تکذیب دلار 2600 تومانی

کد خبر: Den-764317 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۸/۱۵ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۵۸
وزیر اقتصاد: نرخ ارز در بازار تعیین میشود
دنياي اقتصاد- علي طيبنيا اظهارات منتشرشده به نقل از وي مبنيبر تاكيد بر نرخ 2600 تا 2700 توماني را تكذیب كرد. در چند روز گذشته يكي از نمايندگان مجلس مدعي شده بود كه وزير اقتصاد در جلسه كميسيون اقتصادي، نرخ مناسب ارز را در اين محدوده عنوان كرده است. طيبنيا با تكذيب اين نقل قولها و تاكيد بر «سيستم شناور مديريت شده براي تعيين نرخ ارز»گفت: «نرخ ارز را شرايط بازار تعيين ميكند و دولت با تغييرات ناگهاني و نوسانهاي شديد نرخ ارز مخالف است و هيچگاه در مورد يك نرخ خاص نظر نميدهد.»
دلار 2600 تومانی تکذیب شد
وزیر اقتصاد: شرایط بازار نرخ ارز را مشخص میکند
دنیای اقتصاد- وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال «دنیای اقتصاد» در مورد اظهارات چند روز پیش خود در مجلس مبنی بر اینکه دلار با قیمت زیر 2600 تومان در بازار به صلاح نیست، گفت: «آدم زنده استدلال های خود را با زبان خود بیان میکند، من در مجلس تاکید کردم سیستم تعیین نرخ ارز براساس قانون باید شناور و مدیریت شده باشد.» طیبنیا به این ترتیب اظهارات یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس را که به نقل از وی گفته بود دلار زیر 2600 تومان به صلاح اقتصاد کشور نیست تکذیب کرد و گفت: «شرایط بازار نرخ ارز را مشخص میکند؛ آنچه من عنوان کردم این بود که دولت با تغییرات ناگهانی و سریع و حتی موقتی نرخ ارز مخالف است. زیرا کاهش و افزایش شدید نرخ ارز به ضرر مردم تمام میشود.» طیبنیا تاکید کرد که «با تعیین نرخ ارز در بازار موافقم و هیچگاه نمیگویم من با نرخ مشخصی موافقت یا مخالفت دارم.»
وزیر امور اقتصادی و دارایی که در حاشیه همایش بهبود فضای کسب وکار سخن میگفت با اعلام اینکه نرخ سود بانکی ۳۱درصد کذب است، گفت: دستور کار این هفته شورای پول و اعتبار نرخ سود بانکی نیست. طیبنیا افزود: افزایش نرخ سود بانکی تا 31 درصد به هیچ عنوان جزو برنامههای دولت و بانک مرکزی نیست هرگونه تصمیمگیری دراین باره از طریق مسوولان مربوطه اعلام میشود، اما مسلم است که افزایش به 31 درصد در دستور نیست. وزیر اقتصاد درباره عدم اجرای السی 30 درصدی در بانکهای عامل تصریح کرد: دولت و بانک مرکزی تاکید کردهاند که مبلغ ریالی السی حداکثر 30 درصد باشد و همین موضوع را به بانکهای عامل ابلاغ کردهاند. بانکها هم اکنون در حال اجرای مصوبات بانک مرکزی هستند. وی با بیان اینکه بانک مرکزی اجرای بخشنامه السی 30 درصدی را در بانکها رصد میکند، افزود: زمینههای اجرای این بخشنامه فراهم شده و مشکلی برای اجرا نیست. طیب نیا ادامه داد: دولت مصمم است از واگذاری به بخش غیر خصوصی یا خصولتی خودداری کند، برنامه اصلی ما واگذاری به بخش خصوصی واقعی است. وی به واگذاری سهام عدالت طی سالهای گذشته اشاره و اضافه کرد: بخش عمدهای از سهام شرکتهای دولتی در قالب سهام عدالت اسما به مردم واگذار شد، اما عملا 41 میلیون نفر از مردم از منافع سهام عدالت و حق اعمال مدیریت و مالکیت ممنوع شدهاند. درحالی که این سهام اسماَ متعلق به خود آنها بود.