ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 3 از 3 نخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 29 , از مجموع 29

موضوع: درباره گمرک

 1. #21
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن
  مهمترین مقاصد صادرات ایران
  [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
 2. #22
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن
  ترکیب مهمترین فصل های کالاهای صادراتی
  [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
 3. #23
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  تهران
  سن
  35
  نوشته ها
  872
  4,522
  نوشته های وبلاگ
  1
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن
  صادرکننده ترین استان ها

  [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
 4. #24
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  گوانگجو- چین
  نوشته ها
  1,599
  4,625
  مدیر ارشد
  مدیر ارشد

  سمينار يك روزه درباره قانون جديد گمرك

  سمينار يك روزه درباره قانون جديد گمرك


  سمينار يك روزه براي آشنايي كارشناسان و دست اندركاران و ذي نفعان گمرك، فردا در روزنامه «دنياي اقتصاد» برگزار مي شود. در اين سمينار يك روزه كه از 30/8 تا 30/16، 8 تيرماه برگزار مي شود تغييرات قانون گمرك با عناويني مثل «حقوق ورودي»، «استعلام تعرفه»، «رويه هاي گمركي»، «مرور زمان در گمرك»، «مراجع رسيدگي به اختلاف هاي گمركي» و «ممنوعيت ها و معافيت هاي گمركي» مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد. علاقه مندان براي كسب اطلاعات بيشتر و ثبت نام مي توانند با شماره تلفن 33-87762430 تماس حاصل فرمايند.
 5. #25
  تاریخ عضویت
  May 2012
  محل سکونت
  ايران
  نوشته ها
  792
  1,249
  کاربر جدید
  کاربر جدید

  قوانين عمومي گمرك  مقررات عمومی گمرك

  ماده 93 – خروج كالای ورودی 1 از گمرك مستلزم انجام تشریفات یكی از عناوین پنجگانه مذكور درماده 19 قانون امور گمركی می باشد .

  تبصره – خروج كالای كابوتاژی 2 ، متروكه و ضبطی كه به معرض فروش گذارده شده و متكی به صورتمجلس فروش و قبض وصول بهای آن می باشد و همچنین كالای ضبطی كه ظن قاچاق بودن آنها مرتفع شده مشمول این ماده نخواهد بود .

  ماده 94 – برای خروج كالای وارده از گمرك تحت هریك از عناوین پنجگانه مقرر در ماده 19 قانون امور گمركی (به استثنای ترانزیت داخلی اداری) صاحب كالا یا نماینده در دو نسخه تنظیم و با قید تاریخ و امضا به ضمیمه اسناد خرید و صورت عدل بندی (در صورت تنوع كالا) و گواهی مبدأ و بارنامه حمل به گمرك تسلیم نماید . برگ حواله یا قبض انبار كه بایستی قبلا ازطرف مؤسسه حمل و نقل (كشتیرانی ، هواپیمایی ، راه آهن یا هر بنگاه متصدی حمل كه كالا را به گمرك تحویل داده است) یا آورنده كالا به نام اظهاركننده پشت نویسی شده باشد نیز باید به اظهارنامه ضمیمه شود .

  تبصره – برای ترخیص كالای مسافری موضوع بندهای5 تا8ماده37 قانو امور گمركی همچنین هدیه و سوغات كه بهای سیف آن ازده هزار ریال تجاوز ننماید و همچنین نمونه های تجاری تسلیم سیاهه خرید و صورت عدل بندی و گواهی مبدأ الزامی نیست .

  ماده 95 – اشیای مذكوردرزیر از قید تسلیم اظهارنامه و معاینه گمركی جز در مورد ظن قوی به وجود قاچاق معاف است .

  1 – نامه ، پاكت بیمه شده ، روزنامه ، مجله ، كاتالوگ ، و امثال آنها كه به وسیله پست وارد شود .

  2 – كیسه های حاوی نامه های پستی و بسته های مطبوعات در صورتی كه از طرف مأموران پست مهر و به مأموران پست ایران تسلیم شود و كیسه های مزبور حاوی بسته های كالا حتی به عنوان نمونه نباشد .

  تبصره – در مورد بسته های پیك سیاسی طبق مقررات فصل اول از قسمت هشتم این آیین نامه عمل می شود .

  ماده 96 – گمرك ایران می تواند در صورت لزوم قبول هریك از اظهارنامه های مذكور در ماده 19 قانون امور گمركی را موكول به ارایه اسناد دیگری كه قبلا اعلام خواهد شد بنماید.

  ماده 97 – گمرك در همه موارد حق دارد از صاحب كالا بخواهد كه صحت مندرجات اسناد و مدارك تسلیمی و صلاحیت صادر كننده آنها و مطابقت قیمت مندرج در سیاهه را با نرخ صادراتی و اینكه معامله تحت شرایط رقابت آزاد بین یك عمده فروش و یك خریدار مستقل از یكدیگر انجام یافته به تصدیق اتاق بازرگانی كشور مبدأ یا دفتر اسناد رسمی محل صدور آنها و گواهی كنسولگری دولت جمهوری اسلامی ایران در كشور مبدأ برساند .

  ماده 98 - صاحب كالا یا نماینده قانونی او حق دارد قبل از تسلیم اظهارنامه طبق تقاضای كتبی 3 و ارایه اسناد مالكیت با موافقت گمرك كالای خود را رؤیت و به توزین بسته ها یا بازكردن و دیدن محتویات آن جهت بدست آوردن مشخصات مذكور و نمونه برداری و همچنین به خشك كردن كالا و تعویض لفاف آن اقدام نماید .

  اقدام مزبور باید با حضور و تحت نظارت مستمر مأموران مطلع و بصیر انجام بگیرد كه اداره در ضمن صدور اجازه تعیین خواهد نمود .

  هرگاه براثر بازكردن و بستن بسته ها به ترتیب فوق خسارتی 4 به محتویات آنها وارد آید مسئولیت آن متوجه گمرك نخواهد بود و از بابت آن خسارتی تخفیفی 5 در حقوق گمركی و سود بازرگانی و هزینه های گمركی و عوارض داده نخواهد شد .

  تبصره - هرگاه صاحب كالا بخواهد اقدام به بازدید محتویات بسته ها و یا تغییر لفاف و یا خشك كردن كالا ویا سایراعمالی كه مستلزم تغییر در بسته بندی و دست خوردگی كالا باشد 6 بكند باید مراتب را صریحا و به طور وضوح و تفكیك در درخواست خود قید نماید و مأموری كه برای این كار تعیین می گردد باید مراقبت نماید كه غیراز آنچه صاحب كالا درخواست نموده و با آن موافقت شده عمل دیگری انجام نگیرد و همچنین قبل از انجام هرگونه عملی مأمور باید مشخصات ظاهری بسته ها را از حیث نوع بسته و علامت و سالم بودن یا پارگی و یا دست خوردگی داشتن صورتمجلس كرده سپس اجازه بازكردن آنها را بدهد و پس از بازكردن بسته ها باید پر و یا خالی بودن و وزن خالص و نوع و جنس و مقدار و تعداد و سایر مشخصات كامل كالای محتوی تمام بسته یا بسته هایی را كه مورد درخواست صاحب كالا بوده صورتمجلس نماید و در هر حال یك نسخه از صورتمجلس باید به انبار تسلیم شود .

  ماده 99 - در مواردی كه صاحب كالا یا نماینده قانونی او تعرفه صحیح 7 كالای خود را نداند و یا در تشخیص آن تردید داشته باشد می تواند قبل از تنظیم اظهارنامه با تسلیم درخواست كتبی و ارایه اسناد مالكیت و الصاق نمونه كالا و مدارك مربوط به آن و با پرداخت هزینه آزمایش از رییس گمرك محل تعرفه بندی كالای خود را استعلام كند و پس از دریافت پاسخ كتبی و حصول اطلاع قطعی از تعرفه كالای خود به تنظیم اظهارنامه مبادرت نماید . درصورتی كه تعرفه ابلاغ شده و به درخواست كننده به كمیسیون رسیدگی به اختلافات گمركی ارجاع و تعیین شده باشد قبول آن برای گمرك نسبت به موردالزامی است دراین موردنمونه برداری به عهده صاحب كالابوده وماموران جزنظارت حق هیچگونه مداخله در آنرا ندارند .

  تبصره 1 - برای هر اظهارنامه باید 8 یك درخواست جداگانه تنظیم و برای هر قلم كالا هزینه آزمایش جداگانه پرداخت شود .

  تبصره 2 - اداره گمرك می تواند كالایی را كه تشخیص مواد متشكله آن برای تعیین تعرفه آن كالا مورد نیاز باشد به آزمایشگاه ارسال دارد و در اینصورت هزینه آزمایش آنرا از صاحب كالا وصول خواهد كرد .

  تبصره 3 - اشخاصی هم كه می خواهند كالا به خارج سفارش دهند 9 می توانند به منظور تحصیل اطلاع از تعرفه كالا و سایر شرایط ورود آن از گمرك ایران با ارسال نمونه و بیان مشخصات كالا و تصریح به اینكه حداكثر تا چه مدت كالای موردنظر به ایران خواهد رسید تقاضای تعرفه بندی آنرا بكنند این تعرفه بندی وقتی برای ادارات گمرك الزام آور خواهد بود كه از طرف گمرك ایران به استناد رأی كمیسیون رسیدگی به اختلافات گمركی ابلاغ شده و كالای مورد بحث برای یكبار گشایش اعتبار تا یكسال بعد ازتاریخ تعیین تعرفه وابلاغ آن به استعلام كننده واردشده باشدبه شرط آنكه درسال ورودبا رعایت مقررات صادرات وواردات مجازوازهرلحاظ مشابه همان كالایی باشدكه درخواست تعرفه بندی آنرانموده10دراین قبیل موارد درموقع ترخیص اگرتوجه شودكه رأی دیگری از طرف كمیسیون رسیدگی به اختلافات گمركی در مورد همان نوع كالا صادر شده كه به زیان واردكننده باشد مورد مشمول بند 1 ماده 326 این آیین نامه خواهد بود .

  ماده 100 - كالای چند آرتیكل 11از یك فهرست كل بار (مانیفست) یا بارنامه حمل را ولو كالای واحد و به نامه شخص واحد وارد شده باشد نمی توان 12 دریك اظهارنامه اظهار نمود ولی صاحب كالا حق دارد برای یك ارتیكل كالای متعلق به خود در صورتی كه بیش از یك بسته باشد در چند نوبت اظهارنامه های متعدد تنظیم و تسلیم نماید در هر حال محتوی یك بسته كالا را نمی توان تفكیك و تقسیم وبرای هر قسمت اظهارنامه تنظیم و قبول نمود مگر در مواردی كه قسمتی از محتویات بسته مزبور غیرمجاز باشد یا برای قسمتی از آن اظهارنامه اعاده تنظیم شده باشد و یا كتبا درخواست واگذاری به گمرك بنماید .

  -------------------------------------------------------------------------------------

  با توجه به اصلاحیه ماده 52 قانون امور گمركی لغو شده است .
  ماده 101 - صاحب كالا اظهارنامه رااز لحاظ اطلاعاتی كه از ناحیه وی باید اعلام شو د از روی قبض انبار و بارنامه و اسناد خرید تكمیل و بدوا به قسمت فنی گمرك تسلیم می كند قسمت فنی مكلف است اظهارنامه و اسناد ضمیمه آنرا مورد بررسی قرارداده و معلوم نماید.

  1 - اظهارنامه خط خوردگی نداشته باشد .13
  2 - تمام قسمتهایی 14 كه باید از طرف صاحب كالا تنظیم و تكمیل شود نوشته شده باشد .
  3 - تمام اسنادی 15 كه باید ضمیمه اظهارنامه باشد ضمیمه شده باشد .
  4 - مالكیت 16 كسی كه اظهارنامه بنام او تسلیم شده محرز و واجد 17 شرایط برای ترخیص كالا باشد .
  5 - چنانچه تنظیم و تسلیم كننده اظهارنامه غیر از صاحب كالا باشد 18 شخص مزبور باید دارای وكالت یا نمایندگی برای ترخیص كالا باشد و برگ وكالت یا نمایندگی یا فتوكپی آنها ضمیمه باشد و در برگ وكالت یا نمایندگی حدود اختیارات وكیل یا نماینده طبق ماده 381 این آیین نامه تعیین شده باشد ، و در صورتی كه ترخیص كننده حق العملكار گمرك باشد ، نامبرده كارت حق العملكاری گمرك را دارا باشد .
  6 - در اظهارنامه مشخصات 19 كامل كالا از لحاظ نام و شماره تعرفه گمركی و نوع و تعداد و وزن و ارزش و مأخذ احتساب حقوق گمركی و سود بازرگانی و هزینه های گمركی و عوارض مربوط قید شده و اظهار طبق مقررات این فصل به طور صحیح به عمل آمده باشد .
  7 - اسناد 20 ضمیمه با مشخصاتی كه از كالا در اظهارنامه نوشته شده ، تطبیق نماید و ارقام آن هم با حروف و هم با عدد نوشته شده باشد .
  8 - محاسبه 21 حقوق گمركی و سود بازرگانی و هزینه گمركی و عوراض نوشته شده صحیح باشد و درصورت احراز و مثبت بودن مراتب بالا اظهارنامه را به اسناد لاك و مهر و سپس ثبت دفتر نموده و برای پرداخت وجه آن به صندوق ارسال دارد والا آن را برای تكمیل یا اصلاح یا تجدید به تسلیم كننده مسترد كند صاحب كالا پس از پایان كار اظهارنامه در قسمت فنی و وصول آن به صندوق باید مبلغی را كه خود تعیین و محاسبه كرده و در اظهارنامه نوشته به صندوق پرداخت كند .

  تبصره - معرفی نامه رسمی مؤسسات دولتی در مورد كالای متعلق به آنها و سفارتخانه ها با گواهی وزارت امور خارجه نسبت به كالای متعلق به سفارتخانه ها به جای وكالتنامه رسمی پذیرفته خواهد شد .
  ماده 102 - پس از ثبت مشخصات اظهارنامه در دفتر قسمت فنی گمرك شماره ردیف دفتر مزبور با قید تاریخ در روی اظهارنامه منعكس و كالا از تاریخ 22 پرداخت حقوق گمركی و عوارض و هزینه های مربوط اظهارشده تلقی می گردد و در مورد بسته های پستی كه به جای اظهارنامه اعلامیه پستی به گمرك تسلیم می شود ارایه و ثبت اعلامیه در قسمت فنی گمرك اظهار محسوب می شود .
  ------------------------------------------------------------------------------------
  بموجب ماده واحده مصوب11/8/1379 (ضمیمه 4) یك تبصره به شرح زیر اضافه شده:((تبصره - درگمركاتی كه تشریفات ترخیص كالا به صورت رایانه ای انجام می گیرد ، پس ازاختصاص شماره ثبت به اظهارنامه ، توسط رایانه و امضای آن بوسیله صاحب كالا یا نماینده قانونی وی ، كالا اظهار شده تلقی می شود.))
  ماده 103 - هرگاه صاحب كالا پس از تسلیم اظهارنامه به گمرك متوجه شود كه در تنظیم آن اشتباهی 23 رخ داده است می تواند با تسلیم درخواست كتبی و بیان چگونگی اشتباه اصلاح اظهارنامه را از رییس گمرك تقاضا كنند ولی رییس گمرك فقط وقتی می تواند به چنین تقاضایی ترتیب اثر بدهد كه عملیات ارزیابی كالای موضوع آن اظهارنامه آغاز نشده باشد .

  در این صورت تقاضانامه باید با قید تاریخ در دفتر نماینده ثبت و به اظهارنامه لاك و مهر شود تا تشریفات ارزیابی خاتمه یابد و در صورتی كه در اثر رسیدگی ادعای صاحب كالا تأیید شد رفع اشتباه به عمل آید .
  ارزیابی كالا وقتی آغاز شده محسوب می گردد كه اظهارنامه از طرف متصدی سرویس ارزیابی بنام ارزیابان ظهرنویسی شده باشد .

  ماده 104 - اگر صاحب كالا كه برای ترخیص كالای خود اظهارنامه تحت یكی از عناوین پنجگانه 24 تسلیم كرده است ، از عنوان مذكور عدول كرده بخواهد تحت عنوان دیگری اظهارنامه بدهد بجز در مورد كالای مشمول تبصره 25 ذیل این ماده به دو شرط به شرح زیر قبول می شود .

  1 - كالای مورد اظهارنامه از گمرك خارج نشده 26 و كلا 27 در گمرك موجود باشد .
  2 - هرگاه اظهارنامه اولی طبق مقررات این آیین نامه مستلزم پرداخت 28 جریمه باشد صاحب كالا جریمه مقرر را قبلا پرداخته باشد .
  تبصره :
  در مواردی كه صاحب كالا برای ترخیص كالای ممنوع الورود یا غیرمجاز یا مشروط اظهارنامه به عنوان ورود قطعی به كشور یا اظهارنامه ترانزیت داخلی تسلیم كرده باشد حق تبدیل عنوان اظهارنامه را ندارد مگر اینكه كالا با نام و مشخصات كامل صحیح اظهار شده باشد كه در این صورت طبق مفاد ماده 31 قانون امور گمركی صاحب كالا یا نماینده او فقط می تواند آنرا در ظرف مدت سه ماه از كشور خارج 29 سازد .

  ماده 105 - متصدی سرویس ارزیابی موظف است همینكه اظهارنامه با رعایت مقررات فصل یكم این قسمت تكمیل و به او تسلیم شد 30 آن را در دفتر مخصوص توزیع كار (كوتاژ) ثبت و دو نفر از ارزیابان قسمت خود را برای ارزیابی كالا تعیین و نام آنها را هم در پشت اظهارنامه و هم در دفتر توزیع كار نوشته سپس اظهارنامه را با اخذ رسید به یكی از آنان كه ارشدیت دارد تسلیم كند .


  تبصره - در موارد كافی نبودن تعداد ارزیابان و كثرت كار روزانه متصدی سرویس ارزیابی می تواند یكنفر ارزیاب برای ارزیابی تعیین نماید .

  ماده 106 - دفتر توزیع كار مذكور در ماده 105 این آیین نامه باید در مقر كار شخص متصدی سرویس ارزیابی به مسئولیت او نگاهداری و اطلاعات زیر در آن منعكس باشد:

  1 - شماره ردیف
  2 - تاریخ و شماره ثبت قسمت فنی 31
  3 - تاریخ تسلیم اظهارنامه به سرویس ارزیابی
  4 - نام و نشانی صاحب كالا
  5 - نام و نشانی وكیل او (در صورتیكه اظهارنامه را وكیل صاحب كالا تنظیم و تسلیم كرده باشد)
  6 - مشخصات كالا به شرحی كه در اظهارنامه نوشته شده
  7 - نام ارزیابان كه معاینه و ارزیابی كالا به آنان ارجاع شده
  8 - تاریخ تسلیم اظهارنامه به ارزیابان
  9 - تاریخ اعاده اظهارنامه از طرف ارزیابان
  10 - نتیجه ارزیابی به شرحی كه ارزیابان نوشته اند
  11 - شماره و تاریخ ثبت اظهارنامه متمم در دفتر توزیع كار (درصورت كشف اظهار خلاف واقع)
  12 - شماره و تاریخ پروانه گمركی
  13 - ملاحظات و توضیحات

  پی نوشت ها :
  1 - كالای ورودی تحت یكی از عناوین (واردات قطعی - ورود موقت - كالای مرجوعی - ترانزیت خارجی - ترانزیت داخلی) مذكور در ماده 19 قانون امور گمركی قرار می گیرد . بنابراین ترخیص آن از گمرك نیز باید تحت یكی از همین عناوین قرار گیرد .

  2 - منظور تبصره خروج كالای كابوتاژی از گمرك ورودی است وقتی به قلمرو گمركی باز می گردد، در اینصورت لازم نیست تحت یكی از عناوین كالای ورودی درآید .

  همینطور كالای متروكه و ضبطی كه به معرض فروش گذاشته می شود ، برای خروج آن از گمرك لازم نیست اظهارنامه تحت یكی از عناوین مذكور در ماده 19 قانون امور گمركی برای آن تنظیم شود و اصولا این مورد كه نامبرده شد ، جزو كالای ورودی محسوب نمی شوند .

  3 - این تقاضا در گمرك به ((انوانتر)) یا ((Inventory)) موسوم است . ((انوانتر)) فقط در صورتی كه مالكیت متقاضی محرز باشد و هنوز اظهارنامه تسلیم نشده میسر است . در تقاضا نامه نوع عملیات باید مشخص باشد .

  4 - بروز هرگونه خسارت از بابت آسیب دیدگی در ضمن ((انوانتر)) به عهده صاحب كالا است و لاغیر .

  5 - منظور تخفیف موضوع ماده 50 قانون امور گمركی و ماده 2 این آیین نامه می باشد .

  6 - تغییر در ظاهر كالا یا بسته بندی آن به هیچوجه در مقررات عمومی مربوط به ورود كالا تعییری نخواهد داد و كالا از لحاظ مقررات تابع همان وضعیت عادی است كه خریداری و حمل گردیده است. برای مثال اگر ورود كالا در بسته بندی با وزن معینی غیرمجاز باشد و به همان ترتیب نیز وارد شده باشد ، هرآینه ضمن انوانتر ناگزیر از تغییر بسته بندی شود و بسته بندی جدید با مقررات مربوطه و علی الظاهر موجب مجاز شدن كالا گردد ، كالای موجود همچنان با همان شرایط قبلی و غیرمجاز می باشد و تغییر بسته بندی تغییر در مقررات ورود كالا ایجاد نمی كند .
  7 - گاه اتفاق می افتد كه صاحب كالا در تشخیص تعرفه صحیح كالا مردد بوده و لذا برای احتراز از اظهار خلاف كه مستلزم پرداخت جریمه طبق ماده 27 قانون امور گمركی و ماده 268 و 269 این آیین نامه خواهد بود ، قبل از تنظیم اظهارنامه گمركی و تسلیم آن به گمرك اقدام به استعلام تعرفه از گمرك نماید ، البته این اقدام وقتی میسر است كه از لحاظ مالكیت جای تردید نباشد و اسناد مثبت مالكیت طبق ماده 14 قانون امور گمركی ارایه و به تقاضانامه الصاق شده باشد ، در این صورت پس از تعیین تعرفه توسط گمرك و حصول اطمینان از شماره صحیح (كد كالا) اقدام به تنظیم و تسلیم اظهارنامه خواهد شد . تعرفه ای كه به این ترتیب در گمرك محل اظهار كالا تعیین می شود ، ممكن است در مراحل بعدی و بخصوص در بازبینی اظهارنامه ها كه بعد از ترخیص كالا در همان گمرك یا گمرك ایران صورت می گیرد ، مورد قبول واقع شود ، و حتی بعد از رسیدگی نظر قطعی گمرك ایران متكی به آرا قطعی كمیسیونهای رسیدگی به اختلافات گمركی و تجدیدنظر تعرفه دیگری باشد كه مستلزم پرداخت مابه التفاوت توسط صاحب كالا باشد ، در این صورت چون استعلام اولیه از گمرك محل بوده و براساس اعلام گمرك ، كالا اظهار شده است ، در این صورت جریمه موضوع ماده 268 این آیین نامه و اصلاحیه مربوطه تعلق نمی گیرد .

  همانطور كه در ماده 99 مذكور است ، هرگاه نظریه گمرك محل در پاسخ استعلام متكی به رأی كمیسیون رسیدگی به اختلافات گمركی باشد ، قبول آن برای گمرك و در همان مورد الزامی است ، هرچند به نظر گمرك تعرفه ای كه به این ترتیب تعیین شده صحیح نباشد .

  8 - چنانچه ملاحظه می شود ، استعلام تعرفه به شرح مذكور در متن ماده 90 برای هر مورد به طور مستقل و جداگانه باید تنظیم شود ، بنابراین نتیجه استعلام تعرفه در مورد یك اظهارنامه را نمی توان به موارد مشابه همان كالا و مربوط به همان متقاضی تعمیم داد ، یعنی از لحاظ قانونی گمرك ملزم به پذیرش و تعمیم نتیجه استعلام به سایر اظهارنامه های صاحب كالا برای همان كالای بخصوص نمی باشد . از طرف دیگر طبق اصلاحیه ماده 52 قانون امور گمركی نیز چنانچه در قسمت اول كتاب آمده است ، تسری به آراء قطعی كمیسیونهای رسیدگی به اختلافات گمركی و تجدیدنظر میسر نمی باشد .

  9 - استعلام تعرفه در اجرای این تبصره منحصر به مواردی است كه كالا هنوز سفارش یا وارد كشور نشده است .

  10 - این قسمت از تبصره تا آخر آن به همان دلیل كه آراء قطعی كمیسیونهای رسیدگی به اختلافات گمركی و تجدیدنظر فقط در خصوص مورد نافذ بوده و قابل تعمیم به موارد مشابه نمی باشند ، ملغی الاثر است ، همینطور ماده 326 این آیین نامه نیز به همین ترتیب و از این لحاظ ملغی الاثر می باشد .

  11 - منظور چند قلم از فهرست كل بار است (یا چند ردیف بارنامه از فهرست كل بار)

  12 - صاحب كالا برای هر بارنامه حمل باید یك فقره اظهارنامه تنظیم نماید ، حتی اگر كالای چند بارنامه ، متعلق به یك شخص و فقط یك كالای واحد باشد .

  13 - تصریح به اینكه اظهارنامه نباید خط خوردگی داشته باشد از این لحاظ اهمیت دارد ، كه در صورت خط خوردگی ، اصل بردخل و تصرف توسط گمرك است زیرا اظهارنامه هایی از اظهار (پرداخت وجوه متعلقه و ثبت در دفتر صندوق گمرك) به هیچوجه در اختیار صاحب كالا یا نماینده او قرار نمی گیرد (ماده 118 این آیین نامه) و از طرفی چون بند 1 ماده 101 تصریح به عدم پذیرش اظهارنامه های دارای خط خوردگی و حك و اصلاح شده است ، پس اگر غیر از این باشد مسئولیت آن به عهده گمرك خواهد بود از اینرو به نظر می رسد برای اجتناب از سوء استفاده و رعایت قانون جز با دست نویسی اظهارنامه ها نمی توان مفاد بند 1 ماده 101 را محقق دانست ، برای اینكه استفاده از ماشین تحریر یا وسایل مشابه به لحاظ امكان تغییرات بعدی در اظهارنامه ، و بدون اینكه اثری از حك و اصلاحات بعدی بجا گذاشته باشد ، امكان سوء استفاده هایی را فراهم می سازد ، بدون اینكه ظاهراخط*******خوردگی هم صورت گرفته باشد .

  14 - در اظهارنامه های گمركی اطلاعات مورد نیاز گمرك را صاحب كالا یا نماینده قانونی او می دهد ، اطلاعاتی نظیر مشخصات بار، مشخصات كالا شامل نام و نوع كالا ، شماره تعرفه گمركی
  و … میزان حقوق گمركی و سود بازرگانی و عوارض متعلقه .

  15 - هر نوع سندی كه برای ورود كالا موردنیاز باشد باید ارایه شود ، ضمن اینكه این نسخه اصل ((Origin)) باشند . اسنادی در احراز مالكیت صاحب كالا طبق ماده 14 قانون امور گمركی ، اسنادی در احراز شرایط ورود ، اسنادی در احراز صلاحیت صاحب كالا و نماینده قانونی او .

  16 - مالكیت به استناد تبصره 1 ذیل ماده 14 قانون امور گمركی مصوب خردادماه 1350 محرز می گردد . یعنی نسخ اصل اسناد خرید یا حمل باید به نام شخصی كه مدعی است صاحب كالا میباشد ، صادر و از طرف بانك مهر شده و حواله ترخیص نیز به نام او باشد و درصورت انتقال مالكیت به ترتیب ظهرنویسی اسناد ، عمل ظهرنویسی و صحت عقد واگذاری و امضاء واگذارنده از طرف مقام صلاحیتدار گواهی شده باشد .

  17 - واجد شرایط بودن برای ترخیص كالا یا به عبارتی صلاحیت ترخیص كالا را داشتن بستگی به عوامل مختلفی دارد كه باید جمع بوده و امكان تصرف كالا توسط صاحب آن را بدهد.
  داشتن كارت بازرگانی برای واردات یا صادرات حسب مورد با حفظ مسنثنیات قانونی از موجبات صلاحیت و احراز شرایط برای تصاحب و تصرف و ترخیص كالا از گمرك است و فقدان آن مانع از ترخیص صاحب كالا به حكایت اسناد و تبصره 2 ذیل ماده 14 قانون امورگمركی برای تصرف و ترخیص كالا ، نباید بدهی قطعی به مفهوم مندرجات ماده 14 قانون امور گمركی داشته باشد ، و در صورت داشتن بدهی قطعی به گمرك از بابت حقوق گمركی سود بازرگانی ، عوارض و هزینه های گمركی یا هریك از این وجوه و ابلاغ ماده 14 به گمركات ، از اعمال حقوق خود كه تصرف و ترخیص كالا باشد ، باز می ماند .

  18 - به طور كلی در مورد اشخاص حقوق قهرا كسی كه برای تنظیم و تسلیم اظهارنامه و انجام تشریفات گمركی مراجعه می كند صاحب كالا نبوده و سمت نمایندگی دارد ، حتما باید دارای وكالت رسمی و ثبتی از طرف صاحب كالا باشد ، مگر اینكه صاحب كالا سازمان دولتی یا وابسته به دولت باشد، كه دراینصورت معرفی نامه رسمی برای این كار كفایت دارد.
  حال اگر مراجعه كننده كارمند صاحب كالا باشد ، یا مدیرعامل یا از شركاء و اعضاء هیأت مدیره ، علاوه بر وكالتنامه در مورد اشخاص (غیر از سازمانهای دولتی و یا وابسته به دولت كه گمرك از آنها وكالتنامه مطالبه نمی كند و با معرفی نامه می پذیرد) معرفی نامه دایر به اینكه نماینده در مؤسسه دارای سمتی است و به اصطلاح كارمند صاحب كالا می باشد ، نیز باید ارایه شود ، هرگاه نماینده كارمند شركت یا صاحب كالا نباشد ، اعم از اینكه صاحب كالا بخش خصوصی یا دولتی ، یا شخص حقیقی باشد ، اولا باید وكالتنامه رسمی و ثبتی ارایه دهد ، ثانیا دارای پروانه مجاز جهت انجام تشریفات گمركی به نمایندگی از طرف اشخاص باشد ، كه این پروانه تحت عنوان ((كارت حق العمل كاری) ) از طرف گمرك صادر می شود.

  19 - عبارت مشخصات كامل كالا عینا در بند ((هـ)) ماده 2 قانون امور گمركی مصوب خرداد 1350 در بیان تعریف ((اظهاركالا)) یا ((اظهار)) كه در مواد مختلف قانون امور گمركی و آیین اجرایی آن بكار رفته ، مذكور است ، در بند 6 ماده 101 این آیین نامه نیز ، ((مشخصات كامل كالا)) را شامل مواردی دانسته كه نام می برد . علیرغم تعریفی كه خارج از گمرك ممكن است برای مشخصات كالای معینی به عمل آورد ، در اینجا ملاحظه می شود كه مشخصات كامل كالا را شماره تعرفه كالا و نام كالا ، یا وزن خالص و ارزش و حتی نرخ حقوقی گمركی و سود بازرگانی كالا تشكیل می دهد ، در حالیكه در غیر از گمرك ، خصوصیات و اوصاف دیگری از كالا را به عنوان مشخصات كالا می شناسند . البته طبق مدلول بند ((هـ)) ماده 2 قانون امور گمركی علاوه بر مشخصات كامل كالا (موضوع بند 6 بالا) اوصاف كالا نیز موردنظر است منتهی چون ممكن است در اظهارنامه گمركی تمام اوصاف و خصوصیات كالا موردنیاز نباشد ، از اینرو به ذكر این اوصاف تا جایی اشاره خواهد شد كه لازم به نظر می رسد ، و بعضی اوقات نیز ذكر نام كالا به طور كلی برای مقاصد گمركی و حتی آماری كفایت می كند، مثلا قید نام كالا ((ضدیخ))هم برای مشخص كردن شماره تعرفه كالا و هم برای تعیین نرخ حقوق گمركی و سود بازرگانی و هم ارزش و دیگر جزییات موردنظر كافی است ، بدیهی است جایی كه نوع بسته بندی یا نحوه عرضه آن ، علامت تجاری ، شماره یا دیگر جزییات لازم باشد باید به عنوان اوصاف كالا در اظهارنامه گمركی به آنها اشاره شود.

  20 - اسناد ضمیمه صرفنظر از اینكه كالای موجود در گمرك ، كه در ضمن ارزیابی تطبیق داده می شود ، منطبق بوده یا خیر ، باید از هر لحاظ با مشخصاتی كه در اظهارنامه نوشته شده و به عنوان اطلاعات موردنیاز گمرك خواسته می شود تطبیق نماید ، در غیر اینصورت اصلاح اظهارنامه موردنظر گمرك خواهد بود ، و قبول مراتب به این اقدام بستگی خواهد داشت .

  21 - محاسبات اظهارنامه با توجه به اسناد باید صحیح باشد ، والا اگر بعدا درضمن ارزیابی معلوم گردد ، اسناد و در نتیجه اظهار با كالا یكی نبوده ، ممكن است الزاما در محاسبه ارقام و اعداد مندرج دراظهارنامه تجدیدنظر شود .

  22 - بعد از اینكه وجوه متعلق به كالای ورودی طبق اظهارنامه به بانك یا صندوق گمرك پرداخت شد و فیش صادرگردید ، لازم است در دفتر حسابداری گمرك (دفتر ژورنال) نیز با قید شماره و مشخصات فیش بانكی و سایر اطلاعات ، عمل پرداخت ثبت و شماره ردیف دفتر ژورنال در روی اظهارنامه منعكس گردد ، تاریخ تحقق اظهار كالا به گمرك با انجام عملیات ثبت به شرح موصوف خواهد بود ، و تاریخ همین روز ، ((روز اظهار)) نامیده می شود . تاریخ اظهار برای تحقق اظهار كالا به گمرك دارای اهمیت است ، به طوری كه اگر هنوز اظهار به این معنی محقق نشده باشد ، هرگاه در تنظیم اظهارنامه ، به زیان دولت عمل شده باشد و یا علی الظاهر و از لحاظ شكلی منطبق با قاچاق گمركی باشد ، نه جریمه ای تعلق می گیرد و نه قاچاق محقق می شود ، بلكه كافی است اظهارنامه اصلاح شود ، ولی در غیراینصورت یعنی در صورت ثبت عمل پرداخت در دفتر ژورنال، هرگاه جریمه ای به اظهار تعلق بگیرد ، وصول می شود ، وهرگاه اظهار منطبق با شقوق ماده 29 قانون امور گمركی تشخیص شود ، با كالا مطابق مقررات قاچاق گمركی رفتار خواهد شد .

  23 - منظور از اشتباه در تنظیم اظهارنامه در این ماده ، اشتباهی است كه نتیجه ای زیان مالی برای خود صاحب كالا باشد، و در عین حال با قاچاق گمركی هم منطبق نباشد ، (برای اینكه ممكن است در اظهارنامه ای از یكطرف صاحب كالا به زیان خود وجوهی را پرداخته باشد ، و از طرف دیگر اظهار او راجع به كالای ممنوع بوده و مثلا با بند 5 ماده 29 امور گمركی منطبق باشد ، در اینصورت دیگر مورد از شمول ماده 103 این آیین نامه خارج است هرچند ظاهرا از لحاظ وجوه پرداختی به زیان صاحب كالا باشد ) دلیل آنهم واضح است ، كه اگر قرار بود بعد از اظهار هر اشتباهی به زیان دولت و یا منطبق با قاچاق گمركی قابل اصلاح به ترتیب مندرج در ماده 103 آییننامه باشد ، اولا اظهار خلاف یا منتج به قاچاق گمركی هرگز تحقق نمی شد ، ثانیا تخلفات و قاچاق گمركی تقریبا منتفی بود . بنابراین و بخصوص با توجه به این عبارت در ماده مذكور: (( ... و در صورتی كه درا ثر رسیدگی ادعای صاحب كالا تایید شد رفع اشتباه به عمل آید)) معلوم است كه موضوع ادعا باید استرداد وجوه اضافه پرداختی بوده باشد ، والا جایی كه به زیان دولت یا مسأله قاچاق مطرح بوده باشد ، از كلمه ((اقرار)) استفاده می شود نه ((ادعا))

  24 - منظور عناوین پنجگانه مندرج در ماده 19 قانون امور گمركی مصوب خرداد 1350 می باشد .

  25 - تبصره مورد بحث بیشتردر خصوص كالای ممنوع یا غیرمجاز است تا كالای مشروط، مگر اینكه موضوع اظهار ضبط و تلقی قاچاق كالا را فراهم سازد .

  26 - اینكه تصریح نموده و عدم خروج كالای موردنظر از گمرك ، منظور خروج كالا با انجام تشریفات قطعی است ، والا در ترانزیت داخلی هم كالا از گمرك خارج می شود ولی تشریفات ترانزیت داخلی غیرقطعی است (طبق مندرجات تبصره 1 ذیل ماده 19 قانون امور گمركی) .

  27 - كالا باید كلا در گمرك موجود باشد ، یعنی از كالای یك اظهارنامه یا یك سند ترخیص اگر بیش از یك بسته باشد ، هیچیك از بسته ها از گمرك خارج نشده باشد تا بتواند شرط بند 1 ماده 104 احراز شده باشد .


  28 - چنانچه اظهارنامه اولیه منطبق با تخلفات گمركی باشد و جریمه تخلفات گمركی موضوع ماده 27 قانون امور گمركی و ماده 268 و 269 این آیین نامه به آن تعلق بگیرد ، قبول درخواست تغییر عنوان اظهارنامه علاوه بر تحقق شرط 1 ذیل این ماده منوط به این است كه جریمه متعلق پرداخت شود ، هرچند كالا تحت عنوان دیگری مثلا اعاده به خارج یا مرجوعی قرار گیرد .

  29 - البته اگر در همین مدت ورود كالا طبق مقررات عمومی صادرات وواردات آزاد شود، تغییر عنوان كه به دلیل ممنوعیت و انطباق با ماده 31 قانون امور گمركی طبق مفاد این تبصره جز تحت عنوان اعاده به خارج(مرجوعی) منع گردیده ، به سایر عناوین پنجگانه ماده 19 قانون امور گمركی با رعایت دو شرط ذیل ماده 104 حاضر میسرخواهد شد .

  30 - ازاین تاریخ به بعد طبق مفاد ماده 118 همین آیین نامه اظهارنامه نباید هیچگاه از اختیار مأموران خارج شود .

  31 - همان دفتر یا دایره ای است كه اجرای ماده 101 این آیین نامه را به عهده دارد .
  ویرایش توسط حاجي : 14-11-2012 در ساعت 15:42
 6. #26
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  سن
  38
  نوشته ها
  90
  842
  مدیریت کل سایت
  مدیر کل انجمن
  از فعالیت خوبتون در سایت تشکر میکنم
 7. #27
  تاریخ عضویت
  May 2012
  محل سکونت
  ايران
  نوشته ها
  792
  1,249
  کاربر جدید
  کاربر جدید
  خواهش ميكنم ادمين عزيز
  من علاقه خاصي به اين سايت دارم
  براتون پيام خصوصي گذاشتم ولي جوابي دريافت نكردم
 8. #28
  تاریخ عضویت
  Dec 2012
  نوشته ها
  45
  86
  کاربر جدید
  کاربر جدید
  برای حمل کالای صادراتی طبق جداول ارایه شده هر کالا به گمرک خاصی میره. اما من در مورد ماهی ندیدم کدوم گمرک باید بره؟ کسی از دوستان اطلاعی داره
  رویه صادرات اینطوری هست که کالا به گمرکی که رویه صادراتی ان کالا را دارد حمل میشه و از انجا میره گمرک مرزی و سپس خروج از کشور؟ این جملم درسته دوستان؟
 9. #29
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  گوانگجو- چین
  نوشته ها
  1,599
  4,625
  مدیر ارشد
  مدیر ارشد
  نقل قول نوشته اصلی توسط babak316i [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
  برای حمل کالای صادراتی طبق جداول ارایه شده هر کالا به گمرک خاصی میره. اما من در مورد ماهی ندیدم کدوم گمرک باید بره؟ کسی از دوستان اطلاعی داره
  رویه صادرات اینطوری هست که کالا به گمرکی که رویه صادراتی ان کالا را دارد حمل میشه و از انجا میره گمرک مرزی و سپس خروج از کشور؟ این جملم درسته دوستان؟
  سلام
  جمله درست هست ولی خیلی مواقع گمرک و مرز یکی هست، و نیاز نیست در یک گمرک ترخیص بشه و دوباره حمل بشه به گمرک مرزی، میشه در همون گمرک مرزی ترخیص کرد که بار زیاد نخوابه.
  ولی برخی گمرک ها ارزیاب لازم و بازرس متخصص فلان کالا رو ندارن، به همین خاطر کالا هدایت میشه به گمرکی که برای ترخیص اون ردیف کالا مجهز هست، در واردات هم به همین شکل میتونه باشه.
  برای ماهی اطلاع ندارم کدوم گمرک،
صفحه 3 از 3 نخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •