ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 20

موضوع: سفرنامه چین

278
    کاربر فعال
    آقا بهزاد ما هنوز منتظر ادامه سفرنامه ات هستیم
    434
    کاربر ممتاز
    کاربر ممتاز
    چی شد عکس های چین بنداز ببینیمتان آقا بهزاد
    4,522
    نوشته های وبلاگ
    1
    مدیریت کل سایت
    مدیر کل انجمن
    سلام دوستان
    خیلی عذر میخوام که به تعویق افتاد. راستش اونجا من به شدت برای ورود به سایت مشکل داشتم و از هر ده بار یک بار وارد سایت میشد. انشالله از امروز سفرنامه رو تکمیل خواهم کرد.
    (عرفت الله سبحانه بفسخ العزائم و حل العقود و نقض الهتم) خداوند را به وسیله فسخ شدن تصمیمها گشوده شدن گره ها و نقض اراده ها شناختم. حضرت امیر (ع)
    4,522
    نوشته های وبلاگ
    1
    مدیریت کل سایت
    مدیر کل انجمن
    یکی از دوستان جمله قشنگی میگفت:
    و خدا زمین و اسمان را افرید و ساخت بقیه چیزها را به چین واگذار کرد.
    سوالی که ذهن من رو این روزها به خودش مشغول کرده اینه که چه تفاوتی بین چین و کشوری همچون هند بوده.
    واقعا اغراق نیست که چین رو بزرگترین کارخونه جهان بنامیم. کارخونه ای که نه تنها غذای بیش از یک و نیم میلیارد انسان رو درون کشورش تامین میکنه بلکه در تمام دنیا رد پایی از یک محصول در هر خونه ای که در چین ساخته شده باشه پیدا میشه.

تصور دنیایی بدون چین کمی عجیب به نظر میرسه، اما از اون عجیبتر اینه که چرا هند با اون پتانسیل انسانی جا پای کشوری همچون چین نگذاشت.
    بنابر اماری که صندوق بین المللی پول اعلام کرده اندازه اقتصاد چین در سال 2014 به بیش از 10 تریلیون دلار رسیده در حالی که میزان تولید ناخالص داخلی هند در همین سال اندکی بیش از دو تریلیون دلار بوده. برای اینکه این عدد براتون قابل هضم باشه بهتره بدونید که میزان تولید ناخالص داخلی ایران رقمی معادل 366 میلیارد دلار بوده یعنی رقمی معادل یک سی و یکم رشد اقتصادی چین.
    رشد اقتصادی هشت درصدی هند تو سالای اخیر باعث شگفتی خیلی ها شده و باعث شده که هند خیلی از کشورها رو پشت سر بگذاره. چند وقت پیش تحلیلی رو در یلومبرگ میخوندم که نوشته بود هند در حال حاضر برنامه ای داره که ایجاد یک صد میلیون شغل رو در سال دنبال میکنه و به نظر میرسه که این رشد برای ایجاد چنین اشتغالس کافی نیست.
    هند تو سال های اخیر رشد قابل توجهی در قناوری اطلاعات، صنایع موشکی و حتی ساخت هواپیماهای جنگی داشته ولی با رقیب دیرینه خودش چین فرسنگها فاصله داره.
    در گذشته ای نه چندان دور وضعیت یک شهروند هندی در مقایسه با یک شهروند هندی بهتر بود اما نگاه متفاوت به موضع توسعه در چهل سال گذشته باعث شده که چین رشد اقتصادی ای نزدیک به پنج برابر هند داشته باشه.

نگاهی به همون امار صندوق بین المللی پول نشون میده که در سال 1950 اقتصاد چین و هند به ترتیب 4.5و 4.2 درصد از رشد اقتصاد جهانی رو به خودشون اختصاص دادن. فاصله ای بسیار نزدیک که ارام ارام از بین رفت.
    تا اواخر دهه شصت میلادی چین از جمله کشورهای فقیر جهان به شمار می رفت اما از زمانی که دنگ شیائو از سال 1978 قدرت رو به دست گرفت ورق برگشت و مسیر جدیدی باز گشایی شد.

چینی ها به این نتیجه رسیده بودند که برای رشد اقتصاد مسیری جز ارتباط با عالم خارج امکان پذیر نیست. اتخاذ این سیاست اغاز دوران جدیدی رو برای این کشور رقم زد. برای چینی ها نام کشورها اهمیتی نداشت و به قول خودشون رنگ گربه ای که میخواد موش بگیره اصلا مهم نیست بلکه هر گریه ای که موش بگیره گربه خوبیه.
    چینی ها با این سیاست تکنولوژی های روز رو وارد کشورشون کردن و سرمایه ها رو به سمت کشور خودشون سرازیر ساختن. استقبال از جهان خارج جزو سیاسیت های لایتغیر چین شد، اصلاحات اقتصادی در داخل کشور اغاز شد تجارب موفق در برنامه ریزی و مدیریت اقتصادی رو از روی اقتصادهایی همچون امریکا کپی برداری کرد، و با کاهش تعمدی نرخ ارز فضا رو برای رقابت شرکت های چینی در بازارهای خارجی فراهم کرد.

سوالی که اینجا پیش میاد اینه که چطور یک نظام سوسیالیستی تغییراتی عظیم و بر مبنای نظام سرمایه داری رو در اقتصاد خودش ایجاد کرد. پس ارمان های اقای مائوی راحل چی چی میشه؟
    در کنفرانس دوازدهم حزب کمونیستی چین به رهبری دنگ شیائو دستوراتی رو به اجرا گذاشتن که هیچ یک از نظام های اردوگاه سوسیالیتیم اروپا و شوروی قدم در اون راه نگذاشته بودن. این سیاست حفظ ساختار سیاسی سوسیالیستی و ازاد سازی اقتصاد بر مبنای نظام بازار ازاد بود. سران چینی تجربه شوروی و تجربه کشورهای اروپای شرقی را مورد بررسی قرار دادند. تجاربی که باعث پایان سیاسی و اقتصادی آنها شد.
    چینی ها اصلاح اقتصادی را از درون و تحت نظر حزب مارکسیست چین شروع کردند. آنها همچنین از پشت کردن به بخش کشاورزی به نفع بخش صنعت خودداری کردند مسئله ای که در شوروی و اروپای شرقی مورد توجه قرار نگرفته و باعث شکست اقتصادی، سیاسی و ایدئولوژیکی آنها شده بود.

چینی ها به طور تدریجی از یک مرحله به مرحله بعد وارد شدند آنها ابتدا برنامه هایشان را در مناطق محدودی به مرحله اجرا درآوردند و در صورت موفقیت آنها را به تمام نقاط کشور انتقال دادند. این شیوه یکی از عوامل اصلی استمرار موفقیت چین و عدم شکست آن محسوب می شود.
    چین سیاستی رو دقیقا برعکس شوروی به اجرا گذاشت. شوروی نظام سیاسی باز و اقتصادی بسته رو دنبال کرد و از هم فرو پاشید، کره شمالی هم اقتصاد و هم سیاست رو بسته نگاه داشت و در انزوا قرار گرفت اما چین با بسته نگاه داشتن فضای سیاسی و ازاد سازی اقتصاد رصدی شگفت انگیز رو تجربه کرد.

ویرایش توسط بهزاد : 15-04-2015 در ساعت 09:28
    (عرفت الله سبحانه بفسخ العزائم و حل العقود و نقض الهتم) خداوند را به وسیله فسخ شدن تصمیمها گشوده شدن گره ها و نقض اراده ها شناختم. حضرت امیر (ع)
    7
    کاربر جدید
    کاربر جدید
    سلام
    دوستان قصد یادگیری زبان چینی رو دارم
    میشه لطفا منبعی که از صفر شروع کنه و حروف و کاراکترهای چینی رو اموزش بده معرفی کنید؟
    با تشکر
    DR.Khashayar
    مهمان
    دمت گرم آقا بهزاد جالب بود
    DR.Khashayar
    مهمان
    امير آقا به نظر من از آموزشگاه شروع كني بهتره البته نظر منه چون اصولي ياد ميگيري
    269
    کاربر ممتاز
    کاربر ممتاز
    نقل قول نوشته اصلی توسط بهزاد [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    پروازه 5081 ماهان از تهران به مقصد گوانجو:

هواپیما مملو از ایرانی هایی بود که داشتن کل چین رو روی هوا خرید و فروش میکردن. من فکر میکنم ما ایرونی ها تو حرف زدن دست کل ملت ها رو از پشت بستیم.

تقریبا تو کل هواپیما دو سه نفر چینی بیشتر نبودن و بقیه افرادی بودن که با هدف خرید و گشت و گزار نوروزی به گوانجو سفر میکردن.
    مرتضی از دوستان قدیم من هست که ساکن گوانجو هست. قبلا بهم گفته بود که اغلب افرادی که در چین به عنوان تاجر شناخته میشن اطلاعات چندانی از مسایل بازرگانی ندارند. به قول مرتضی خیلی هاشون هنوز فرق fob و cfr رو نمیدونن. تو هواپیما این جو رو به خوبی میشد حس کرد.
    ...
    آقا بهزاد دستتون درد نکنه و امید که به نوشتن سفرنامه ادامه بدین.

این سفرنامه شما باعث شد چند کلمه هم بنویسم.

هواپیمای که من صفر میکردم بویینگ بود از دوحه میرفت پکن وااسه همین ایرانی تک و توک بود و اکثر مسافران (بالای 80%) چینی بودن و قریب به اتفاق جوان بودن . ناید ماها (بشخصه خود من) چینی ها را اهل خوشگذرانی و... بدونیم، نکته ای که جالب بود اینبود که موقع سرو نوشیدنی ها دو سه نفر مشروبات الکلی را انتخاب کردن و اکثرا آب میوه یا آب معدنی میخاستن. این واسم جالب بود چون اصلا انتظارش رو نداشتم.
    269
    کاربر ممتاز
    کاربر ممتاز
    نقل قول نوشته اصلی توسط بهزاد [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
    پروازه 5081 ماهان از تهران به مقصد گوانجو:

هواپیما مملو از ایرانی هایی بود که داشتن کل چین رو روی هوا خرید و فروش میکردن. من فکر میکنم ما ایرونی ها تو حرف زدن دست کل ملت ها رو از پشت بستیم.

تقریبا تو کل هواپیما دو سه نفر چینی بیشتر نبودن و بقیه افرادی بودن که با هدف خرید و گشت و گزار نوروزی به گوانجو سفر میکردن.
    مرتضی از دوستان قدیم من هست که ساکن گوانجو هست. قبلا بهم گفته بود که اغلب افرادی که در چین به عنوان تاجر شناخته میشن اطلاعات چندانی از مسایل بازرگانی ندارند. به قول مرتضی خیلی هاشون هنوز فرق fob و cfr رو نمیدونن. تو هواپیما این جو رو به خوبی میشد حس کرد.
    ...
    آقا بهزاد دستتون درد نکنه و امید که به نوشتن سفرنامه ادامه بدین.

این سفرنامه شما باعث شد چند کلمه هم بنویسم.

هواپیمای که من سفر میکردم بویینگ بود از دوحه میرفت پکن وااسه همین ایرانی تک و توک بود و اکثر مسافران (بالای 80%) چینی بودن و قریب به اتفاق جوان بودن . ناید ماها (بشخصه خود من) چینی ها را اهل خوشگذرانی و... بدونیم، نکته ای که جالب بود اینبود که موقع سرو نوشیدنی ها دو سه نفر مشروبات الکلی را انتخاب کردن و اکثرا آب میوه یا آب معدنی میخاستن. این واسم جالب بود چون اصلا انتظارش رو نداشتم.
صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع