ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11
    13
    کاربر جدید
    کاربر جدید

سوالات اقتصادی

سلام.من دانشجوی ترم دوم مهندسی صنایع هستم.یه سوال داشتم: آیا رقم تولید ناخالص ملی یک کشور می تواند منفی شود؟ آیا منفی بودن رقم تولید ناخالص ملی یک کشور به این معناست که میزان سرمایه گذاری خارجی ها در داخل این کشور، از میزان سرمایه گذاری شهروندان این کشور در خارج از کشور بیشتر است؟
    Fobiran
    مهمان
    نقل قول نوشته اصلی توسط morteza jafari 17 [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    سلام.من دانشجوی ترم دوم مهندسی صنایع هستم.یه سوال داشتم: آیا رقم تولید ناخالص ملی یک کشور می تواند منفی شود؟ آیا منفی بودن رقم تولید ناخالص ملی یک کشور به این معناست که میزان سرمایه گذاری خارجی ها در داخل این کشور، از میزان سرمایه گذاری شهروندان این کشور در خارج از کشور بیشتر است؟
    رقم هیچگاه منفی نمیشه ولی درصد تغییرات میتونه منفی بشه.
    برای مثال فرض کنید اقتصاد آمریکا در سال 2008 با نزدیک به 13 تریلیون و 130 بیلیون دلار رشد همراه بود ولی در سال 2009 به واسطه بحران اقتصادی و اعتباری در آمریکا با 12 تریلیون و 700 بیلیون دلار رشد همراه بود اما چون نسبت به دوره قبل کاهش داشت درصد تغییرات منفی شد. این درصد منفی یعنی اقتصاد آمریکا نه تنها نتونست به اندازه سال قبلش رشد کنه بلکه رشدی کمتر داشته. درصد تغییرات صفر هم به این معناست که اقتصاد درست به اندازه سال گذشته تولید داشته.

اما اینکه میفرمایید رقم سرمایه گذاری شهروندان خارجی داخل کشور و شهروندان داخلی خارج از کشور رو باید ابتدا توضیح داد.
    Gdp به بررسی میزان کل تولیدات در حیطه مرزهای یک کشور میپردازه. این محاسبه هم شهروندان ر شامل میشه هم خارجی هایی که در این کشور به تولید پرداختن.
    Gnp اما میزان تولیدات فقط شهروندان یک کشور رو در برمیگیره حالا چه داخل کشور باشه و چه خارج. به همین دلیل هم gdp مهمتر از gnp هست. برای مثال میزان تولید یک ژاپنی مقیم ایران در gdp ایران و gnp ژاپن محاسبه میشه.

حال با این تفاسیر باید بگم سوال شما اساسا اشتباهه. چون اولا رقم تولید ناخالص داخلی هیچگاه منفی نمیشه بلکه این درصد تغییراتش هست که ممکنه منفی بشه.
    ثانیا در صورت منفی شدن درصد تغییرات(که به این معناست که تولیدات نسبت به دوره قبل کمتر بوده) نمیتونیم نتیجه ای که شما گرفتید رو بگیریم. چون شما باید اولا درصد تغییرات gdp را نسبت به gnp مورد بررسی قرار بدید. در هر دوی اینها یک فاکتور مشترک وجود دارد:
    Gnp=تولیدات کل شهروندان یک جامعه+ میزان تولیدات شهروندان جامعه در خارج از کشور
    gdp=تولیدات کل شهروندان یک جامعه+ میزان تولیدات خارجی ها در کشور

حالا اگر فاکتور اول رو از دو شاخص فوق خط بزنیم متوجه میشیم که کدام یک تولید بیشتری داشتن. اگر جی دی پی بزرگتر از جی ان پی باشه یعنی خارجی ها در کشور سرمایه گذاری بیشتری کردن نسبت به شهروندان این کشور در خارج از کشور
    اگر جی ان پی بزرگتر باشه عکس سناریوی فوق برقراره.

در نتیجه اینکه میفرمایید:
    آیا منفی بودن رقم تولید ناخالص ملی یک کشور به این معناست که میزان سرمایه گذاری خارجی ها در داخل این کشور، از میزان سرمایه گذاری شهروندان این کشور در خارج از کشور بیشتر است؟
    عملا سوال صحیحی نیست. چون اگر میزان سرمایه گذاری شهروندان در خارج از کشور بیشتر از میزان سرمایه گذاری خارجیان داخل یک کشور باشه gnp یا همون تولید ناخالص ملی بزرگتر از gdp یا همون تولید ناخالص داخلی خواهد بود.
    10
    dan
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    برای آشنایی بیشتر به کتاب اقتصاد کلان نوشته ی دکتر تیمور رحمانی مراجعه بفرمایید
    12
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    سلام چند تا اصطلاح دارم میشه برام معنی کنید و تعریفشو بگید؟اگه اینکارو انجام بدید ممنون میشم
    liner in liner out
    P.O
    colly
    screw account
    trust account
    lead time
    R.F.S.B.L
    freeze time
    lay time
    delivery time
    12
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    سلام میخوام یه نامه تجاری به انگلیسی بنویسم که خودم خریدار هستم و طرف مقابلم فروشنده.میخوام یک سری اطلاعات ازش بگیرم. فرض کنید نوع و اسم محصولی که میخوام اطلاعاتشو بگیرم معلوم نیست.میشه بهم بگین چجوری باید نامه بنویسم؟؟کلا از نامه نگاری تجاری چیزی نمیدونم
    hkarimpoor2003
    مهمان
    دوست عزیز به جمع ما خوش آمدید.
    کلا در نامه نگاری به زبان انگلیسی و بخصوص نامه نگاری تجاری سادگی و خلاصه بودن را رعایت کنید، در نظر داشته باشید که در بسیاری از فرهنگ ها برخلاف فرهنگ ایرانی از متن های طولانی ، تعارفات یا جملات طویل و ثقیل اداری مورد پسند نیست یعنی اینکه باید به خواننده حداکثر اطلاعات مفید و ضروری در کمترین جملات و انتقال هر چه سریعتر منظورتون باشه .
    3 فایل آموزشی دارم که اگر مطالعه کنیدمفید هست و نمونه نامه نگاری تجاری هم هست که میتونید بسته به کالاتون آن را تغییر بدهید
    در این انجمن امکان آپلود نیست ایمیلتون را بدید تا براتون بفرستم
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    نقل قول نوشته اصلی توسط hkarimpoor2003 [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    دوست عزیز به جمع ما خوش آمدید.
    کلا در نامه نگاری به زبان انگلیسی و بخصوص نامه نگاری تجاری سادگی و خلاصه بودن را رعایت کنید، در نظر داشته باشید که در بسیاری از فرهنگ ها برخلاف فرهنگ ایرانی از متن های طولانی ، تعارفات یا جملات طویل و ثقیل اداری مورد پسند نیست یعنی اینکه باید به خواننده حداکثر اطلاعات مفید و ضروری در کمترین جملات و انتقال هر چه سریعتر منظورتون باشه .
    3 فایل آموزشی دارم که اگر مطالعه کنیدمفید هست و نمونه نامه نگاری تجاری هم هست که میتونید بسته به کالاتون آن را تغییر بدهید
    در این انجمن امکان آپلود نیست ایمیلتون را بدید تا براتون بفرستم
    سلام ، آقای کریم پور مشکل آپلود حل شده ها. دوستان هم آپلود داشتن. لطفا یکبار امتحان کنین، ببینین میشه آپلود کرد یا نه. اگر نشد؛ لطفا اطلاع بدین..ممنون
    hkarimpoor2003
    مهمان
    فایل های مفید برای مکاتبات تجاری
    فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
    13
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    سلام مجدد خدمت همه ی دوستان!
    من باز هم اومدم با سوالاتم!
    ضمن تشکر از دوستانی که لطف فرمودند و من رو در یافتن پاسخ سوال قبلیم راهنمایی کردند.
    این بار به جای 1 سوال، 4 تا سوال دارم! چشم امید 90 نفر از دانشجویان مهندسی صنایع به کمک ها و راهنمایی های شماست! بسیار متشکر میشم که برای یافتن پاسخ، منابع مربوطه رو معرفی کنید!
    1)تأثیر ( ارتباط متقابل ) میان نزخ بهره ی بانکی و نرخ تورم را تحلیل کنید؟
    2) نرخ تورم صفر را چگونه تحلیل می کنید؟
    3)چه شرایطی ( حداقل 10 مورد) موجب ازدیاد پدیده ی پولوشویی در یک کشور می شود؟
    4)رابطه ی تولید ناخالص ملی ( ازدیاد یا کاهش آن) و نرخ تورم را تحیل نمایید؟
    سپاس فراوان!
    Fobiran
    مهمان
    نقل قول نوشته اصلی توسط morteza jafari 17 [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    سلام مجدد خدمت همه ی دوستان!
    من باز هم اومدم با سوالاتم!
    ضمن تشکر از دوستانی که لطف فرمودند و من رو در یافتن پاسخ سوال قبلیم راهنمایی کردند.
    این بار به جای 1 سوال، 4 تا سوال دارم! چشم امید 90 نفر از دانشجویان مهندسی صنایع به کمک ها و راهنمایی های شماست! بسیار متشکر میشم که برای یافتن پاسخ، منابع مربوطه رو معرفی کنید!
    1)تأثیر ( ارتباط متقابل ) میان نزخ بهره ی بانکی و نرخ تورم را تحلیل کنید؟
    2) نرخ تورم صفر را چگونه تحلیل می کنید؟
    3)چه شرایطی ( حداقل 10 مورد) موجب ازدیاد پدیده ی پولوشویی در یک کشور می شود؟
    4)رابطه ی تولید ناخالص ملی ( ازدیاد یا کاهش آن) و نرخ تورم را تحیل نمایید؟
    سپاس فراوان!
    1. نرخ تورم در اثر تغییر شرایط اقتصادی تغییر میکند. معمولا در یک اقتصاد سالم با افزایش سطح تولیدات، سطح عمومی قیمت ها یا همان تورم که شاخص اصلی آن هم CPI یا همان consumer price index هست افزایش پیدا میکنه. بانک مرکزی برای جلوگیری از رشد بی رویه اقتصاد و همچنین جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت ها سعی در کنترل اقتصاد با استفاده از افزایش نرخ بهره بانکی می نماید. بانک مرکزی برای با افزایش تورم نرخ بهره را افزایش و با کاهش آن نرخ بهره را کاهش می دهد. البته بانک مرکزی ابزارهای دیگری هم دارد همچون تغییر در نرخ تنزیل، تغییر در نسبت ذخایر قانونی بانک ها و یا اجرای عملیات بازار باز با استفاده از اوراق قرضه که البته اینها بسته به شرایط مورد استفاده قرار می گیرند.
    مثال: بعد از بحران 2008 و کاهش سطح فعالیت های تولیدی بانک مرکزی آمریکا با آغاز کاهش تورم، نرخ بهره را کاهش داد. البته بانک های مرکزی معمولا در زمان تصمیم گیری در مورد سطح نرخ بهره هم به سطح رشد اقتصادی توجه دارند و هم به تورم. برای برخی تورم در شرایطی خاص ممکن است مهمتر از میزان تولید باشد و در برخی شرایط ممکن است تولید مهمتر از تورم باشد. برای مثال آمریکا در سال 2007 نرخ بهره را در حالی که تورم کاهش نیافته بود به دلیل افت شدید فعالیت های اقتصادی کاهش داد اما بانک مرکزی اروپا با وجود کاهش رشد اقتصادی به دلیل عدم کاهش تورم نرخ بهره را کاهش نداد تا آنکه در سال 2008 تورم مسیری نزولی گرفت و اروپا نیز اقدام به کاهش نرخ بهره کرد. کاهش نرخ بهره در واقع اقدامی برای حمایت از اقتصاد و افزایش مجدد فعالیت های اقتصادی است منوط به آنکه تورم کاهش یابد وگرنه اگر در شرایط تورمی اقدام به کاهش نرخ بهره شود این مسئله می تواند به تورم دامن بزند. البته همه اینها را باید در شرایط مشخص تحلیل کرد. اما رابطه فوق به هم نمیخورد.

2. نرخ تورم صفر درصد یعنی اقتصاد به شدت با رکود اقتصادی همراه است و فعالیت های اقتصادی به شدت اندک است. برای مثال بعد از بحران سال 1998 در ژاپن که با فروپاشی بخش مسکن این کشور آغاز شد، نرخ بهره برای چندین سال صفر که هیچ منفی بود. این یعنی نه تنها فعالیتی که منجر به رشد اقتصاد شود انجام نمی شد بلکه مدام از قیمت دارایی ها به دلیل عدم تقاضا کاسته می شد که این مسئله موجب شد تا برای سالیان سال نرخ بهره بانک مرکزی ژاپن نیز صفر درصد باشد. یعنی اگر پول در بانک می گذاشتید هیچ بهره ای تعلق نمیگرفت. بانک مرکزی این کار را کرده بود تا کسی پول در بانک نگذاشته و تمایل به سرمایه گذاری و یا مصرف (در واقع همان تقاضای کل اقتصاد) را افزایش دهد. مثال بارزش هم اینکه اون سال ها ایرانی هایی که برای کار میرفتند ژاپن میگفتند خونه اجاره میکردیم مثلا صد ین، سال بعدش تمدید میکردیم 90 ین.
    این شرایط اصلا خوب نیست و نشون میده اقتصاد با رکود بدی دست و پنجه نرم میکنه. معمولا از تورم 2 تا 4 درصد به عنوان تورم خوب در اقتصاد یاد میشه، تورمی که در واقع نشون دهنده رشد اقتصاده.

3. این سوال در حوزه بچه های اقتصاد قرار نمیگیره ولی من در حد توانم پاسخ میدم. اولین عاملی که از نظر من میتونه موجب پول شویی بشه عدم وجود نظام شناور ارزی است. معمولا در نظام های ارزی میخکوب شده یا چند نرخی فرصت بسیار زیادی برای پولشویی و رانت فراهم میشه. کلا هر روشی که پول غیر قانونی و کثیف رو به پول سالم تبدیل بکنه میتونه پولشویی تلقی بشه.

4. تورم و رشد اقتصادی در یک اقتصاد سالم رابطه ای مستقیم دارند. افزایش رشد اقتصادی معمولا با افزایش تورم همراهه و کاهش اون با کاهش تورم. منوط بر اینکه تورم ناشی از کارکرد اقتصاد باشه. وگرنه اگر تورم ناشی از رشد قیمت ها در اثر سیاست های غلط اقتصادی دولت باشد یا ناشی از هر دلیلی به غیر از کارکرد اقتصاد این مسئله می تواند منجر به حالتی شود که به آن رکود تورمی بگوییم. یعنی اقتصاد با ضعف همراه است ولی قیمت ها همچنان بالاست. مثال بارز آن هم حال و احوال همین روزهای ایرانه که فکر نمیکنم نیازی به توضیح داشته باشیم. اجرای غلط سیاست هدفمندی یارانه ها در حالی که بخش تولید با مشکل شدید روبروست تنها و تنها افزایش قیمت ها رو رقم زده. افزایشی که ناشی از رشد اقتصاد نیست. دقت کنید که باید همیشه ببینید تورم ناشی از چه چیزیه. این خیلی مهمه برای تحلیل شرایط. یه زمان ممکنه تورم ناشی از تورم در بخشی از اقتصاد باشه. مثلا ایران وابسته به نفته و پول نفت مستقیم داره داخل کشور تزریق میشه در نتیجه افزایش قیمت نفت موجب تورم داخل ایران میشه، یا افزایش قیمت دلار باعث میشه بخش عمده ای از کالاهای مصرفی وارداتی گرون بشه و شاهد تورم وارداتی باشیم. بعضی از کشورها به یک کالاهایی حساس هستند و افزایش قیمت اونها میتونه منجر به افزایش مستقیم تورم در جامعه بشه. مثال در این زمینه خیلی زیاده ولی بارزترینش افزایش قیمت بنزینه.

این مطالب نیاز به منبع نداره چون الفبای تمام کتب اقتصادی هستند اما برای مطالعه میتونید به کتب اقتصاد کلان روزبهان، اقتصاد کلان منکیو و اقتصاد کلان دورنبوش مراجعه کنید. این مباحث همگی جزو مطالب اقتصاد کلان هستند.
صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)