PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ادامه تحصيل يا اشتغال؟ (درخواست راهنمايي)

ST92
11-07-2014, 10:17
سلام
من ليسانس اقتصاد بازرگاني هستم و تازه تموم شدم. تو اقتصاد از بخش تجاريش خوشم اومد و تو اين چند سال فهميدم كه استعداد مالي و بازاريابيمم به جز تجارت خوبه.
خوب الان دو تا گزينه دارم كه سر در گمم كردن، يكي اينكه بيوفتم دنبال كار (اونم ترجيح خودم تو يه شركت وارد و صادر كننده ست اگه بتونم همچين كاري گير بيارم كه البته شرايط اروميه بدك نيست) و بعد از دو سال اينا ارشد بخونم (كه همه ميگن تا اون موقع سست ميشي) و گزينه ي دوم اينكه اول ارشد بخونم و بعد برم دنبال كار.
خودم ميخوام بعد از يه مدت با كسب يكم تجربه يه همچين كاري برا خودم راه بندازم كه البته با مشكل سرمايه نداشتن مواجهم.
بحث بعديمم اينه كه براي ارشد بين اقتصاد و مديريت و مالي، كدوم رو انتخاب كنم؟

ali8362
11-07-2014, 11:48
سلام،
اشکال ما ایرانی ها این است که فکر می کنیم که باید تا اونجا که می نونیم درس بخونیم، مگر اینکه خلافش ثابت بشه.
باید به برنامه زندگی ات نگاه کنی، آیا الان درس خوندن توی این برنامه توجیه بشتری داره یا کار کردن؟ توی مقطع ارشد چیز خیلی بیشتری به آدم یاد نمی دهند و اساسا ارشد برای آماده کردن افراد برای تحقیق و مطالاعات آکادمیک طراحی شده و اگر ارشد رو بخونی، در بیشتر موارد تنها فایده اش این هست که دو سال تو رو از بازار کار جدا می کنه.
البته نمی گم برای برای شما حتما همینطوره، ولی به نظر من نه فقط درس خوندن، بلکه همه کارها رو باید وقتی انجام داد که توجیه کامل داشته باشند، یعنی توی اهداف و برنامه زندگی آدم بگنجند.
موفق و پیروز باشی.

haman716
11-07-2014, 14:00
به نظره من اگر موقعیتش رو دارین اولویت رو بذارید برای ارشد. چون وقتی ارشد داشته باشید و لو اینکه تو کار ازاد موفق نباشید راحت میتونید استخدام دولتی بشید.
در ضمن در طول دو سال که ارشد رو میگیرید میتونید به کار هم مشغول باشید و تجربه کسب کنید و بعد از دو سال هم ارشد رو گرفتید و هم تجربه برای استارت کار ازاد

حاجي
11-07-2014, 14:30
هم ارشد هم كار-البته الان ب همت فراگير پيام نور مشكل ارشد حل شده

ST92
11-07-2014, 16:01
آخه به فكر پيام نور اينا نيستم. به شوخي كنكور دادم 1700 آوردم كه تا 4500 هم مجاز بود. يا به قصد تهران ميخونم يا فوقش كار بكنم يه دور كتابارو نگا كنم همين اروميه. ارشدا اكثرا ميگن كار كنين و دورو بريا ميگن ارشد بخونين. خلاصه تو اين شرايط موندمو نميخوام وقتمو تلف كنم.
به نظرتون اگه كار كنم دنبال چه كاري باشم و اگه ارشد بخونم دنبال چه رشته اي؟ ممنون از راهنماييتون

ST92
11-07-2014, 16:06
جناب هامان، شما كه ظاهرا تو كار تجارت هستين (چون تازه واردمو از كسي هنوز شناختي ندارم) به نظرتون با اين شرايطم ميتونم يواش يواش يه كار تجاري راه بندازم؟ يا همچين چيزي؟ كلا نميدونم چطور بپرسم، لطفا يه راهنمايي در مورد تجارت ميكنين؟

m0hammad
12-07-2014, 00:40
سلام
پیشنهاد من ارشد + کارآموزی

شما هدف 5 ساله تعیین کن برای خودت که بری برای دکتری در ضمن کار را هم شروع کن ، یک جایی پاره وقت کار کردن بازاریابی و غیره . تا کم کم قوی بشی.

وقتی شما بری محیط ارشد اونجا ارتباطاتت زیاد میشه و فرصت های شغلی زیادی هم دور و برت پیدا میشه. به صورت موازی هم شروع کن به کسب تجربه . کار تجاری خیلی کار سختیه پس سعی کن قبل از اینکه وارد بشی خوب تجربه کسب کنی مگر نه هر چیزی را که از تجربه دیگران کسب نکرده باشی بازار خودش بهت یاد میده البته از راه سختش.

در مورد فوق هم فکر نکنم مالی و اقتصاد به دردتون بخوره . مالی بخونی بعد از 5 سال حسابدار حزفه ای میشی با حقوق بالا ، خودت ببین دوست داری آخرشو .
اقتصاد را اصلا توصیه نمیکنم چون خودم یک مقداری اقتصاد خودنم این را میگم . دنیای واقعی پیچیده تر از اونه که بشه با چند تا مدل فرمولش کرد. اگر هم مدل پیچیده باشه که هزینش زیاده . کلا مدل های اقتصادی به درد بازار تجاری امروز نمیخوره باید عشقشو داشته باشی که مثلا بعد از 5 سال بهت بگن تحلیلگر اقتصادی و استاد دانشگاه . آخرش اینه. حقوقش هم از اون مالی پایین تره.
اما مدیریت فرق میکنه شما میتونی با توجه به رشته ای که دوست داری گرایش های مختلفی را بری. و معمولا درس ها و استاد ها هم میتونن راهنمای خوبی باشن چه برای استخدام چه برای فعالیت اقتصادی.

موفق باشی
در پناه خدا

haman716
12-07-2014, 10:57
جناب هامان، شما كه ظاهرا تو كار تجارت هستين (چون تازه واردمو از كسي هنوز شناختي ندارم) به نظرتون با اين شرايطم ميتونم يواش يواش يه كار تجاري راه بندازم؟ يا همچين چيزي؟ كلا نميدونم چطور بپرسم، لطفا يه راهنمايي در مورد تجارت ميكنين؟
به نظرم تو این دو ساله که ارشد میگیرید تو یه شرکت تجاری مشغول شید و تجربه کسب کنید تا از نزدیک بتونید با تجارت اشنا بشین و بعد از اتمام تحصیلات میتونید با تجربه هایی که بدست اوردین خیلی راحت شرکت خودتون رو تاسیس کنید
موفق باشید

ST92
12-07-2014, 16:42
دوستان واقعا از راهنمايياتون ممنونم.
با اين حساب بهتره ارشدو همين اروميه بخونم و تهرانو بيخيال شم.

در مورد رشته ها بايد بگم كه اقتصاد دانشگاه اروميه شديدا قويه و برعكسش، مديريتش ضعيفه و اينكه اقتصاد تا دو سال اول كارشناسي بله، يه تعداد مدل ساده و غير واقعيه و بعدا بازاريابي و تحليل بازار و اينجور چيزا شروع ميشه كه عملا قابل استفاده هستن البته اگه فقط هدف پاس كردن نباشه.

يكيم تاسيس شركت برا خودم برا شروع به نظرتون به چيا احتياج داره؟ سرمايه رو يعني ميگين از طريق ديگران جذب شركت كنم؟ يكيم دوران ارشد فكر نكنم شركتي قبول بكنه كه من وسط روز بذارم برم كلاس و برگردم، يه كاريم نيست كه پاره وقت باشه

من قبلا به صورت خيلي محدود بازاريابي بيمه و خريد و فروش وسايل دست دوم كامپيوتري از شهراي ديگه به اينجا كردم و فقط خيلي راحت ميتونم وارد بازار كامپيوتر بشم كه البته با توجه به اوضاع الاني اين بازار، ريسكش به درامدش نميرزه برا خرده فروشي

ایرسا ایده
15-07-2014, 09:00
دوست عزیز
من شخصا زمانی که ارشد قبول شدم یک موقعیت کار خوب هم برام فراهم شد. اگرچه پدرم معتقد بودن بچسبم به درس و مادرم می گفتن بچسبم به کار چون ممکنه دیگه این موقعیت رو به دست نیارم، من هر دو رو ادامه دادم. در حالیکه هفته ای یک روز مرخصی می گرفتم و 14 ساعت رفت 14 ساعت برگشت با اتوبوس می رفتم و می اومدم. خدارو شکر به یاری اساتید و یکی از دوستانم سه ترمه درسم رو تموم کردم.
با نظر دوستی که معتقدند با گرفتن ارشد موقعیت کار دولتی براتون وجود داره اصلا موافق نیستم. هیچ تضمینی در این زمینه وجود نداره. و من اصلا به شما توصیه نمی کنم دنبال کار اداری یا دولتی باشین.
در خصوص ادامه تحصیل برای خود من در زمینه کاری که برایم فراهم شد ، فرقی نکرد . ولی در زمینه رشته ی تحصیلیم موفقیتهای زیادی نصیبم شد.
استادی حرف جالبی زدند : در کشورهای پیشرفته ( اگر اشتباه نکنم ) فقط 8 درصد مردم ادامه تحصیل در مقاطع عالی را میدهند. اون هم اونایی که می خواهند تحقیق و پژوهش انجام بدهند یا تدریس کنند. و بقیه مردم وارد بازار کار می شوند. در حالیکه در کشورهای در حال توسعه مثل ایران 80 درصد مردم مدارک بالای تحصیلی دارند و اکثرا بی کار هستند .
من اگر جای شما باشم دنبال راه اندازی کسب کار مستقل خودم میرم. البته کار در شرکتهای تجاری برای کسب تجربه برای شما بسیار مفید خواهد بود. و هیچکدام از اینها منافات با ادامه تحصیل همزمان ندارد.

الان خیلی از مشاغل رو میشه خانگی انجام داد . و نیاز به سرمایه انچنانی هم ندارد.

یکی از روشهای یافتن ایده ، اینست که فکر کنید ببینید در اطراف شما چه محصولی یا چه خدمتی اگر وجود داشت ، به مردم منفعت می رساند. تمام ایده هایی که به ذهن شما میرسند را یاداشت کنید و بر اساس مهمترین معیارهایی که برای خودتان دارید به انها امتیاز بدهید .( مثلا در امد - منابع مالی - علاقه - میزان دانش ...)در خصوص ایده ای که بالاترین امتیاز میاورد یک نظر سنجی انجام بدهید یا چند نمونه تولید کنید و دست مشتریان بازار هدفتون بدین . اگر استقبال کردن طرح توجیهی رو بنویسین و از تسهیلات خود اشتغالی استفاده کنین .( البته اگر بتونین قرض کنین خیلی بهتر از وام هست. )

توصیه می کنم در دوره های آنلاین مدرسه کارآفرینی خورشید شرکت کنید.

موفق باشید.

حاجي
15-07-2014, 15:06
دوست عزیز
من شخصا زمانی که ارشد قبول شدم یک موقعیت کار خوب هم برام فراهم شد. اگرچه پدرم معتقد بودن بچسبم به درس و مادرم می گفتن بچسبم به کار چون ممکنه دیگه این موقعیت رو به دست نیارم، من هر دو رو ادامه دادم. در حالیکه هفته ای یک روز مرخصی می گرفتم و 14 ساعت رفت 14 ساعت برگشت با اتوبوس می رفتم و می اومدم. خدارو شکر به یاری اساتید و یکی از دوستانم سه ترمه درسم رو تموم کردم.
با نظر دوستی که معتقدند با گرفتن ارشد موقعیت کار دولتی براتون وجود داره اصلا موافق نیستم. هیچ تضمینی در این زمینه وجود نداره. و من اصلا به شما توصیه نمی کنم دنبال کار اداری یا دولتی باشین.
در خصوص ادامه تحصیل برای خود من در زمینه کاری که برایم فراهم شد ، فرقی نکرد . ولی در زمینه رشته ی تحصیلیم موفقیتهای زیادی نصیبم شد.
استادی حرف جالبی زدند : در کشورهای پیشرفته ( اگر اشتباه نکنم ) فقط 8 درصد مردم ادامه تحصیل در مقاطع عالی را میدهند. اون هم اونایی که می خواهند تحقیق و پژوهش انجام بدهند یا تدریس کنند. و بقیه مردم وارد بازار کار می شوند. در حالیکه در کشورهای در حال توسعه مثل ایران 80 درصد مردم مدارک بالای تحصیلی دارند و اکثرا بی کار هستند .
من اگر جای شما باشم دنبال راه اندازی کسب کار مستقل خودم میرم. البته کار در شرکتهای تجاری برای کسب تجربه برای شما بسیار مفید خواهد بود. و هیچکدام از اینها منافات با ادامه تحصیل همزمان ندارد.

الان خیلی از مشاغل رو میشه خانگی انجام داد . و نیاز به سرمایه انچنانی هم ندارد.

یکی از روشهای یافتن ایده ، اینست که فکر کنید ببینید در اطراف شما چه محصولی یا چه خدمتی اگر وجود داشت ، به مردم منفعت می رساند. تمام ایده هایی که به ذهن شما میرسند را یاداشت کنید و بر اساس مهمترین معیارهایی که برای خودتان دارید به انها امتیاز بدهید .( مثلا در امد - منابع مالی - علاقه - میزان دانش ...)در خصوص ایده ای که بالاترین امتیاز میاورد یک نظر سنجی انجام بدهید یا چند نمونه تولید کنید و دست مشتریان بازار هدفتون بدین . اگر استقبال کردن طرح توجیهی رو بنویسین و از تسهیلات خود اشتغالی استفاده کنین .( البته اگر بتونین قرض کنین خیلی بهتر از وام هست. )

توصیه می کنم در دوره های آنلاین مدرسه کارآفرینی خورشید شرکت کنید.

موفق باشید.

ممنون از ايده شما-واقعا ذهنه روشني داريد

بهزاد
26-07-2014, 12:43
من زیاد با ادامه تحصیل موافق نیستم. به نظر من فوق لیسانس و دکترا برای افرادی هست که رفتن تو بازار کار و واقعا برای افزایش دانش به خاطر موقعیت شغلیشون قصد ادامه تحصیل دارن.
الان همه جوونا از روی بیکاری چپیدن تو فوق لیسانس. از یه لیسانسه بیکار تبدیل میشن به یه دکترای بیکار.
بعدش هم که میان تو بازار کار فقط یه سری مسایل تئوریک بلد هستن و با واقعیات اصلا برخورد نداشتن.
واقعیت اینه که شما وقتی میری تو بازار کار یک مهارت هایی رو یاد میگیری که تو هیچ دانشگاهی بهت اموزش نمیدن. مهارت های مدیریت، مهارت مذاکره، سر و کله زدن با مشتری، فروش و بازاریابی و خیلی از مهارت های مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار رو با تجربه میتوان بهتر اموخت.
البته من منکر اموزش نیستم اما یک قانونی هست که به قانون یک هشتم فیلیپ مور معروفه. بر طبق این قانون در کشور امریکا فقط یک دوم افراد به دانش مدیریت اعتقاد دارن (بقیه میگن تجربه مهمه) از این یک دوم هم فقط یک دوم هستن که میرن سر کلاس های مدیریت و از این یک دوم باز فقط یک دوم هستن که کلاس های مدیریت رو به پایان میرسونن و در اخر از این یک دوم فقط یک دوم افراد هستند که اون چیزی رو که یاد گرفتن اجرا میکنن.
حالا این سوال پیش میاد که ایا واقعا اموزش اکادمیک علم مدیریت و راه اندازی کسب و کار به درد میخوره"؟؟ به نظرمن صرفا یک چراغ راه نماست. الگو برداری از افراد موفق خیلی بهتر و سریعتر میتونه ما رو به موفقیت برسونه تا اینکه سه سال وقت بزاری بری مدیریت بخونی. این نظر شخصی بنده هست.

حتی مطالبی که در دانشکده های ام بی ای و کارافرینی و راه اندازی کسب و کار بیان میشه هم همه اش تئوریکه و تا زمانی که شما تو بازار کار با مشکلات دست و پنجه نرم نکرده باشی خوندن این مطالب دردی رو از شما دوا نمیکنه. من نظرم اینه که باید بری تو کسب و کار بعد با مشکلات مواجه بشی. مثلا ببینی که تو زمینه مالی و حسابداری مشکل داری، در زمینه مدیریت منابع انسانی مشکل داری، یا اینکه مثلا در مدیریت مجموعه ضعف داری و اونجا چون ضعف خودت رو متوجه شدی حالا با چشمانی باز بری علمش رو یاد بگیری تا بتونی در عمل برای بهبود کسب و کارت ازش استفاده کنی.
ولی وقتی صفر کیلومتری، اصلا تا حالا یه جمع و تفریق نکردی، یه محاسبه سود و زیان نداشتی فرض کن بری تکنیک های مدیریت ریسک رو یاد بگیری اصلا قابل استفاده نیست. یا بهتر بگم وقت خودتو تلف کردی.

dehvar
28-07-2014, 23:53
اگر 30 سال قبل بود من میگفتم برو درست رو بخون.
ولی الان میگم نه
چرا ؟
چون دوره تحصیلات آکادمیک به سر اومده
الان هر علمی و تخصصی بخوای میتونی از کتب , اینترنت , رسانه ها ,نرم افزار و ... بدست بیاری
برو دانشت رو توی زمینه کاریت و علایقت افزایش بده
مدرک یک تیکه کاغذ بدرد نخوره