سلام دوستان
من این تایپیک رو میخوندم متوجه شدم بعضی از دوستان قبلاً سوپرمارکت داشتن و تجربیات خوبی در این زمینه دارن،پدر من مدتها(نزدیک به 30 سال) توی دبی هایپرمارکت داشتن و من هم مدت 5 سال اونجا مشغول بودم و تقریباً به چم و خم سوپرمارکت داری آشنا هستم(از کارگری و پرکردن انبار 200 متری گرفته تا صف دادن اجناس توی قفسه و صندوق داری و سروکله زدن با ویزیتورها و کلاً حساب و کتاب مغازه رو توی این 5 سال انجام دادم).بنا به دلایلی مغازه رو فروختیم و اومدیم ایران و حدود 200 تومن سرمایه دارم و میخوام اینجا شروع بکار کنم.تصمیم گرفتم مستقل بشم و همون کار سوپرمارکت رو شروع کنم .یه سری اطلاعات میدم خدمتتون از طرح کلی کار و میخوام اگه امکانش باشه یه دیدی نسبت به بازار ایران و در کل این شغل بهم بدین:
بنده شیراز هستم،یه مغازه دیدم یه جای خوب شهر که منطقه شلوغی هست و تقریباً توی کل اون منطقه سوپرمارکتی وجود نداره(توی 2 تا از فرعی ها بقالی کوچیک هست البته)
متراژ مغازه 100 متر هست و 40 متر هم بالای سرش بالکن داره که میشه به عنوان انبار واسه جنس های ضروری ازش استفاده کرد،
رهن و اجاره مغازه 30 تومن و ماهی 6 میلیون هست و با صاحب مغازه صحبت کردم موافقت کرده قرار داد 3 ساله ببندیم.
تصمیم دارم سیستم بارکد خوان و چندتا دوربین توی مغازه و انبار بزارم که خودم اسیر موندن توی مغازه نشم و از طرفی هم اشراف کاملی به فروش روزانه،سود،ضرر،جنس،انبار و ... داشته باشم.
چیزی که تو ذهنم هست و برنامشو دارم اینه که 8 تا نیروی کار بزارم،2 تا دختر برای صندوق و 6 نفر برای داخل مغازه و بصورت شیفتی قرارشون بدم.ساعت 7:30 تا 16:00 یه گروه 4 نفره و 16:00 تا 00:30 یه گروه دیگه و خودمم هم ساعت های ضروری توی مغازه باشم.
با این اوصاف حدود 5 میلیون ماهانه باید حقوق کارگر بدم و حدود 1 تومن هم واسه هزینه های متفرقه که با پول اجاره حدود 12 تومن خروجی ماهانم میشه.
چون پول دم دستم هست میخوام بیشتر بصورت نقدی جنسامو تهیه کنم تا بتونم قیمتمو پایین تر از جاهای دیگه بزارم(تقریباً حدود 100 تومن واسه جنس کنار گذاشتم)
حالا سوال هایی که از خدمتتون دارم و امیدوارم لطف کنید و راهنماییم کنید:
1- حدود سود جنس توی ایران به چه صورت هست؟من شنیدم جنسهای ایرانی میانگین 15% و جنسهای خارجی میانگین 25% میشه روش حساب کرد.چون توی منطقه بالا شهر هستم میشه رو فروش اجناس خارجی حساب کرد و با این اوصاف به نظرتون میشه سود میانگین فروش رو 20% در نظر گرفت؟
2- با این متراژ مغازه و اینکه قصد دارم یه دکور خوب بزنم و اجناس رو نقدی خرید کنم و با قیمت کمتر از جاهای دیگه ارائه کنم به نظرتون کشش فروش روزانه چقدر میتونه باشه؟ حتی اگه روزی 3 تومن هم باشه با سود 20% ماهانه 18 تومن ناخالص و با توجه به 12 تومن هزینه ماهانه حدود 6 تومن خالص میتونه جوابگو باشه.(البته من دارم روی فروش روزانه 4 - 5 تومن حساب میکنم)
3- مشکلاتی که توی اینکار باهاش مواجه شدین و فکر میکنین مختص ایران هست رو اگه بفرمایین واقعاً ممنون میشم

عذر میخوام اگه خیلی طولانی شد اما خواستم دید کلی به شرایط داشته باشین