ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
    DR.Khashayar
    مهمان

اوباما: قادر به ادامه تحریم ایران نبودیم/ عربها ضعف داخلی دارند

«باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در طول مصاحبه ۴۵ دقیقهای که بلافاصله پس از حصول تفاهم هستهای وین با روزنامه «نیویورک تایمز» داشت بیش از همه بر یک نکته تاکید کرد: من را بر مبنای این موضوع قضاوت نکنید که این تفاهم به تغییر ایران و سیاستهای این کشور در قبال کشورهای عرب خلیج فارس منجر خواهد شد. به تفاهم به منزله تسکینی بر اختلافات فرقهای منطقه نگاه نکنید. مرا از جنبه دیگری مورد قضاوت قرار دهید و بپرسید که آیا این تفاهم مانع از دستیابی ایران به سلاح اتمی طی یک دهه آتی خواهد شد. آیا این تفاهم بیش از هر گزینه دیگر موجود بر روی میز مذاکره، به نفع آمریکا، رژیم صهیونیستی و هم پیمانان عرب تمام نشد؟
    اوباما در این باره مدعی شد: ما این تفاهم را بر این مبنا ارزیابی میکنیم که ایران توان دستیابی به سلاح هستهای را نخواهد داشت. این تنها مسئله مورد بحث بوده است و در آینده ثابت خواهد شد که این بهترین راه حل موجود است تا به مدد جامعه بینالملل و بدون نیاز به تحمیل جنگ دیگری بر خاورمیانه مانع از دستیابی ایران به سلاح هستهای شویم.
    رئیس جمهوری آمریکا در ادامه بار دیگر مدعی شد که با توجه به رفتارهای گذشته ایران تنها قول مساعد آنها به صلح آمیز بودن برنامه هستهای برای ما کفایت نمیکند و تهران باید این مسئله را برای ما اثبات کند. اوباما در این باره گفت: در مجموع سیستم ما نه بر مبنای اعتماد که بر پایه مکانیزم راستی آزمایی بنا خواهد شد.
    اوباما تاکید کرد که رویکردش در مواجهه با ایران از همان منطق راهبردی الهام می گیرد که ریچارد نیکسون و رونالد ریگان رؤسای جمهور پیشین آمریکا در مواجهه با اتحاد جماهیر شوروی سابق و چین در پیش گرفتند. وی در این باره گفت: این یک راهکار کاربردی و معقول است و به هیچ وجه ساده لوحانه نیست. تا وقتی که می توانیم به نفع ما و منطقه خواهد بود که برخی اختلاف نظرها را بدون توسل به نیروی نظامی حل کنیم.
    هدف اصلی دست نیافتن ایران به سلاح هستهای بود که ما به این مقصود مهم رسیدهایم
    رئیس جمهور آمریکا در ادامه مخالفان داخلی این کشور را مورد نکوهش قرار داد و گفت: آنچه که مایه تعجب من میشود آن است که چندی است انتقاد آنها از مسئله هستهای فاصله گرفته و بر مواردی چون باز شدن دست ایران در حمایت از تروریسم در صورت رفع تحریمها متمرکز شده است. البته این احتمال وجود دارد و ما به کمک متحدانمان در خلیج فارس برای توقف آنچه که آنها خارج از محدوده هستهای انجام می دهند، تلاش میکنیم اما هدف اصلی دست نیافتن آنها به سلاح هستهای بود که ما به این مقصود مهم رسیدهایم.
    اوباما در پاسخ به این سؤال که چه تضمینی برای رعایت مفاد تفاهم از سوی ایران وجود دارد مدعی شد: آنها از عدم تمایل من به استفاده از نیروی نظامی آگاهند، اما به توانمندی و سرعت عملکرد ارتش آمریکا هم واقف هستند. من بر این باورم که ایران در عین حال که با توسل به نیروهای نیابتی و از راههای مخرب به عملیات خود در سطح منطقه ادامه می دهد، علاقهمند به برخورداری از مزایای حاصل از مشروعیت جامعه بین الملل، تجارت و کاهش تحریمها نیز هست. این الگوی ایرانی هاست و من فکر می کنم این خیلی مهم است که پیگیر عملکرد نیروهای نیابتی آنها باشیم و آنها را وادار به مسئولیت پذیری کنیم. این موضوع بخشی از گفتگوی ما با کشورهای عرب خلیج فارس نیز بوده است.
    تمام تلاشم را برای برد دموکراتها در انتخابات پیش رو به خرج خواهم داد
    اوباما با توجه به نامعلوم بودن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و رفتار یک رئیس جمهور احتمالا جمهوری خواه در قبال تفاهم هسته ای وین گفت: تمام تلاشم را برای برد دموکرات ها در انتخابات پیش رو به خرج خواهم داد اما اگر جانشین من یک جمهوری خواه باشد وی برای مهار برنامه هسته ای ایران از موقعیت بسیار قدرتمند تری نسبت به من برخوردار خواهد بود. وی در شرایطی خواهد بود که ۹۸ درصد از اورانیوم غنی شده ایران به خارج از این کشور منتقل شده و اکثر سانتریفیوژها نیز غیر فعال شده است.
    شرکایمان از تحریمهای ایران متضرر میشدند
    اوباما در ادامه به ناتوانی آمریکا در تمدید تحریمهای ایرانی اذعان کرد و گفت: آنچه مرا خسته میکند آن است که باید مدام به همه از جمله «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی توضیح بدهم که در صورت عدم حصول تفاهم توانایی ادامه تحریم ها را نداشتیم. به خاطر داشته باشید که تنها ایران نبود که بهای این تحریمها را پرداخت. چین، ژاپن، کره جنوبی، هند و از همه بیشتر تمامی کشورهای وارد کننده نفت در سراسر جهان که از پیش با ایران داد و ستد داشتند نیز از این بابت متضرر شدند. آنها از ناحیه تحریم های ایران میلیاردها دلار خسارت دیدند.
    نگرانی اعراب از نفوذ ایران در منطقه ناشی از ضعف داخلی آنهاست
    اوباما نگرانی اعراب از نفوذ ایران در منطقه را ناشی از ضعف داخلی این کشورها دانست و گفت: آمریکا به درد دل همپیمانان عرب گوش می دهد اما به انها اجازه نمی دهد که هر سرزنشی را متوجه ایران کنند.
    ایران نبود که حوثیها را به «صنعاء» برد بلکه ضعف حکومت یمن بود که چنین سرنوشتی را ترسیم کرد
    وی افزود: فکر می کنم عربها در برخی موارد مثل یمن در باره تقش آفرینی ایران غلو کرده اند. با رجوع به منابع اطلاعاتی متوجه می شویم که این ایران نبود که حوثی ها را به «صنعاء» برد بلکه ضعف حکومت یمن بود که چنین سرنوشتی را ترسیم کرد. من به متحدانمان در منطقه توصیه می کنم که به فکر تقویت جوامع خود باشند. اگر همه اقشار جامعه را مشارکت بدهند، اقلیت شیعه فکر نمی کنند که نادیده گرفته می شوند.
    رئیس جمهور آمریکا در نهایت مصاحبه خود را اینگونه خاتمه داد: گمان می کنم این یک موضوع اثبات شده است که حتی در برخی موارد باید خود را در جایگاه دشمنان و مخالفانتان قرار دهید. اگر به تاریخ ایران نگاه کنید، این حقیقت وجود دارد که آمریکا به نوعی در سرنگونی یکی از حکومت های دموکراتیک ایران (مصدق) دخیل بوده است.
    علیرغم استفاده «صدام حسین» از سلاحهای شیمیایی از وی در جنگ علیه ایران حمایت کردیم
    وی در ادامه اذعان کرد: در گذشته، ما علیرغم استفاده «صدام حسین» از سلاحهای شیمیایی از وی در جنگ علیه ایران حمایت کردیم. در نتیجه، عجیب نیست که ایرانی ها هم دغدغه های امنیتی خودشان را داشته باشند.
    وی در ادامه مدعی شد: البته این حمایت آنها از تروریسم را توجیه نمیکند. اما، فکر می کنم زمانی که قادر به درک کشور و فرهنگ ایرانی از زوایای ویژه و تاریخی باشیم حداقل از توانایی انجام برخی اقدامات نیز برخوردار می شویم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)