ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 19 , از مجموع 19
 1. #11
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن
  پيام نرخ سود به بازار مسكن

  مصوبه جديد شوراي پول واعتبار سه تاثير كوتاه مدت، ميان مدت و بلندمدت در بازار مسكن مي گذارد كه مهم ترين آن، كاهش فشار هزينه اي بر اجاره نشين ها در آينده نزديك خواهد بود. سطح پايين نرخ سود بانكي در دو سال اخير باعث شد مالكان آپارتمان هاي اجاره اي، اخذ پول پيش را كنار گذاشته و معادل ارزش رهني ملك، مبلغ اجاره ماهانه را افزايش دهند كه اين تغيير رويه، اجاره بها- به خصوص در تهران- را با رشد كاذب روبه رو كرده بود؛ اما حالا با واقعي شدن نرخ سود سپرده گذاري، شيوه دلخواه مستاجرها – پرداخت رهن- دوباره برقرار مي شود.

  مصوبه سه شنبه شب شوراي پول واعتبار مبني بر «افزايش نرخ سود سپرده هاي بانكي» را بايد براي تحولات ماه هاي اخير بازار مسكن به فال نيك گرفت. براساس تصميم اين شورا، از هفته آينده بانك ها علاوه بر اينكه براي پرداخت سود به سپرده گذاران اجازه دارند از طريق شناورسازي نرخ سود، با يكديگر رقابت كنند، بايد نرخ سود سپرده هاي بلندمدت را نيز از 15درصد به حداقل 21 درصد افزايش دهند. با اين افزايش بي سابقه نرخ سود بانكي، بازار مسكن كه پيشتر پيش بيني شده بود بعد از آرامش بازار ارز و طلا، مورد هجوم نقدينگي قرار گيرد، جاي خود را به بانك ها مي دهد تا شايد يك دوره ديگر بتواند املاك مسكوني را از رشد ناموزون قيمت در امان نگه دارد.
 2. #12
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن
  پيام نرخ سود به بازار مسكن

  واكنش كوتاه مدت

  اما اثر آني و قطعي تصميم جديد شوراي پول واعتبار در بازار مسكن، متوجه اجاره نشين ها خواهد شد به طوري كه با پرداخت سود بيشتر به سپرده گذاران بانكي، دريافت پول پيش (رهن) دوباره براي موجران سودده مي شود.

  طي دو سال اخير به دليل سطح پايين نرخ سود بانكي در مقايسه با نرخ تورم، مالكان آپارتمان هاي اجاره اي، اخذ پول پيش را كنار گذاشته بودند و معادل ارزش رهني ملك، مبلغ اجاره ماهانه را افزايش دادند و با اين تغيير رويه، اجاره بها كه سالانه درصدي افزايش پيدا مي كند، اين بار با رشد زيادي مواجه شد.

  معاملات اجاره مسكن در قالب قراردادهاي «پرداخت 100درصد اجاره ماهانه» از نيمه سال گذشته تشديد شد و تاكنون نيز ادامه داشته است طوري كه به رغم عبور از تابستان و در حالي كه بايد اجاره بها آرام شده باشد، اما چون سهم وزني پول پيش به اجاره ماهانه منتقل شده است، هنوز آرامش در بازار اجاره به چشم نمي خورد. عمده نارضايتي اجاره نشين ها طي اين مدت ناشي از «تحميل رهن به اجاره ماهانه و سنگين شدن پرداختي به موجر» بوده است، اما چنانچه مصوبه شوراي پول واعتبار به بانك ها ابلاغ شود، شيوه «رهن واجاره» و «رهن كامل» دوباره به معاملات بازار اجاره برمي گردد.

  به گزارش «دنياي اقتصاد» خواسته اغلب اجاره نشين ها، پرداخت سهم زيادي از ارزش قرارداد در قالب رهن يا همان پول پيش است. مشاوران املاك شيوه مرسوم و قديمي در بازار اجاره را پرداخت حداقل 50 درصد ارزش معامله به شكل پول پيش عنوان مي كنند، اما اين سهم طي حداقل يك سال گذشته به حدود 10 تا 20 درصد رسيده است. به اين ترتيب در صورتي كه دريافت رهن در معاملات اجاره مسكن احيا شود، به نسبت «تبديل اجاره ماهانه به پول پيش»، سطح ظاهري اجاره بها در تهران كاهش پيدا مي كند و حباب در اين بازار تخليه خواهد شد.
 3. #13
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن
  پيام نرخ سود به بازار مسكن

  پيامد ميان مدت

  براساس گزارش «دنياي اقتصاد» اثر ميان مدت تغيير صعودي نرخ سود بانكي را بايد در بازار خريد وفروش مسكن جست وجو كرد.

  يمت مسكن در ماه هاي گذشته از سال90 طبق اعلام همه – مركز آمار، وزارت راه وشهرسازي و مشاوران املاك- روند متفاوتي نسبت به سال89 داشته است. در سال جاري قيمت مسكن در تهران بعد از دو سال آرامش، رشدي بيشتر از نرخ تورم را تجربه كرد كه اين به معني رشد واقعي ارزش معاملاتي املاك مسكوني در پايتخت مي تواند باشد. در اين شرايط اگر تغييري در نرخ سود سپرده هاي بانكي اتفاق نمي افتاد، به محض تثبيت قيمت سكه و دلار، انتظار مي رفت نقدينگي ها به بازار مسكن سرازير شود به خصوص آنكه رونق كنوني معاملات مصرفي در بازار مسكن به اندازه كافي عرصه را براي افزايش قيمت مسكن فراهم كرده است.

  اما با مجوزي كه شوراي پول واعتبار بابت تطبيق نرخ سود بانكي با نرخ تورم صادر كرده است، رشد ارزش سپرده هاي بانكي، تضمين شده محسوب مي شود و در نتيجه آن دسته از سرمايه گذاراني كه ورود به بازار مسكن را ريسك پذير مي دانند، ورود به سپرده گذاري را ترجيح خواهند داد. آنچه اين فرضيه را تقويت مي كند نگراني سرمايه ها از كاهش دوباره قيمت مسكن در سال آينده است.

  هرچند اين روزها غالب تحليل هاي ملكي از رشد مثبت و در عين حال تدريجي قيمت مسكن در سال آينده حكايت دارد.
 4. #14
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن
  پيام نرخ سود به بازار مسكن

  در بلندمدت چه مي شود؟

  در خبري كه ديروز به نقل از اعضاي شوراي پول واعتبار اعلام شد، صحبتي درباره تغيير نرخ سود تسهيلات بانكي نشده بود، اما علي القاعده منشا هر نوع افزايش نرخ سود سپرده هاي بانكي بايد ريشه در «رشد نرخ سود تسهيلات» داشته باشد تا بانك*ها بتوانند از دريافت مبالغ اضافه از خدمت گيرنده ها، هزينه خدمت دهنده ها –سپرده گذاران- را تامين كنند.

  انبوه سازان و بساز وبفروش ها يكي از گروه هاي خدمت گيرنده سيستم بانكي محسوب مي شوند كه طي چند روز آينده و با اعلام جزئيات بيشتر از مصوبه شوراي پول واعتبار، بايد در مقايسه با قبل، هزينه بيشتري براي دريافت تسهيلات ساخت و ساز بپردازند. در حال حاضر روشي كه بانك ها براي تامين مالي مسكن اجرا مي كنند به اين صورت است كه تسهيلات كم بهره فقط به پروژه هاي مسكن مهر اختصاص مي يابد و براي ساير ساخت وسازهاي مسكوني، نرخ سود مشاركتي اعمال مي شود.

  در اين صورت با افزايش نرخ سود تسهيلات، هزينه دريافت وام ساخت بيشتر مي شود و دو احتمال براي ادامه فعاليت* هاي ساختماني مطرح خواهد بود. احتمال اول افزايش قيمت واحدهايي كه از سال آينده ساخت آنها شروع مي شود، خواهد بود و احتمال دوم نيز كاهش ساخت وساز مي تواند باشد كه در هر دو سناريو قيمت مسكن براي دو سال آينده دستخوش تغيير خواهد شد.

  البته كارشناسان معتقدند در بلندمدت درصورت رقابت بانك ها نرخ سود تسهيلات كاهش خواهد يافت و ساخت و ساز از بابت دريافت تسهيلات متحمل هزينه بيشتري نخواهد شد.
 5. #15
  transporter
  مهمان
  جالب بود. با توجه به این شرایطی که هست به نظر میرسه بازار طلا و ارز باید از تب و تاب بیفتن ولی سکه همچنان در مسیری صعودی قرار داره.

  ممکنه بازار به دلیل رکود اقتصادی وارد فاز جذب سرمایه برای تولید نشه و باز بازار به سمت سفته بازی در بازار ارز و طلا بره. این اتفاق مثلا ممکنه تو سه ماه آینده رخ بده.

  یعنی این سیاست در برهه فعلی جوابگو باشه ولی بعدا نه. یعنی دوباره نقدینگی به سمت ارز و طلا حرکت کنه.
 6. #16
  transporter
  مهمان
  احتمال بررسی افزایش نرخ سود بانکی در جلسه امروز هیات دولت

  خبرگزاری فارس: همان گونه که مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند ابلاغ نرخ جدید سود سپرده های بانکی منوط به تأیید رئیس جمهور است، از همین رو با بازگشت احمدی نژاد به کشور باید دید مصوبات شورای پول و اعتبار تأیید خواهد شد یا خیر.  بعد از گذشت 10 ماه از ابلاغ سیاست های پولی و بانکی سال 90 و البته بروز اثرات منفی این سیاست ها در بازار ارز و سکه سرانجام هفته گذشته شورای پول و اعتبار تصمیم گرفت تغییراتی را در بسته سیاستی-نظارتی اعمال کند.

  شورای پول و اعتبار البته در غیاب وزرای اقتصادی و زمانی که رئیس جمهور در سفر به سر می برد مصوب کرد که نرخ سود سپرده های بانکی بیشتر از تورم 20.6 درصدی برای ادامه سال باشد و بانکی ها این نرخ را جایگزین نرخ مصوب در بسته ابتدای سال نمایند.

  تغییر نرخ سود آنهم در حالی که دو ماه به پایان سال باقی مانده است بعنوان تنها ابزار باقی مانده بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز تلقی می شود چراکه در هفته ها و ماه های اخیر بازار ارز به شدت ملتهب شده و این نوسانات البته بخش های مختلف اقتصاد کشور را نیز تحت تأثیر قرار داده است.
  از همین رو بعد از گذشت ماه ها و با وجود انتقادات فراوان کارشناسان و فعالان اقتصادی نرخ سود سپرده های بانکی که بسیاری از اقتصاددانان کاهش دستوری آن در ابتدای سال را ریشه مشکلات فعلی بازار ارز می دانند افزایش یافت ولی این افزایش فقط در حد یک مصوبه بدون تأیید رئیس جمهور است و عملاً کارآیی ندارد.
  مسئولان بانک مرکزی به خصوص معاون نظارتی این بانک به خبرنگار فارس البته گفته اند که ابلاغ نرخ جدید سود سپرده های بانکی منوط به بازگشت رئیس جمهور از سفر و تأیید این نرخ است.

  اما از آنجایی که احمدی نژاد از همان ابتدا مخالف با افزایش نرخ های سود بانکی بود بعید به نظر می رسد که با این مصوبه موافقت نماید.
  طی این سال ها محور سخنان احمدی نژاد درباره نرخ سود بانکی به راحتی نشان می دهد که دیدگاه رئیس جمهور در این خصوص چیست؛ نگاهی به سخنان بانکی احمدی نژاد گواه این مطلب است که وی کاهش نرخ سود بانکی را در دستور کار سیستم بانکی و بانک مرکزی قرار داده است.
  ولی در هفته های اخیر که بازار ارز آشفته تر از قبل شده بود از بانک مرکزی خبرهایی مبنی بر شرط و شروط جدید بهمنی با رئیس جمهور بیرون آمد مبنی براینکه اگر نرخ سود بانکی افزایش پیدا نکند بنده نمی توانم بازار ارز را کنترل کنم.
  از سوی دیگر این شروط درحالی با سکوت رئیس کل بانک مرکزی رسانه ای شد که در هفته گذشته بازار شایعات پیرامون برکناری و استعفای بهمنی داغ تر از قبل بود.

  به همین منظور مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار را می توان بعنوان اخرین راه ماندن بهمنی در بانک مرکزی بر شمرد ولی باید دید که رئیس جمهور با این مصوبه موافقت خواهد کرد یا خیر.
  احتمال بررسی این مصوبه در جلسه امروز هیات دولت که با حضور احمدی نژاد تشکیل خواهد شد زیاد است از همین رو باید منتظر اعلام نظر رئیس جمهور در خصوص نرخ سود بانکی در ماه های باقی مانده از سال 90 باشیم.
  ویرایش توسط transporter : 16-01-2012 در ساعت 10:42
 7. #17
  transporter
  مهمان
  یک مقام مسئول شورای پول و اعتبار در گفت*وگو با فارس خبرداد
  نرخ سود سپرده*های بانکی شناور شد/تصمیمات جدید برای اعتبار اسنادی داخلی
  خبرگزاری فارس: یک مقام مسئول شورای پول و اعتبار با تشریح جزئیات بیشتری از مصوبات دیشب این شورا از بررسی راهکارهای جدید برای جذابیت سپرده*گذاری در بانک*ها نظیر نرخ سود رقابتی بر اساس شرایط هر بانک خبر داد.


  این مقام مسئول در گفت*وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با تشریح برخی جزئیات جلسه شب گذشته شورای پول و اعتبار تصریح کرد: در جلسه دیشب مصوباتی ناظر بر فرآیند صدور اسناد اعتباری داخلی و ریالی مصوب شد که حلّال برخی مشکلات و محدودیت*های مصوبات قبلی شورا در این خصوص بوده است.
  به گفته* وی، در مصوبات جدید ضمن رفع این محدودیت*ها تصمیماتی برای بهبود و رونق فضای کسب و کار اتخاذ شد که این تصمیمات بیشتر به نفع سرمایه*گذاران بخش خصوصی بوده است.
  وی در ادامه تصویب 18 ماده جدید را از دیگر اقدامات جلسه شب گذشته این شورا برشمرد که براساس آنها سیستم*های نظارتی در زمینه صدور LC تقویت شده و ابزارهای کنترلی بهبود خواهند یافت که در نهایت روان سازی فعالیت*های اقتصادی بخش خصوصی را به دنبال دارد.
  این مقام مسئول یادآور شد:* در مورد بسته سیاستی بانک مرکزی نیز مردم از هفته آینده شاهد نرخ*های جذاب در سود سپرده*ها خواهند بود که قطعاً این اقدام اثرات بسیار مثبتی بر هدایت نقدینگی به سمت بانک*ها و فعالیت*های اقتصادی خواهد داشت.
  وی در ادامه با اشاره به دیگر ابزارهای اقتصادی از جمله اوراق مشارکت نیز گفت: از رقمی که در بودجه سال 90 برای این منظور لحاظ شده بود فقط یک درصد آن به فروش رفت لذا در جلسه شب گذشته برای جذاب*تر شدن این موارد تصمیمات مهمی اتخاذ شد که می*تواند فرصت مناسبی برای سرمایه*گذاران ایجاد کند.
  این منبع آگاه افزود: براساس این تصمیمات که هفته*آینده به سیستم بانکی ابلاغ خواهد شد شاهد تنوع در نرخ سود عقود مبادله*ای و مشارکتی خواهیم بود که یکی از موارد آن شناور شدن نرخ سود سپرده*ها بر اساس نرخ تورم است که دست بانک*ها را برای پیشنهاد نرخ*های مورد نظر به سپرده گذاران باز خواهد گذاشت.
  وی با تاکید براینکه این تصمیمات یک اتفاق جدید بوده اظهار داشت: این مصوبات برای اولین بار در شبکه بانکی صورت گرفته که طی آن محدودیت*های بسته*های سیاستی در بسیاری از موارد از جمله نرخ سود و اوراق مشارکت برداشته شده است.
  وی یادآور شد:* به عنوان مثال نرخ سود 17 درصد قبلی هیچ انگیزه*ای برای سپرده* گذاران ایجاد نمی*کرد ولی در تصمیماتی که شب گذشته اتخاذ شد سیاست*های پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکی کشور به طور کلی دگرگون شده فرصت بسیار مناسبی برای جذب نقدینگی و هدایت آن به سمت سرمایه*گذاری فراهم خواهد شد.
 8. #18
  transporter
  مهمان
  پارلمان فعالان اقتصادي از تصميم دولت حمايت كرد
  دفاع از سود بانكي رقابتي

  دنياي اقتصاد- نمايندگان شاخص بخش خصوصي با حمايت از افزايش نرخ سود سپرده هاي بانكي بر تعيين نرخ سود بانكي متناسب با واقعيت هاي اقتصادي جامعه تاكيد كردند؛ محمد نهاونديان، رييس اتاق ايران، يحيي آل اسحاق، رييس اتاق تهران و محمدمهدي راسخ، دبير كل اتاق تهران از سه نگاه متفاوت به دفاع از افزايش نرخ سود سپرده ها پرداخته اند. نهاونديان افزايش نرخ سود سپرده ها را گامي براي ثبات بخشي به بازار توصيف كرد و يحيي آل اسحاق، رييس اتاق تهران نيز با رد تعيين دستوري نرخ سود بانكي تاكيد كرد: نمي توان به رابطه نرخ سود بانكي و نرخ تورم بي اعتنا بود. به گفته رييس اتاق تهران كاهش دستوري نرخ سود در شرايط تورمي موجب خروج نقدينگي از بانك ها و كاهش تسهيلات دهي به بخش توليد مي شود. او نتيجه مي گيرد: كاهش دستوري نرخ سود در شرايطي كه نرخ تورم بالا است. نه تنها كمكي به بخش توليد نمي كند، بلكه دسترسي آنها به منابع بانكي را نيز محدود مي كند. محمدمهدي راسخ هم افزايش نرخ سود را از آن جهت كه موجب بازگشت نقدينگي به نظام بانكي و افزايش قدرت پرداخت تسهيلات آنها مي شود، قابل دفاع عنوان كرد. دفاع بخش خصوصي از افزايش نرخ سود سپرده ها در حالي كه توجه به منافع اين بخش همواره يكي از ادعاهاي طرفداران كاهش نرخ سود بوده حاوي يك پيام براي سياست گذاران است: براي توليدكننده ثبات بازار و دسترسي آسان به منابع در اولويت است.


  حمايت بخش خصوصي از افزايش نرخ سود
  گروه بازار پول- نمايندگان بخش خصوصي با حمايت از تصميم شوراي پول واعتبار در افزايش نرخ سود سپرده ها تاكيد كردند: افزايش اين نرخ ها در شرايط كنوني مي تواند به هدايت نقدينگي به سوي بانك ها و ثبات بخشي در بازار ارز منجر شود. حمايت بخش خصوصي پس از استقبال كارشناسان از تصميم شوراي پول و اعتبار صورت مي گيرد.

  اما برخي كارشناسان اعتقاد دارند اهميت حمايت بخش خصوصي به عنوان يك وجه اين تصميم شايسته تقدير و تامل است.به گفته كارشناسان تلقي كه از موضع بخش خصوصي وجود داشت مخالفت با اين اقدام به دليل افزايش نرخ سود تسهيلات بود.
  اما موضع گيري اخير نشان داد ثبات اقتصادي براي بخش خصوصي بيش از نرخ پايين تسهيلات اهميت دارد. برخي بخش هاي دولتي با اين استدلال كه كاهش نرخ سود تسهيلات منجر به پايين آوردن هزينه هاي بخش توليد مي شود از اين سياست دفاع مي كردند اما موضع گيري اخير بخش خصوصي نشان داد گردش كار و ثبات بازار بر كاهش نرخ سود تسهيلات به صورت دستوري اولويت دارد.
  محمد نهاونديان رييس اتاق ايران، يحيي آل اسحاق رييس اتاق تهران و محمد مهدي راسخ دبير كل اتاق تهران از جمله چهره هاي شاخصي بودند كه به حمايت از افزايش نرخ سود سپرده ها پرداختند.

  محمد نهاونديان رييس اتاق ايران با اشاره به سياست كاهش نرخ سود تسهيلات در سال هاي اخير گفت: اين سياست گرچه مطلوب نظر بخش خصوصي است، اما بايد در شرايطي چنين تصميمي اتخاذ شود كه با واقعيت هاي اقتصادي جامعه همخواني داشته باشد.
  به گفته وي نرخ تورم يكي از علامت هاي فضاي واقعي اقتصاد به سياست گذاران است و بر اين اساس در شرايط تورمي نمي توان بر پايين بودن نرخ سود تسهيلات اصرار كرد.
  ريیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با دفاع از اقدام شوراي پول و اعتبار گفت: مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش نرخ سود سپرده های بانکی، آغازی برای تک نرخی شدن ارز در بازار است. محمد نهاوندیان گفت: آنچه که در بازار ارز ظرف ماه های گذشته رخ داد، مورد پسند فعالان اقتصادی نبود، چراکه هیچ یک از فعالان اقتصادی، نوسانات بی حساب و کتاب ارز را برای فعالیت خود مناسب نمی دانند.
  ريیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: پدیده شکاف عمیق میان نرخ رسمی ارز و نرخ بازار آزاد سبب ایجاد رانت اقتصادی جدیدی در بازار ارز و به تبع آن، رفتارهای رانت جویانه شده است. وی تصریح کرد: نوسانات این چنینی در بازار ارز، مسبب اصلی بروز برخی فسادهای اقتصادی است و در این میان، باید به سرعت، با هزینه هایی که ممکن است رانت اقتصادی ناشی از عدم ثبات ارز را سبب شود، مقابله کرد.
  نهاوندیان با تاكيد بر اينكه آنچه که در شورای پول و اعتبار به منظور افزایش نرخ سود سپرده های بانکی صورت گرفته، حرکت به سمت تک نرخی کردن ارز است، گفت:پس از اين اقدام بانک مرکزی باید به صورت جدی، سیاست شناور مدیریت شده ارز را در دستور کار قرار دهد. وی اظهار كرد: مطابق با قانون برنامه پنجم توسعه، تعیین نرخ ارز و نرخ سود بانكي باید با ملاحظه تورم داخلی و خارجی صورت گیرد؛ در این صورت است که کار پیش بینی در بازار ارز امکانپذیر است.

  دفاع آل اسحاق
  يحيي آل اسحاق ريیس اتاق تهران با اشاره به رابطه نرخ سود و نرخ تورم گفت: کارشناسان بین رابطه این دو نرخ اختلاف نظر دارند و برخی معتقدند كه این رابطه درست و برخی معتقدند كه این رابطه غلط است، اما واقعیت این است كه نمی توان رابطه بین نرخ سود و نرخ تورم را جدی نگرفت و نمی توان نرخ سود را به صورت دستوری كم و زیاد كرد.
  وی با تاكید بر اینكه بین نرخ سود و نرخ تورم یك رابطه علمی و منطقی برقرار است، گفت: عدم افزایش نرخ سود باعث شده است كه میزان سپرده ها در بانك كاهش پیدا كند.
  آل اسحاق گفت: اگر می خواهیم قیمت تمام شده پایین بیاید باید گردش پولی افزایش پیدا كند و پول سالانه 4 تا 5 بار گردش پیدا كند و تنها با رابطه نرخ سود و نرخ تورم نمی توان همه مسائل اقتصاد كشور را حل كرد.
  ريیس اتاق بازرگانی تهران گفت: اگر دشمن اقتصاد ما را هدف قرار داده است، نباید پنجره ها را ببندیم بلكه به ازای هر یك پنجره ای كه بسته می شود 10 پنجره باز كنیم. باید راه حل جامعی برای مشكلات اقتصاد كشور پیدا كنیم.
  وی افزود: برای عبور از ركود اقتصادی باید به دنبال راه های نشاط اقتصادی باشیم كه نیازمند دوری كردن از فضاي سیاسی، تغییر رفتارها و نحوه تعاملات است.آل اسحاق با اشاره به كاهش سرمایه بانك های دولتی گفت: سرمایه بانك ها كفاف اقتضائات آنها را نمی دهد و قدرت مانور بانك ها با واقعیت حساب های دفتری تفاوت دارد. وی با تاكید براینكه سرمایه بانك ها نیازمند افزایش است، گفت: از مجلس می خواهیم تا با لایحه 15 میلیارد دلاری افزایش سرمایه بانك ها موافقت كند.

  راسخ: تورم ندارد
  محمدمهدي راسخ، دبير كل اتاق تهران نيز از سياست افزايش نرخ سود سپرده هاي بانكي حمايت كرد.
  وي با تاكيد بر اينكه در شرايط كنوني افزايش نرخ سود سپرده ها مي تواند راهگشا باشد، گفت: با توجه به شرايط به وجود آمده، افزايش نرخ سود در شرايط كنوني نه تنها اثر تورمي ندارد، بلكه مي تواند ضد تورمي باشد. وي گفت: يكي از عواملي كه باعث شده نقدينگي به سمت بازار ارز و طلا برود پايين بودن نرخ سود بوده است و به همين دليل بسياري از سپرده گذاران ترجيح مي دادند پول را از بانك ها خارج كنند كه با اين تصميم جديد ديگر به نظر نمي رسد وضعيت اين گونه باشد و قدرت بانك ها در تسهيلات دهي افزايش مي يابد. راسخ ادامه داد: اين تصميم اثر تورمي ندارد. وقتي تورم كشور 20 درصد است، طبيعتا نرخ سود سپرد ها بايد بالاتر از تورم باشد تا سرمايه ها به بانك ها بروند و در نتيجه وارد عرصه توليد شوند.
  وي تاكيد كرد: با افزايش نرخ سود سپرده ها و بازگشت نقدينگي به بانك ها قدرت تجهيز منابع نظام بانكي افزايش مي يابد و از اين طريق مي توان براي حركت بخش توليدي تسهيلات جديدي ارائه كرد. وي دسترسي بنگاه ها را به سرمايه در گردش و منابع جديد موجب افزايش توليد دانست و نتيجه گرفت:با افزايش توليد تورم اين سياست خنثي خواهد شد و سايه ركود بر بنگاه ها كم رنگ تر خواهد شد.
  ویرایش توسط transporter : 16-01-2012 در ساعت 12:23
 9. #19
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن
  به دنبال موافقت رييس جمهور با افزايش نرخ سود سپرده ها
  حباب سكه و دلار تركيد

  دنياي اقتصاد- اعلام خبر موافقت محمود احمدي نژاد با مصوبه شوراي پول و اعتبار ريزش قيمت ها در بازار ارز وسكه را به دنبال داشت؛ روز گذشته از قيمت هر قطعه تمام سكه بهار آزادي 200 هزار تومان و از هر دلار آمريكا 200 تومان كاسته شد تا حباب ايجاد شده در چند روز گذشته با فاصله چند ساعت پس از اعلام خبر تخليه شود. شمس الدين حسيني سخنگوي اقتصادي دولت در حاشيه نشست هيات دولت به ميان خبرنگاران آمد و موافقت رييس جمهور با افزايش نرخ سود سپرده ها را اعلام كرد. او در واكنش به انتقادهاي برخي چهره ها و جريان هاي سياسي از بي عملي دولت براي كنترل بازار گفت: دولت مصمم است با به كارگيري سياست هاي جدي، حباب بازار ارز و سكه را تخليه كند. در كنار نزول قيمت، ابلاغ بسته جديد پولي به بانك ها نيز ديگر خبر داغ روز گذشته بود كه «دنياي اقتصاد» روز گذشته از تدوين و ابلاغ قريب الوقوع آن براي مقابله با التهاب بازار خبر داده بود.بسته جديد پولي سنت چند ساله بسته هاي سالانه را كنار گذاشته شده و سياستگذاران تصميم گرفته اند بسته پولي بدون در نظر گرفتن يك بازه زماني مشخص تدوين شود. آزادسازي نرخ سود سپرده ها، افزايش نرخ سود اوراق مشاركت، دادن مجوز به بانك مركزي براي انتشار اوراق مشاركت در صورت لزوم و... از ويژگي هاي بسته جديد است.كارشناسان با استقبال از بسته جديد پولي به دولت توصيه كردند: سياست هاي مالي را نيز همراستا با سياست*هاي پولي تدوين و از تعزيراتي كردن بازار پرهيز كند.

  در پی موافقت با مصوبه افزایش نرخ سود اتفاق افتاد
  شكست رواني قيمت*ها
  گروه بازار پول_مسعودرضا طاهری: انتشار خبر پذیرش افزایش نرخ سود بانکی توسط رییس جمهور قیمت سکه را بیش از 210 هزار تومان کاهش داد و نرخ دلار را نیز با 200 تومان کاهش تا 1900تومان پایین آورد.گرچه از سوي برخي مراجع قيمتي در ساعتي از روز قيمت*هاي پايين*تري نيز اعلام شد اما نهايتا نرخ تثبيت شده روز قبل در همين حدود باقي ماند.
  كاهش نرخ سكه و دلار پس از آن صورت گرفت كه خبرگزاري*ها خبر موافقت رييس دولت با مصوبه شوراي پول و اعتبار را عنوان كردند. وزیر اقتصاد روز گذشته در حاشيه جلسه هيات دولت نشستي برگزار كرد كه از موافقت رییس جمهور با مصوبات تازه شورای پول و اعتبار خبر داد که به موجب آن اختیار افزایش نرخ سود سپرده به بانک*ها محول شده است .بر اساس مصوبه اخیر نرخ سود اوراق مشارکت نیز 20 درصد اعلام شده است. روز گذشته با انتشار این خبر مراجعه*کنندگان به بازار اغلب فروشنده بودند. گرچه هیجان بازار عموما در چنین شرایطی طبیعی است اما آنچه به نظر با اهمیت جلوه می*کند، تاثیر عوامل داخلی است که نشان داده به مراتب قوی تر از تبلیغات خارجی عمل می*کند. قبل از ظهر روز گذشته و تا قبل انتشار این خبر قیمت دلار تا مرز 2300 تومان نیز بالا رفته بود که تا 4 بعد از ظهر به 1900 تومان رسید. هیجان بازار در روز گذشته قیمت دلار را به شدت در مسیر کاهشی قرار داد . تا جایی که خرید و فروش تا حد زیادی متوقف شده و تا لحظه تنظیم این گزارش قیمت*های پایین*تری نیز برای دلار و سکه اعلام می*شود.
  در عین حال از قول رییس کل بانک مرکزی خبر رسید که نرخ ارز 48 ساعته تک نرخی می*شود. امری که به گفته کارشناسان نبايد اجرایی شدن آن تا این زمان به تعویق می*افتاد. با این حال موافقت رییس*جمهور با مصوبه افزایش نرخ سود بانکی که زمانی خط قرمز دولت بود به واقعیت نزدیک شده و انتظار می*رود بانک*ها در محاسبه هزینه و فایده فعالیت*های بانکی قانع شده و از این رهگذر بتوانند به سپرده*گذاران سود بیشتری پرداخت کرده و نسبت به داد و ستد بازار ارز و سکه جذابیت بیشتری ایجاد کند.از این رو بانک مرکزی تلاش مضاعفی را برای کنترل قیمت**ها در بازار ارز و سکه به کار گرفته است. روز گذشته قیمت سکه طرح قدیم نیز با کاهش قابل توجه تا 820 هزار تومان افت کرد. نیم سکه به 400 هزارتومان رسید و ربع سکه تا 200 هزارتومان پایین آمد. در بازار ارز هم، قیمت دلار آمریکا به طور لحظه*ای کاهش داشت.
  در بازار روز گذشته اختلاف قیمت خرید و فروش در برخی ساعات تا 200 تومان برای ارزها و تا 50 هزار تومان برای سکه ها افزایش می یافت که نشان از انتظار بیشتر برای کاهش قیمت بود. مقایسه قیمت برخی از ارزهای مطرح در کشور و اقلام سکه در 5 روز اول بهمن ماه نشان از بی*ثباتی قیمت و هیجانی بودن بازار ارز و سکه دارد. گاهی غفلت از بازار عطش خرید و تقاضا را زیاد کرده و روزهای بعد تمرکز بر شرایط ناهنجار آن، قیمت ها را با افت شدید مواجه کرده و هر گونه ارزیابی واقعی را از بازار سلب کرده است. قیمت سکه در روز اول بهمن ماه تا 845 هزار تومان نیز بالا رفته بود. در روز سوم قیمت آن از يك میلیون تومان هم گذشت و به گفته برخی تا مرز يك میلیون و 200 هزارتومان هم رسید. اما در روز پنجم با انتشار خبر موافقت با مصوبه افزایش نرخ سود بانکی دوباره تا 800 هزارتومان پایین آمد. در همین حال قیمت دلار در این مدت درغروب روز اول 1900 تومان، در روز سوم 2100 تومان ، غروب روز چهارم 2280 تومان ، قبل از ظهر روز پنجم در مرز 2300 تومان و در بعد از ظهر روز پنجم به طور میانگین 1900 تومان بوده است. قیمت طلا در بازار های جهانی روز گذشته تا 1655 دلار پایین آمد که نسبت به روز قبل 15 دلار کاهش داشت.

  آغاز حباب شكني در بازار
  گروه بازار پول- يك خبر دو خطي در روز گذشته حدود 210 هزار تومان از قيمت سكه و 200 تومان از قيمت دلار كاست.اين خبر دو خطي موافقت محمود احمدي نژاد با مصوبه شوراي پول و اعتبار براي آزادسازي نرخ سود سپرده ها بود. پس از اين خبر بازار تهران با هجوم دارندگان ارز و سكه براي فروش دارايي هاي خود مواجه شد، قيمت دلار كه تا سطح 2300 تومان بالا رفته بود ساعتي 100 تومان، كاهش قيمت را تجربه كرد و سرانجام در نرخ 1900 بسته شد. گرچه فاصله خريد و فروش ارز در بازار نشان از آن مي دهد كه بازار هنوز انتظار كاهش قيمت دارد. در بازار سكه البته تراژدي به گونه اي ديگر رقم خورد؛ بازار نه فروشنده اي داشت نه خريداري. مردم عادي همانند دلالان به دنبال خريدار براي سكه خود بودند قيمت ها نزديك به 210 هزار تومان سقوط كرد. برخي منابع رسمي از تلاش دولتمردان براي كاهش قيمت سكه به 700 هزار تومان و نرخ دلار به 1500 تومان خبر مي دهند. سخنان بهمني مبني بر تك نرخي شدن دلار تا اولين روز هفته نيز اين احتمال را تقويت كرده است.گفته مي شود طبق برنامه رييس كل نرخ ارز يكسان شده در محدوده 1500 تومان است. هدف از يكسان سازي در نرخ بالا نيز مصونيت نظام تك نرخي در برابر هجوم هاي احتمالي سفته بازانه عنوان شده است. ابلاغ مصوبه افزايش نرخ سود آغاز حبابشكني در بازار پرتلاطم ارز و طلا ويكسان سازي قيمت هاي رسمي و غيررسمي است. كارشناسان گرچه از اين مصوبه استقبال كرده و ابلاغ آن را به فال نيك گرفته اند اما كماكان تاكيد دارند دولت در چند روز آينده بايد از سياست هاي تعزيراتي در بازار پرهيز كند و برنامه هاي مالي خود را با سياست هاي پولي هماهنگ كند. هم راستايي سياست هاي مالي با سياست هاي پولي پرهيز از تشديد كسري بودجه و تعادل در بخش منابع و مصارف از جمله توصيه هايي است كه صاحب نظران به دولت مي كنند. سياست هاي مكملي كه اگر با سياست جديد پولي گره خورد مي تواند نظام يكسان ارزي را بار ديگر احيا كند و كانالي براي نقدينگي سرگردان از بخش غير مولد به سوي بخش مولد باشد.
  ویرایش توسط بهزاد : 26-01-2012 در ساعت 10:21
صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 17-08-2015, 17:58
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 28-04-2015, 09:58
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 25-04-2015, 18:50
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 24-04-2015, 13:30
 5. سرمایه گذاری با سود خوب پیشنهاد می کنم
  توسط mohamadmahdi در انجمن پرسش و پاسخ
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 10-12-2013, 09:34

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •