ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد

اسدالله عسگراولادی : قحطی مدیریت داریم نه کالا

اتاق تهران:
    اسدالله عسگراولادی :
    قحطی مدیریت داریم نه کالا
    نرخ مناسب ارز مرجع۱۶۰۰ تومان است

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه در کشور قحطی مدیریت داریم نه کالا، گفت: معتقدم نرخ ارز باید بین 1600 تا 1700 تومان باشد تا بتوانیم ارز تک نرخی را عملیاتی کنیم.

اسدالله عسگراولادی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در واکنش به این سؤال که 6 ماه پیش شما معتقد بودید دچار قحطی می شویم ،اما عملا این اتفاق نیفتاد و با موجودی مناسب کالاهای اساسی در کشور مواجه هستیم،اظهار داشت: من در همان مقطع هم اعلام کردم ما قحطی مدیریت داریم چرا که قحطی کالا در ایران هیچگاه اتفاق نمی افتد. البته سوء تفاهم شد و از همه عذرخواهی هم کردم و انشاء الله هیچ وقت قحطی کالا نداشته باشیم.

عسگر اولادی اضافه کرد: آنچه مسلم است و در همان زمان هم مشخص بود این است که ما در مسائل ارزی دچار انحراف مدیریتی هستیم و باید مدیریت ارز بهتر از این ها اتفاق بیفتد.

وی افزود: زمانی که بانک مرکزی اعلام کرد که نرخ ارز باید 1226 تومان باشد، چون فاصله زیادی با نرخ 1600 آن زمان داشت من پیش بینی کردم که ممکن است کمبود کالا در 6 ماه آینده وجود داشته باشد که این کمبود کالا در اثر مدیریت نامناسب گذشته بوده است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تصریح کرد: من معتقدم نرخ ارز باید بین 1600 تا 1700 تومان باشد تا بتوانیم ارز تک نرخی را عملیاتی کنیم اما امروز ارز 6 نرخ دارد.

1) ارز 1226 تومانی که ارز مرجع است و به اولویت های 1 و 2 تخصیص داده می شود.

2) ارز محصلین و بیماران که 10 تا 12 درصد کارمزد بابت آن دریافت می شود و رقم آن 1360 تومان است.

3) برخی کالاهای اولویت 3، 4 و 5 که ارز 1226 تومانی را با 20 درصد افزایش قیمت یعنی 1400 تومان با شرط داشتن برگه سبز است بدین معنا که اگر پروانه ترخیص کالا را بیاورند اضافه مبلغ آن پس داده می شود که این اتفاق تاکنون نیفتاده و این ارز هم بین 1400 تا 1600 تومان بوده است.

4) نرخ رانت که در ردیف های 4، 5 و 6 و در تجارت با کشورهایی نظیر ترکیه، روسیه، مالزی و چین اتفاق می افتد که پول های محلی را که می دهند باید کالا خریداری شود اما هستند کسانی که این پول ها را با نرخ 2 تا 4 درصد آزاد می کنند و با 5 درصد اختلاف در بازار آزاد می فروشند.

5) نرخ قاچاقچی ها است ما معتقدیم اگر ثبت سفارش انجام شود و به متقاضی بگوییم که ارز نداریم و ارز را باید خودش تهیه کند قاچاقی صورت نمی گیرد اما اگر ثبت سفارش نباشد دلیلی ندارد که متقاضی ارز را از بازار تهیه کند به طور مثال واردات عینک در ردیف 7 قرار دارد یعنی از نظر دولت عینک یک کالای غیرضروری است اما برای من و برای شما یک کالای ضروری محسوب می شود لذا قاچاقچی برای آنکه بتواند نیاز بازار را تأمین کند با ارز 2 هزار تومان هم که شده عینک را وارد کشور می کند.

6) نرخ دبی که نرخ بازار آزاد است یعنی نرخ بازار را صرافان دبی تعیین می کنند.

وی افزود: توصیه مؤکد دارم تا نرخ مرجع از این وضعیت خارج شده و وضعیت بهتری بیاوریم.نرخ ارز باید 1600 تا 1700 تومان باشد تا ارز تک نرخی را بتوانیم تجربه کنیم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)