ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 29

موضوع: درباره گمرک

 1. #1
  جاده ابریشم
  مهمان

  فهرست گمرکات تخصصی به تفکیک نوع کالا

  فهرست گمرکات تخصصی در رویه واردات به تفکیک نوع کالا:

  [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]

  فهرست گمرکات تخصصی به تفکیک رویه صادرات انواع کالا و نام گمرکات اجرائی:

  [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]

  فهرست گمرکات تخصصی در رویه صادرات به تفکیک نوع کالا:

  [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]

  فهرست گمرکات تخصصی به تفکیک رویه واردات انواع کالا و نام گمرکات اجرائی:

  [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
  ویرایش توسط جاده ابریشم : 16-01-2012 در ساعت 16:17
 2. #2
  siavash
  مهمان

  ساختار تشكیلاتی گمرك جمهوری اسلامی ایران

  سازمان گمرك ایران ، از یك ستاد مركزی و 10 حوزه نظارت تشكیل گردیده است . رئیس كل گمرك كه سمت معاونت وزیر امور اقتصادی و دارائی را دارا می باشد ، بالاترین مقام گمرك ایران است . ستاد مركزی كه بر مناطق ده گانه و گمركات اجرائی مستقر در تهران سرپرستی و نظارت دارد از حوزه ریاست كل و چهار معاونت ، تشكیل گردیده است . حوزه های نظارت ده گانه در مناطق مختلف كشور ، بر گمركات اجرائی نظارت دارند . در تهران گمركات مهرآباد ، شهریار، غرب ، جنوب تهران ، امانات پستی و نمایشگاه زیرنظر ستاد مركزی فعالیت می كنند .
  تعداد گمركات اجرائی كشور كه در تهران و شهرستانها و اقصی نقاط مرزی و بعضی از جزایر خلیج فارس و بازارچه های مرزی كشور مستقر هستند ، مشتمل بر 129 واحد است .
  ستاد مركزی گمرك ایران متشكل از واحدهائی است كه نقش هدایت كننده و هماهنگ سازی حوزه های نظارت و گمركات كشور را برعهده دارند و حسب مورد ، به ابلاغ مقررات ، دستورالعملها و مصوبات و سایر اقداماتی كه جهت اجرا لازم است اعلام شود ، اقدام می نماید و یا به رسیدگی و اعلام نظر نهائی در مورد سئوالات یااختلافاتی می پردازد كه ازطرف گمركات كشور ، استعلام شده اند. بدین منظور اداره كل حراست ، اداره كل هماهنگی امور مناطق ، دفتر روابط عمومی و بین الملل ، اداره كل بازرسی و كمیسیون رسیدگی به حل اختلافات گمركی تحت نظارت رئیس كل انجام وظیفه می نمایند .
  معاونتهای چهارگانه گمرك ایران مشتمل بر ادارات كل و دفاتری به شرح ذیل می باشند:

  • معاونت امور گمركی مشتمل است بر دفاتر امور واردات – امور صادرات – اداره كل تعیین ارزش و تعرفه .
  • معاونت حقوقی مشتمل بر اداره كل نظارت بر ترانزیت – اداره كل بازبینی و دفتر حقوقی و قضایی می باشد .
  • معاونت اداری و مالی شامل ادارات كل خدمات و تداركات - اموراداری – امور مالی و دفاتر ساختمان و طرحهای عمرانی – تشكیلات و بودجه است .
  • معاونت طرح و برنامه متشكل است از دفتر برنامه ریزی و بهبود سیستمهای گمركی – دفتر آمار و خدمات ماشینی ، دفتر آموزش و تحقیقات و نیز پروژه ملی اتوماسیون گمركی (نگار) است .
  ویرایش توسط siavash : 09-01-2012 در ساعت 15:28
 3. #3
  siavash
  مهمان

  درباره گمرک

  واژه گمرك كه معادل آن در زبان انگلیسی customs و در زبان فرانسه douane می باشد و بنابر قول مشهور محققین و مورخین ، مشتق از كلمه لاتین commercium به معنی تجارت و مبادله كالا بوده كه خود این كلمه مشتق از ریشه یونانی cummerx (كومركس) به معنی حقوق متعلق به كالا و مال التجاره می باشد .

  و در زبان تركی به شكل واژه kumruk (كومروك) یا gumruk رواج یافته است .

  این واژه بعدها دردوران صفویه به واسطه همجواری ایران با تركیه دركشورما نیز متداول شده است


  تعریف گمرك به عنوان یك اصطلاح بین المللی

  شورای همكاری گمركی ، گمرك را چنین تعریف نموده است:

  ((گمرك سازمانی است دولتی كه مسئول اجرای قانون گمرك و وصول حقوق و عوارض ورودی و صدوری وهمچنین واردات،ترانزیت و صادرات كالامی باشد .))

  این اصطلاح به هریك از قسمتهای سازمان گمرك و یا ادارات اصلی یا تابعه آن نیز اطلاق می شود مثلا درمورد مامورین گمرك ، حقوق و عوارض ورودی و صدوری و كنترل واردات یا صادرات یا هر امر دیگری كه در حدود عملیات گمركی باشد نیز به كار می رود مثل : مامور گمرك ، حقوق گمركی ، اداره گمرك و اظهارنامه گمركی .

  با توجه به تعاریف به عمل آمده می توان گفت گمرك سازمانی است مالی و اقتصادی كه از دیر زمان در كشورها وجود داشته و در هر زمان بنا به مقتضیات زمان و خواست حكومتها شكل و سازمانی خاص به خود گرفته است تا به صورت فعلی درآمده است .

  گمرك به طور قانونی نقش تطبیق واردات و صادرات را با مقررات وضع شده برای واردات و صادرات دارد . بنابراین در ورود یا صدور كالا نقش گمرك آن است كه :

  • 1 ـ الزامات قانونی در ورود و صدور كالا توسط واردكنندگان یا صادركنندگان رعایت شود .
  • 2 – محدودیت ها و ممنوعیت های وضع شده مراعات شود .
  • 3 – معافیت ها و تخفیف های توصیه شده به موجب قانون در صورت تطبیق مشخصات كالا ، به وارد یا صادر كننده داده شود.
  • 4 – حقوق و عوارضی را كه وضع شده است ، به طور صحیح وصول نماید .
 4. #4
  طوطی و بازرگان
  مهمان

  نحوه صدور كتب، نشریات، فیلم، نوار ،تابلو نقاشی و سایر آثار فرهنگی هنری از طریق گمرک و پست

  صدور و كتب و نشریات ، فیلم و نوار كه نشر و پخش آنها در كشور ممنوع نیست مجاز است. صدورتابلو نقاشی و سایر اثار فرهنگی با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجاز می باشد. خروج اقلام فرهنگی زیر تا سقف یك تن، نیاز به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد:

  1. كتاب به زبان فارسی و غیرفارسی
  2. پوستر
  3. بروشور
  4. كارت ویزیت
  5. جزوه های درسی
  6. تقویم دیواری و جیبی
  7. كارت پستال
  8. لیبل
  9. متون تبلیغاتی فرهنگی

  خروج آثار صوتی و تصویری و رایانه ای ، شامل نوار كاست ، نوار dvd، cd، vhs و نیز آثار مكتوب ، شامل كتاب و مطبوعات بصورت همراه مسافر بدون اظهارنظروزارت پست و تلگراف و تلفن و با رعایت سایر مقررات از مرزهای كشور به خارج، بلامانع است. خروج آثار صوتی به خارج از كشور از طریق پست نیاز به مجوز وزارت پست و تلگراف و تلفن ندارد.
 5. #5
  طوطی و بازرگان
  مهمان

  خروج كالا برای شركت در نمایشگاه خارجی

  برگزاری نمایشگاه به نام جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور و همچنین برگزاری نمایشگاه بین المللی در داخل كشور به منظور معرفی و عرضه محصولات و فرآورده های ایرانی و خارجی منوط به كسب مجوز از وزارت بازرگانی و برگزاری نمایشگاه نظامی منوط به كسب مجوز از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است. كالاهایی كه با مجوز وزارت بازرگانی به میزان متعارف به منظور عرضه در نمایشگاههای خارجی ، به خارج از كشور ارسال می گردد بدون مطالبه كارت بازرگانی و مجوز صدور و بدون سپرده پیمان ارزی با رعایت سایر مقررات ، قابل خروج از كشور می باشند.

  ارسال نمونه كالا :

  ارسال كالا اعم از ساخت داخل یا خارج بعنوان نمونه تجاری، یا برای آزمایش ، تجزیه یا تعمیر در صورتیكه حجم تجاری نداشته و از انواع ممنوع الصدور شرعی یا قانونی نبوده و از نوع عتیقه نیز نباشد بدون مطالبه كارت بازرگانی و مجوز صدور بلامانع است و مازاد بر آن با كسب مجوزهای لازم و رعایت مقررات مربوط میسر خواهد بود. در صورتیكه خروج كالا از این طریق در رابطه با كالاهایی درمجموع بصورت یك جریان تجاری درآید وزارت بازرگانی می تواند فهرست آن كالاها را برای جلوگیری از خروج آنها به گمركات اعلام نماید.
 6. #6
  طوطی و بازرگان
  مهمان

  صدور كالا از طریق پست


  ارسال كالا از طریق پست با جنبه غیرتجاری به استثنای كالاهایی كه شرعأ یا قانونأ ممنوع الصدور هستند بدون مطالبه كارت بازرگانی ومجوز صدور به هر میزان از لحاظ قیمت با رعایت سایر مقررات مجاز است. چنانچه خروج برخی كالاها از این طریق بصورت یك جریان تجاری درآید وزارت بازرگانی می تواند فهرست كالاهای مذكور را برای جلوگیری از خروج آنها به گمرك اعلام نماید.

  تبصره- سقف میزان كالای خارجی قابل ارسال از طریق پست حداكثر 80 دلار برای هر نفر خواهد بود.
 7. #7
  طوطی و بازرگان
  مهمان

  مقررات مربوط به محمولات ومراسلات پست بین المللی


  مرسولات پستی به كلیه اشیاء اطلاق میشود كه بر طبق قوانین پستی داخل یا بین المللی توسط پست قبول،*مبادله و توزیع میشود.

  مرسولات پستی دو نوع است :

  1- مراسلات

  2- امانات

  مراسلات پستی عبارت است از: نامه ، كارت پستی مطبوعات، بسته های كوچك، نمونه های تجارتی، فنو پست نوار و صفحه پرشده و همانند و مطبوعات برجسته مخصوص نابینایان

  امانات پستی عبارتست از: كلیه بسته های پستی به استثنای نامه و كارت پستی كه از لحاظ وزن بسته بندی و كرایه پستی تابع شرایط خاصی بوده و معمولأ مخصوص بسته هایی با وزن تا 20 كیلوگرم به طریق زمینی و با وزن تا 10 كیلوگرم به طریق هوایی می باشد.
 8. #8
  طوطی و بازرگان
  مهمان

  نظارت و بررسی گمركی مراسلات ارسالی به خارج از كشور


  كلیه مراسلات ارسالی به خارج از مشمول بررسیهای گمركی هستند باید فرمهای مربوطه برای امانات كه توسط فرستندگان تكمیل میشود ،همراه باشد. فرمهای یاد شده كه اظهارنامه های گمركی مرسولات پستی تلقی و بررسی گمركی براساس آن انجام میشود توسط ادارات پست در اختیار فرستندگان قرار داده میشود. در نقاطی كه واحد گمركی تشكیل شده است نمایندگان گمرك در باجه های پستی مرسولات پستی مشمول مقررات گمركی را نظارت می كنند واین نظارت با زدن مهری كه از طرف گمرك تهیه شده بر روی مرسولات پست اعمال و مشخص میشود. در نقاطی كه واحد گمركی وجود ندارد مأموران پست به نیابت از طرف گمرك مراسلات و امانات را قبول و به دفاتر پست ارسال می دارند.

  تجدید ارزیابی امانات و مراسلات پستی :

  نمایندگان گمرك مرسولات قبول شده را با توجه به فرمهای مربوطه همراه آنها كنترل و در صورت مشكوك بودن می توانند بازكردن آنها را جهت تطبیق محتوی بسته با فرم همراه مرسوله را از مأمور پست دفتر مبادله بخواهند در صورت مشاده خلاف می توانند بسته را برگشت داده و در صورت ممنوع الصدور بودن ضبط و طبق مقررات مربوطه اقدام نمایند.
 9. #9
  طوطی و بازرگان
  مهمان

  گمركات تخصصی ویژه صادرات كالاهای خاص
  • 1.پوست و سالامبور : گمرك جنوب تهران
  • 2. فرش دستبافت : گمركات غرب تهران ، شیراز، مشهد ، تبریز، زاهدان، كرمانشاه، اصفهان ، ارومیه ، بوشهر ، همدان ،كرمان ، مهرآباد ، بندرعباس ، جنوب تهران ، سهلان
  • 3.زعفران : گمركات مشهد ، یزد، نمایشگاهها، غرب تهران ، مهرآباد و شیراز
  • 4.پسته : گمركات كرمان، رفسنجان ، غرب تهران ،سهلان ، جنوب تهران ، شیراز، بندرعباس ، سیرجان ،مشهد ، تبریز اصفهان


  نكات مهم
  :

  • 1. صادركننده ملزم به ارائه گواهی مبدأ به گمرك نمی باشد.
  • 2. حذف ارزیابی كالاهای صادركنندگان خوشنام با تأیید اتحادیه مربوطه مگر درموارد مشكوك
  • 3. آزمایش كالاهای صادراتی بعد از صدور كالا در گمركاتیكه كه فاقد آزمایشگاه هستند.
  • 4. صدور كالاهای دارای علامت استاندارد تحت ضوابطی بدون نیاز به ارائه گواهی استاندارد.
  • 5. ارزیابی كالای صادراتی در صورتیكه صاحب كالا كتبأ تقاضا نماید می تواند در خارج از محوطه گمركی در محل انبارهای ملكی یا استیجاری یا عمومی رسمی صاحب كالا صورت پذیرد . صادرات كالا از محل ورود موقت به دلیل نیاز به مطابقت كالای صادره با وارده از شمول این بند خارج می باشد.
  • 6. گمركات صادراتی در موقع بارگیری كالاهای صادراتی نسخه ای از سند حمل (بارنامه یا راهنمامه cmr) صادره توسط حامل را اخذ و به اظهارنامه خروجی الصاق و لاك و مهر كرده و نگهداری نمایند.
  • 7. در متن اظهارنامه های صادراتی ارزش كالا به دو صورت عددی و حروفی درج و پرفراژ بر روی پروانه های صادراتی خواهد شد.
  ویرایش توسط طوطی و بازرگان : 16-01-2012 در ساعت 16:10
 10. #10
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن

  بررسی آمار ده ماهه گمرک

  چند روز پیش، گمرک جمهوری اسلامی، گزارش خود از تجارت خارجی ایران در ده ماهه نخست سال 1390 را منتشر کرد.

  مهم ترین نکات این گزارش، خلاصه وار و با تأکید بیشتر بر جدول و نمودار خدمتتان تقدیم می شود.
صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •