورم، نرخ سود بانکی را نيز کاهش داد.
  ویرایش توسط بهزاد : 12-01-2012 در ساعت 11:06
 7. #7
  transporter
  مهمان
  عدالتيان: راهكارهاي دولت براي رفع بي انضباطي مالي، ضد توليد است  راهكارهاي دولت براي رفع بي انضباطي هاي مالي خود، ضد توليد است/اعتماد نسبت به ساختار اقتصادي كشور تا حدود زيادي از بين رفته و دولت با اين ابزارها نمي تواند به راحتي اعتماد را به بازار بازگرداند.

  ایلنا: عضو اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران در خصوص تصمیم شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش سود سپرده های بانکی به ۲۱ درصد عنوان کرد: «افزایش سود سپرده بانکی باز هم بخش تولید را زیر فشار قرار می دهد.»


  «جمشید عدالتیان» با بیان اینکه اصولا نرخ سود سپرده بانکی باید متناسب با نرخ تورم تعیین شود، به خبرنگار ایلنا گفت: «از ابتدای امسال همزمان با کاهش سود سپرده بانکی، هشدارهایی به دولت مبنی بر افزایش حجم نقدینگی در جامعه به واسطه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و پرداخت نقدی یارانه به خانوار ها داده شد اما این هشدار ها مورد توجه قرار نگرفت. بر این اساس با افزایش نقدینگی در اقتصاد، پول از بانک به سمت بازارهای موازی سوق پیدا کرد.»

  وی افزود: «زمانی که سود سپرده بانکی افزایش می یابد فشار آن به وام گیرندگان و استفاده کنندگان از تسهیلات بانکی منتقل می شود. بر این اساس با توجه به استفاده تولیدکنندگان از تسهیلات بانکی، می توان گفت که فشار ناشی از این افزایش سود به طور مستقیم به بخش تولید کشور منتقل خواهد شد.»

  عدالتیان ضمن تاکید بر اینکه به هیچ عنوان در بخش تولید کشور سود ۲۱ درصدی سالانه وجود ندارد، تصریح کرد: «این سیاست عملا بخش تولید را زیرسوال می برد. در چنین شرایطی تولید به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد چرا که هیچ بخشی از تولید نمی تواند چنین سودی ایجاد کند.»

  وی با بیان این که دولت سعی دارد با استفاده از ابزار افزایش سود سپرده بانکی، حجم نقدینگی موجود در کشور را کاهش دهد، گفت: «متاسفانه راهکارهایی که دولت برای رفع بی انضباطی های مالی خود اخذ می کند، اغلب ضد تولید است. همه جا این بخش تولید است که مورد فشار قرار می گیرد.»

  این عضو اتاق بازرگانی معتقد است؛ حتی اگر دولت سود سپرده های بانکی را افزایش دهد، باز هم نمی تواند این مشکل را رفع کند چرا که اعتماد از بازار کشور رخت بسته است. اعتماد نسبت به ساختار اقتصادی کشور تا حدود زيادي از بین رفته و دولت با این ابزار ها نمی تواند به راحتي اعتماد را به بازار بازگرداند.

  وی تصریح کرد: «متاسفانه در نهایت هزینه این سیاست های غلط اقتصادی دولت را مردم، به ویژه طبقه متوسط جامعه باید بپردازند.»
  ویرایش توسط transporter : 12-01-2012 در ساعت 12:06
 8. #8
  transporter
  مهمان
  آقا این وسط بالاخره چی میشه؟
  آیا اقتصاد توی رکود میره؟
  تکلیف تورم چی میشه؟ بالاخره کم میشه یا زیاد میشه؟ هر کس یه نظری داره.
 9. #9
  transporter
  مهمان
  آثار مثبت افزایش سود بانکی بر بورس و نقدینگی سرگردان  مدیرعامل بورس اوراق بهادار با اعلام در اختیار داشتن 21 درصد از ارزش روز بازار سهام کشور توسط 10 بانک بورسی افزایش نرخ سود را به نفع

  بازار سرمایه و نظامند شدن نقدینگی جامعه دانست.


  حسن قالیباف اصل در گفت*وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در رابطه با آثار افزایش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه که شب گذشته مورد تصویب شورای پول و اعتبار قرار گرفت،اظهار داشت: صنعت بانکداری با حضور 10 بانک بزرگ و متوسط 21 درصد از ارزش روز بازار سهام را در اختیار دارد . بنابراین هر تصمیمی که برای این صنعت گرفته شود بر روی کلیت بازار سهام هم اثرگذار خواهد بود، بطوری که امروز عکس العمل فعالان بازار به افزایش نرخ سود بانکی مثبت بود و سهام بانک ها با صف خرید و حجم معاملات قابل توجهی روبرو شدند.

  وی با بیان اینکه خرد جمعی بازار سرمایه اشتباه نمی کند، ادامه داد: در کنار این موضوع باید به گردش نقدینگی در کشور هم اشاره کرد. بطوریکه هر تصمیمی در دو حوزه پول و سرمایه به بازار منتقل می شود چرا که اگر تأمین مالی از طریق بانک ها انجام شود این گروه با هدایت آن به سمت بازار سرمایه و فعالیت های مولد اقدام به نظامند کردن دارایی های جامعه خواهند کرد.

  این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بنابراین افزایش نرخ سود بانکی با این هدف بوده که منابع مالی جامعه به سمت بانک ها جذب شوند و نه اینکه وارد بازارهای کاذب ارز، سکه و طلا شوند.اگر این هدف محقق شود می توان شاهد هدایت سرمایه های جذب شده بانک ها به سمت فعالیت های مولد بود که این جریان به بازار سرمایه هم منتقل خواهد شد و موجب حرکت نقدینگی به سمت بازارهای نظامند یعنی شامل بازار پول و سرمایه خواهد شد.

  قالیباف اصل ادامه داد: در کنار این موضوع باید به بحث افزایش هزینه پول هم اشاره کرد، چرا که افزایش هزینه پول بر روی صنایع تولیدی هم موثر خواهد بود بنابراین جا دارد تصمیم گیرندگان کلان اقتصاد به این موضوع هم توجه کرده تا هزینه های مالی صنایع افزایش نیابد.

  وی در خاتمه گفت: با این اوصاف هر پول و نقدینگی سرگردان جامعه از بازار های کاذب به سمت بازار های نظامند و رسمی حرکت کند می توان شاهد شکوفایی اقتصاد و کنترل و کاهش تورم بود.
 10. #10
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن
  نقل قول نوشته اصلی توسط transporter [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
  آقا این وسط بالاخره چی میشه؟
  آیا اقتصاد توی رکود میره؟
  تکلیف تورم چی میشه؟ بالاخره کم میشه یا زیاد میشه؟ هر کس یه نظری داره.
  مسلما نمیشه جواب قطعی داد.
  اما چیزی که مشخصه اینه که اولا این تصمیم مانعی برای رشد سطح وام گیری از سوی بنگاه های اقتصادی خواهد شد. البته بسیاری هم بر این عقیده هستن که افزایش نقدینگی خودش موجب خروج سرمایه از بخش بانکی شده بود و بهره پایین موجب شده بود که بانک ها تمایلی به وام دادن نداشته باشن. این گروه نتیجه گیری میکنن که اوضاع بهتر میشه چون بانک ها تمایل بیشتری برای اعطای وام پیدا خواهند کرد.
  از زاویه ای دیگر هم البته این موضوع قابل بررسی هست. آیا با توجه به افزایش قیمت دلار و تورم موجود بنگاه های اقتصادی تمایلی برای وام گیری دارن اصلا؟؟؟؟؟؟
  جواب به این سوال هم نسبی هست. نرخ بهره پایین عملا نتونست سرمایه بانک ها رو جذب بخش تولیدی بکنه. چرا که یک اشکال در اون وجود داشت و اون خروچ سرمایه به سمت سفته بازار در سایر بازارهای موازی بود و نه تولید. افزایش بهره میتونه سرمایه رو از بازارهای موازی مثل ارز و سکه بیرون بکشه و به بانک برگردونه و این میتونه سطح تقاضای وام در بخش تولیدی رو افزایش بده اما ایا واقعا تقاضایی برای این وام ها از طرف بنگاه های اقتصادی وجود داره؟

  بنابراین به نظر میرسه در یکی دو سال آینده با ضعف بخش تولیدی همراه باشیم. این میتونه به ضعف رشد اقتصادی بینجامه.

  از طرف دیگه اگر هم وامی بخواد داده بشه به دلیل هزینه بالای وام ها، قیمت نهایی محصولات تولیدی افزایش پیدا میکنه و این بار تورمی داره.

  در مجموع رکود همراه با تورم پیش بینی میشه.

  این مسئله تا زمانی که تورم کاهش پیدا کنه ادامه دار خواهد بود. بعد از مدتی البته این احتمال وجود داره که با نامیدی از بخش تولیدی سرمایه ها یا در بانک بخوابه (چرا که صنعت توان ایجاد 21 درصد بازدهی رو نداره یا به سختی داره) و یا دوباره سرمایه های سرگردان به سمت بازار ارز و طلا و سفته بازی حرکت میکنه.

  :grumpy::grumpy::grumpy::grumpy:
صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 17-08-2015, 17:58
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 28-04-2015, 09:58
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 25-04-2015, 18:50
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 24-04-2015, 13:30
 5. سرمایه گذاری با سود خوب پیشنهاد می کنم
  توسط mohamadmahdi در انجمن پرسش و پاسخ
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 10-12-2013, 09:34

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •