روابط اقتصادی با آمریکا بستگی به تصمیم سیاسیون دارد

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران که چندی پیش با هیاتی اقتصادی راهی ایالات متحده آمریکا شده بود، در مورد شرایط همکاری اقتصادی ایران و آمریکا به پایگاه خبری اتاق تهران گفت: با توجه به اینکه نزدیک به 40 سال است معامله اقتصادی میان ایران و آمریکا برقرار نبوده است، برای ایجاد روابط اقتصادی باید مقدمات آن فراهم شود. فریال مستوفی ادامه داد: شکل گیری دیدارهای دوجانبه برای آشنایی با ظرفیت های دو کشور ضرور است اما موضوع اصلی تصمیم سیاسیون و دولت های دو طرف است که در شکل گیری روابط سرنوشت ساز است. از طرف ایران هیچ گاه مشکلی در این زمینه وجود نداشته است. دولت ایران هیچگاه ما را از ایجاد روابط اقتصادی با آمریکا منع نکرده است. امیدوار هستیم بعد از لغو تحریم ها موانعی که طرف مقابل داشت نیز برداشته شود. این فعال اقتصادی افزود: در سفری که به آمریکا داشتیم با روسای هلدینگ ها، انجمن ها و اتاق فدرال آمریکا دیدار داشتم که در این دیدارها علاقمندی شرکت های بزرگ آمریکا برای اینکه دوباره با ایران روابط برقرار سازند را احساس کردم. در این شرایط اگر مشکل حاد و خاصی رخ ندهد به این موضوع خوشبین هستم و آن را امکان پذیر می دانم. هرچند که تاکید می کنم این موضوع نیاز به مجوزهای دو دولت ایران و آمریکا دارد. مستوفی در مورد ساماندهی روابط دو کشور از طرق تشکیل اتاق بازرگانی مشترک گفت: اصل موضوع بستگی به تصمیم سیاسیون برای برقراری روابط دارد ما به عنوان بخش خصوصی و اقتصادی راغب هستیم تا با همه کشورها ارتباط داشته باشیم اما دولت ها گاهی محدودیت ایجاد می کنند. اگر این برداشته شود مسلما ارتباطات برقرار خواهد شد. لازمه برقراری ارتباط نیز این است که اتاق مشترکی بوجود بیاید تا بتواند زمینه لازم برای شناخت بیشتر را فراهم کند. اتاق مشترک می تواند امکانات و تسهیلاتی به طرفین بدهد و پیشرفت روابط کمک کند. این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: بر خلاف ایران، در آمریکا اقتصاد در اختیار بخش خصوصی است. مسلما بخش خصوصی این کشور هم علاقمند به ارتباط با ایران هستند. اگر مسئله سیاسی حل شود و مجوزی از سوی دو طرف داده شود، بسیار عالی خواهد بود که بتوانیم روابط با آمریکا را مانند کشورهای دیگر در دوران پس از تحریم برقرار کنیم تا تنها اروپایی ها در صنعت و تجارت ایران یه تازی نباشند.