ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
    308
    کاربر جدید
    کاربر جدید

اولین سال مدیر عاملی را چگونه بگذرانیم؟

مهارتهای مدیریتی - اولین سال مدیر عاملی را چگونه بگذرانیم؟
    اهمیت تشکیل تیم مدیران
    مترجم: مریم رضایی
    منبع: Strategy+Business

شرکت مشاوره جهانیBooz & Company در بررسی سالانه خود در مورد میزان موفقیت مدیران، با 18 مدیر عامل از شرکتهای بزرگ در سراسر جهان - که برخی از آنها هنوز اولین سال مدیریت خود را میگذرانند - گفت و گو کرده و از آنها خواسته تجربیات خود را از اولین سال حضور در هیات مدیره منعکس کنند. بخشی از سوالات و پاسخهای مطرح شده را در زیر میخوانید.

همواره شنیدهایم یکی از اولویتهای مدیر عاملان جدید این است که بهترین تیم از مدیران اجرایی را گرد هم آورند. در تجربه شما، این فرآیند چقدر اهمیت داشته است؟
    ایان لیوینگستون، مدیرعامل شرکت BT گروپ، لندن: این مساله بسیار مهم است. در یک سازمان، شما میتوانید با تواناییهای شخصی خودتان و با انجام بهتر کارها نسبت به دیگران، رشد بسیار زیادی داشته باشید. اما به عنوان یک مدیر عامل نمیتوانید همه کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید. وقتی شرکتی را اداره میکنید که در 170 کشور مختلف فعالیت میکند، نمیتوانید همیشه در دفتر کارتان حضور داشته باشید. بنابراین، مهمترین بخش شغل شما این است که یک تیم خوب مدیریتی تشکیل دهید.

رونی لتن، مدیر عامل شرکت اطلس کوپکو، سوئد: این فرآیند به دلایل زیادی میتواند خیلی پیچیده شود. من خیلی ناگهانی مدیر افرادی شدم که قبل از آن، همکارانم بودند و در کنار برخی از آنها بیش از 15 سال کار کرده بودم. این کار آسانی نیست که ناگهان بر همکاران قبلی خودتان مدیریت و حکمرانی کنید. در نتیجه مرحله بسیار سختی را گذراندم تا مطمئن شوم چه کسی تمایل دارد با من همراهی کند و چه کسی برای ادامه راه در سه، چهار یا پنج سال آینده، انگیزه کمتری دارد.

برای شما چقدر اهمیت داشته که تیم مدیران خود را هر چه سریعتر تثبیت کنید؟
    احمد عبدالکریم جولفار، مدیر عامل شرکت اتصالات، امارات: وقتی مدیر شرکت اتصالات شدم، فهمیدم تمامی قابلیتهایی که برای اجرای استراتژی جدید شرکت نیاز داشتیم، در داخل سازمان وجود ندارند. بنابراین مجبور بودیم این قابلیتها را با اتکا بر افرادی که تجربه بین المللی داشتند یا اینکه نقشهای مشابهی را در گذشته ایفا میکردند، ایجاد کنیم. در اولین مصاحبهام از سوی اعضای هیات مدیره، از من درباره برنامههایم برای تیم مدیران پرسیدند. در پاسخ به آنها گفتم 50 درصد قابلیتهایی که نیاز داریم در حال حاضر در شرکت وجود ندارند و باید آنها را ایجاد کنیم. برخی اعضای هیات مدیره اعتقاد داشتند این میزان تغییر خیلی زیاد است. برای این کار مجبور بودیم بهترین افراد مجموعه را انتخاب کنیم و آنها را در پستهای جدید قرار دهیم و این تلاش را با استخدام افرادی خبره تکمیل کنیم. به افراد جدیدی هم که به ما پیوسته بودند و در پستهای بالا قرار گرفته بودند، کمی زمان دادم تا محیط و فرهنگ ما را درک کنند و بهره وری کاری خود را به بیشترین حد ممکن برسانند.
    سعودالداویش، مدیرعامل شرکت سعودی تله کام، ریاض: به عنوان مدیر عامل جدید شرکت سعودی تله کام، برایم واضح بود که برخی اعضای رده بالای گروه باید تغییر کنند؛ اما در همان ابتدا هیچ تغییری اعمال نکردم. با توجه به وسعت و سابقه فرهنگی شرکت سعودی تله کام، بیشتر تمایل داشتم رویکردی تدریجی را برای هر گونه تغییر در پیش بگیرم. بنابراین تمرکز خود را بر پیشبرد امور قرار دادم و روند چگونگی اداره کار را زیر نظر گرفتم. این کار آرامشی را در سازمان حکمفرما کرد؛ به خصوص به این دلیل که انتصاب من به عنوان مدیرعامل گروه، به صورت ناگهانی اتفاق افتاده بود. چنین احتیاطی برای ما به مزیت تبدیل شد. با توجه به تحولی که شرکت برای رقابت در عرصه جهانی پیش رو داشت، نمیتوانستیم همه تمرکز خود را به تشکیل تیم مدیریت اختصاص دهیم. بسیاری از اوقات، مجبور بودیم در بین جوانترین افراد، بهترین گزینهها را انتخاب کنیم. وقتی تحولاتی مثل رشد در بازار، فضای رقابتی جدید و پیشرفت در بازار جهانی همه با هم رخ دادند، خیلی از این افراد جوان، خودشان به تدریج به مدیرانی قابل تبدیل شدند. اقدامی که ما انجام دادیم، در برخی موارد بسیار ریسک آمیز است، اما در آن زمان راه دیگری نداشتیم. در واقع، ما به اهداف مالی خود رسیدیم، اما مهمتر از آن، توانستیم مدیران جدیدی برای سازمان بسازیم.

عثمان سلطان، مدیر عامل شرکت دو تله کام، امارات: از روز اول مدیریتم، به سمت یک مدل عملیاتی جدید و خلاقانه حرکت کردم. نمیخواستم این مدل عملیاتی، تغییرپذیر و موقتی باشد. احساس کردم ایجاد تغییرات ساختاری موقتی در سازمان میتواند مخرب باشد و کارمان را به تاخیر اندازد و مطمئنا در مرحله ابتدایی کار از عهده آن برنمیآییم. بنابراین نیاز داشتیم هر چه سریعتر تیمی تشکیل دهیم که در چارچوب مدل جدید هدفمند ما حرکت کند و به طور موثری نتیجهبخش باشد و نقش خود را به شکل موقتی ایفا نکند.

توماس منزس، مدیرعامل شرکت سول آمریکا، برزیل: من بیشتر وقت خودم را به شناختن مدیران ارشد گروه اختصاص دادم. در ابتدای کار نیاز داشتم آنها را ارزیابی و تحلیل کنم تا تفاوت دینامیکها را دریابم؛ چرا که من از اعضای داخلی سازمان نبودم و قصد داشتم به عنوان مدیر عامل جدید، موقعیت خودم را به دست آورم. سپس تیمی را که قصد داشتم با آن کار کنم تشکیل دادم که این کار حدود 15 ماه وقت مرا گرفت.

ماسامی یاماموتو، مدیر عامل شرکت فوجیتسو، توکیو: وقتی تیم اجرایی جدید کار را از گروه مدیریت قبلی تحویل گرفت، مهمترین ماموریت خود را پیش رفتن با انرژی و تفکرات مبتکرانه تعیین کرد. ما نیاز داشتیم جو داخلی را تثبیت کنیم و کاری کنیم که کارکنانمان بر خدمات به مشتری و فعالیتهای توسعه کسب و کار متمرکز شوند.
    179
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    متاسفانه عدم آرامشی که در بین فعالان اقتصادی پیدا شده (دلایلش رو همه می دونیم) باعث شده که نشه روی هیچ کسی حتی همکاران قدیمی حساب کرد، همه مترصد یک پیشنهاد بهتر یا یه جریان کارا تر هستند و خیلی راحت شما رو ترک می کنن، در واقع وفاداری سازمانی تو شرکت ها و گروه ها کاملا رنگ باخته، نهایتا فکر می کنم حتی اگه تنش های اقتصادی پایان بگیره باز هم تا مدتها بدلیل تنزل شخصیتی کارمندان و فعالان (در واقع همه مون) نمیشه توی شرکت ها به ثبات اقتصادی امیدوار بود.
    خلاصه سال اول و دوم و دهم نداریم بقول بزرگی ما همیشه در برهه حساس تاریخ به سر می بریم
    1,250
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    اولين سال مدير عاملي را بايد سماق(غ) بمكيم چون خبري از مشتري نيست
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadrhp [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    متاسفانه عدم آرامشی که در بین فعالان اقتصادی پیدا شده (دلایلش رو همه می دونیم) باعث شده که نشه روی هیچ کسی حتی همکاران قدیمی حساب کرد، همه مترصد یک پیشنهاد بهتر یا یه جریان کارا تر هستند و خیلی راحت شما رو ترک می کنن، در واقع وفاداری سازمانی تو شرکت ها و گروه ها کاملا رنگ باخته، نهایتا فکر می کنم حتی اگه تنش های اقتصادی پایان بگیره باز هم تا مدتها بدلیل تنزل شخصیتی کارمندان و فعالان (در واقع همه مون) نمیشه توی شرکت ها به ثبات اقتصادی امیدوار بود.
    خلاصه سال اول و دوم و دهم نداریم بقول بزرگی ما همیشه در برهه حساس تاریخ به سر می بریم
    تعریفتون رو از شرایط حال حاضر قبول دارم ولی مدیریت قوی اتفاقا در همین شرایط خودش رو نشون میده، وقتی دریا آروم و باشه و هوا آفتابی، ناخدا کار سختی برای هدایت کشتی نداره، ولی وقتی دریا طوفانی میشه و تلاتم امواج هر لحظه ممکن هست که کشتی رو غرق کنه، ناخدا سخترین کار رو داره و ناخدا و مدیر قوی میخواد تا طوفان رو سپری کنه.

من فکر میکنم یکی از بزرگترین و مهترین دلایلی که ما در ایران و در جهان شرکتهای بزرگ بین المللی ایرانی نداریم، ضعف در مدیریت هست. ما مدیران و ناخداهای شرایط سخت و طوفانی نداریم. هیچ وقت مسیر موفقیت یک شرکت یا سازمان نمیتونه برای همیشه مسیر آروم و آفتابی باشه، و دقیقا در همین شرایط سخت هست که عیار مدیران ما سنجیده میشه و غالبا سازمانها رو به بیراهه میبرن.
    179
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    نقل قول نوشته اصلی توسط مرتضی [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    تعریفتون رو از شرایط حال حاضر قبول دارم ولی مدیریت قوی اتفاقا در همین شرایط خودش رو نشون میده، وقتی دریا آروم و باشه و هوا آفتابی، ناخدا کار سختی برای هدایت کشتی نداره، ولی وقتی دریا طوفانی میشه و تلاتم امواج هر لحظه ممکن هست که کشتی رو غرق کنه، ناخدا سخترین کار رو داره و ناخدا و مدیر قوی میخواد تا طوفان رو سپری کنه.

من فکر میکنم یکی از بزرگترین و مهترین دلایلی که ما در ایران و در جهان شرکتهای بزرگ بین المللی ایرانی نداریم، ضعف در مدیریت هست. ما مدیران و ناخداهای شرایط سخت و طوفانی نداریم. هیچ وقت مسیر موفقیت یک شرکت یا سازمان نمیتونه برای همیشه مسیر آروم و آفتابی باشه، و دقیقا در همین شرایط سخت هست که عیار مدیران ما سنجیده میشه و غالبا سازمانها رو به بیراهه میبرن.
    منم با نظر شما کاملا موافقم، نکته ای که می خواستم بهش اشاره کنم، شرایط غیر عادلانه و غیر انسانیه که رو کارها سایه انداخته و باعث شده اعتماد از همه روابط حذف بشه و همه در کمین هم بشینن!!! خداییش قبول کنین دیگه شرایط طوفانی نیست، سونامیه!!!!
    4,627
    مدیر ارشد
    مدیر ارشد
    نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadrhp [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    منم با نظر شما کاملا موافقم، نکته ای که می خواستم بهش اشاره کنم، شرایط غیر عادلانه و غیر انسانیه که رو کارها سایه انداخته و باعث شده اعتماد از همه روابط حذف بشه و همه در کمین هم بشینن!!! خداییش قبول کنین دیگه شرایط طوفانی نیست، سونامیه!!!!
    قبول دارم شرایط ، شرایط نرمالی نیست و واقعا این نوسان شدید ارز که اقتصاد و تجارت رو شدیدا تحت تاثیر قرار داده، بی شباهت به سونامی نیست. و همین باعث شده شاید حتی تعاریف عادلانه و انسانی و اعتماد هم تغییر کنه. میشه امیدوار به بهبود شرایط بود ولی تمام تلاش رو برای گذر از بحران انجام داد. هرچند آنچه که مشخصه گذر از بحران رو قبل از ورود به بحران باید اندیشید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع