ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد

آشنایی با مسیرهای واردات

آشنایی با مسیرهای واردات در گمرک موضوعی هست که دوست دارم اینجا مطرح کنم و امیدوارم مورد توجه واقع بشه

اصولا کالاهای وارداتی در گمرک در طی مراحل ترخیص (که بعدا در موضوعات دیگه به آن خواهم پرداخت) طبق نظر کارشناسان گمرک ، باید یکی از مراحل 4 گانه زیر رو طی کنند، هدف استفاده از سیستم انتخاب مسیر اظهارنامه ، اعتماد به خدمات گیرندگان و اعمال کنترلهای گمرکی بر روی آن دسته از اظهارنامه هایی است که واقعا نیاز به کنترل دارند تا از این طریق کالای سایراظهارنامه ها در حداقل زمان و با حداقل بازرسی ها ترخیص و به صاحب آن تحویل شود:

مسیر سبـــز
    مسیر زرد
    مسیر قــرمــز
    مسیر آبــی

مسیر سبـــز
    کالاهاي موجود در مسير سبز نيازي به کسب مجوز ندارند. کالايي که در مسير سبز قرار مي گيرد از ريسک پاييني برخوردار بوده و نيازي به مجوز قانوني ندارد؛ بنابراين گمرک مي تواند در حداقل زمان ممکن که يک ساعت پيش بيني شده به ترخيص کالا مبادرت ورزد که حتي به نيم ساعت نيز قابل کاهش است( ولی معمولا این نیم ساعت هیچوقت اتفاق نمیوفتد به صدها دلیل که شما بهتر از من میدونید) در واقع گمرک در مسير سبز با اعتماد به صاحبان کالابه رسيدگي اجمالي در مورد اسناد مي پردازد.

مسیر زرد
    کالاهاي مسير زرد به صورت فيزيکي بازرسي نمي شوند و صرفا با پرسش از طرف ارزیاب ، ارزیابی میشود. در اين مسير گمرک به طور دقيق به بررسي اسناد پرداخته، اما به رسيدگي فيزيکي کالا نمي پردازد.

مسیر قــرمــز
    در مسير قرمز کليه کالاها ملزم به کسب مجوزند و توسط ارزیابهای مربوطه هم به صورت پرسش و پاسخ و هم به صورت فیزیکی بازرسی و ارزیابی میشوند. در مسير قرمز کالاهم به صورت اسنادي و هم فيزيکي رسيدگي مي شود. کالاهاي مشمول مجوزهاي قانوني در گروه مسير قرمز قرار میگیرند اين احتمال وجود دارد که ترخيص کالادر اين مسير طولاني شود.گمرک در مسير قرمز براي ترخيص کالابايد مجوز ورود کالارا دريافت کند.

مسیر آبــی
    در حال حاضر از مسیرآبی استفاده نمی گردد، ولی در کل برای کالاهایی مورد استفاده قرار میگیرد که حالت اضطراری داشته و
    باید سریعا ترخیص شوند. رسیدگی به اسناد یا بازرسی فیزیکی این کالاها پس از ترخیص و در محل دفتر صاحب کالا انجام میشود.
    ویرایش توسط مرتضی : 12-12-2011 در ساعت 16:58
    10
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    سلام دوست عزیز یه سوال داشتم این تقسیم بندی مسیر براساس نوع کالاست یا طرف وارد کننده
    hkarimpoor2003
    مهمان
    تا اونجائیکه بنده اطلاع دارم طبق قوانین بین المللی باید این تقسیم بندی بر اساس نوع کالا و مبداء کالا باشد ولی طبق روال معمول این در ایران صدق نمیکند و مسلم بدونید تحت شرایط کنونی به وارد کننده هم توجه خاص میشه
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    نقل قول نوشته اصلی توسط kaveh [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    سلام دوست عزیز یه سوال داشتم این تقسیم بندی مسیر براساس نوع کالاست یا طرف وارد کننده
    سلام دوست عزیز

تعیین مسیر در گمرک توسط کارشناس بخش تعیین مسیر، مشخص میشه. در واقع وقتی تمام اسناد شما تکمیل شد و توسط بخش مربوطه کامل بودن اسناد ترخیص تایید شد، اسناد به اصطلاح مهر موم میشه و میره پیش کارشناس تعییین مسیر. در اینجا کارشناس با توجه به این که کالا نیاز به بازرسی فیزیکی دارد یا نه مسیر ترخیص را تعیین میکند.
    در واقع اینکه کالای ما در چه مسیری ترخیص شود بستگی به نوع کالا و اظهار ما در اظهارنامه و نظر کارشناس تعیین مسیر دارد.

مسیر سبز در واقع سریع ترین و راحتترین مسیر ترخیص است یعنی کارشناس تعیین مسیر کالای ما را کاملا میشناسد و به ما کاملا اعتماد دارد و نیازی به بازرسی فیزیکی نمیبیند.

مسیر زرد در واقع کمی سختتر از مسیر سبز است و کارشناس تعیین مسیر برای اطمینان از درستی اظهار ما، مهر مسیر زرد را بر روی اسناد میزند. این یعنی اینکه اسناد توسط ارزیاب ، بیشتر بررسی شود تا درستی اظهار کالا در اظهار نامه تایید شود. ولی نیاز به بازرسی فیزیکی نیست.

در مسیر قرمز، در واقع کارشناس تعیین مسیر ، به دلیل ناشناس بودن کالا یا شک داشتن به درستی اظهار ما یا پیچیدگی کالا درخواست بازرسی فیزیکی و بررسی دقیق اظهار نامه و تطبیق دقیق تعرفه با آیین نامه را میدهد. که این یعنی مدت زمان بیشتری را در گمرک برای ترخیص کالایمان صرف خواهیم کرد.

مسیر آبی هم که کم استفاده میشه و برای موارد خاص هست که قبلا توضیح دادم.
    116
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    با سلام به همه. من عضو جدید سایت هستم .
    ممنون از مرتضی عزیز بابت این پست. درباره ی صادرات هم مقاله های گسترده تری بزارید ممنون می شم.
    آخه من به این رشته علاقه ی زیادی دارم و دوست دارم که بیشتر در موردش بدونم.
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    نقل قول نوشته اصلی توسط Eldo [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    با سلام به همه. من عضو جدید سایت هستم .
    ممنون از مرتضی عزیز بابت این پست. درباره ی صادرات هم مقاله های گسترده تری بزارید ممنون می شم.
    آخه من به این رشته علاقه ی زیادی دارم و دوست دارم که بیشتر در موردش بدونم.
    ممنون از شما
    مطالب در باره صادرات در تالار مبانی صادرات و واردات هست. ولی بازم جشم، حتما
    0
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    سلام تا چه مبلغ و چه نوع محصولاتی شامل مسیر سبز میشن؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)