PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران: چابهارMahan
25-02-2013, 10:59
منطقه آزاد چابهار:تاریخچه منطقه

نقشه جغرافیائی و آب و هوا

قوانین، مقررات و آئین نامه ها جهت سرمایه گذاری در منطقه
- جدول بخشها
- امتیازات و تسهیلات قانونی سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار
- مزیتهای ویژه منطقه آزاد چابهار
- زمینه های سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهارراههای ارتباطی (هوائی، زمینی، دریائی)

- راههای زمینی
- راههای هوائی

ترانزیت (داخلی و خارجی) و مرجوع نمودن کالا>ترانزیت (داخلی و خارجی) و مرجوع نمودن کالا، ...
واردات کالا، قوانین، مقررات و آئین نامه ها، اسناد و مدارک مورد نیاز

جدول هزینه های ارزش اراضی

شرکتهای حمل و نقل بین المللی کالا

عملیات تشریفات ورود و خروج اتباع ایرانی و غیرایرانی به منطقه> كیش

تولید کالا ، قوانین، مقررات و آئین نامه ها> كیش

صادرات کالا، قوانین، مقررات و آئین نامه ها> كیش

Mahan
25-02-2013, 11:01
تاریخچه منطقه آزاد تجارى - صنعتى چابهار

منطقه آزاد تجارى - صنعتى چابهار در شهرستان زيباى چابهار که نامش برگرفته از ”چابِهار“ است در منتهىاليه جنوب شرقى ايران و در کنار آبهاى نيلگون درياى عمان، در ۲۵ درجه و ۲۰ دقيقه عرض شمالى و ۶۰ درجه و ۲۷ دقيقه طول شرقى در مشرق خليج چابهار و شمال بندر چابهار در زمينى به وسعت ۱۴ هزار هکتار واقع شده که ۱۰ هزار هکتار آن براى انجام فعاليتەاى صنعتى و ۴ هزار هکتار ديگر نيز براى انجام فعاليتهاى بازرگاني، ترانزيتي، توريستى و خدماتى فعاليتهاى صنعتى است. اين منطقه براساس مطالعات قبلى انجام شده و بنا به پيشنهاد شوراء عالى معمارى و شهرسازى و به استناد تبصره ۱۹ قانون برنامه اول توسعه اقتصادى و اجتماعى در جلسه مورخ ۸/۳/۷۰ هيئت دولت مورد بررسى قرار گرفت و محدوده آن مشخص و تصويب شد.

همجوارى منطقه آزاد چابهار با دريا و نزديکى به مدار رأسالسرطان باعث شده است که آب و هواى گرم و معتدل با رطوبت مناسب داشته باشد به نحوى که مىتوان آن را خنکترين ساحل جنوبى ايران و حتى کشورهاى حاشيه خليج فارس دانست.

افق طراحى و برنامهريزى منطقه آزاد تجارى - صنعتى چابهار به يک دوره ۲۰ سال (۱۳۹۰ - ۱۳۷۱) محدود شده است که از نظر اجرائى به چهار مرحله تقسيم مىشود. در مرحله پيش فاز، مقدمات راهاندازى موقت منطقه در نظر گرفته شده است، در مرحله اول (۷۵ - ۱۳۷۱) فعاليتهاى تجارى و بعضاً صنعتى آغاز شده و زيربناهاى لازم براى توسعه منطقه فراهم مىآيد، در مرحله دوم (۸۰ - ۱۳۷۶) کارکردهاى تجاري، صنعتى و توريستى توأم با هم انجام خواهد گرفت و در مرحله سوم (دهه ۱۳۸۰) آثار منطقهاي، ملى و بينالمللى اين فعاليتها گسترش خواهد يافت و مىتوان آن را دوره رشد و شکوفائى و تنوع فعاليتهاى منطقه آزاد چابهار به شمار آورد.

Mahan
25-02-2013, 11:03
نقشه جغرافيائى و آب و هوا منطقه آزاد تجارى - صنعتى چابهار

چابهار جنوبىترين و کم ارتفاعترين شهر استان سيستان و بلوچستان است که ۱۵۰۰۰ کيلومتر مربع ساخت دارد و از شمال به شهرستان نيک شهر، از غرب به استانهاى کرمان و هرمزگان، از جنوب به درياى عمان و از شرق به کشور پاکستان محدود مىشود. جمعيت اين شهر طبق سرشمارى عمومى نفوس و مسکن در سال ۱۳۵۷ تعداد ۵۱۷۲۹ نفر بوده است.
چابهار آب و هواى مرطوب و گرمسيرى دارد، اما به دليل جريان بادهاى ملايم دريا، هواى آن نيز مرطوب و فرحانگيز است و گرمترين نقطه کشور در زمستان و خنکترين بندر جنوبى در تابستان به حساب مىآيد. حداکثر درجه حرارت آن ۴۱ درجه و حداقل آن ۸ درجه سانتىگراد است.
گويش اصلى مردم اين شهرستان ”بلوچي“ است که به ميزان زيادى از زبانهاى هندى تأثير پذيرفته است. اين بندر زيبا در فاصله ۲۲۸۶ کيلومترى تهران از راه زمينى قرار گرفته است و فاصله آن تا زاهدان ۷۳۱ کيلومتر، تا مشهد ۱۵۴۰ کيلومتري، تا سرخس در مرکز ترکمنستان ۱۸۶۰ کيلومتر و تا بندر کراچى پاکستان ۹۰۰ کيلومتر است.
درياى آرام، ارتفاعات زيبا و ديدنى و طلوع و غروب دلانگيز خورشيد از ويژگىهاى فراموش ناشدنى چابهار است.

Mahan
25-02-2013, 11:07
قوانين، مقررات و آئيننامهها جهت سرمايهگذارى در منطقه

جدول بخشها
امتیازات و تسهیلات قانونی سرمایهگذاری در منطقه آزاد چابهار
مزیتهای ویژه منطقه آزاد چابهار
زمینههای سرمایهگذاری در منطقه آزاد چابهار

منطقه آزاد تجارى - صنعتى چابهار علىرغم آنکه يک مرحله از سه مرحله طرح جامع خود را سپرى کرده، و افق توسعه آن تا سال ۱۳۹۰ ادامه دارد، آمادگى اعطاء امتيازات لازم جهت سرمايهگذارى را در حال حاضر دارا مىباشد. بستر اين حرکت بر سه پايه اصلى استوار است:
اول: وجود قوانين و مقررات چگونگى اداره مناطق آزاد تجارى - صنعتى ايران.
دوم: خودگردانى داخلى و مستقل منطقه آزاد براساس ارکان مصوب.
سوم: فراهم بودن امکانات زيربنائى مناسب و لازم براى شروع فعاليتهاى اقتصادى و سرمايهگذارى.
بنابراين داشتن قوانين و مقررات کافي، انتصاب مديران مناطق آزاد از سوى عالىترين مقام رسمى اجرائى کشور يعنى رئيس جمهور و تسهيلات و امکانات زيرساختي، مجموعه عوامل لازم فراهم شده در منطقه آزاد چابهار براى جذب سرمايهگذارى و فعاليت تجارى و اقتصادى مىباشد.
از مهمترين امتيازات قانونى عامل اول عبارت هستند از:
۱. وجود امنيت و تضمينهاى کافى براى سرمايهگذاران بهويژه سرمايهگذاران خارجى.
۲. آزادى نقل و انتقال سرمايهها و سود حاصله از فعاليت آنها.
۳. معافيت ۱۵ ساله مالياتى براى فعاليتهاى اقتصادى در منطقه با امکان تمديد اين فعاليت.
۴. نبود مقررات و تشريفات دست و پاگير ادارى.
۵. حاکميت روابط کار و کارگرى بر پايه توافق کار فرمايان و کارگران.
۶. ورود آزاد و بدون حقوق گمرکى ماشينآلات، تجهيزات و مواد اوليه مورد نياز براى سرمايهگذارىهاى انجام شده در منطقه.
۷. امکان سرمايهگذارى ايرانىها و خارجىها بدون هيچ محدوديتى و به هر ميزان، بهصورت مستقل يا مشارکتى.
در مورد عامل دوم چنين مىتوان اظهار داشت که انتصاب مديران مناطق آزاد از سوى عالىترين مقام رسمى اجرائى کشور يعنى رئيس جمهور موجب گشته است که اين مديران از قدرت لازم و کافى براى اداره امور اين مناطق بهرهمند گشته و در حقيقت بهعنوان نمايندگان تامالاختيار رئيس جمهور بتوانند براساس مصالح منطقه و در جهت پيشبرد اهداف آن اعمال مديريت نمايند.
از تسهيلات و امکانات عامل سوم نيز مىتوان به موارد زير اشاره کرد:
۱. موقعيت جغرافيائى مناسب منطقه آزاد چابهار به دليل واقع شدن در کنار آبهاى آزاد درياى عمان و اقيانوس هند.
۲. اتصال آن به خشکى.
۳. نزديکى مسير تا کشورهاى آسياى ميانه.
۴. وجود آب شيرين، برق کافى و ارتباطات ارزان قيمت.
۵. وجود مصالح ساختمانى با کيفيت بالا و بهاى پائين.
۶. نيروى کار فراوان و ارزان قيمت.
۷. انرژى با قيمت کل.
۸. مواد اوليه و معادن غنى کانى و غير کانى.
باتوجه به مطالعات طرح جامع انجام شده اراضى اين منطقه متشکل از ۹ بخش کاملاً متمايز مىباشد. هر يک از اين بخشها داراى ويژگىهاى خاص و جداگانهاى هستند.

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

امتيازات و تسهيلات قانونى سرمايهگذارى در منطقه آزاد چابهار
۱. امکان سرمايهگذارى سرمايهگذاران ايرانى و خارجى به هر ميزان.
۲. تضمين سرمايهگذارىهاى خارجى در منطقه آزاد براساس مکانيزم مندرج در قانون مناطق آزاد.
۳. آزادى ورود و خروج سرمايه و سود حاصله از فعاليتهاى اقتصادى.
۴. معافيت مالياتى ۱۵ ساله بر درآمد و دارائى.
۵. ورود آزاد و بدون حقوق گمرکى ماشينآلات، قطعات يدکى و سايل نقليه سرمايهاي، مواد اوليه و مصالح ساختمانى براى احداث واحدهاى توليدي، تجاري، خدماتي، مسکونى و فعاليتهاى زيربنائى در منطقه.
۶. مستثنى بودن صدور کالاهاى ساخته شده در منطقه به خارج از کشور از شمول مقررات عمومى صادرات و واردات.
۷. واردات کالاهاى توليد شده در منطقه آزاد به داخل کشور به ميزان خارج قسمت ارزش افزوده به قيمت محصول توليدى بدون نياز به ثبت سفارش و گشايش اعتبار و عدم شمول شرط غيرمجاز و مجاز شرط.
۸. امکان استفاده از نيروى انسانى متخصص در منطقه به ميزان ۱۰ درصد.
۹. وجود مقررات کار و اشتغال قابل انعطاف.
۱۰. مجاز بودن ورود و تخليه کالا بهمنظور ترانزيت خارجى.


مزيتهاى ويژه منطقه آزاد چابهار
- موقعيت جغرافيائى مناسب به جهت قرار گرفتن در کنار آبراههاى بينالمللى بهعنوان مهمترين بند ايرانى خارجى از خليج فارس.
- نزديکترين مسير به کشورهاى آسياى ميانه براى ترانزيت کالا.
- دسترسى به انرژىهاى فسيلى.
- وجود آب شيرين مصرفي، برق و ارتباطات.
- دسترسى به مصالح ساختمانى و تأسيسات ارزان قيمت.
- پائين بودن دستمزدها و امکان تأمين نيروى انسانى لازم.
- وجود معادن مختلف غنى در ايران و دسترسى به کنسانتره اغلب آنها.
- دسترسى به فرودگاه و راههاى زمينى مناسب.
- قابليت پهلوگيرى کشتىهاى بزرگ در اسکلههاى موجود (با طرح توسعه ظرفيتهاى بندرى)
در حال حاضر پيکرههاى ۲۳۰ هکتارى تجارى و ۶۰۰ هکتارى صنعتى در منطقه آزاد چابهار در دست آماده سازى است و زيربناهاى لازم براى آنها در حال تکميل است. کاربرهاى عمده پيکره ۲۳۰ هکتارى منطقه آزاد چابهار شامل ايجاد مجتمعهاى تجارى - ادارى - مسکوني، انبارها، صنايع غير آلاينده، هتل و ويلا و اماکن اقامتى و تفريحى و فضاهاى سبز، پارک، معابر درياچهها و ورزشى است که هماکنون هشت مجتمع تجارى - ادارى در حال ساخت و تکميل هستند که سه مجتمع از آنها به بهرهبردراى رسيده است و ساير مجتمعها نيز تا اواسط سال ۷۸ به بهرهبردارى خواهند رسيد. همچنين شرکتهاى مختلف توليدى نظير شرکت صنايع نيا (توليدکننده تلويزيون ۲۹ اينچ رنگى دوو)، صيد صنعتى ايران چابهار (عرضه انواع محصولات دريائى و توليد تن ماهي)، ستاره خليج (توليد انواع کيف و کفش)، چاى گلستان (بستهبندى انواع چاى پاکتى و کيسهاي)، کيميا تجارت (سندبلاست و تراش روى چينىآلات و بلورجات)، ليدى (توليد لوازم آرايش و بهداشتي)، آراد (توليد انواع صندلى و مبلمان اداري)، مشکوة (توليد انواع پوشاک)، زاگرس (توليد تجهيزات کامپيوترى و الکترونيکي) و دهها واحد توليدى ديگر در حال حاضر در منطقه آزاد مشغول به فعاليت هستند که با آماده شدن و گسترش روز افزون زيربناها و امکانات، فعاليت اين واحدها نيز گسترش خواهد يافت.
همچنين قطب ۶۰۰ هکتارى منطقه آزاد چابهار با سرعت در حال آمادهسازى است که با پايان يافتن آن صنايع عمده و بزرگ داخلى و خارجى در آن مستقر خواهد شد و شروع به فعاليت مىکنند در حال حاضر شبکههاى توزيع آب، برق، پستهاى مخابرات، راههاى دسترسى اين اراضى در دست تکميل است.


زمينههاى سرمايهگذارى در منطقه آزاد چابهار
۱. نام تجاري: ايجاد انواع مجتمعهاى تجارى - اداري، فروشگاه، نمايشگاه، انبار، بارانداز، دفاتر خدمات تجاري، بيمه، بانک، مشاوره و مؤسسات اعتبارى غير بانکي، تأسيسات مورد نياز خرده و عمده فروشي، واردات و صادرات، صادرات مجدد، ترانزيت کالا.
۲. ناحيه صنعتي: ايجاد مراکز توليد و صنايع کارگاهي، سبک، نيمه سنگين و سنگين و کارگر بر و يا با تکنولوژى بالا و غير آلاينده براى توليد، پردازش، تبديل و بستهبندى کالاها و ايجاد انبار براى نگهدارى و صدور توليدات به خارج از کشور و يا عرضه در منطقه.
۳. مراکز خدمات عمومى شهري: مشتمل بر ايجاد واحدهاى بهداشتى - درماني، داروخانه، بيمارستان و مؤسسات آموزشى از سطح مهد کودک تا دانشگاه و مراکز آموزشهاى فنى و حرفهاي.
۴. ناحيه سياحتي: براى ايجاد هتل، پلاژ، مهمانسرا، ويلا، رستوران، فروشگاه، سينما، تئاتر، پارک، دفاتر اطلاعات توريستى و ساير مراکز تفريحى - سياحتى و باشگاههاى دريائي.
۵. ناحيه مسکوني: احداث منازل مسکونى اعم از ويلائي، مجموعههاى مسکوني، خوابگاه و ساير تأسيسات مورد نياز اسکان کارکنان مستقر در منطقه و تجار و صنعتگران.
سرمايهگذاران مختلفى از کشورهاى آلمان، هلند، فرانسه، کره، ژاپن، تايوان، چين، ايتاليا، مالزي، سنگاپور، روسيه، هند، پاکستان و چندين کشور عربى حاشيه خليج فارس براى سرمايهگذارى به اين منطقه آمده و بررسىهاى لازم را براى حضور خويش انجام دادهاند که با ابلاغ دستورالعملها و آئيننامههاى اجرائى قانون پولى و بانکى مناطق آزاد، فعاليت اين سرمايهگذاران نيز آغاز خواهد شد.

Mahan
25-02-2013, 11:10
راههاى ارتباطى (هوائى، زمينى، دريائى)

راههاى زمينى
شبکه راههاى زمينى منطقه آزاد چابهار عبارت است از مسيرهاى آسفالته:
۱. چابهار - ايرانشهر - کرمان - يزد - تهران
۲. چابهار - تيس - نيکشهر - تنگ سرحد - ايرانشهر
۳. چابهار - زاهدان - ميرجاوه - پاکستان
۴. چابهار - زاهدان - زابل - افغانستان
۵. چابهار - زاهدان - مشهد - سرخس - تجن (ترکمنستان) - آسياى ميانه
۶. چابهار - جاسک - ميناب - بندرعباس
۷. چابهار - نيکشهر - فنوج - جيرفت - کرمان

راههاى هوائى
عمدهترين ارتباط هوائى - مسافرتى ميان شهرهاى اصلى کشور با ”منطقه آزاد چابهار“ از طريق فرودگاه کنارک در ۴۵ کيلومترى شهر ”چابهار“ برقرار است. باند پروازى اين فرودگاه قابليت پذيرش هواپيماى بزرگ و سنگينى مانند ۷۴۷ و ارباس را دارد. در حال حاضر همه روزه پروازهائى به مقصد ”چابهار“ برقرار است.

Mahan
25-02-2013, 11:11
ترانزيت (داخلى و خارجى) و مرجوع نمودن کالا، قوانين و مقررات


مراحل ورود و خروج کالا در منطقه را مىتوان به شرح زير تقسيمبندى نمود:

۱. خريد کالا (مواد اوليه، ماشينآلات و غيره) توسط واردکننده کالا بهصورت بدون انتقال ارز (پرداخت نقدى قيمت کالا و يا ورود کالا بهصورت امانى و يا هرگونه مشارکتى که با فروشنده کالا در مبداء جهت ورود کالا به منطقه صورت گيرد) که در نهايت نيازى به انتقال ارز از سيستم بانکى کشور در بدو ورود کالا نداشته باشد.

۲. واردکننده کالا مىبايست با هماهنگى فروشنده کالا نسبت به انتخاب شرکت حمل و نقل اقدام نمايد به نحوى که حتماً يک شرکت معتبر حمل و نقل بينالمللى ايرانى از مبداء حمل و يا پس از ورود به مبادى ورودى کشور درگير در امر ترانزيت کالا گردد. بهترين روش براى کاهش هزينهها و تسريع در امر حمل و ترانزيت به منطقه انتخاب و عقد قرارداد با يک شرکت حمل و نقل بينالمللى ايرانى است که بتواند از مبداء حمل کالا را تحويل و در مقصد قبض انبار را تسليم خريدار کالا نمايد.

۳. در صورتىکه خريدار کالا با هماهنگى فروشنده کالا شرکت حمل و نقل بينالمللى معتبر ايرانى را انتخاب نمايد مىبايست يک نسخه اصل مدارک لازم از قبيل فاکتور کالا - صورت عدلبندى گواهى مبداء - را به نماينده شرکت حمل و نقل در مبداء جهت بارگيرى کالا حمل و صدور بارنامه (دريائي، زمينى و هوائي) ارائه نمايد.

۴. نماينده شرکت حمل و نقل بينالمللى در مبداء با توجه به درخواست فروشنده و خريدار کالا اقدام به حمل کالا توسط کشتي، قطار، کاميون، هواپيما مىنمايد و پس از بارگيرى کالا برروى وسيله حمل اصل بارنامه را در سه نسخه تهيه و تنظيم نموده و به فروشنده و يا خريدار کالا تسليم مىنمايد.

Mahan
25-02-2013, 11:11
واردات کالا، قوانين، مقررات و آئيننامهها، اسناد و مدارک مورد نياز


به موجب قانون، مسافرانى که در منطقه آزاد چابهار به قلمرو گمرکى ايران وارد مىشوند، همانند مسافران وارده از خارج از کشور، مىتوانند براى يکبار در سال کالاى همراه خود را تا مبلغ ۸۰ دلار معاف از پرداخت حقوق گمرکى و سود بازرگانى ترخيص کنند. اين مسافران همچنين مىتوانند تا ۸۰ دلار ديگر کالا را با پرداخت دوبرابر حقوق گمرکى و سود بازرگانى از گمرک ترخيص کنند. شايان ذکر است مسافران که از منطقه آزاد چابهار به مقصد ديگر کشورها عزيمت مىکنند مشمول محدوديت ياد شده نيستند و مىتوانند به هر ميزان کالا خريدارى کرده و همراه خود و يا بهصورت ترانزيت به کشورهاى ديگر حمل کنند.
در رابطه با نحوه صدور اسناد حمل از قبيل بارنامه دريائي، فاکتور کالا و غيره به بخش ترانزيت (داخلى و خارجي) منطقه ويژه اقتصادى سيرجان در بخش آن رجوع شود، با اين تفاوت که نام منطقه آزاد چابهار مىبايست در تمام اسناد قيد گردد. (chabahar free zone).

Mahan
25-02-2013, 11:13
جدول هزينههاى ارزش اراضى

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

Mahan
25-02-2013, 11:14
شرکتهاى حمل و نقل بينالمللى کالا

شرکت حمل و نقل بينالمللى سمنستان تحت پوشش سازمان عمران کرمان مجرى طرح کلان منطقه ويژه اقتصادى سيرجان نيز سالها است که در رابطه با ارائه خدمات حمل و نقل بينالمللى کالا (دريائي، زمينى و هوائي) در کليه مناطق آزاد و ويژه اقتصادى فعال مىباشد و آماده هرگونه همکارى با سرمايهگذاران و بازرگانان محترم مىباشد.

Mahan
25-02-2013, 11:15
عملیات تشریفات ورود و خروج اتباع ایرانی و غیرایرانی به منطقه

رعایت ضوابط گمرکی
ورود و خروج اتباع کشور به منطقه آزاد کيش، با تشريفات بسيار سادهاى انجام مىگيرد. مسافران ايرانى مىتوانند از هر مبداء وارد جزيره بشوند، اما چنانچه مبداء آنها در خارج از کشور قرار داشته باشد، در صورتىکه بخواهند به داخل کشور سفر کنند، بايد تشريفات عادى مربوط به گذرنامه و گمرک را بگذرانند. براى سفر ايرانيان به مقاصد ثالث از طريق جزيره کيش نيز بايد اين مقررات رعايت شود.

برحسب آئيننامه اجرائى مربوط، اتباع خارجى نيز مانند ايرانيان براى ورود به جزيره نيازى به دريافت رواديد قبلى از نمايندگىهاى سياسى ايران در خارج ندارند، اما نمىتوانند از کيش به يکى از نقاط داخلى کشور سفر کنند. نمايندگان نيروى انتظامى در مبادى ورودى جزيره مجوز مخصوصى بر روى اوراق اسناد مسافرتى اتباع خارجى درج مىکنند، که در حکم رواديد است. اين مجوز براى دو هفته اعتبار دارد، اما در صورت تقاضاى سازمان منطقه آزاد کيش، اعتبار آن براى سه ماه قابل تمديد است.
درصورتىکه مدت اقامت خارجيان در جزيره کيش بيش از سه ماه طول بکشد، آنان مجبور خواهند بود مطابق آئيننامه اجرائى مربوط به چگونگى اشتغال نيروى انساني، بيمه و تأمين اجتماعي، اجارهنامه خاصى را تهيه کنند. در صورتىکه اتباع خارجى بخواهند ضمن ديدار يا کار در جزيره به داخل کشور نيز سفر کنند، بايد طبق مقررات، تقاضاى خود را يا به وزارت امور خارجه و يا نماينده اين وزارتخانه در جزيره تسليم کرده و رواديد لازم را تهيه کنند. انجام تشريفات مربوط به صدور اينگونه رواديدها، حداکثر يک هفته طول مىکشد. خارجيان مقيم ايران نيز براى سفر به منطقه آزاد کيش نيازى به دريافت رواديد ندارند و تنها بايد مدارک معتبر اقامت خود را هنگام تهيه بليط و يا تدارک سفر ارائه بدهند.
بايد توجه داشت که دريافت رواديد ورود به ايران براى اتباع خارجى در نمايندگىهاى سياسى جمهورى اسلامى ايران بسيار بيش از اين طول مىکشد و بنابراين آسانتر کردن مراحل دريافت رواديد ورود به ايران از طريق جزيره کيش، اقدامى مناسب براى جذب خارجيان به اين منطقه است.

رعايت ضوابط گمرکى
جزيره کيش بازارهاى متعددى دارد که اقلام متنوعى از توليدات کشورهاى مختلف را براى فروش عرضه مىکنند. هر بازار جذابيتهاى خاص خود را دارد و مسافران مىتوانند در تمامى اوقات روز و تا پاسى از شب گذشته به تماشا و خريد در اين بازارها بپردازد.

مسافران بايد توجه داشته باشند که ميزان خريد آنها از حد نصاب تعيين شده تجاوز نکند وگرنه هنگام بازگشت ممکن است با مشکلاتى در واحدهاى گمرکى روبهرو شوند. حد مجاز کالاى همراه مسافر هنگام بازگشت از جزيره براى يکبار در سال مبلغ ۸۰ دلار است. بديهى است که خريد بيش از حد مجاز موجب معطلى مسافران در هنگام بازگشت شده و ممکن است در بعضى از موارد منجر به مرجوع شدن کالا نيز بشود. بنابراين اکيداً توصيه مىشود به ضوابط اعلام شده براى رعايت سقف گمرکى و همچنين ميزان وزن و حجم براى حمل هوائى توجه شود.

طى مراسمى دفتر نمايندگى وزارت امور خارجه در جزيره کيش در تاريخ هشتم آبانماه هفتاد و هفت گشايش يافت.
اين دفتر در مدت ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت براى جهانگردان خارجى ويزاى ايران صادر مىکند. با امضاء تفاهمنامهاى که بين وزارت امور خارجه، اداره گذرنامه و سازمان منطقه آزاد کيش تيرماه سال ۱۳۷۶ انجام شد دفتر نمايندگى وزارت امور خارجه براى ايجاد تسهيلات ورود اتباع خارجى به جمهورى اسلامى ايران از روز بيست و ششم آبانماه در منطقه آزاد کيش شروع به کار کرد.

صنعت توريسم در حال حاضر يک بحث مطرح جهانى است و تمام کشورها سعى دارند که در درآمد حاصل از اين صنعت سهم عمده داشته باشند. براى به کارگيرى اين صنعت يکسرى اقدامات زيربنائى و يک مجموع لازم است و بايستى براى ورود و خروج و اقامت اتباع خارجى تسهيلاتى فراهم شود. لذا اگر مىخواستيم با روش قبلى که از تهران اقدام مىشود عمل کنيم شايد با سرعتى که بقيه سازمانها حرکت مىکنند هماهنگ نشده، به همين دليل تصميم گرفته شد که اين دفتر به نمايندگى از طرف اداره کنسولى فعاليت کند.

Mahan
25-02-2013, 11:16
توليد کالا ، قوانين، مقررات و آئيننامهها

شرايط تأسيس واحدهاى صنعتى:
براى راهاندازى واحدهاى صنعتى در منطقه آزاد کيش شرايط سهلى انديشيده شده است. مقررات دست و پاگير تأسيس واحدهاى صنعتى در سرزمين اصلي، در اين ناحيه وجود ندارد. بر همين اساس گرفتن موافقتها و مجوزها در زمان کوتاهى پس از توافق اوليه سرمايهگذار با سازمان، انجام مىگيرد. در حقيقت براى حضور و مشارکت در طرحهاى صنعتى جزيره، تنها سرمايه و مهارت فنى مورد نياز است و بقيه احتياجات سرمايهگذاران از سوى سازمان منطقه آزاد تدارک ديده شده است.

مراحل تأسيس واحدهاى صنعتى بهطور خلاصه شامل دو مرحله زير مىشود:
۱. دريافت جواز تأسيس: در اين مرحله متقاضيان تأسيس واحدهاى صنعتى اعم از اشخاص حقيقى و حقوقى بايد پرسشنامهاى را پر کنند. پس از دريافت اطلاعات مورد نياز در صورتىکه طرح پيشنهادى مغاير با مقررات شرعى و قانونى تشخيص داده نشود و در ضمن موارد مربوط به رعايت پاکيزگى محيط زيست در آن رعايت شده باشد، جواز تأسيس صادر مىشود. اشخاص حقوقى بايد آگهى مربوط به تأسيس شرکت را ضميمه تقاضاى خود بکنند.

هزينه صدور مجوز تأسيس واحدهاى صنعتى در هر مورد مبلغ ۵/۱ ميليون ريال است که بايد به حساب سازمان در يکى از شعب بانکهاى مستقر در جزيره واريز شود. مراحل صدور مجوز تأسيس کمتر از يک هفته طول مىکشد. اعتبار جواز تأسيس تنها زمانى از سوى واحد مديريت صنعتى جزيره تمديد مىشود که مجرى طرح نسبت به تهيه و يا اجازه زمين مورد نياز براى تأسيس واحد صنعتى اقدام کرده و عمليات ساختمانى را شروع کرده باشد.

۲.پروانه بهرهبرداري: اين پروانه پس از اجراء مراحل مختلف اجراء پروژه و زمانى که واحد صنعتى آماده بهرهبردارى است، با دريافت تقاضاى کتبى متقاضى صادر مىشود.
کليه واحدهاى صنعتى مىتوانند از تسهيلاتى در دوره اجراء طرح برخوردار شوند که استفاده از تعرفه صنعتى در مورد وارد کردن مصالح ساختمانى و ورود مواد اوليه و قطعات منفصله تجهيزات واحد صنعتى از جمله اين تسهيلات است. براى استفاده از اين تسهيلات پروانه مخصوصى از سوى مديريت صنعتى سازمان صادر مىشود.

Mahan
25-02-2013, 11:17
صادرات کالا، قوانين، مقررات و آئيننامهها

صادرات کالاها از منطقه آزاد کيش با سادهترين تشريفات و با روشهاى زير مقدور است و سازمان موظف به صدور گواهى مبداء براى آنها است:

۱. صدور کالاهاى ساخته شده در جزيره اعم از اينکه مواد اوليه استفاده شده در آنها از منابع داخلى و خارجى تهيه شده باشد، کالا مجاز مىباشد.

۲. ورود کالاى توليد شده در منطقه به داخل کشور، در حد ارزش افزوده به اضافه مواد اوليه داخلى از پرداخت حقوق گمرکى و سود بازرگانى معاف بوده و تنها براى آن بخش از مواد اوليه و قطعات وارداتى که در توليد نهائى مورد استفاده قرار گرفته است عوارض مربوط منظم خواهد شد.

۳. ورود کالاهاى خارجي، اعم از مصرفى يا ماشينآلات به جزيره، که عيناً به ساير نقاط کشور حمل مىشود، مجاز بوده اما ترخيص آن منوط به رعايت مقررات عمومى صادرات و واردات کشور است.

صدور کالاهاى ساخت داخل از منطقه به خارج از کشور نيز مشمول مقررات بند فوق بوده و مستلزم رعايت مقررات عمومى صادرات و واردات کل کشور است.
خروج کالاهائى که از نقاط مختلف کشور بهمنظور تعمير و يا تکميل بهصورت موقت وارد جزيره کيش مىشود، مجاز بوده و بازگرداندن آنها تابع تشريفات مقرر در قانون امور گمرکى است. در اين حالت بابت ارزش دستمزد عمليات انجام شده و يا تعمير و تکميل، مبلغى مطالبه نخواهد شد و تنها براى قطعات و لوازمى که تعويض يا اضافه شده است، حقوق گمرکى و سود بازرگانى منظور خواهد شد. اعاده عين کالاهاى خارجى يا داخلى وارده به منطقه با اجازه مجاز است.

خروج موقت کالاهائى که براى تعمير و يا تکميل صورت مىگيرد، آزاد است و هنگام بازگرداندن آنها، عوارض بندرى و فرودگاهى مطالبه نمىشود.