ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 29
    222
    کاربر جدید
    کاربر جدید

ضمانت نامه ها

سلام

یه مدتی هست که مباحث فروم رو دنبال می کنم.خیلی مطالب خوبی رو دوستان گذاشتن. *داشتم جزوات کلاس های بازرگانی رو یه مرور می کردم که یه مطلب برای فروم پیدا کنم. دیدم بحث ضمانت نامه ها هنوز مطرح نشده. این مبحث رو از کتاب آقای دکتر عباسی اینجا مطرح می کنم. البته با اجازه اساتید:redface-new:
    222
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    ضمانت نامه تضمین بر اجرای تعهدات در راستای مفاد قراردادبین خریدار و فروشنده می باشد.

ضمانت نامه الزاما توسط بانک صادر می شود .بنابراین نمیتوان به هر گونه تضمینی از جمله چک و سفته ضمانت نامه گفت.

شرایط ضمانت نامه:

1. توسط بانکها صادر می شود.

2. در متن ضمانت نامه تاریخ،شماره و موضوع قرارداد قید می گردد.

3. ضمانتنامه می بایستی بدون قید و شرط تهیه شود.

4. ضمانتنامه دارای زمان انقضا بوده و به درخواست خریدار قابل تمدید است.تاریخ درخواستتمدید ضمانت نامه باید قبل از تاریخ سررسید ضمانتنامه باشد.تهیه ،ضبط یا تمدید آن طبق درخواست کتبی خریدار انجام می شود.
    222
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    انواع ضمانت نامه:

ضمانت نامه های زیادی وجود دارد که 4 یا 5 مورد آن استفاده بیشتری در فرایند واردات دارد و حافظ منافع خریدار است و تضمینی برای تعهدات فروشنده به شمار می رود.

1. ضمانت نامه شرکت در مناقصه یا استعلام بها *Bid Bond )

نوعی اخذ تضمین از فروشنده برای تضمین پیشنهاد یا قول اوست که در صورت برنده شدن در مناقصه یا استعلام بهاء شرایط پیشنهادی خود را محترم شمرده و حاضر به عقد قرارداد گردد و در صورتی که قرارداد منعقد شود این ضمانت نامه آزاد خواهد شد. معمولا به میزان 5 درصد مبلغ پیشنهادی ضمانت دریافت می گردد.

*
    2. ضمانت نامه حسن اجرای تعهدات *PBG) Performance Bond / Bank Guarantee )

این ضمانت نامه برای اطمینان از انجام تعهدات فروشنده در طول دوره قرارداد می باشد.این ضمانت نامه همزمان با آزاد شدن ضمانت نامه مناقصه دریافت می گردد و مبلغ آن معمولا 10 درصد مبلغ قرارداد می باشد. در صورتی که در پایان مدت قرارداد فروشنده به تعهدات خود مطابق قرارداد عمل کرده باشد این ضمانت نامه آزاد خواهد شد.
    ویرایش توسط Trader : 29-12-2011 در ساعت 11:46
    222
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    3. ضمانت نامه دوره گارانتی (Bond for Guarantee )
    *

در صورتی که در پایان مدت عادی قرارداد نتوان نسبت به کارکرد تجهیزات خریداری شده اطمینان حاصل کرد و این گونه اقلام نیاز به دوره گارانتی داشته باشند باید از فروشنده ضمانت نامه جهت گارانتی دریافت کرد. این ضمانت نامه نشان می دهد که فروشنده در دوره گارانتی مسئولیت رفع عیوب احتمالی تجهیزات می باشد. با دریافت این ضمانت نامه ضمانت نامه حسن اجرای تعهدات آزاد می گردد.

*
    4. ضمانت نامه پیش پرداخت ( Advance Payment Bank Guarantee )
    *
    در برخی از معاملات به ویژه پروژه های بزرگ به هنگام مذاکرات و بستن قرارداد و یا حتی در شرایط مناقصه یا استعلام بها خریدار می تواند رقمی ( معمولا 25 درصد کل مبلغ قرارداد) را به فروشنده پرداخت کند و در مقابل ضمانت نامه پیش پرداخت از فروشنده دریافت نماید. آزاد شدن این ضمانت نامه به دو صورت تدریجی و یا یکباره صورت می پذیرد که بستگی به نوع خرید و تحویل یکباره یا به دفعات سفارش دارد.
    سجاد
    مهمان
    نقل قول نوشته اصلی توسط Trader [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    سلام

یه مدتی هست که مباحث فروم رو دنبال می کنم.خیلی مطالب خوبی رو دوستان گذاشتن. *داشتم جزوات کلاس های بازرگانی رو یه مرور می کردم که یه مطلب برای فروم پیدا کنم. دیدم بحث ضمانت نامه ها هنوز مطرح نشده. این مبحث رو از کتاب آقای دکتر عباسی اینجا مطرح می کنم. البته با اجازه اساتید:redface-new:
    سلام

*خوش اومدین Trader عزیز. از مطلب خوب و مهمی که مطرح کردین ممنونم. منتظر مطالب دیگه شما هم هستیم.
    13
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    تریدر عزیز:

به نظرم یک کم کاربردی تر اگه بشه موضوع رو باز کرد خیلی بهتر میشه.
    منظورم اینه که صدور و شرایط آن توسط بانک و مبلغ ودیعه در بانک - سقف قابل صدور در شعبع بدون اخذ مجوز از شعب مرکزی - نحوه وثیقه گزاری- هزینه ها- مدت اعتبار و خلاصه ریزه کاری هل رو قید کنیم خیلی بهتره

جسارتا و پیشاپیش عذر خواهی می کنم
    222
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    نقل قول نوشته اصلی توسط ssohrab [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    تریدر عزیز:

به نظرم یک کم کاربردی تر اگه بشه موضوع رو باز کرد خیلی بهتر میشه.
    منظورم اینه که صدور و شرایط آن توسط بانک و مبلغ ودیعه در بانک - سقف قابل صدور در شعبع بدون اخذ مجوز از شعب مرکزی - نحوه وثیقه گزاری- هزینه ها- مدت اعتبار و خلاصه ریزه کاری هل رو قید کنیم خیلی بهتره

جسارتا و پیشاپیش عذر خواهی می کنم
    سلام

ممنون از پیشنهاد خوبتون. اما راستش من این مطلب رو فقط نظری می دونستم و کاربردی و عملیاتی شو انجام ندادم. از دوستان دیگر اگر کسی تا به حال این کار و انجام داده لطفا زحمت بکشه اینجا قرار بده
    Fobiran
    مهمان
    خوب پس چی کار کنیم؟
    منظور کار اجرایی هست؟ اگر کسی میدونه بگه کا هم یاد بگیریم
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    ضمانتنامه بانکی ( LETTER OF GUARANTEE ) چیست ؟

ضمانتنامه بانکی، قراردادی است که بین بانک ( ضامن ) و ذینفع یا مضمون له ( BENEFICIARY ) منعقد می شود و به موجب آن بانک متعهد می شود که پس از تحقق موضوع ضمانتنامه و در طول سررسید ، در قبال درخواستهای کتبی ذینفع مبالغی را به وی بپردازد .

ضمانتنامه ممکن است به صورت غیر مشروط و عندالمطالبه ( UNCONDITIONAL/ON FIRST DEMAND ) و یا به صورت مشروط ( CONDITIONAL ) صادر شود . از نظر حقوقی ، ضمانتنامه بانکی بین بانک ضامن و ذینفع ضمانتنامه منعقد می شود ، اما در عالم واقع نقطه شروع و تکیه گاه اصلی ضمانتنامه بانکی ،[Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]مشتری بانک است که او را ضمانت خواه یا مضمون عنه ( APPLICANT ) گویند و مبنای آن معمولاً قراردادی است که قبلاً بین ضمانت خواه و ذینفع ضمانتنامه منعقد شده است . اما این وابستگی ظاهری ، جز در موارد استثنایی ، تأثیری در استقلال ضمانتنامه بانکی ندارد . به عبارت دیگر ضمانتنامه مستقل از قرارداد پایه می باشد .

نظر به اینکه ضمانتنامه های غیر مشروط و عندالمطالبه در تجارت بین الملل به شدت از طرف ذینفعان مورد استقبال قرار گرفته است لذا عموماً ضمانتنامه ها به صورت عندالمطالبه صادر می شود .

در حقیقت ضمانتنامه بانکی عندالمطالبه ، نوشته ایست معتبر و مستند که ضمن آن بانک صادر کننده ضمانتنامه ( ضامن ) به صورت بدون قید و شرط تعهد می نماید هر گاه مضون عنه ( ضمانت خواه ) از ایفای تعهد خود در مقابل طرف قرارداد معامله امتناع ورزد بانک وجه مورد تعهد مندرج در متن ضمانتنامه را به درخواست و مطالبه ذینفع بدون نیاز به ارائه هیچ مدرک یا دلیلی به او بپردازد .
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    انواع ضمانتنامه های بانکی از نقطه نظر موضوعی

1- ضمانتنامه شرکت در مناقصه / مزایده ( tender guarantee )

2- ضمانتنامه حسن انجام کار/ تعهدات (good performance guarantee)

3- ضمانتنامه پیش پرداخت ( advance payment guarantee )

4- ضمانت نامه استرداد كسور وجه الضمان (retention money guarantee)

5- ضمانت نامه گمركي ( customS guarantee )

6- ضمانتنامه تعهد پرداخت ( payment guarantee )

7- سایر ضمانتنامه ها
صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع